Teraz jest 28 mar 2024 12:21:04




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Format kepub – pytanie techniczne 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2011 9:46:47
Posty: 283
eCzytnik: KoboT,NST,NGP,K3G, KPW2,KPW3,TolV2
Post Format kepub – pytanie techniczne
Wiem, że wielu z użytkowników Kobo preferuje format kepub i przed wrzuceniem książek na czytnik konwertują je (lub zapisują) właśnie do tego formatu.
Znam ogólne zalety i wady formatów epub/kepub, ale osobiście nie mogę się przekonać do korzystania z kepub.
Czy mogłabym prosić o sprawdzenie malutkiego pliku i podesłanie fotek z pierwszą i drugą stroną tekstu z Waszych Kobo?

U mnie format epub wygląda tak:
Obrazek

Jak widzimy, dzielenie samo się włączyło, bo wgrałam polski słownik i powiedzmy, że tekst wygląda przyzwoicie (bez wchodzenia w szczegóły mikrotypografii).

A teraz format kepub (konwersja przez calibre lub programem kepubify, który wykonuje to zadanie 12 razy szybciej):
Obrazek

Możemy zauważyć, że:

  • Dzielenia praktycznie nie ma i są dziury. Raptem jedno słowo jest podzielone (mag-azynie), niezgodnie z polskimi zasadami.
  • Po każdym otwierającym cudzysłowie jest odstęp.
  • Pojawia się też odstęp pomiędzy zamykającym cudzysłowem a przecinkiem.

Przykładowy plik epub jest tutaj.

Proszę więc o łopatologiczne wyjaśnienie – dlaczego format kepub miałby być lepszy dla polskiego czytelnika?

Może jest lepszy, ale ja czegoś nie rozumiem?
Może plik epub jest źle sformatowany?
Może powinnam podzielić wyrazy encją ­ przed konwersją do formatu kepub?
Może mam włączyć jakieś opcje w patchu na czytniku?
Może mam ustawić specyficzne style w pliku CSS?
Coś innego?


20 gru 2017 0:51:37
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2012 19:55:38
Posty: 218
eCzytnik: Kobo Aura ONE
Post Re: Format kepub – pytanie techniczne
Nie ma to jak wyciągać wnioski ogólne na podstawie jednostkowego, niereprezentatywnego przypadku.. Z tego co widać to format kepub jako taki nie ma tu nic do rzeczy bo plik wyjściowy jest źle sformatowany i z tego wynikają błędy.

Mam aktualnie na czytniku kilkanaście kepubów - konwersja automatyczna z ePub/Mobi/rtf przez Calibre z wtyczkami kobotouchextend + dzielenie wyrazów za pomocą wtyczki Hypernate This i.... w żadnym nie ma takich objawów jak w tym pliku. Kepub jest przyjemniejszy na Kobo głównie dlatego, bo czytnik działa na nim nieco szybciej, pliki są też mniejsze.

Z moich obserwacji najmniej problemów jest z legalnymi książkami z krajowych księgarni, tam praktycznie nic nie trzeba modyfikować. Książki z innych źródeł, albo jakieś stare ebooki, nierzadko są poprzerabiane wielokrotnie z innych formatów albo zaprojektowane do odtwarzania w jakimś konkretnym formacie, nie zawsze dają się przerobić tak żeby wyglądały idealnie w innych formatach.
Jeśli ten konkretny tekst ładniej wygląda u Ciebie ne ePub to używaj go w tym formacie, co za problem? Masz ten komfort, że Twój czytnik jest wieloformatowy i możesz sobie wybierać.

_________________
kindle Touch->kindle Paperwhite->Kobo Aura HD->Kobo Aura H2O->Kobo Aura ONE


20 gru 2017 12:05:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 mar 2016 18:14:33
Posty: 167
eCzytnik: Pocketbook Touch HD3
Post Re: Format kepub – pytanie techniczne
Crom no wiesz co? Podejrzewać Becky o lekkomyślność? Nie wypada.

Moim zdaniem Kepub wygląda lepiej na większych czytnikach, nie zauważyłem takich efektów ubocznych jak na zamieszczonych zdjęciach. Dzielenie wyrazów załatwiam wgraniem tego patcha kobo-f185/jak-dodac-podzial-wyrazow-w-czytnikach-kobo-t16469.html (dzięki Robikowi)

Jak wrócę z pracy to postaram się wrzucić kilka zdjęć z przykładowym plikiem.


Edit: sorki za zwłokę

http://ifotos.pl/z/qxwqwxx

http://ifotos.pl/z/qxwqwxe


Ostatnio edytowano 21 gru 2017 13:26:39 przez edemen, łącznie edytowano 2 razy



20 gru 2017 13:01:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lis 2015 14:10:13
Posty: 47
eCzytnik: Aura H2O
Post Re: Format kepub – pytanie techniczne
Spróbuj sztuczki z wgraniem tego samego pliku epub pod dwoma nazwami. Z rozszerzeniem *.epub i *epub.kepub. Wtedy zobaczysz jak ten sam plik bez konwersji do kebub wygląda przy obsłudze przez adobe (epub) i kobo nickel (kepub).

Konwersja w Callibre efektami przypomina mi kod jaki generował Microsoft FrontPage... :shock:

Co do Twoich uwag (trochę więcej technikaliów):
Cytuj:
Jak widzimy, dzielenie samo się włączyło
- patchem wgrałaś plik hyph_pl.dic (\usr\local\Kobo\hyphenDicts\) z polskimi regułami podziału wyrazów (to załatwia podział w plikach epub), niestety kepub używa innego silnika do obsługi i potrzebny jest symlink w \usr\share\hyphen (dodałem go pliku z linka powyżej).
Cytuj:
Po każdym otwierającym cudzysłowie jest odstęp.
Pojawia się też odstęp pomiędzy zamykającym cudzysłowem a przecinkiem.
- tego nie zauważyłem, może dlatego że mam aż 3 pliki kepub zakupione w Kobo i może ze 3-4 przekonwertowane.

Cytuj:
dlaczego format kepub miałby być lepszy dla polskiego czytelnika
- moim zdaniem nie jest wart czasu i wysiłku włożonego w konwersję. Może są osoby które potrzebują statystyk czytania, zbierają kobo-trofea albo przewracanie strony o 0,034 sekundy szybciej jest wystarczającym powodem do tracenia czasu z callibre.


22 gru 2017 11:51:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron