Teraz jest 19 kwi 2024 4:44:10




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Norman Davies - "Powstanie 44" 
Autor Wiadomość
Post 
Według profesora Władysława Bartoszewskiego: Powstanie to wielka wygrana Polaków. Artykuł można przeczytać tutaj.
W sumie mogę się z nim zgodzić moze i powstanie samo w sobie nic nam nie dalo, to jednak nie można też nie brac pod uwage tego jakim echem ono odbiło sie i nadal się odbija w świecie.


04 sie 2007 20:55:34
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2007 20:25:39
Posty: 215
Lokalizacja: Kraków/ZamoœÌ
Post 
byc moze znajdą sie ludzie którzy bedą szanować ludzi którzy wtedy zgineli. Ale Powstanie wkrótce zostanie zapomniane... Niestety. Dlatego uważam ze to Powstnie było porażką. Zgineło mnóstwo ludzi, a i tak nic nie osiągnięto

_________________
http://toolsweb.pl/


05 sie 2007 11:58:12
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Uwielbiam Daviesa. Uważam, że jako obcokrajowiec i nie bezpośredni sąsiad ma bardziej obiektywne spojrzenie. Z drugiej strony to świetny historyk i w dodatku umie przekazac swoją wiedzę. Książkę przeczytałem, a potem jeszcze przesłuchałem audiobook-a. Świetna.
Z drugiej strony uczestniczę w dyskusjach na pl.sci.historia i wiem, że sporo ludzi zawodowo zajmujących się historią w Polsce nie lubi Daviesa, a Powstanie 44 spotkało się chyba z największą krytyką. Ja nie zgadzam się z tą krytyką.


19 gru 2007 18:40:26
Zobacz profil WWW
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
Toteż właśnie domyślam się, że krytykują go za brak obiektywizmu. Jak na moje, to Davies jest kolesiem, który miał kiedyś świetny pomysł. Chciał zostać pisarzem znanym i lubianym, a to znaczy dobrze opłacanym (niekoniecznie dobrym, proszę zauważyć). Jakoś średnio mnu to szło w Wlk Brytanii (bo stamtąd pochodzi, prawda?). No więc po roku 89' wziął do ręki mapę Europy i patrzy sobie: Czechy... nie... Litwa... nie... Polska... Hmm. Polska to duży kraj, ma bogatą historię, wieeeeelu potencjalnych nabywców książek i kompleksy wynikające z trudnej przeszłości. Normalnie idealny rynek na inwestycję. No więc zaczął pisać książki o Polsce i Polakach, które to duży nakład mają jedynie u nas i chyba za to nazywa się go wielkim i szanowanym pisarzem. Podejrzewam (nie wiem tego na pewno), że na Zachodzi jest odbierany jako jeden z wielu średniaków, pasjonatów historii.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


19 gru 2007 19:02:20
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Kellhus napisał(a):
Podejrzewam (nie wiem tego na pewno), że na Zachodzi jest odbierany jako jeden z wielu średniaków, pasjonatów historii.

Na zachodzie jest postrzegany jako polofil i z tego tytułu raczej odrzucony.
Nie lubią go Żydzi, choc chyba jako pierwszy historyk umiescił w swoim opracowaniu historii Polski: Boże igrzysko cały rozdział poświęcony ich wkładowi w historię Polski.
Jako historyk nie stąd miał ułatwione zadanie. Podczas gdy rodzimi historycy mogli albo nie pisac, albo pisac to co włada chciała. On zawsze mógł pisac co chciał i wydac to na zachodzie, np. Boże igrzysko wyszło w Polsce prawie 10 lat po wyjściu na zachodzie.


20 gru 2007 15:15:32
Zobacz profil WWW
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
Tak, mnie chodzi, że on nie pisał tego z myślą o sprzedaży książki w Anglii, tylko w Polsce, za te x lat.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


20 gru 2007 17:21:16
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Avro napisał(a):
A co do popularności " '44", to na pierwszy kwartał przyszłego roku zapowiadana jest też wersja francuska, przy czym ma ona stanowić porównanie powstania Paryskiego z Warszawskim.

U Daviesa w Powstaniu 44 też jest porównanie warszawskiego z paryskim. Takie porównanie nasuwa się samo przez się. Powstania wybuchły w podobnym okresie, w państwach, gdzie ruch oporu był najwiekszy, a skończyły się tak zdecydowanie różnie.
Davies porównują pisał o krytyce powstania warszawiego, że nie uzgodniono go z aliantami. I potem ukazuje na podstawie powstania paryskiego, że tam nikt nic nie uzgodnił z atakującymi wojskami, które wcale nie miały zamiaru wyzwalać Paryża, tylko chciały go po prostu ominąc, ale gdy wybuchło powstanie, od razu zmienili plany i pomogli.
Z Powstania 44 najbardziej pamiętam wspomnienia lotników brytyjskich, którzy zrzucali pomoc dla Warszawiaków. Wspominali, że byli ostrzeliwani także przez Rosjan i nie mogło być mowy o pomyłce.
Mało też chyba kto wie, że w książce są zawarte wspomnienia Kaczyńskich (dziś znanych z innej strony).


31 gru 2007 0:04:07
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 13:49:00
Posty: 294
Post 
Przeczytałem wszystkie wasze opinie o powstaniach. Kilka wypowiedzi jest dość pesymistycznych. Nie wszystkie powstania były przegrane. Sądzę nawet, że w pewnym sensie wszystkie były wygrane, bo dzięki nim i pamięci o nich, następowały kolejne, aż w końcu doszło do upadku komunizmu.
Tej książki nie czytałem, choć o powstaniach kilka książek znam.


29 lut 2008 11:23:39
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Ciężka sprawa...Na korzyść ksiązki przemawia fakt, że Davies po prostu się postarał i zebrał mnóstwo-również wcześniej w Polsce nie publikowanych -wiadomości na temat Powstania, "cegiełki" czyta się fantastycznie...Z drugiej strony 3/4 książki to podłoże polityczne, dość istotna sprawa, jasne, ale Powstanie to byli ludzie, tysiące idealistycznie nastawionych młodych ludzi, którzy oddali krew wychodzac z domu z kanapkami w kieszeni...
Nie jestem w pełni usatysfakcjonowany tą książką, choć wkładu Daviesa w rozwój świadomości na temat Powstania przecenić się nie da

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


29 lut 2008 12:33:34
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 gru 2007 12:10:37
Posty: 36
Lokalizacja: Siedlce
Post 
Bardzo lubię N. Daviesa za to , że pisząc o naszej historii nie jest Polakiem i nie ma naleciałości kulturowych , widzi ja pod nieco innym katem . Dostrzega różne fakty niedostrzegalne dla nas , np :( fakt dla części alianckich dowódców Warszawa kojarzyła się z Rosją - carską w czasach i młodości niektórzy bywali w carskiej Warszawie , radiogram o powstaniu wysłany złym nieaktualnym kodem , i wiele innych)
Każdy z nas ma mniej lub bardziej emocjonalny stosunek do Historii Polski a prace tego autora wyłamują sie z tradycyjnego widzenia tego tematu i przesto są ciekawe .


29 lut 2008 15:18:09
Zobacz profil
Post 
Czytałem "Powstanie 44" i moim zdaniem reklama wwykreowała tę ksiązkę. Według mnie jest ona zbyt rozwlekła i zdecydowanie wolę Boże Igrzysko. Ta ksiązka jest według mnie bardziej dopracowana i przede wszystkim ciekawsza od Powstania 44. Ale to co podoba sie mnie nie musi sie podobac komuś innemu> Przeciez jak mowi stare powiedzenie: "z gustami sie nie dyskutuje". POZDRAWIAM


01 mar 2008 1:12:35
Post 
ważna pozycja, myślę o opracowaniu Davisa, dla każdego zainteresowanego tematem

EDIT

Co za "głębia" przemyśleń i refleksji - White2 już u nas pisać dalej spamu nie będzie, bo dostał bana!


Post pozostawiam w celach dydaktycznych - tak pisać na pewno nie wolno!

Chesuli


01 mar 2008 12:02:39
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Co prawda jest to wątek na temat "Powstania 44" ale widzę, że pojawiły się porównania do innych jego prac. "Mikrokosmos" moi drodzy, świetnie napisana książka, doskonałe wiadomości wyciągnięte nie tylko z polskich archiwów, czyta się na pewno lepiej niż "Powstanie 44".
Powiem tak:"Powstanie.." trzeba mieć, zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się tematem, mimo wszystko.

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


01 mar 2008 16:00:47
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lip 2007 20:25:39
Posty: 215
Lokalizacja: Kraków/ZamoœÌ
Post 
Ja sie zastanawiam od dluzszego czasu czy mozna bylo to inaczej rozegrac, np. tak jak w Paryzu. Czy efekty pracy naszych dyplomatow byly wszystkim co mozna osiagnac??

_________________
http://toolsweb.pl/


02 mar 2008 12:51:26
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
To chyba temat na inny wątek...Ale myślę, że nie było to niestety możliwe-kwestia wpływów na odbitych od Niemców terenach, zwróć uwagę, że Paryż został odbity przez Amerykanów..
Stalin -jak wiemy -zatrzymał się przed Warszawą, nie chciał przeszkadzać hitlerowi, po prostu..Wiem że historycy wojskowości mogą mieć inne zdanie, ale cóż

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


02 mar 2008 17:31:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron