Teraz jest 29 mar 2024 16:45:08




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Powstanie Warszawkie-jakie książki lubicie najbardziej? 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post Powstanie Warszawkie-jakie książki lubicie najbardziej?
Jeśli temat już był, to proszę o wybaczenie.
Dwa miesiące z historii Polski, jakze krótko ale jakże dramatycznie.
Od kilku lat gromadzę wydawnictwa na temat Powstania i mam możliwość porównania ksiązek na ten temat.
Ze swojej strony polecam na pewno kompendia wiedzy o batalionach harcerskich "Zośka" i "Parasol", czyli "Parasol" Stachiewicza i "Batalion Zośka" Anny Borkiewicz-Celińskiej.
Dalej: "Dni walczącej stolicy" Baroszewskiego, "W alejach spacerują tygrysy" Elżbiety Ostrowskiej, "Wicher wolności" Wacława Zagórskiego, opowieści Tadeusza Grigo o walkach na Czerniakowie i Wróblewskiego "Starówka w ogniu"


29 lut 2008 12:41:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Ja czytałem kiedyś "Najmłodsi żołnierze walczącej Warszawy". Ciekawa pozycja o sylwetkach dzieci z powstania. Zawiera mnóstwo zdjęć, nazwisk i pseudonimów. Wydanie książki było jeszcze z czasów socjalistycznych, trzeba więc często krytycznie patrzeć na sprawy polityczne. Warto jednak przeglądnąć ją choćby po to, aby porównać z innymi pozycjami współczesnymi.


29 lut 2008 14:04:13
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
bocian napisał(a):
Wydanie książki było jeszcze z czasów socjalistycznych, trzeba więc często krytycznie patrzeć na sprawy polityczne. Warto jednak przeglądnąć ją choćby po to, aby porównać z innymi pozycjami współczesnymi.


Zgadza się, niestety trzeba się dobrze orientować w temacie żeby nie trafić na hymn pochwalny na temat reżimu-vide książka Kąkola na przykład... Albo patrzeć na datę wydania ;)
Jeśli interesuje Cię temat "Zawiszaków" czyli najmłodszych w Powstaniu, koniecznie przeczytaj "Tropami powstańczej Warszawy" Kasprzaka, autor brał udział w Powstaniu i jako kilkuletnie dziecko przenosił pocztę


29 lut 2008 14:14:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Dzięki za tytuły, może kiedyś do nich dotrę.
Mój ojciec kupił kiedyś /i to na subskrypję/ "Historię drugiej wojny światowej". Dobrze, że nie żyje, bo by się załamał. Kilkanaście grubych tomów poszło na makulaturę. Były takie przekłamania, że nie warto było ją trzymać na półce. Powstanie też było obszernie opisane. Za wyjątkiem jednak nazwisk i pseudonimów, był to jeden wielki fałsz.
Swoją drogą ciekawe skąd autorzy mieli tak bujną wyobrażnię?


29 lut 2008 22:22:56
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Uuu, panowie odpowiedzialni za propagandę w poprzednim ustroju potrafili wiele jeśli chodzi o przekłamania i fałsz...Niestety jeszcze dziś zdarza się ze autorzy piszący o Powstaniu biorą niektóre fakty właśnie z takich książek wydanych 40, 30 lat temu.
Swoją drogą-wiesz jak trudno dotrzeć do rzetelnego nie "programowego" opracowania na temat Armii Ludowej?

------------------ Dodano: Dzisiaj o 16:36:23 ------------------
Właśnie zakupiłem kolejne wydawnictwo Muzeum Powstania-"Przewodnik po powstańczej Warszawie". Dla wszystkich którzy zastanawiają się czasem jakie pamiątki po Powstaniu można jeszcze znaleźć w wafce..Po raz kolejny Muzeum wydało znakomity tytuł!!

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


02 mar 2008 17:36:23
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 lip 2007 14:25:10
Posty: 28
Post 
Znalazłem w internecie stronę, na której jest katalog książek (w tym wspomnień) związanych z Powstaniem. Jeśli nie jest to sprzeczne z regulaminem to chętnie podzielę się linkiem.


04 mar 2008 8:05:51
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
wg mnie Powstanie 44 Normana Daviesa to najlepsza książka w temacie

oczywiście jest wielu polskich historyków, którz podważają wartosc tej książki, ale wg mnie jej największą wartością jest obiektywnosc autora, który nie jest ani Polakiem, ani Żydem, ani Niemcem

bardzo ciekawe jest w tej książce porównanie powstania warszawskiego z powstaniem w Paryżu oraz z wcześniejszym powstaniem w geccie warszawskim

autor nie podchodzi emocjonalnie do sprawy, więc i np. do sprawy, czy Stalin specjalnie zatrzymał ofensywę, czy też nie - autor podchodzi bez emocji i sucho rozważa argumenty za i przeciw

czytając tą książkę czytelnik czuje się pełnoprawnym partnerem autora, który przedstawia fakty, rzuca teorie na różne sprawy, ale pozostawia ostateczne wnioski czytelnikowi


Ostatnio edytowano 05 mar 2008 14:25:20 przez Bilberry, łącznie edytowano 2 razy



04 mar 2008 9:28:42
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2008 18:11:54
Posty: 3
Post 
Dla mnie osobiście książką godną polecenia jest "Cząstka mego serca"... nie opisuje tylko powstania, ale też całą wojnę... jest to pamiętnik dziekwczyny (która mając 14 lat ginie), wszystkie przemyślenia, słowa tam zapisane można powiedzieć były dla mnie straszne... opisuje to dziecko pozbawione dzieciństwa, które z dnia na dzień musi stać się dorosłe... powiem szczerze, że była to jedna z niewielu książek przy których płakałam... gorąco polecam :)


04 mar 2008 19:11:01
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
maw napisał(a):
Znalazłem w internecie stronę, na której jest katalog książek (w tym wspomnień) związanych z Powstaniem. Jeśli nie jest to sprzeczne z regulaminem to chętnie podzielę się linkiem.


Jeśli nie jest to sprzeczne to się podziel ;)


04 mar 2008 21:52:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 lip 2007 14:25:10
Posty: 28
Post 
[quote="dejot"]Jeśli nie jest to sprzeczne to się podziel ;)[/quote]
Tego właśnie nie wiem ale spróbuję: http://literatura44.blogspot.com/
To jest strona - katalog tytułów książek związanych z Powstaniem.
Uprzedzam, że nie ma tam plików do ściągnięcia.


05 mar 2008 9:16:34
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Jest kilka, rzeczywiście, "Obrożę" ostatnio zakupiłem w antykwariacie :).
Więcej na temat lektur traktujących o Powstaniu można znaleźć na forum Muzeum-www.1944.pl-w dziale literatura

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


05 mar 2008 12:31:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 lip 2007 14:25:10
Posty: 28
Post 
Jak by ktoś potrzebował to mam do odstąpienia "Mokotów 44" Bartelskiego.
Mam dwa egzemplarze więc chętnie się podzielę z potrzebującą duszyczką.


05 mar 2008 13:11:33
Zobacz profil
Post 
Czy może ktoś mi gdzie znajdę ebooki na ten temat. Dotychczas był on przezze mnie traktowany po macoszemu. Chciałbym to nadrobić


14 mar 2008 14:39:01
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Link do listy książek na temat Powstania ze strony Łotwora:
http://www.powstanie-warszawskie-1944.ac.pl/

Doskonale przygotowana lista, choć oczywiście niepełna. I chyba najlepsza i najbardziej rzetelna strona na temat Powstania

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


16 mar 2008 15:02:40
Zobacz profil
Post 
Wiersze Kamila Krzysztofa Baczyńskiego oraz Kolumbowie rocznik 20....


20 mar 2008 17:24:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron