Teraz jest 28 mar 2024 11:05:22




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Podmiana czcionek w aplikacji Legimi 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
Apka Legimi jest beznadziejna. Spośród licznych niedoróbek, jedną z poważniejszych są czcionki. Nie można wskazać własnej, a z 8 wbudowanych krojów używalne na e-inku są góra dwie: przygruba i kanciasta Sanchez oraz – od biedy – bezszeryfowa Roboto. Pozostałe po prostu się nie nadają, są blade, mało kontrastowe i męczą oczy. (Mówię o rozmiarach 14 albo 16, których zwykle używam, przy większych będzie trochę lepiej, ale wówczas niewiele tekstu zmieści się w wierszu, tym bardziej, że apka nie potrafi przenosić wyrazów.)

Ponieważ na Legimi liczyć nie można – w ciągu roku poprawili jeden błąd z zaznaczaniem cytatów, a i to nie w 100% – postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. Trochę mi to zajęło, bo nie mam bladego pojęcia o apkach androidowych, ale w końcu się udało. I powiem wam: warto było. :D Właśnie jestem w trakcie lektury Pratchetta, męczyłem się z Roboto, zmiana z tego dziadostwa na Caecilię zrobiła kolosalną różnicę, a przy CharisSIL to już naprawdę miodzio. Ebook wygląda wreszcie po ludzku, nawet pomimo braku przenoszenia wyrazów.

Jeśli ktoś ma ochotę wypróbować samemu, oto link:

legimi-apk-3-aligned-signed.apk MD5: 164403440483149ec34b6397f2a96ff6

To modyfikacja najnowszej wersji Legimi dla inkbooka, czyli 2.47.6. Zakładam, że nie muszę nikomu tłumaczyć, jakie zagrożenia może nieść instalowanie apek z nieznanych źródeł. ;)

Zrobiłem następujące podmianki:
• DroidSerif → Literata
• DejavuSerif → Caecilia
• Neuton → BookerlyModified (by athame – dzięki!)
• Paratype → Amazon Ember
• LiberationSerif → CharisSIL modified

Roboto i Sanchez pozostały bez zmian. Podmienione czcionki w aplikacji widoczne są pod starymi nazwami. Niestety, Literata przy rozmiarach < 16 też wygląda słabo, a koślawość Neutona, za którą obwiniałem font, okazuje się błędem apki, bo po podmiance BookerlyModified także nie trzyma się linii bazowej.

Testowane na Obsidianie. Oczywiście nie dysponuję kluczem Legimi, więc apka podpisana jest innym. Żeby tę wersję zainstalować, trzeba najpierw odinstalować oryginał. Najchętniej teraz wróciłbym do przerwanej lektury, ale niestety pora :zzz

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


08 maja 2017 4:04:06
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
A powiesz, jak to podmieniłeś, aby mógł to sobie zrobić każdy, kto nie chce akurat pobierać stąd appki?

Ja też nie mam pojęcia na temat apk, ale rozumiem że chodzi o podmiankę plików w katalogu /assets pod nazwami starych fontów?

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


08 maja 2017 13:16:21
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
Vroo napisał(a):
A powiesz, jak to podmieniłeś, aby mógł to sobie zrobić każdy, kto nie chce akurat pobierać stąd appki?

Słusznie. Mój toolbox zawierał: linux, jdk8, apktool, zipalign, keytool, apksigner (ten ostatni można znaleźć w niektórych wersjach Android SDK Build Tools, np. 24.0.3).
Strony, z których korzystałem:
Instrukcja do apktool
Podpisywanie apki

Cytuj:
Ja też nie mam pojęcia na temat apk, ale rozumiem że chodzi o podmiankę plików w katalogu /assets pod nazwami starych fontów?

Masz rację, do tego się rzecz sprowadza.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


08 maja 2017 22:53:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lis 2008 10:32:57
Posty: 340
eCzytnik: Forma, Oasis 2
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
strasznie dużo tych apek :)
Prościej : zmieniamy nazwę *.apk na *.zip, wkopiowujemy do archiwum bez rozpakowywania pliki czcionek (overwrite), zmieniamy na *.apk, podpisujemy nasza apke aplikacja "zip signer" na smartfonie - gotowe


09 maja 2017 11:03:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
O, dzięki! Jakoś na to nie trafiłem. Wypróbuję przy następnej wersji Legimi (pewnie niezbyt szybko, biorąc pod uwagę tempo prac...).

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


09 maja 2017 23:40:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 wrz 2013 16:37:00
Posty: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
eCzytnik: inkBOOK Prime, Pocketbook HD3
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
Wielkie, wielkie dzięki! Marzyłam o możliwości, kiedy w Legimi będę mogła mieć Caecilię - doczekałam się :) Wirtualne piwko i gigantyczna wdzięczność, wszystko śmiga elegancko :)


15 maja 2017 22:05:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
Ależ bardzo proszę, cieszę się, że Ci się spodobało. :)
Chciałbym kiedyś jeszcze zrobić coś z rozmiarem fontów, bo skok w apce jest za duży – nominalnie o 2 "pt", ale na oko odpowiada to 4 punktom w innych aplikacjach, i np. Caecilia czy Ember ustawione na 14 są dla mnie trochę za małe, natomiast na 16 – stanowczo za duże. Przypuszczam, że da się to jakoś przedefiniować w plikach .ttf, ale na razie nie wiem jak. Hm, może ktoś podpowie?
:?

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


16 maja 2017 2:35:38
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2011 9:46:47
Posty: 283
eCzytnik: KoboT,NST,NGP,K3G, KPW2,KPW3,TolV2
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
panjan napisał(a):
Hm, może ktoś podpowie?

Same ustawienia zaszyte w plikach TTF raczej nie pomogą. Funkcje sliderów do zmiany wielkości czcionek w aplikacji Legimi IMHO zaszyte są w plikach DLL i nie ma do nich prostego dostępu.


16 maja 2017 10:43:58
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
Becky napisał(a):
Same ustawienia zaszyte w plikach TTF raczej nie pomogą.

No to kiszka. Próbowałem Cecylkę przeskalować programem FontForge ale efekty były opłakane.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


16 maja 2017 23:23:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
athame napisał(a):
panjan napisał(a):
No to kiszka. Próbowałem Cecylkę przeskalować programem FontForge ale efekty były opłakane.

Pokaż na dobrej jakości screenie jak to wygląda i opisz co chciałeś osiągnąć. Być może będę w stanie pomóc…

Wiesz co, po prostu chciałem uzyskać taki efekt, by przy danym ustawieniu rozmiaru czcionki była ona trochę większa albo mniejsza niż w oryginale. Fonty są w końcu wektorowe, sądziłem, że mają zaszyte jakieś mapowanie rozmiaru czy coś. Gdy w Legimi ustawię Ceckę na "14", to jest dla mnie za mała. Następny krok to "16" I jest z kolei za wielka. Myślałem, że coś przestawię i Legimi dalej będzie sobie ustawiać na "16" a font tak naprawdę będzie wyglądać jakbym ustawił "15" albo "14,5".
Skalowanie FontForgem (teraz nawet nie wiedziałbym, gdzie tej opcji szukać) po prostu zupełnie rozwaliło czcionkę. Program przerobił wszystkie znaczki po kolei i wyszedł z tego busz po polsku ;)
Ale nie ma tragedii, mam jeszcze CharisSIL, a on jest o wiele lepiej rozmiarowo dopasowany do moich potrzeb.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


28 lip 2017 0:18:21
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
athame napisał(a):
Chcesz żebym przygotował „Ceckę”, która przy legimowskim rozmiarze 16 ( w rzeczywistości to ok. 11) będzie wyglądała jak 15-stka?

Pewnie, skoro jesteś tak uprzejmy :)
Czy to trudne do zrobienia? Fontforge wystarczy czy trzeba czegoś innego? Pytam, bo problem jest szerszy: ember, bookerley, literata... chyba tylko wspomniany charis wyróżnia się z tłumu.

Cytuj:
Jeśli tak, a używasz fontów z innego źródła niż wyciągnięte z Kindle'a, to daj tu link do tej czcionki.

(Link) – Gdzieś tam znaleziona w internetach, przypuszczam że z kundla, ale tak naprawdę nie wiem.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


28 lip 2017 1:31:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 wrz 2013 16:37:00
Posty: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
eCzytnik: inkBOOK Prime, Pocketbook HD3
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
panjan, jako ja zielona w temacie- można tu liczyć na linka do apk z tą podmienioną Caecilią? ;)

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka


29 lip 2017 2:03:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
athame napisał(a):
Znaczki zmniejszone o 1/16, więc po wybraniu 16-stki dostaniesz 15-stkę (w numeracji, nie wiadomo jakiej, używanej w Legimi).

Dzięki, teraz jest idealna. :D

Cytuj:
Nie przesadzaj :nono

Och, po cichu liczyłem, że jednak zdradzisz ten sekret... ;)

grucha44 napisał(a):
(...) podpisujemy nasza apke aplikacja "zip signer" na smartfonie - gotowe

Raz jeszcze dzięki. Sprawdziłem w praktyce przy kolejnym "buildzie" – bardzo pożyteczne narzędzie. Wykonuje, prócz samego podpisywania, wszystkie potrzebne kroki. Na dodatek zaimportowało klucz, którego użyłem poprzednim razem. Dzięki temu uniknąłem odinstalowania i utraty danych (niby Legimi się dosynchronizowuje, ale potem jest totalny bajzel na półce i w cytatach).

ZoskaL napisał(a):
panjan, jako ja zielona w temacie- można tu liczyć na linka do apk z tą podmienioną Caecilią? ;)

Ha! Widzę, że nie tylko mi rozmiary czcionek w apce nie pasują. Jasne, apkę zaraz wrzucę.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


30 lip 2017 3:26:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
Nowa odmiana aplikacji Legimi z podmienionymi czcionkami. Wersja bazowa to nadal 2.47.6.

W porównaniu do poprzedniej przeróbki pozbyłem się fontów Roboto i Sanchez, których i tak nie używałem. Zrezygnowałem też z BookerlyModified, bo był stanowczo za gruby. Teraz mapowanie nazwy czcionki na rzeczywisty krój wygląda następująco:

• DejaVuSerif → Caecilia [1]
• DroisSerif → Literata [1]
• Paratype → Ember [1]
• LiberationSerif → CharisSIL modified [1]
• Roboto → Cecylka [2]
• Neuton → Bookerly [3]
• Sanchez → BookerlyPlus3 [4]
• Inconsolata – pozostaje bez zmian

Uwagi:
[1] – bez zmian w stosunku do poprzedniej przeróbki
[2] – Caecilia pomniejszona dzięki nieocenionej pomocy athame; zmieniłem nazwę i identyfikator, żeby nie kolidowała z oryginałem
[3] – Neuton składał się tylko z 3 plików .ttf, a Bookerly z 4; nie wiem, czy BoldItalic będzie się wyświetlać poprawnie
[4] – Odmiana Bookerly, którą pogrubiłem delikatnie, by lepiej się prezentowała na czytniku, jednocześnie nie przytłaczając swoim ciężarem

A oto sama apka:
:arrow: https://drive.midiapolis.com/public.php ... c611d5d69f
md5sum: 46ee10e5da360e19be847eb00e5cc219

Podpisana tym samym kluczem, co poprzednia modyfikacja, więc przejście pomiędzy jedną a drugą wersją powinno być szybkie i bezproblemowe.

Miłej lektury!

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


30 lip 2017 3:55:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 wrz 2013 16:37:00
Posty: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
eCzytnik: inkBOOK Prime, Pocketbook HD3
Post Re: Podmiana czcionek w aplikacji Legimi
Dziękuję pięknie :) Zdecydowanie jeszcze większy komfort czytania ;) Caeclilia to moja ulubiona czcionka, teraz jest idealnie :)


01 sie 2017 8:57:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron