Teraz jest 28 mar 2024 17:14:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Rozwiązanie problemu kepub obcinającego litery 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2013 15:41:05
Posty: 102
eCzytnik: Kobo Forma / Kindle Oasis
Post Rozwiązanie problemu kepub obcinającego litery
Po tym jak stałem się szczęśliwym nabywcą nowego KAO, zabrałem się za usunięcie czegoś co najbardziej mnie irytowało w trakcie czytania na nim, czyli olbrzymich lotnisk na górze i dole ekranu zostawionych tam nie wiadomo właściwie po co :eee
Zastosowałem sposób jaki opisał w swojej recenzji Kobo Glo HD Cyfranek, czyli modyfikację "Kobo eReader.conf" co zakończyło się sukcesem... chociaż nie do końca :::? Otóż pojawił się problem o którym było wspomniane w recenzji Cyfranka, czyli minimalne obcinanie liter przy prawej krawędzi. Niestety sposoby opisane tam nie do końca działały, co wymusiło na mnie wysilenie pomysłowości i po wielu próbach i błędach udało mi sie osiągnąć satysfakcjonujący wynik :D
Otóż wystarczy usunąć z folderu style w epubie (za pomocą na przykład Sigila) pliki się tam znajdujące a problem znika. Swoją drogą jest to też rozwiązanie problemu który czasami trafia się w momencie gdy twórcy ebooka wpadają na genialny pomysł ustawienia domyślnego rozmiaru czcionki przez co później są problemy na niektórych czytnikach.
Oczywiście usuniecie styli nie jest jest idealnym rozwiązaniem, bo trafiają sie takie książki w których są one istotne, ale wydaje mi się że w większości przypadków to najlepszy sposób na rozwiązanie problemu obcinania liter w kepub.


10 cze 2018 19:56:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Rozwiązanie problemu kepub obcinającego litery
Rozwiązanie brzmi dość brutalnie, będę musiał przetestować :)

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


10 cze 2018 20:16:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2013 15:41:05
Posty: 102
eCzytnik: Kobo Forma / Kindle Oasis
Post Re: Rozwiązanie problemu kepub obcinającego litery
W normalnych książkach? Są zupełnie niepotrzebne i mogą tylko sprawiać problemy o których pisałem. Jedynym przypadkiem gdy mogłyby być potrzebne to jakieś książki specjalistyczne, albo takie gdzie partie tekstu różnią się od siebie stylem. Owszem, słyszałem o jednej czy dwóch takich pozycjach ale nie miałem ich nawet w ręku.

Przy okazji. Sposób opisany w recenzji, czyli wyłączenie justowania i włączenie wyrównania do lewej strony działa, ale tylko pozornie ;)
Pomijając to, że powstają po prawej stronie schodki które mnie osobiście wyjątkowo irytują, to tak naprawdę obcinanie liter dalej występuje, tylko że prawie tego nie widać bo jedynie pojedyncze litery dotykają do prawego marginesu.


11 cze 2018 8:11:23
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Rozwiązanie problemu kepub obcinającego litery
hm, to prawie tak jakbyś wrzucał na czytnik książki w formacie txt...

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


11 cze 2018 9:41:25
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2013 15:41:05
Posty: 102
eCzytnik: Kobo Forma / Kindle Oasis
Post Re: Rozwiązanie problemu kepub obcinającego litery
Porównanie kompletnie nietrafione. Czy w txt możesz mieć ilustracje, rozdziały czy formatowanie html?
Już prędzej można by powiedzieć, że to jak wrzucanie plików html, bo w sumie epub to nic innego jak kontener na html z różnymi dodatkami.
Nie jest to rozwiązanie idealne, bo w międzyczasie okazało się, że problemem mogą się okazać jakieś nietypowe kody html jakie zostały w tekście, np w jednej z książek po usunięciu stylów tekst był w krowiastym boldzie, ale zawsze jest to jakaś alternatywa.

Ciekawi mnie jednak coś innego, czy w momencie gdy używa się nie opcji "ukryj/pokaż nagłówek i stopkę" ale patcha w którym włączone są podobne ustawiania, to czy w kepub pojawiają się podobne problemy z obcinaniem liter?


Ostatnio edytowano 11 cze 2018 20:02:40 przez Dominura, łącznie edytowano 1 raz



11 cze 2018 12:53:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Rozwiązanie problemu kepub obcinającego litery
Kojarzysz nazwę patcha?

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


11 cze 2018 15:50:46
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2013 15:41:05
Posty: 102
eCzytnik: Kobo Forma / Kindle Oasis
Post Re: Rozwiązanie problemu kepub obcinającego litery
Jeszcze nie instalowałem go, więc nie wiem który to jest.

A wracając do samego kepub, to udało mi się wyizolować co najprawdopodobniej w stylach powoduje obcinanie liter.
Otóż, gdy przy konwersji w Calibre zaznaczyłem a opcjach Wygląd->Ostylowanie->Wybierz elementy stylów które chcesz całkowicie usunąć->Marginesy to problem zniknął całkowicie (wypróbowałem na 5 książkach).


16 cze 2018 12:16:03
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 gru 2010 16:49:12
Posty: 451
eCzytnik: PW2, H2O, Inkpad 3, One, Forma
Post Re: Rozwiązanie problemu kepub obcinającego litery
Dominura twój sposób działa ale potem nie można w czytniku zwiększyć albo zmniejszyć marginesów.


21 cze 2018 15:09:44
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2013 15:41:05
Posty: 102
eCzytnik: Kobo Forma / Kindle Oasis
Post Re: Rozwiązanie problemu kepub obcinającego litery
Faktycznie, chociaż to że tego nie zauważyłem świadczy że chyba nie ma to większego (a przynajmniej dla mnie ;) ) znaczenia.


22 cze 2018 6:57:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron