Teraz jest 01 sie 2021 20:10:40
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.3.1-5.4.3.2 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2011 11:10:45
Posty: 151
eCzytnik: Kindle 3, Paperwhite 2
Post Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.3.1-5.4.3.2
Na stronie https://github.com/danan72/kindle-pw2-l10n-pl/releases/tag/fw5.4.3.1 dostępna jest najnowsza wersja spolszczenia dla Kindle Papewhite 2 z firmware 5.4.3.1 i 5.4.3.2.
Można je również pobrać z alternatywnego zasobu

Spolszczenie powstało na bazie czeskiej lokalizacji, której twórcą jest @dsmid z forum MR. Zastępuje ono brytyjską wersję językową oprogramowania Kindle (język angielski w wersji dla USA pozostanie dostępny).

Jakie są korzyści z instalacji spolszczenia?

1. Menu i komunikaty ekranowe będą w języku polskim.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

2. Do klawiatury ekranowej zostaną dodane brakujące polskie znaki diakrytyczne czyli popularne ogonki (ą,ę,ć, itp.). Będą one dostępne po naciśnięciu i przytrzymaniu odpowiedniej litery (np. A -> Ą, E -> Ę, itd.).

Obrazek

3. Obok wbudowanej funkcji tłumaczenia zaznaczonego tekstu przy użyciu Bing, zostało dodane tłumaczenie tekstu przy użyciu Translatora Google, które obsługuje również język polski

Obrazek Obrazek

4. Włączony zostanie tryb reflow w PDF (podczas czytania PDF w Menu pojawi się opcja "Tryb tekstowy (Reflow)").

Obrazek Obrazek Obrazek

5. Domyślne zakładki w przeglądarce internetowej mogą być zastąpione zestawem zakładek do polskich stron, a wyszukiwarki w Wikipedii i Google będą domyślnie odwoływały się do polskich wersji tych serwisów.

Obrazek Obrazek

6. W menu książki włączona zostanie ukryta opcja "Włącz Wi-Fi"/"Wyłącz Wi-Fi".

7. Spolszczenie zawiera hack zmniejszający szerokość marginesów.

Zrzut po lewej stronie prezentuje oryginalne marginesy, po prawej zmodyfikowane

Obrazek Obrazek

Hack można wyłączyć kopiując do katalogu localization pusty plik o nazwie original_margins i restartując czytnik.

8. Spolszczenie zawiera też hack zmieniający zestaw dostępnych rozmiarów czcionki.

Zrzut po lewej stronie prezentuje oryginalne rozmiary czcionek, po prawej zmodyfikowane

Obrazek Obrazek

Hack można wyłączyć kopiując do katalogu localization pusty plik o nazwie original_fontsizes i restartując czytnik.

9. Wgarnie spolszczenia zabezpiecza czytnik przed tzw. "cichą aktualizacją" firmware.


Instalacja spolszczenia

1. Spolszczenie jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla firmware 5.4.3. Jeśli na Twoim Kindle jest zainstalowana starsza wersja oprogramowania (można to sprawdzić np. wybierając Menu -> Settings, Menu -> Device Info, wersja jest w polu Firmware Version), to musisz ją zaktualizować. Spoiler! Aktualizacja wersji oprogramowania do 5.4.3
1. Odinstalować wszystkie zainstalowane hacki, w tym obowiązkowo starszą wersję spolszczenia.
2. Pobrać plik instalacyjny ze strony Amazon
3. Skopiować plik do katalogu głównego Kindle
4. Uruchomić aktualizację wybierająć Menu->Settings, Menu->Update Your Kindle


2. Jeśli do tej pory nie był zainstalowany jailbreak, to należy go zainstalować Spoiler! Instalacja jailbreak
1. Pobrać jailbreak
3. Z archiwum kindle-jailbreak-1.9.N.zip, wypakować plik kindle-5.4-jailbreak.zip
4. Wypakować zawartość pliku kindle-5.4-jailbreak.zip
5. Skopiować wypakowane pliki
  • bridge.sh
  • jb.sh
  • Update_jb_$(cd mnt && cd us && sh jb.sh).bin
do katalogu głównego Kindle
6. Uruchomić aktualizację wybierająć Menu->Settings, Menu->Update Your Kindle
7. Po kilku sekundach na dole ekranu pojawi się napis **** JAILBREAK ****
8. Zrestartować czytnik (Menu -> Settings, Menu -> Restart)


3. Wypakuj z archiwum ZIP plik Update_loc_pl_5.4.3-1.2_install.bin i skopiuj go przez USB do głównego katalogu na swoim Kindle (to ten, w którym znajduje się między innymi podkatalog documents).

4. Odłącz bezpiecznie Kindle od komputera (korzystając z opcji "Bezpieczne odłączenie" lub "Wysunięcie") i odłącz kabel USB.

5. Uruchom aktualizację na swoim Kindle wybierając Menu->Settings, Menu->Update Your Kindle i poczekaj aż instalacja się zakończy.

6. Czytnik powinien uruchomić się z ustawionym językiem polskim

Jeśli po wgraniu Update_loc_pl_5.4.3-1.2_install.bin do głównego katalogu punkt menu "Update Your Kindle" jest wyszarzony, zrestartuj Kindle (Menu -> Settings, Menu -> Restart) i spróbuj ponownie wykonać pkt 5.


Jak można pomóc w tworzeniu spolszczenia?

Jeśli zauważysz błędy lub masz pomysł w jaki sposób poprawić tłumaczenie, to poinformuj mnie o tym w tym temacie lub zaproponuj zmianę w repozytorium na Githubie


----------------------
Oryginalny post dla firmware 5.4.2: Spoiler! Od wczoraj głośno o nowym firmware 5.4.3 dla Paperwhite2 a ja jednak proponuję pozostać (na razie) przy wersji 5.4.2, a zamiast tego spolszczyć swojego Kindle :)

Obrazek Obrazek

Na stronie https://github.com/danan72/kindle-pw2-l10n-pl/releases/tag/r1.1 jest dostępna wersja 1.1 polskiej lokalizacji.
Mogła ona powstać tradycyjnie dzięki pracy użytkownika @dsmid z forum MR, który jest pionierem w dziedzinie lokalizacji czytników Kindle.

Co zyskasz instalując spolszczenie?
  • Menu i komunikaty ekranowe będą w języku polskim.
  • Do klawiatury ekranowej zostaną dodane brakujące polskie znaki diakrytyczne czyli popularne ogonki (ą,ę,ć, itp.). Będą one dostępne po naciśnięciu i przytrzymaniu odpowiedniej litery (np. A -> Ą, E -> Ę, itd.).
  • Funkcja tłumaczenia tekstu będzie obsługiwać język polski (i kilka innych dodatkowych języków), przy wykorzystaniu Translatora Google (zamiast oryginalnego Bing).
  • Domyślne zakładki w przeglądarce internetowej mogą być zastąpione zestawem zakładek do polskich stron, a wyszukiwarki w Wikipedii i Google będą domyślnie odwoływały się do polskich wersji tych serwisów.
  • Spolszczenie zawiera hack zmniejszający szerokość marginesów. Można go wyłączyć kopiując do katalogu localization plik o nazwie original_margins i restartując czytnik.
  • Spolszczenie zawiera też hack zmieniający zestaw dostępnych rozmiarów czcionki. Ten sam hack włącza funkcję reflow w PDF (w Menu pojawi się opcja "Tryb tekstowy (Reflow)"). Hack można wyłączyć kopiując do katalogu localization plik o nazwie original_fontsizes i restartując czytnik.

Instalacja spolszczenia
0. Jeśli do tej pory nie został zainstalowany JailBreak, to należy go zainstalować.
1. Upewnij się, że na Kindle jest zainstalowana wersja oprogramowania 5.4.2 lub 5.4.2.1 (Menu -> Settings, Menu -> Device Info, pole Firmware Version)
2. Po rozpakowaniu archiwum ZIP wyszukaj plik, którego nazwa kończy się na _install.bin i skopiuj go przez USB do głównego katalogu na swoim Kindle (to ten, w którym znajduje się między innymi podkatalog documents).
3. Odłącz bezpiecznie Kindle od komputera (korzystając z opcji "Bezpieczne odłączenie" lub "Wysunięcie") i odłącz kabel USB.
4. Uruchom aktualizację na swoim Kindle wybierając Menu->Settings, Menu->Update Your Kindle i czekaj aż instalacja się zakończy.
5. Jeśli punkt menu "Update Your Kindle" jest wyszarzony, zrestartuj Kindle (Menu -> Settings, Menu -> Restart) i spróbuj ponownie wykonać pkt 4.
6. Po zakończeniu instalacji może być konieczne ponowne uruchomienie czytnika (Menu -> Ustawienia, Menu -> Uruchom ponownie), aby spolszczone zostały wszystkie funkcje (m.in. przeglądarka internetowa)


Uwagi o aktualizacji firmware Kindle
Lokalizacja zawiera zabezpieczenie przed automatyczną aktualizacją firmware w tle. Autor pozostawił jednak możliwość ręcznej aktualizacji Kindle przy użyciu menu Update Your Kindle/Zaktualizuj Kindle. Należy jednak pamiętać, że spolszczenie przeznaczone jest tylko dla wersji 5.4.2 i 5.4.2.1 i aktualizacja firmware (np. do wersji 5.4.3) przy wgranym spolszczeniu może spowodować nieprzewidziane konsekwencje (łącznie z brick). Jeśli więc chcesz zaktualizować firmware Kindle, to najpierw odinstaluj spolszczenie.
Proces odinstalowania jest szczegółowo opisany w pliku czytaj-mnie.txt dołączonym do archiwum ZIP ze spolszczeniem.

Osoby, które pośpieszyły się z aktualizacją firmware do wersji 5.4.3 i teraz żałuję, niech cierpliwie czekają. @dsmid już pracuje nad dostosowaniem lokalizacji. Jak tylko pojawi się wersja czeska, to od razu ją przełożymy na nasz język.

_________________
“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
A Dance With Dragons.


Ostatnio edytowano 12 maja 2016 19:46:34 przez danan72, łącznie edytowano 17 razy07 mar 2014 0:48:08
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2014 21:55:46
Posty: 66
eCzytnik: Kindle PW2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
Nowa aktualizacja PW2 jest zbyt ważna żeby z niej zrezygnować, wolę poczekać na spolszczenie właśnie do niej, nawet jeśli potrwa to kilka miesięcy.

_________________
Poemat Boga-Człowieka:
http://www.duchprawdy.com/poemat.htm


07 mar 2014 12:11:31
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2012 16:13:35
Posty: 82
eCzytnik: Kindle 4 Classic, Paperwhite 2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
Nie spolszczenie mnie zinteresowało lecz funkcja Reflow w plikach PDF. Możesz opisać dokładniej jak się sprawuje ta funkcja i czy działa tak szybko i bezproblemowo jak w Duokanie ?


07 mar 2014 13:26:44
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2011 11:10:45
Posty: 151
eCzytnik: Kindle 3, Paperwhite 2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
zajeBEASTY napisał(a):
Nowa aktualizacja PW2 jest zbyt ważna żeby z niej zrezygnować, wolę poczekać na spolszczenie właśnie do niej, nawet jeśli potrwa to kilka miesięcy.


Twój wybór.
Zmiany które niesie 5.4.3 rzeczywiście są interesujące ale ja osobiście nie zamieniłbym na nie funkcji, które dodaje lokalizacja, m.in. możliwości wpisywania polskich liter na klawiaturze ekranowej, Reflow w PDF-ach, czy możliwości przetłumaczenia zaznaczonego fragmentu na język polski.

Obrazek

Miejmy nadzieję, że już niedługo będzie można mieć i jedno i drugie.

_________________
“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
A Dance With Dragons.


07 mar 2014 13:51:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2011 11:10:45
Posty: 151
eCzytnik: Kindle 3, Paperwhite 2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
Shimaru napisał(a):
Nie spolszczenie mnie zinteresowało lecz funkcja Reflow w plikach PDF. Możesz opisać dokładniej jak się sprawuje ta funkcja i czy działa tak szybko i bezproblemowo jak w Duokanie ?

Nie używam Duokana, więc trudno mi porównywać. W każdym razie reflow zaimplemetowany w firmware Kindle (bo jest to dzieło programistów Amazon, nie wiadomo dlaczego ukryte przed użytkownikami) działa wg mnie szybko i wystarczająco skutecznie.
Jeśli interesuje Cię sam reflow to możesz go odblokować również w wersji 5.4.3 instalując ten hack. Warunkiem jest ustawienie języka na "English (United Kingdom)". Po wgraniu hacka, podczas czytania PDF w menu pojawi się opcja "Text-Only Display".

_________________
“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
A Dance With Dragons.


07 mar 2014 14:25:18
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2012 16:13:35
Posty: 82
eCzytnik: Kindle 4 Classic, Paperwhite 2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
@Danan72
Dziękuję za poradę.
Reflow odblokowany i sprawuje się naprawdę świetnie. Działą szybko i bez żadnych opóźnień tak jak w Duokanie :) Duokan idzie w zapomnienie :)
Do pełni szczęścia brakuje tylko jeszcze jakiegoś hacka, żeby zmusić Kindla do odczytywania plików RTF :D


07 mar 2014 15:30:33
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2014 21:55:46
Posty: 66
eCzytnik: Kindle PW2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
Shimaru napisał(a):
@Danan72
Dziękuję za poradę.
Reflow odblokowany i sprawuje się naprawdę świetnie. Działą szybko i bez żadnych opóźnień tak jak w Duokanie :) Duokan idzie w zapomnienie :)
Do pełni szczęścia brakuje tylko jeszcze jakiegoś hacka, żeby zmusić Kindla do odczytywania plików RTF :D


Hmm... zainstalowalem tego font hacka i pisalo ze instalacja pomyslna, ale jak ten reflow wlaczyc? wchodze w dokument pdf i co dalej? nic sie nie zmienilo

_________________
Poemat Boga-Człowieka:
http://www.duchprawdy.com/poemat.htm


07 mar 2014 16:10:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2011 11:10:45
Posty: 151
eCzytnik: Kindle 3, Paperwhite 2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
zajeBEASTY napisał(a):
jak ten reflow wlaczyc? wchodze w dokument pdf i co dalej? nic sie nie zmienilo

Przy otwartym PDF otwierasz menu i tam powinieneś mieć dostępną nową opcję "Text-Only Display". PDF oczywiscie musi zawierać tekst a nie np. zeskanowane strony książki.


Shimaru napisał(a):
Do pełni szczęścia brakuje tylko jeszcze jakiegoś hacka, żeby zmusić Kindla do odczytywania plików RTF :D

Do czytania RTF, EPUB, itp. najlepiej użyć KOReader

_________________
“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
A Dance With Dragons.


07 mar 2014 16:48:36
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2014 21:55:46
Posty: 66
eCzytnik: Kindle PW2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
danan72 napisał(a):
zajeBEASTY napisał(a):
jak ten reflow wlaczyc? wchodze w dokument pdf i co dalej? nic sie nie zmienilo

Przy otwartym PDF otwierasz menu i tam powinieneś mieć dostępną nową opcję "Text-Only Display". PDF oczywiscie musi zawierać tekst a nie np. zeskanowane strony książki.


dziwne ale nie ma - powiem co ja zrobilem, moze to pomoze co jest nie tak:

na zjailbreakowanego kindla wrzucilem plink bin (Update_fonthack_0.4_pw2_install) oraz 2 foldery (3_15-36 i Margins), dalem na update, zainstalowalo, zrestartowalo i w tekstowych plikach pdf nie ma takiej opcji, a sprawdzalem w kilku bez zdjec

_________________
Poemat Boga-Człowieka:
http://www.duchprawdy.com/poemat.htm


07 mar 2014 16:48:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2011 11:10:45
Posty: 151
eCzytnik: Kindle 3, Paperwhite 2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
Powinieneś wrzucić zawartość katalogu (czyli pliki JAR) a nie katalog. Ja akurat polecam zestaw znaków 2_21-35 ale może być 3_15-36 tak jak wybrałeś. Pliki z katalogu Margins nie są potrzebne, chyba że chcesz zmniejszyć szerokość marginesów.

Wykonaj uninstall (dla świętego spokoju, bo chyba i tak instalacja niczego nie zmieniła), a potem ponownie zainstaluj.

_________________
“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
A Dance With Dragons.


07 mar 2014 16:58:18
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lut 2014 21:55:46
Posty: 66
eCzytnik: Kindle PW2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
danan72 napisał(a):
Powinieneś wrzucić zawartość katalogu (czyli pliki JAR) a nie katalog. Ja akurat polecam zestaw znaków 2_21-35 ale może być 3_15-36 tak jak wybrałeś. Pliki z katalogu Margins nie są potrzebne, chyba że chcesz zmniejszyć szerokość marginesów.

Wykonaj uninstall (dla świętego spokoju, bo chyba i tak instalacja niczego nie zmieniła), a potem ponownie zainstaluj.


dzieki o to wlasnie chodzilo - przenioslem caly katalog zamiast tych plikow, bez uninstallu mi sie udalo - jedynie zainstalowalem ponownie,

co do marginesow to myslalem ze mniejsze beda lepsze (nawet gora i dol jest ladnie obciety), ale chyba przyzwyczailem sie do oryginalnych marginesow, wiec deinstalacja a potem jeszcze raz juz bez instalka,

swietnie dziala, tez duokana sie pozbywam, bo tylko do tego mi sluzyl,

dzieki za pomoc i autorowi watka, bo sam bym sie o tym hacku nie dowiedzial

_________________
Poemat Boga-Człowieka:
http://www.duchprawdy.com/poemat.htm


Ostatnio edytowano 07 mar 2014 21:37:50 przez zajeBEASTY, łącznie edytowano 1 raz07 mar 2014 17:10:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2011 11:10:45
Posty: 151
eCzytnik: Kindle 3, Paperwhite 2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
zajeBEASTY napisał(a):
chyba przyzwyczailem sie do oryginalnych marginesow

Mam to samo :)
Poza tym aby zmniejszyć marginesy autor hacka musiał przesunąć maksymalnie blisko dolnej krawędzi informacje o czasie pozostałym do końca rozdziału, książki, itp. Przez co ciężko w nie trafić palcem w celu przełączenia.
Dlatego pomimo, że ten hack jest dołączony do spolszczenia, to ja i tak go wyłączam wrzucając pusty plik o nazwie original_margins do katalogu localization.

_________________
“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
A Dance With Dragons.


07 mar 2014 17:17:18
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2012 16:13:35
Posty: 82
eCzytnik: Kindle 4 Classic, Paperwhite 2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
@Danan72 przeszukałem Kindelka wszerz i wzdłuż ale nigdzie nie znalazłem folderu Localization. Może on się tworzy tylko w przypadku pełnej instalacji spolszczenia ?


07 mar 2014 21:13:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2011 11:10:45
Posty: 151
eCzytnik: Kindle 3, Paperwhite 2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
Tak, katalog localization to część spolszczenia.
Jeśli chcesz zainstalować samego fonthack'a bez modyfikacji marginesów, to po prostu nie kopiujesz do katalogu plików z katalogu margin.

_________________
“A reader lives a thousand lives before he dies. The man who never reads lives only one.”
A Dance With Dragons.


07 mar 2014 22:35:08
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2012 16:13:35
Posty: 82
eCzytnik: Kindle 4 Classic, Paperwhite 2
Post Re: Spolszczenie Kindle Paperwhite 2 z firmware 5.4.2 i 5.4.
Teraz już za późno :) działałem według instrukcji, ale znalazłem rozwiązanie problemu. Wystarczyło zmienić w ustawieniach układ marginesów na najwęższy i teraz wygląd jest taki jak był przed instalacją :)
Tak na marginesie skoro o nich mowa :) Orientujesz się kiedy można się spodziewać pełnej wersji na nowy firmware ?


Ostatnio edytowano 07 mar 2014 22:51:25 przez Shimaru, łącznie edytowano 1 raz07 mar 2014 22:40:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: