Teraz jest 28 mar 2024 11:59:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
Chciałbym podzielić się z wami moimi wrażeniami po 7 miesiącach używania TL3 i niecałych 3 tyg. dość intensywnie spędzonych z Obsidianem. Może komuś się to przyda przy wyborze.

Zalety IBO w porównaniu do TL3:
- znacznie przyjemniejsze w odbiorze, cieplejszej barwy światełko, sprawdza się w różnych warunkach oświetleniowych; sam ekran też ma cieplejszy odcień
- bateria porównywalna, z włączonym wifi trzyma lepiej niż PB (3 doby z częstym użyciem wifi; potem wytrzymał 5 dób bez wifi ale i bez wyłączania); poziom obniża się dość równomiernie i - w przeciwieństwie do PB - nie ma drastycznych skoków po włączeniu wifi lub spadku <40%
- 2 razy więcej wbudowanej pamięci flash dostępnej dla użytkownika (ok. 5 GB)
- bardziej ergonomiczny wyłącznik (na PB muszę paznokciem i farba już zlazła)
- układ interfejsu dostosowany dokładnie do rozmiarów ekranu (np. lista książek nie pokazuje kawałka ostatniej pozycji, jak to ma miejsce w PB)
- Android, który umożliwia dostęp do szerokiej bazy softu bez łaski producenta czy liczenia na hobbystyczne portingi.

Wady:
- kiepskiej jakości przyciski boczne, prawy już w pierwszym dniu stracił "klik" w górnej części (ale wciąż działa)
- podświetlenie daje efekt winietowania u góry - wieczorem wygląda to jakby ekran był tam przybrudzony
- obraz jakby taki trochę zmiękczony, rozmyty - zależy od kąta patrzenia, myślę, że to "szybka" daje taki efekt; w PB fonty jednak są ostre jak żyleta
- trochę gorsze renderowanie przynajmniej niektórych czcionek, przez co sprawiają wrażenie mniej kontrastowych (widać to na bezszeryfowej Roboto: na PB jest cienka lecz czarna, na IB - szarawa, a przy mniejszych rozmiarach prawie niewidoczna).
- oświetlenie czasami wygląda jakby miało nie do końca ustabilizowane zasilanie (sporadyczne, niewielkie rozbłyski)
- Android, który jest bardziej zasobożerny i powoduje, że czytnik bardzo długo (ok. 40 s) startuje.

Wbudowane programy do ebooków (Adobe i FB) są porównywalne, na obu czytnikach zbyt ograniczone, co skutkuje tym, że na PB doinstalowałem CoolReader, a na Obisdianie - AlReader.

IBO ma więcej RAM-u ale i większe nań zapotrzebowanie. PB sprawia wrażenie trochę solidniejszego, ma też ciekawszy kształt, ale to nie ma znaczenia przy użytkowaniu z okładką. Waga prawie identyczna, Inkbook jest trochę mniejszy. Stabilność softu zbliżona. Ciepła, przyjemniejsza barwa ekranu jak i oświetlenia Obsidiana dużo dla mnie znaczy i sprawia, że wiele niedoróbek jestem mu w stanie wybaczyć. Poza tym czytynik z Androidem wygląda jednak na właściwy kierunek, przynajmniej w moim przypadku.

Podsumowując, oba czytniki są z porównywalnej półki i nie widzę tu - przynajmniej na razie - zdecydowanego zwycięzcy. Byłby nim Pocketbook, gdyby zmienili te koszmarne niebieskie diody na coś przyjemniejszego dla oka i gdybym nie potrzebował apek androidowych.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


27 lut 2016 13:19:20
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
Dzięki, ciekawe zestawienie, między PB i Inkbookiem jeszcze nie było.

Też sądzę, że oba czytniki są porównywalne, choć oczywiście się różnią, jak ktoś nie potrzebuje androida to chyba bym mu TL3 polecał.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


01 mar 2016 16:14:53
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 14 lip 2016 13:18:23
Posty: 24
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
Zastanawiam sięnad wyborem jednego z tych czytników. Może ktoś miał jeszcze możliwość porównania ich ?
panjan, jak Twoje odczucia teraz, po kilku miesiącach użytkowania ?


18 lip 2016 23:47:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
Gadzinka napisał(a):
panjan, jak Twoje odczucia teraz, po kilku miesiącach użytkowania ?

Zasadniczo podtrzymuję, co napisałem wtedy, z tym że teraz powiedziałbym, że jednak wbudowane oprogramowanie jest trochę lepsze w Pocketbooku. Jak wspomniałem, w obu instalowałem alternatywne aplikacje do ebooków: Coolreader na PB i Alreader na Obsidianie. Jednak o ile PB w ograniczonym stopniu współpracował z CR, to Alreader jest zupełnie niezintegrowany z aplikacjami inkbookowymi, więc np. ekran startowy (launcher) staje się mało użyteczny. Różnice te nie są jednak dla mnie na tyle istotne, by mnie jakoś specjalnie ciągnęło do mojego TL3, który od miesięcy spoczywa sobie spokojnie w którejś szufladzie. Obsidiana używam intensywnie od pięciu miesięcy, noszę ze sobą niemal wszędzie w plecaku, czasem w kieszeni. Ciągle działa.

Natomiast w kwestii wybierania czytnika powtórzę to, co komuś niedawno tutaj doradzałem, a co sprowadza się do tego, że nie ma czytników idealnych, więc trzeba się zastanowić nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


19 lip 2016 2:40:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sie 2016 18:56:27
Posty: 47
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
Czy Obsodian i TL3 mają taki sam wyświetlacz? Potrzebuję jeden z nich do obsługi Legimi. W domu żona ma Kindle Voyage. Jestem załamany. Obsidian ma litery jakby zza mlecznej szyby. Znalazłem czcionkę która jest optymalna, ale i tak jest jakby efekt rozmycia nałożony. Ale najgorszy jest zdecydowanie zbyt niski kontrast!
TL3 to to samo?

PS. Obsidian pożyczony na test.


11 wrz 2016 11:30:31
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2014 22:47:23
Posty: 711
eCzytnik: PocketBook InkPad 3 (740)
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
Wiesz strasznie trudno jest się odnieść do kontrastu czytników bo większość z nas ma różne tego postrzeganie.
Kolega panjan np. woli Obsydian-a bo ma cieplejszy odcień bieli podczas podświetlania ekanu, a ja kompletnie tego nie widzę (chociaż specjalnie poszedłem do MM z moim PB TL3 aby to sprawdzić).
Radził bym Ci spróbować pożyczyć od kogoś lub protestować w sklepie PB TL3.

Ja np. czytam na swoim PB TL3 w CoolReader z czcionka specjalnie programowo pogrubioną w CR, ponieważ po włączeniu podświetlenia wydawała mi się za mało czytelna. Moi znajomi posiadający ten sam czytnik tego efektu niezauważają.

_________________
Czytniki:
1 - Onyx Book X61E - samoczynnie pękł ekran w trakcie całonocnego ładowania
2 - PocketBook Basic 2 (614W) - sprzedany w stanie idealnym po 20 miesiącach użytkowania.
3 - PocketBook Touch Lux 3 (626) - sprzedany w stanie idealnym po 55 miesiącach użytkowania.
4 - PocketBook InkPad 3 (740) - mój, PocketBook Touch Lux 4 (627) - żony, Kindle PW5 - syna, Kindle 8 - córki, Kindle 7 - zapasowy :-)


Ostatnio edytowano 11 wrz 2016 11:42:41 przez kriss.kg, łącznie edytowano 1 raz



11 wrz 2016 11:40:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2012 18:56:52
Posty: 405
eCzytnik: Pocketbook Inkpad 3
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
Kup Pocketbooka Touch HD. Ma już Carte 300ppi.Szczegółowych testów jeszcze nie ma, ale powinien mieć ekran zbliżony do Kindla


11 wrz 2016 11:41:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
dopeman napisał(a):
Czy Obsodian i TL3 mają taki sam wyświetlacz? Potrzebuję jeden z nich do obsługi Legimi.

Teorerycznie tak, w sensie że oba to Carta o rodzielczości 212 ppi. Przynajmniej tak deklarują producenci.

Cytuj:
Obsidian ma litery jakby zza mlecznej szyby. Znalazłem czcionkę która jest optymalna, ale i tak jest jakby efekt rozmycia nałożony. Ale najgorszy jest zdecydowanie zbyt niski kontrast!

Obsidian ma tę szybkę z drucikami, która na moje oko sprawia, że obraz jest odrobinkę rozmiękczony, zwłaszcza jeśli czytnik trzymasz pod większym kątem względem oka. Nie jest to jednak różnica duża i normalnie nie sprawia mi problemów, ale gdy położę obok siebie Obsidiana i TL3, ustawię te same parametry czcionki, to Pocketbook wyświetla tekst zauważalnie ostrzejszy.

Dodatkowo wydaje mi się, że niektóre czcionki są źle renderowane przez wbudowane programy. Osobiście na ogół używam:
– programu Alreader, który ma opcje pozwalające pogrubić odrobinę czcionkę oraz ustawić gammę
– czcionek: dejavu serif, caecilia, bookerley, literata, charis sil modified.
I nie narzekam.

W żadnym przypadku nie okresliłbym obrazu na Obsidianie jako "zza mlecznej szyby". Może masz uszkodzony egzemplarz? Może ktoś go traktował czymś szorstkim albo nieodpowiednią chemią?

daro napisał(a):
Kup Pocketbooka Touch HD. Ma już Carte 300ppi.

Kup, kup :) Sam chętnie poczytałbym o czyichś praktycznych doświadczeniach z tym modelem. No i czy dalej montują takie paskudne niebieskie diody.

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


11 wrz 2016 12:02:37
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
panjan napisał(a):
daro napisał(a):
Kup Pocketbooka Touch HD. Ma już Carte 300ppi.

Kup, kup :) Sam chętnie poczytałbym o czyichś praktycznych doświadczeniach z tym modelem. No i czy dalej montują takie paskudne niebieskie diody.

Taa, ale nie wiadomo, czy Touch HD dostanie oprogramowanie z Legimi czy nie, a to chyba warunek konieczny był ...

A może do PB napisać z pytaniem czy Touch HD i/lub InkPad 2 dostalną Legimi?


11 wrz 2016 13:29:32
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sie 2016 18:56:27
Posty: 47
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
Tak, Legimi w skrócie odpisało że narazie jest co jest i nic więcej nie wiadomo.
Psioczyłem nieco tu na forum na Kindle Voyage, ale teraz widzę ogromną różnicę i powinienem chyba grzecznie odszczekać ;)
Obsidian jest nowy. Czcionki są blado szare, jest tam opcja kontrastu? Ja nie znalazłem.
Oświetlenie to jakiś dramat - na 1 kresce jest tak mocne jak prawie na połowie skali Voyage. Dla mnie zbyt mocne, nie mogę zmniejszyć więc używam bez.. To powinien poprawić jak najszybciej producent jakąś łatką do softu.
Kolega używał już kilku czytników i dla niego wszystko jest super. Mówi że to klasa wyżej od tych które miał kiedyś.
Dla mnie to mocno poniżej oczekiwań.
Ale wcześniej nie miałem do czynienia z czytnikami i mam je z pewnością zbyt wygórowane.

Legimi jest fajne tylko jako usługa Play. Włączasz i wyłączasz kiedy chcesz.
Brak umowy.
Koszt 19.90 za usługę bez limitu.
40 zł w normalnej ofercie to moim zdaniem zbyt dużo.

Poluję też na coś taniego, używanego, np.TL2. Ale jak sądzę z ekranem Pearl będzie jeszcze gorzej?


11 wrz 2016 14:43:42
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
Może i Legimi odpisało, że nie planuje aplikacji na innych PB, ale ciekaw jestem co odpowiedział PB, jeśli odpowiedział :)

dopeman, porównywałem swojego TL2 (zdaje się, że PW) z TL3 (zdaje się, że Carta) kolegi i znaczących różnic w wyświetlanym obrazie nie znaleźliśmy.


11 wrz 2016 20:45:07
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
dopeman napisał(a):
Psioczyłem nieco tu na forum na Kindle Voyage, ale teraz widzę ogromną różnicę i powinienem chyba grzecznie odszczekać ;)

Też bym sobie kupił Voyage, gdyby obsługiwał kartę pamięci i Legimi.

Cytuj:
Czcionki są blado szare, jest tam opcja kontrastu? Ja nie znalazłem.

Nie ma takiej opcji, natomiast "kontrast odczuwalny" zwiększam sobie, jak wcześniej pisałem, stosując odpowiednią czcionkę i program, który pozwala ją odrobinę pogrubić. U mnie działa. :)

Cytuj:
Oświetlenie to jakiś dramat - na 1 kresce jest tak mocne jak prawie na połowie skali Voyage.

Nie porównam do Voyage, natomiast pierwsza kreska nadaje się dla mnie jedynie do czytania w ciemności (czego raczej unikam).

MiPr napisał(a):
Może i Legimi odpisało, że nie planuje aplikacji na innych PB, ale ciekaw jestem co odpowiedział PB, jeśli odpowiedział :)

PB odpowiedział zasadniczo to samo: "Na dany moment synchronizacja z Legimi jest dostępna tylko na Touch Lux 2 i Touch Lux 3. Możliwie, że w przyszłości będzie dostępna na nowym modelu Pocketbook."

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


13 wrz 2016 1:25:30
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
panjan napisał(a):
dopeman napisał(a):
Psioczyłem nieco tu na forum na Kindle Voyage, ale teraz widzę ogromną różnicę i powinienem chyba grzecznie odszczekać ;)

Też bym sobie kupił Voyage, gdyby obsługiwał kartę pamięci i Legimi.

Mając dostęp do chmury szybko zapomniałbyś o kartach pamięci...

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


13 wrz 2016 17:43:21
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2016 0:49:04
Posty: 216
eCzytnik: Kindle, Inkbook, Pocketbook
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
t3d napisał(a):
Mając dostęp do chmury szybko zapomniałbyś o kartach pamięci...

Dlaczego? Chmury używam do synchronizacji, pliki chcę mieć lokalnie. A karta, bo za mało flasha montują, co poradzę.

Skoro już o chmurach mowa to jeszcze taka ciekawostka. Gdy na PB pojawiło mi się Legimi, to jednocześnie zniknęło sobie Pocketbook Cloud. A właśnie zaczynało jakoś sensownie działać...

_________________
Pocketbook 902 Pro (4Q 2011 – 2015?). Pocketbook Touch Lux 3 (od VII 2015 – VI 2018 (padła pamięć)). Inkbook Obsidian (od II 2016). Kindle Oasis 2 (od XII 2017).


13 wrz 2016 22:53:15
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 sie 2016 18:56:27
Posty: 47
Post Re: Inkbook Obsidian vs Pocketbook Touch Lux 3
To znaczy że nie działa send to pocketbook?


14 wrz 2016 9:14:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron