Teraz jest 29 mar 2024 1:52:56




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Dylemat: Kindle PW2 czy Onyx c65/c67 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2015 10:37:42
Posty: 3
Post Dylemat: Kindle PW2 czy Onyx c65/c67
Po artykułach zachwalających Kindle'a na "świecie czytników" byłam gotowa na kupno Paperwhite 2 z niemieckiego Amazonu. Mimo, że trzeba bawić się w pośredników typu mailboxde i przez to dłużej czekać na przesyłkę (a w takich sytuacjach cierpliwa to nie jestem :P ) Uznałam, ze to oczywisty wybór. Chociaż w Polsce gwarancja nie obowiązuje to byłam przekonana że Kindle są na tyle bezawaryjne że nie muszę się o nic martwić.

Jednak potem poznałam alternatywy do Kindle'a i nie ukrywam, trochę mi to w głowie namieszało. Uświadomiłam sobie że owszem, PW jest idealny pod względem czytania jako takiego, jednak ... nic poza tym. Ma bardzo dobry ekran, jest łatwy w obsłudze, chodzi płynnie, lecz jego funkcje wypadają kiepsko jeśli chodzi o polskich użytkowników (w końcu jest on z założenia skierowany dla klientów Amazonu).

Czytam dużo, gdzieś tak pół na pół po angielsku i po polsku, książki kupuję legalnie w księgarniach internetowych (czasami trafiają się tylko pdfy z chomika potrzebne mi na studiach). Oprócz standardowej wygody czytania, zależy mi również na sprawnie działających słownikach, przystępnym dla odbiorcy odczycie pdfów i dużych możliwościach personalizacji. Za słuchanie muzyki i audiobooków oraz kalendarz Google bym się nie obraziła, aczkolwiek jestem w stanie się bez tego obejść. Ale jedna z aplikacji nie daje mi spokoju i odwleka od kupna czytnika Amazonu.... Legimi i abonament "bez limitu" wydaje się naprawdę interesującą opcją. Przy nieograniczonym dostępie do tylu tytułów mogłabym sporo zaoszczędzić, tyle, że oczywiście PW odpada i musiałabym nabyć Onyxa...

Z tego co tu wyczytałam wychodzi na to, że wraz w wyjątkowymi możliwościami Onyxów przychodzi równocześnie wiele wad, niespotykanych w PW: niedopracowany system, problemy z dotykiem, no i przede wszystkim krótki czas pracy na baterii (szczególnie w nowym After Glow 2, którego specyfikacja ma się nijak do "zachwytów" posiadaczy, którzy masowo go zwracają).

Jestem już blisko ostatecznej decyzji, że mimo wszystko wybieram Onyxa, lecz znowu mam problem jeśli chodzi o model.
Starszy c65 (już mało ważne czy Storia, czy AG z lampką), a może nowszy c67 (wraz ze swoimi problemami, które mogą z czasem rozwiązać aktualizacje)???
Warto ryzykować z Onyxami?
Czy lepiej pozostać minimalistą, będąc wiernym prostemu i sprawdzonemu Kindle'owi PW2?


25 sty 2015 16:03:21
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 mar 2014 2:17:52
Posty: 540
eCzytnik: PB Mini, czasem InkBook
Post Re: Dylemat: Kindle PW2 czy Onyx c65/c67
Z tego co piszesz to potrzebujesz tabletu a nie czytnika na e-ink.

A e-ink-owy czytnik bardzo dobrze się sprawdza w czytaniu formatów czytnikowych (nie jest nim PDF!).
A pozostałe funkcje to raczej na dokładkę żeby marketingowo ładniej wyglądało (a koniec końców używa się ich raz czy 2 - by stwierdzić że inne urządzenia radzą sobie 100x lepiej - a przy okazji co niektóre z nich zżerają tylko baterie).

Uniwersalność tutaj wcale nie musi być zaletą. :P


25 sty 2015 16:52:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2015 10:37:42
Posty: 3
Post Re: Dylemat: Kindle PW2 czy Onyx c65/c67
Nie no, właśnie pdfy muszę tylko czasami przeglądać, ogólnie to czytam zwykłe epuby (obecnie na smartfonie albo pożyczanym od taty tablecie, co jest męczące i niewygodne). Gdybym nie potrzebowała ekranu e-ink nie prosiłabym o pomoc w wyborze czytnika :p


25 sty 2015 17:09:46
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Dylemat: Kindle PW2 czy Onyx c65/c67
hej, kilka wyjaśnień :)

Wpadłaś właśnie w coś takiego, co określiłem rok temu jako paradoks wyboru - http://swiatczytnikow.pl/paradoks-wybor ... -czytniki/
Im więcej oczekiwań, tym trudniej wybrać czytnik, a póki nie masz czytnika trudno wiele rzeczy zweryfikować.

O wyborze Paperwhite vs Onyx pisałem tutaj - http://swiatczytnikow.pl/onyx-afterglow ... rwhite-ii/ i jest generalnie tak jak piszesz:
"Uświadomiłam sobie że owszem, PW jest idealny pod względem czytania jako takiego, jednak ... nic poza tym."

No właśnie:
- jeśli naprawdę chcesz korzystać z Legimi, to pozostaje Ci tylko Onyx
- jeśli chcesz po prostu czytać, to Kindle

Audiobooki/kalendarz Google, to wszystko zrealizuje lepiej dowolny telefon na Androidzie, serio.

Jeśli PDF jest jednokolumnowy, to i tak go przeczytasz na Kindle po przekręceniu ekranu - jeśli bardziej skomplikowany, to żaden czytnik 6" nie pomoże, bo ekran jest za mały.

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc: "jego funkcje wypadają kiepsko jeśli chodzi o polskich użytkowników (w końcu jest on z założenia skierowany dla klientów Amazonu). " - owszem, jest tam kilka funkcji które wykorzysta sie tylko kupując książki z Kindle Store - XRay, Kindle FreeTime (tu trzeba mieć jeszcze parę dzieci) czy integracja z Goodreads. Ale Kindle ma np. w tym momencie najlepszy dostępny słownik angielsko-polski (fakt trzeba zapłacić za niego, ale jeśli nie płacimy to bumato.pl tez jest całkiem OK), jest tez jedynym czytnikiem gdzie z poziomu książki sprawdzisz od razu słowo w polskiej wikipedii.

Nie chcę tutaj deprecjonować Onyxa - potrafię sobie wyobrazić, że czyjeś potrzeby czytelnicze Legimi zaspokaja w 80% - wtedy dokupujemy trochę epubów, tych których w Legimi nie ma i całkiem fajnie się będzie korzystać. Dodatkowy plus to Android, o tym tutaj trochę wpisów już było. Ale prawdą jest też to, że tutaj trzeba cierpliwości i świadomości, że nie zawsze może wszystko działać.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


25 sty 2015 18:02:10
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2015 10:37:42
Posty: 3
Post Re: Dylemat: Kindle PW2 czy Onyx c65/c67
Wielkie dzięki za profesjonalną odpowiedź, bardzo mi pomogłeś :) Jednak przechodzę na "jasną stronę mocy" Kindle'a.

Podlinkowany artykuł jest naprawdę świetny i dobrze wszystko obrazuje... Sprawę utrudnia duży wybór i cholerny, siedzący głęboko w nas perfekcjonizm, który wmawia nam,że gdy podejmujemy decyzję to musi być ona idealna, najlepsza. Nie zastanawiałam się co będzie optymalnie spełniać moje czytelnicze potrzeby, tylko to aby jak najmniejszym kosztem zapewnić urządzenie, które będzie miało jak najwięcej możliwości. Dziękuję, że zwróciłeś mi na to uwagę.

W pewnym momencie wystarczającym powodem do odrzucenia PW2 wydawał mi się fakt, że... waży ponad 200g :p Natomiast After Glow był kilkanaście gram od niego lżejszy, więc lepszy, posiadał dostęp do Legimi, możliwość wgrywania bajeranckich aplikacji... itd. To się nazywa idiotyzm :oops:

Także wystarczy zweryfikować swoje oczekiwania z tym jak w rzeczywistości będzie wyglądać codzienne użytkowanie czytnika i decyzja staje się banalna :mrgreen:


25 sty 2015 18:47:20
Zobacz profil
Post Re: Dylemat: Kindle PW2 czy Onyx c65/c67
Vroo napisał(a):
...jest tez jedynym czytnikiem gdzie z poziomu książki sprawdzisz od razu słowo w polskiej wikipedii.


1. Aard Dictionary - wikipedia offline.
2. Zrzut ekranu z aplikacji Fora Dictionary:
Obrazek


25 sty 2015 19:32:33
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Dylemat: Kindle PW2 czy Onyx c65/c67
@domryba - pod Androidem można prawdopodobnie wszystko, trzeba tylko wiedzieć, żeby zainstalować aplikację X z konfiguracją Y.

Btw. ile na karcie zajmie wikipedia offline? Muszę tego Aarda potestować.


@chilya - co do wagi, kilkanaście gramów nie robi różnicy, ale jeśli bedziesz podróżować z czytnikiem, to lepiej go włożyć w jakąś okładkę, a to już zwiększa wagę.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


25 sty 2015 23:15:04
Zobacz profil WWW
Post Re: Dylemat: Kindle PW2 czy Onyx c65/c67
Vroo napisał(a):
Btw. ile na karcie zajmie wikipedia offline? Muszę tego Aarda potestować.

1,6 GB - tyle zajmuje polska wikipedia (z lutego 2013) w formacie Aarda, do pobrania ze strony projektu.
Gdyby pokusić się o skompilowanie bardziej współczesnej wersji to pewnie rozmiar trochę się zwiększy.


25 sty 2015 23:50:57
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron