Teraz jest 29 mar 2024 0:19:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
ostatnie słowa... 
Autor Wiadomość
Post ostatnie słowa...
mamy już tematu epitafia więc zainspirowało mnie to do stworzenia tegoż tematu, gdyż do epitafiów tych słów zaliczyć się nie da a wiele jest bardzo ciekawych; hmmm, na początek - ostatnie słowa generała Thomasa Stonewalla Jacksona, wybitnego(według niektórych) dowódcy kawalerii Skonfederowanych Stanów:
"Przekroczymy rzekę i odpoczniemy w cieniu drzew"

i do kompletu równie ciekawe choć bardziej melodramatyczne słowa Francisco Pizzaro "Pójdź wierny mieczu, towarzyszu mych wszelkich dokonań!" - powiedział to tuż przed tym gdy zamordowali go byli podwładni....


28 mar 2008 11:55:29
Użytkownik

Dołączył(a): 25 mar 2008 19:36:57
Posty: 24
Post 
Dilexi iustitiam et odi iniquitatem, propterea morior in exilio - Ukochałem sprawiedliwość i nienawidziłem niegodziwości, dlatego umieram na wygnaniu. (Grzegorz VII)

Galilaee, vicisti! - Galilejczyku, zwyciężyłeś ((cesarz Julian Apostata (podobno))

I oczywiście, wszystkim znane:

Et tu Brute contra me- wszyscy wiedzą kto to powiedział i co to znaczy więc nie ma sensu się rozpisywać. A jak któś nie wie to niech szuka. :)


28 mar 2008 18:37:35
Zobacz profil
Post 
przytaczana jest alternatywna wersja wypowiedzi apostaty - "heliosie opuściłeś mnie"


28 mar 2008 19:23:06
Post 
Od siebie dodałbym... Hmm... Neron. "Bogowie, jakiż artysta umiera wraz ze mną".


31 mar 2008 10:47:41
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2008 10:19:03
Posty: 31
Post 
"Wybaczcie mi, Panie."

Maria Antonina, która kładąc głowę pod gilotynę nadepnęła katowi na stopę :)


01 kwi 2008 14:20:05
Zobacz profil
Post 
mam jeszcze parę dobrych: np Heinricha Heinego, niemieckiego poety doby romantyzmu-"Bóg mi wybaczy, to jego fach"
"bijcie brawo, przyjaciele, komedia skończona" Ludwik van Beethoven, "już mnie to wszystko potwornie nudzi" Winston Churchill,
"Chcę iść do piekła, nie do nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie."Nicolo Machiavelli (według mnie prawdziwa perełka;)
i kolejne arcydziełko małe: "Mogłem się nie przerzucać ze szkockiej na martini." Humphrey Bogart-istne małe cudeńko;)


02 kwi 2008 12:00:32
Użytkownik

Dołączył(a): 10 mar 2008 10:19:03
Posty: 31
Post 
Jeszcze jedno;) Ostatnie słowa Kennedy'ego wypowiedziane tuż po zamachu wskutek, którego zginął to "Czy wszyscy inni są cali?"

Z kolei Terry Kath (muzyk rockowego zespołu Chicago Transit Authority) przykładając rewolwer, który czyścił, do głowy powiedział "Nie bójcie się, nie jest naładowany..." Chwilę później pociągnął za spust.


02 kwi 2008 14:47:36
Zobacz profil
Post 
znalazłem kilka kolejnych: Marek Aureliusz (do trybuna, który spytał go jakie hasło wyznacza na najbliższą noc) : "Spytaj wschodzące słońce, bo ja zachodzę".
Grontoft, radiotelegrafista tonącego statku (do "Estonii" śpieszącej na pomoc) : "Przepraszam, ale nie mogliśmy na was czekać. Pilna sprawa gdzie indziej",
Józef II (podyktował własne epitafium) : "Tu leży Józef, któremu nic się w życiu nie udało",
James W. Rodgers (skazany na rozstrzelanie za morderstwo, spytany o ostatnie życzenie) : "Tak – opancerzona kurtka"...
jak widze, nasz skromny waek coraz to sie poszerza i rozwija-no i dobrze;)


03 kwi 2008 12:51:55
Post 
'... - reszta jest milczeniem'

chyba najsłynniejsza scena z ostatnimi słowami Hamleta :)

Co ciekawsze, dla tych którzy oprócz książek interesuję się filmem, główny bohater kryminalnego serialu CSI Miami ma na imię Horacy, tak jak przyjaciel Hamleta. Umierając Hamlet nakazał przyjacielowi opowiedzieć całą prawdę o jego śmierci światu. Podobną rolę ma bohater serialu (jako detektyw). Brawo dla twórców za znajomośc książek! :P


03 kwi 2008 20:51:48
Post 
nikt nie twierdzi że twórcy scenariuszy to idioci...w każdym razie nie wszyscy:P tłumacze zazwyczaj tak ale nie oni;P


a tu coś co znalazłem właśnie jak szukałem paru szczegółów o wojnie secesyjnej:
"Nie trafiliby w słonia z tej odleg..."
Autor: John Sedgwick, kapitan Unii w wojnie secesyjnej-widać każdy się czasem myli;)

a zresztą skoro już pisze to jeszcze trochę: "Spokojnie, dobry człowieku, to nie czas na robienie sobie wrogów"- Wolter, zapytany przez księdza czy wyrzeka się szatana:P

Edit by Mori: Baw się tak dalej, dopisuj posta co 2-3 inne i znowu się pożegnamy...


03 kwi 2008 21:43:35
Użytkownik

Dołączył(a): 15 mar 2008 19:46:33
Posty: 191
Post 
Z Lalki-Prusa, gdy znaleziono zmarłego Rzeckiego w swoim mieszkaniu, znaleziono przy nim kartkę z napisem: Non omnis moriar-Nie wszystek umrę jest konkluzją tego do czego dążył przez całe życie Ignacy.

Z Pana Wołodyjowskiego, gdy w czasie oblężenia twierdzy Kamienieckiej Wołodyjowski żegna się z Baśką, padają słowa: Pamiętaj Baśka, nic to!. Te dwa słowa doskonale oddają cały dramatyzm i beznadziejność sytuacji, a jednocześnie nadzieję.


08 kwi 2008 14:51:08
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2007 15:57:00
Posty: 36
Post 
"Ja żyję!" Kaligula, cesarz rzymski, do swoich zabójców gdy ci myśleli, że ten nie żyje.
"Strzelajcie, kanalie, bo jeszcze nie umarłem!" Ion Antonescu

_________________
"Widziałem odległe krańce Wieloświata i wróciłem do Sigil, by o nich opowiedzieć. Stąpałem po ciałach martwych bogów i nawijałem promienie księżyca w Astralu stojąc naprzeciw tysiąca krzyczących rycerzy githyanki. Przekroczyłem granice egzystencji i patrzyłem, jak moja esencja drży przede mną. Cóż mogę dla Ciebie uczynić?"


11 kwi 2008 19:09:45
Zobacz profil
Post 
"No, już, wynoście się stąd! Ostatnie słowa są dla głupców, którzy nie powiedzieli wystarczająco wiele."----> Opis: Karol Marks proszony o ostatnie słowa....muszę przyznać,że robi wrażenie.
" Amen."----->(na chwilę przed śmiercią) — Jan Paweł II (Karol Wojtyła) telewizja RAI, powołując się na papieskie otoczenie, nie potwierdzone oficjalnie przez Watykan.

Muszę też podzielić się z Wami słowami, które wyczytałam na pewnym starym grobowcu, na cmentarzu w Kalwarii Wielewskiej.Oczywiście nie zapamiętałam tego słowo w słowo, ale czego nie można znaleźć w necie...a więc to było tak: "Kim Ty jesteś, ja byłem też, kim ja jestem, będziesz także, módlmy się za siebie wzajemnie."* Opis: z niemieckiego- sama prawda.


14 kwi 2008 9:59:46
Post 
Ostatnie słowa Archimedesa ponoć brzmiały "Nie psuj mi moich kół!". Wypowiedział je, rysując na piasku figury geometryczne, do legionisty, który w chwilę później pozbawił go życia.

Poza tym wszyscy pamiętamy słowa Wokulskiego "Farewell, miss Iza, farewell", będące jego pożegnaniem z Izabelą Łęcką, a być może również i z życiem (nie wiem, czy na lekcjach polskiego nadal trwają - przy omawianiu "Lalki" Prusa - dysputy, czy Wokulski rzucił się pod pociąg, czy też nie ;) ).


09 maja 2008 22:30:21
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sie 2008 13:11:59
Posty: 28
Post 
chicodemibarrio napisał(a):
Poza tym wszyscy pamiętamy słowa Wokulskiego "Farewell, miss Iza, farewell", będące jego pożegnaniem z Izabelą Łęcką, a być może również i z życiem (nie wiem, czy na lekcjach polskiego nadal trwają - przy omawianiu "Lalki" Prusa - dysputy, czy Wokulski rzucił się pod pociąg, czy też nie ;) ).


Owszem, rzucił się pod pociąg, ale... przeżył! O ile mnie pamięć nie zawodzi w ostatniej chwili wyciągnął go spod niego Węgiełek:)

Poza tym znalazłam jeszcze to:
"Spokojnie, dobry człowieku, to nie czas na robienie sobie wrogów." Wolter, zapytany przez księdza czy wyrzeka się szatana.
"Francja, armia, Józefina" - Napoleon Bonaparte
Nie jestem pewna jak dokładnie brzmiały ostatnie słowa Beethoven'a, ale miało to być coś w stylu " W niebie odzyskam słuch".


30 sie 2008 22:28:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: