Teraz jest 19 kwi 2024 4:38:08




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Kamienie na szaniec 
Autor Wiadomość
Post Kamienie na szaniec
A co sądzicie o "Kamieniach na szaniec" Kamińskiego?

niedawno po raz kolejny ja przeczytałam i uświadomiłam sobie jak wielka ofiare musieli zlozyc ci mlodzi ludzie, zeby nam zylo sie lepiej w wolnej ojczyznie...


22 wrz 2008 0:36:56
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
to dobra książka, ale bardziej życiowa i bliższa temu co tam się stało jest
Kolumbowie. Rocznik 20
Kamienie na szaniec opisuje tylko dobrych chłopców, którzy sami się kształcili, kochali ojczyznę itd. itp. - to strasznie cukierkowe

a prawda jest taka, że młodzi ludzie lubią walczyć i wielu z nich chętnie walczyło w szeregach powstania, podczas gdy z drugiej strony wielu młodych chętnie wstępowało do Hitlerjungen i starało się walczyć dzielniej niż dewizje SS

nie twierdzę, że nie było takich ludzi jak ci opisani w Kamienie na szaniec, ale to dopiero połowa prawdy, a mówienie połowy prawdy to forma kłamania

_________________
:-P


22 wrz 2008 10:31:25
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Bilberry, masz bardzo ciekawą opinię. ja zawsze myślałem, że "Kamienie..." to biografia... Proponuję poczytać jeszcze kilka pozycji Kamińskiego, on bardzo często do biografii Zośki czy Rudego wracał. przypomnę jeszcze, że książka została napisana i wydana pod okupacją w przeciwieństwie do tego, co pisał Bratny. I chyba małym przeoczeniem jest to, że to książka o Powstaniu.
Ale cóż: de gustibus..

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


22 wrz 2008 22:55:13
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
dejot napisał(a):
Bilberry, masz bardzo ciekawą opinię. ja zawsze myślałem, że "Kamienie..." to biografia... Proponuję poczytać jeszcze kilka pozycji Kamińskiego, on bardzo często do biografii Zośki czy Rudego wracał. przypomnę jeszcze, że książka została napisana i wydana pod okupacją w przeciwieństwie do tego, co pisał Bratny. I chyba małym przeoczeniem jest to, że to książka o Powstaniu.
Ale cóż: de gustibus..

Kamienie to wycinek czasów wojny, głównie akcja pod arsenałem
Kolumbowie to prawie cały okres okupacji i powstanie warszawskie

Kamiński pisał ku pokrzepieniu serc, szczegółnie harcerzy i dlatego uwypuklił postawę Rudego, Zośki itd. Jego celem było wychodować młode pokolenie harcerzy, a jak wiadomo młodzi potrzebują ideałów. Nie ma w tym nic złego, chyba lepiej Zośka, czy jak dziś Spiderman.

Za to Bratny opisał normalnych ludzi, z normalnymi uczuciami. Bardzo mocna jest np. scena, kiedy jeden leży w szpitalu ranny, a Niemcy po zgwałceniu sanitariuszki wbili jej butelkę. Co odczuwa powstaniec? Podniecił się. Wiem, że to płytkie, że nie pasuje do bohaterstwa. Ale wydaje mi się, że opis Bratnego był bliższy prawdy niż Kamińskiego.

Oczywiście dla młodego czytelnika lepiej nadaje się do czytania Kamiński.


23 wrz 2008 11:21:56
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Bilberry napisał(a):
Kamienie to wycinek czasów wojny, głównie akcja pod arsenałem
Kolumbowie to prawie cały okres okupacji i powstanie warszawskie



Dokładnie i należy to podkreślić. Jak również choćby to, skąd wzięły się nazwy baonów "Zośka" czy "Rudy". Odbieram pozycję Kamińskiego jako pozycję stricte historyczną, choć do młodych czytelników chyba już nie nalezę :wink: , wolę jednak poświęcić czas tej lekturze niż" Kolumbom..".Co do literatury "pokrzepieniowej", w taki sposób odbieram książki choćby Sienkiewicza, z super pozytywnymi postaciami, w książce Kamińskiego znajduję niejeden opis problemów natury moralnej, bohaterów mocno czasami wątpiących w sens akcji, które podejmują, opisy strachu a nawet paniki przed pójściem na kolejną akcję.
Nie, ja Kamińskiemu wierzę, nie odbieram jego książki jako czystej propagandy i zbioru zasad i wzorów postępowania.
Za to nie podoba mi się, ze w "Kolumbach.." jakoś nie odnalazłem nazwy Armia Krajowa. To a propos tego, co pisałeś o połowie prawdy

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


23 wrz 2008 12:53:01
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
dejot napisał(a):
Nie, ja Kamińskiemu wierzę, nie odbieram jego książki jako czystej propagandy i zbioru zasad i wzorów postępowania.
Za to nie podoba mi się, ze w "Kolumbach.." jakoś nie odnalazłem nazwy Armia Krajowa. To a propos tego, co pisałeś o połowie prawdy

podobne zarzuty można mieć do Popiołu i Diamentu
czego się spodziewać po książce wydanej w komunistycznej Polsce
z wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolumbowie._Rocznik_20):
Cytuj:
Kolumbowie to także pierwszy utwór literacki wydany w kraju, poruszający tematykę Katynia i powstania warszawskiego. Do 1956 roku te tematy były zakazne przez cenzurę.

cenzura pozwoliła na powiedzenie części prawdy, ale nie na całą - to nie wina Bratnego, można było pisać trochę lub nic - ja jestem za trochę


23 wrz 2008 13:03:53
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Ależ oczywiście zgadzam się z Tobą jesli chodzi o cenzurę książek wydanych co prawda już w latach "odwilży"ale mimo wszystlko cenzurowanych.
Zdaję sobie sprawę z tego, że Bratny vel Mularczyk w Powstaniu walczył i chciał opisać najważniejsze momenty jego życia, ale niestety znów przyczepię się do tego co napisałeś wyżej:
"to dopiero połowa prawdy, a mówienie połowy prawdy to forma kłamania".
Postać czerwonego Jurka, jednego z bohaterów książki Bratnego również do mnie nie trafia.
O "Popiele.." nie rozmawialiśmy

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


23 wrz 2008 13:15:17
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
dejot napisał(a):
Ależ oczywiście zgadzam się z Tobą jesli chodzi o cenzurę książek wydanych co prawda już w latach "odwilży"ale mimo wszystlko cenzurowanych.
Zdaję sobie sprawę z tego, że Bratny vel Mularczyk w Powstaniu walczył i chciał opisać najważniejsze momenty jego życia, ale niestety znów przyczepię się do tego co napisałeś wyżej:
"to dopiero połowa prawdy, a mówienie połowy prawdy to forma kłamania".
Postać czerwonego Jurka, jednego z bohaterów książki Bratnego również do mnie nie trafia.
O "Popiele.." nie rozmawialiśmy

ja myślę, że jesteśmy prawie zgodni, Bratny napisał pół prawdy bo więcej nie mógł, pewnie też się trochę podlizał cenzurze
przy okazji - miło się dyskutuje z kimś, kto choć myśli trochę inaczej, zna się na temacie i umie argumentować


23 wrz 2008 14:44:51
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lut 2008 15:19:44
Posty: 118
Lokalizacja: OleÂśnica/Vavataun
Post 
Mam takie samo zdanie.
Cieszę się zatem, że wymiana zdań nie poszła w stronę dyskusji na temat " przewagi świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą" ;)
Pozdrawiam serdecznie!

_________________
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował.
Mark Twain



Obrazek


24 wrz 2008 0:06:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2008 20:51:25
Posty: 17
Post 
Sam ostatnio czytałem Kamienie jako lekturę. Książka jest dosyć ciekawa fajnie się czyta a w dodatku w ten łatwy luźny sposób pokazuje realia Wojenne. Gdy czytamy np o działalności Małego Sabotażu to jednocześnie jest to ciekawe i poruszające jak chłopcy wykonują kolejne zadania, a z drugiej strony pokazuje działalność Polaków walczących z okupantami.
Książka jest ciekawa i dobrze, lekko się ją czyta. Na pewno jest godna każdemu kto lubi książki przygodowe.


24 wrz 2008 20:57:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 wrz 2008 21:41:57
Posty: 23
Lokalizacja: inÂąd
Post 
Książka nie rzuca nas od razu w wir wydarzeń, wszystko powoli się nakręca. Dobrze napisana i mogę powiedzieć że to jedna z lepszych lektur w gimnazjum. Nie dość że dobrze się czyta to jeszcze uwrażliwia młodzież na wydarzenia II wojny światowej. Pokolenie urodzonych po I wojnie światowej jest ukazane jako nadzieja młodej, odrodzonej Polski. Koncepcja tym bardziej mi bliska że np. mój praziadek również należał do tego pokolenia i walczył o swój kraj.


29 wrz 2008 22:41:56
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2008 13:38:37
Posty: 33
Post 
Uważam ,że ksiązka ta powinna zostać przeczytana przez kazdego mlodego czlowieka.nie chce obrazac mlodych ludzi ale faktem jest ,iz w dobie XXI wieku mlodziez zatraca poiczucie swiadomosci historycznej i odwaga oraz bohaterskie czyny poprzednich pokolen nie robia na "młodych" wrazenia.Gorąco polecam tą pozycje.


21 paź 2008 18:11:36
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 paź 2008 19:52:23
Posty: 56
Post 
Najbardziej uderzyło mnie to, że bohaterowie to prawdziwi ludzie. Zadziwia ich odwaga i jestem pewna, że niewielu młodych dzisiaj potrafiło by się zachować tak jak Rudy czy Zośka. Dobrze, że książka znalazła się w kanonie lektur, bo powinna być koniecznie przeczytana przez każdego.


25 paź 2008 22:34:32
Zobacz profil
Post 
Czytałam tę książkę. Bardziej z przymusu (to przeciez lektura obowiązkowa) i szczerze to nie wzbudzila ona u mnie zadnych emocji. Mimo ze opowiadająca o Polsce,kraju w którym się urodziłam nie czuję się z nią jakoś "związana".


18 gru 2008 17:35:36
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sie 2008 21:28:13
Posty: 12
Post 
bohaterowie godni podziwu, ich odwaga po prostu mnie urzekła..
czytajac zastanawialam sie czy bedac na ich miejscu
odwazyłabym sie w działaniu Małego Sabotażu..
choć powiem ze nie raz wyobrażałam siebie
biorącą udział w akcjach propagandowych..

no i oczywiscie bohaterowie..
jak juz wczesniej pisałam..
męscy przystojni(w mojej wyobrazni)
inteligentni odważni..
po prostu idealnie:)

ksiażke czyta sie bardzo przyjemnie.
polecam.

_________________
get a light.


13 sty 2009 10:41:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron