Teraz jest 29 mar 2024 1:48:29




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Serwisy do przechowywania ebooków w chmurze + kwestie prawne 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2016 14:39:07
Posty: 30
Post Serwisy do przechowywania ebooków w chmurze + kwestie prawne
Witam. Jako że moje kolekcja ebooków ciągle rośnie i nie chcę trzymać na moim Paperwhite wszystkiego, co mam (zwłaszcza, że miejsca szybko ubywa), postanowiłem poszukać jakiegoś miejsca do bezpiecznego przechowywania ebooków w chmurze, tak abym mógł na przykład będąc podłączonym do wi-fi, ściągnąć sobie potrzebne rzeczy przez przeglądarkę Kindla, bo często więcej czasu spędzam poza domem, niż w nim i chcę mieć dostęp do książek nie nosząc cały czas pendrive'a, którego mogę zgubić.

I tutaj pytanie pierwsze. Jaki serwis polecacie? Podobałby mi się Dropbox, ale za mało miejsca ma - chcę mieć z 5gb chociaż. Zależy mi też na bezpieczeństwie, aby nikt z zewnątrz sie nie włamał i sobie ich nie pobrał. Myślałem więc o trzymaniu ebooków na Dysku Google z weryfikacją dwuetapową, bo wtedy istnieje znikome prawdopodobieństwo, że ktoś z zewnątrz wejdzie mi na dysk, nawet jak pozna hasło do niego.

I ostatnie pytanie dotyczące kwestii prawnych. Jestem nieco sceptyczny co do trzymania ebooków w chmurze, bo o ile książki kupione w sklepie Kindla mają DRM i nawet jak wydostaną się poza dysk, i tak się ich nie odczyta, ale mam też masę ebooków kupionych w polskich księgarniach bez DRM. I teraz załóżmy, że jednak jest jakiś wyciek, włamanie, albo administrator takiej usługi puści sobie taki plik bez DRM ze znakiem wodnym w sieć. Jak to wtedy prawnie wygląda? Miał ktoś taką sytuację? Tyle się słyszy ostatnio o wyciekach osobistych plików np. z Dropboxa właśnie, a poza tym administratorzy tych usług mają nieograniczony dostęp do przechowywanej zawartości. Czy kogoś w takiej sytuacji interesuje, że to nie osoba kupująca ebooka wrzuciła go do sieci, by był ogólnodostępny, tylko że miało miejsce włamanie, wyciek, czy udostępnienie go przez nieuczciwego administratora?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie. Tak jak mówię, nie jestem szczególnie ufny, jeżeli chodzi o przechowywanie jakichś bardzo osobistych plików w chmurze, w szczególności, gdyby ich wyciek mógłby sprawić duży problem, ale chcę mieć dostęp do zakupionych ebooków wszędzie, bo bywa, że kilkanaście godzin jestem poza domem, a swojego Kindla mam przy sobie wtedy zawsze i to byłaby duża wygoda i ułatwienie. Co do kwestii finansowych, jestem w stanie płacić jakąś drobną kwotę co miesiąc, ale nie wiem, czy to ma sens, bo w końcu dysk Google jest za darmo i Onedrive też, ale Onedrive jest tak wykonany, że fatalnie używa się go w kindlowej przeglądarce, podczas gdy dysk Google chodzi znośnie i da się go wygodnie przeglądać, zwłaszcza jak porobię szczegółowe foldery, czego na paperwhite zrobić nie mogę i dlatego też mam kolejny powód, by korzystać z chmury. Mogę zorganizować sobie ebooki i dokumenty, jak chcę, bez względu na filozofię organizacji zawartości na czytniku. Jedyny minus Kindla dla mnie to właśnie brak możliwości tworzenia folderów i łatwego zarządzania zawartością z poziomu urządzenia i chmura dałaby mi możliwość odpowiedniej organizacji wszystkiego, zgodnej z moimi potrzebami, a nie narzuconej przez Amazon.


30 sty 2017 12:57:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2016 11:20:25
Posty: 135
eCzytnik: KOA2, Yotaphone2
Post Re: Serwisy do przechowywania ebooków w chmurze + kwestie pr
povc12 napisał(a):
Tak jak mówię, nie jestem szczególnie ufny

Jeśli masz w domu łącze internetowe i router to sam postaw serwer. Do takich zastosowań jak chmura wystarczy Raspberry Pi plus oprogramowanie Open Source. Sam jesteś wtedy administratorem, sam ustawiasz poziom zabezpieczeń. Koszt takiego rozwiązania nie powinien przekroczyć 250 zł, a oszczędni mogą się zmieścić pewnie w kwocie 100 zł w zależności od użytego hardware'u.


30 sty 2017 13:43:54
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: Serwisy do przechowywania ebooków w chmurze + kwestie pr
Ja do trzymania swojej biblioteki używam trzech chmur i dwóch kart micrSD.
1. DropBox - do czytania książek aktualnie czytanych i tych które zamierzam przeczytać w pierwszej kolejności (mam tam pewnie ze 30 tytułów).
2. Dysk Google - "Cała biblioteka"
3. pCloud Drive - BKP "Cała biblioteka"
4. karta micro SD 32GB nr 1. - BKP "Cała biblioteka"
5. karta micro SD 32GB nr 2. - "Cała biblioteka" w czytniku

Kiedyś miałem wszystko na DropBoxie ale miałem konto 50GB. Teraz mam 2,5GB więc się nie mieści :(

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


30 sty 2017 13:47:49
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: Serwisy do przechowywania ebooków w chmurze + kwestie pr
GolDek napisał(a):
Jeśli masz w domu łącze internetowe i router to sam postaw serwer. Do takich zastosowań jak chmura wystarczy Raspberry Pi plus oprogramowanie Open Source. Sam jesteś wtedy administratorem, sam ustawiasz poziom zabezpieczeń. Koszt takiego rozwiązania nie powinien przekroczyć 250 zł, a oszczędni mogą się zmieścić pewnie w kwocie 100 zł w zależności od użytego hardware'u.


Nawet jak masz łącze bez stałego IP?
Jeśli możesz to podeślij jakiegoś linka z opisem takiego serwera.

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


30 sty 2017 13:49:46
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2016 11:20:25
Posty: 135
eCzytnik: KOA2, Yotaphone2
Post Re: Serwisy do przechowywania ebooków w chmurze + kwestie pr
kriss.kg napisał(a):
Nawet jak masz łącze bez stałego IP?

Jak nie masz stałego IP możesz skorzystać z dynamicznego DNS, chyba każdy router ma zakładkę do konfiguracji DynDNS, czasem trzeba zapłacić za tę usługę, ale dla domowego użytku opłaty roczne są na akceptowalnie niskim poziomie. A zapewne można też znaleźć jeszcze jakieś darmowe serwisy.
kriss.kg napisał(a):
Jeśli możesz to podeślij jakiegoś linka z opisem takiego serwera.

Rzuć okiem na Arkos:
http://osworld.pl/arkos-chmura-dla-raspberry-pi/
http://malinowepi.pl/post/41015203413/o ... ny-dropbox
W wyszukiwarce znajdziesz sporo artykułów na ten temat. Są też inne platformy, nie korzystam z takich rozwiązań, więc musisz zapuścić kwerendę w sieci sam. Powodzenia.


30 sty 2017 14:44:34
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: Serwisy do przechowywania ebooków w chmurze + kwestie pr
GolDek napisał(a):
...


Dzięki bardzo. Poczytałem sobie ale niestety to nie dla mnie.

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


30 sty 2017 16:23:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron