Teraz jest 28 mar 2024 10:37:19




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 07 wrz 2014 23:45:01
Posty: 5
eCzytnik: Brak
Post Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ?
Cześć wszystkim!

Po długiej walce z sobą czy ksiazka papierowa czy wersja elektroniczna, zwyciężyła myśl o zakupie e-booka. Przeglądając wiele stron, testów, ofert sklepów i to forum wciąż nie jestem zdecydowany na konkretny czytnik książek. W związku z tym postanowiłem napisać ten post z prośba o poradę. Będę widzeczny za każda okazana pomoc ;)

chyba najprościej bedzie określić budżet. Z uwagi na to, iż to pierwszy czytnik to 400 zł chwilowo maksymalnie. Zależy mi bardzo aby czytnik był łatwo dostępny w sklepie stacjonarnym jak empik, media, RTV AGD. Itp

Teraz bezpośrednie wymagania konieczne:

1) dość długa praca baterii
2) polskie menu gdyż korzystać z niego bedą rownież osoby starsze, nieposiadające bardziej zaawansowanych umiejętności językowyc
3) łatwa obsługa
4) obsługa dużej ilości formatów prócz standardowych ebookowych chciałbym rownież mieć możliwość przeglądania pdfów, plików txt, rtf, zwykłych wordowych .
5) obsługa dotykowa, możliwość zaznaczanie zakładek itp
6) dobra rozdzielczość, wyraźne litery, brak problemów z polskimi znakami
7) obecność dobrego słownika najlepiej pol/Ang i Ang/Ang
8) niekoniecznie najmniejszy rozmiar ważne aby było łatwe i wygodne czytanie



wymagania nie konieczne, lecz byłoby cudownie posiadać;
1) możliwość włączenia podświetlenia do nocnego czytania
2) nie wiem czy to w ogole sie zdarza, lecz może jest czytnik z notatnikiem gdzie mozna by stworzyć dokument tekstowy, który bedzieozna przykładowo wysłać mailem ?


Jak narazie wpadł mi w oko ONYX i62 Espresso, lecz opinie ma dość przeciętne ;) .

Dziekuje wszystkim za pomoc ;)


08 wrz 2014 0:07:06
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ?
Odpowiem, to co wiem:

Ad 1) Praktycznie wszystkie czytniki z ekranem e-ink oferują długą pracę na baterii
Ad 2) Wymaganie polskiego menu wyklucza takie czytniki jak: Kindle (bez hackowania i wgrywania spolszczenia), Nook czy Tolino.
Ad 4) Wieloformatowość oferują głównie Onyxy i Pocketbooki.
Ad 6) Generalnie czytniki nie mają obecnie problemów z polskimi znakami, o ile są one poprawnie kodowane w ebookach/plikach.
Ad 7) Dobre słowniki przeważnie trzeba sobie znaleźć i dograć (dotyczy tych czytników, które dopuszczają taką możliwość).

Osobiście nie akceptuję czytników mniejszych niż 6 cali.
Dodatkowe wbudowane doświetlenie podnosi koszt czytnika o około 100 zł.
Możliwość tworzenia dokumentów i wysyłania ich mailem oferują czytniki z Androidem, gdzie można doinstalowywać aplikacje, czyli Onyx Boox C65 i T68.

Onyx i62 Espresso był dobry (miałem), ale nowszy C65 (Storia, lub AfterGlow), który mam, jest od niego szybszy, wszechstronniejszy, nowocześniejszy. To czytnik nowszej generacji, z Androidem. Dla mnie o niebo lepszy od Espresso.

_________________
W Obrazek też ;)


08 wrz 2014 12:41:55
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ?
Napisanie czegokolwiek i wysłanie mejlem będzie mordęgą, ja bym nie traktowa tego jako argument koronny przemawiający za którymkolwiek z Onyxów. Też miałem podobne oczekiwania i z tego względu zdecydowałem się na czytnik z klawiaturą, która okazał się równie potrzeba jak świni siodło.

Jeśli literalnie wziąć wszystkie wymogi,t o w grę wchodzą Pocketbook Basic Touch i Onyx Storia C65 (oba ok 400 zł)

Warto jednak zastanowić się nad Kindle Classic mimo braku dotykowego ekranu (który w obsłudze książki elektroniczej częściej może okazać się zawadą niż pomocą). Paradoksalnie mimo menu w języku angielskim, może okazać się prostszy w obsłudze niż Onyx.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


08 wrz 2014 20:41:48
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 07 wrz 2014 23:45:01
Posty: 5
eCzytnik: Brak
Post Re: Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ?
Po przeanalizowaniu odpowiedzi a także, twojego rozległego tematu AIRS na temat BOOX C65 właśnie wróciłem ze sklepu z nowym AfterGlowem.
Pierwsze wrażenie pozytywne rozumiem tylko, że słownik itp muszę sobie sam ściągnąć bo w folderze nic nie mam ?

I jedno pytanie czemu jak wejde w pamięć wychodzi, że mam 2,44 pamięci a nie 4 GB jak oferował producent.

Jeszcze raz dzięki i uważam, że warto było przekroczyć budżet ;)


08 wrz 2014 20:45:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ?
Edgrim napisał(a):

I jedno pytanie czemu jak wejde w pamięć wychodzi, że mam 2,44 pamięci a nie 4 GB jak oferował producent.



To co zajęte z 4 GB przeznaczone jest na system operacyjny czytnika.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


08 wrz 2014 21:08:44
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 07 wrz 2014 23:45:01
Posty: 5
eCzytnik: Brak
Post Re: Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ?
ok tak można było się domyślić. To jeszcze pytania mam dwa lub 3 ;)

1) jak wcześniej słownik i ivonę musze samemu pobrać?
2) czy wy też mieliście wgrane jedynie/aż 600 książek ?

Producent deklaruje 2500 tyś tytułów wgranych na start ;)


08 wrz 2014 21:58:29
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ?
Teraz trzeba przyjrzeć się czytnikowi czy wszystko sprawnie działa (jest najnowsza aktualizacja?), a później dbać o to by nie zamulić go jakimiś dodatkowymi aplikacjami chodzącymi w tle (największe zagrożenie dla androida).

Co do ebooków wgranych na start, to jest taki standardowy zestaw pozycji z klasyki, do których wygasły prawa autorskie + parę nowszych. U mnie w czytniku, na początku było ok 2200 epubów w katalogu "lektury" - może w ofercie jest zsumowane to co wgrane na czytniku, z tym co dostępne za darmo w sklepie booxsource.com , który jest dostępny z czytnika po włączeniu WiFi ?

Ivona jest wgrana "fabrycznie" (pewnie jest taki katalog z głosami w pamięci czytnika), nazywa się "OnyxTTS" i ustawienia systemowe ma dostępne poprzez:Ustawienia -> Język -> Czytaj na głos.

Słownika trzeba poszukać, ale wcześniej zdecydować jaki system słownikowy chce się używać. "Z pudełka" jest zainstalowany prosty "QuickDic", ale można dograć np. ColorDict itp. Wtedy zależnie od formatu, który obsługuje czytnik, szukamy odpowiedniego słownika, albo odwrotnie, mając dobry słownik, szukamy aplikacji, która go obsłuży sprawnie na czytniku ;)

Pamięci na dane jest w czytniku wydzielone ok. 2,4 GB, dodatkowo na aplikacje użytkownika 0,5GB, a reszta zarezerwowana na system.

Pisanie maili czy innych tekstów nie jest wcale tak trudne, do korespondencji używam K9 Mail :)
Aplikacje instaluje się po wgraniu do pamięci odpowiednich plików *.apk - opisane to jest w wątku:
Aplikacje przydatne na BOOXie z Androidem (temat jest zaniedbany, bo jest tego ogromna ilość ;) )
Osobiście bardzo polecam do wgrania program AlReader, wersję na urządzenia z ekranem e-ink, do ściągnięcia tu:
http://www.alreader.com/downloads/OTHER/AlReaderEINK.apk (ciągle aktualizowany)

_________________
W Obrazek też ;)


08 wrz 2014 23:06:06
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 07 wrz 2014 23:45:01
Posty: 5
eCzytnik: Brak
Post Re: Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ?
Dziekuje za tak obszerne wyjaśnienia.

Teoretycznie wszystko jest ok nie mniej jednak martwi mnie to kilka faktów.

1) gdy wchodzę w slownik wpisuje jakie kolwiek słowo nic sie nie wyświetla jakby była sama aplikacja slownik, lecz pusta

2) nie mam funkcji czytaj na głos gdy sprawdzałem w ustawieniach miałem ze muszę dokonać jakiejś instalacji

3) wgrane książki nie maja okładek, wyświetla sie napis, że okładka niedostępna, jakos specjalnie mnie to nie martwi tylko, zeby przy innych sie tak nie działo ;p

4) to nie zmartwienie, lecz w sumie minus, wracam tutaj do ilości wygranych książek. Zarówno na stronie jak i Pani ze strony producenta informowała o 2500 tys wgranych książek. Gdy wejdę do biblioteki jest 106 stron na każdej strony 6 tytułów. Ni jak 2000 nie ma ;p Niby te książki gratisowe, żadne rewelacje, znane klasyki, jednak fajnie mieć coś co miałobyć ;p



Airs, udało Ci sie znaleźć sensowna aplikacje do tworzenia notatek cos na wzór notatnika windowsowego. Jakis program umożliwiający stworzenie prostego dokumentu tekstowego ;)?


08 wrz 2014 23:38:40
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ?
Wygląda na to, że masz wyczyszczoną (formatowaniem ?) pamięć wewnętrzną czytnika.
Oryginalnie w tej pamięci (przy przeglądaniu dysku, który się pojawia po podłączeniu do komputera) powinny być katalogi z preinstalowanymi plikami, obok innych przede wszystkim:
- katalog "quickDic" w którym są pliki ze słownikami w formacie *.qiuckdic (u mnie są trzy słowniki)
- katalog "ivona" w którym są podkatalogi (np.: "pol", "eng") z plikami językowymi tego programu
- katalog "lektury" w którym miałem wspomniane ebooki w zestawie...
Tego wszystkiego najwyraźniej u Ciebie brakuje. Oczywiście można sobie taką zawartość tam wkopiować samodzielnie, ale trzeba mieć kopię lub źródło, z którego by to pobrać.
Mógłbym wystawić gdzieś na priva paczki z tymi plikami, ale polecam wcześniej kontakt z serwisem ( http://onyx-ereader.pl/pl/kontakt - najszybciej telefoniczny) w celu uzyskania od nich uzupełnienia brakujących rzeczy.

Okładki powinny się wyświetlać, ale chyba dopiero po pierwszym otwarciu danej książki, jeśli są w pliku.

_________________
W Obrazek też ;)


09 wrz 2014 9:46:26
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 07 wrz 2014 23:45:01
Posty: 5
eCzytnik: Brak
Post Re: Średni budżet, dobry czytnik - czy to nie oksymoron ?
Niestety po konsultacji z firmą ArtaTech okazało się, że czytnik ma spore problemy z działaniem IVONY (zacina się definitywnie i na amen po skończeniu jeden kartki strony, brakuje e-booków, słownik nie działa). Firma RTV AGD nie chce zrobić podmiany na inny egzemplarz, mimo iż ten ma jeden dzień za co wielki minus dla RTV - podejście do klienta beznadziejne. Plus jednak na firmy ARTA TECH zobowiązali się do natychmiastowej wymiany czytnika na nowy egzemplarz z pominięciem drogi reklamacyjnej RTV AGD. Jutro kurier odbiera paczkę a w następnym tygodniu otrzymuje nowe urządzenie. Duży plus dla ArtaTech


09 wrz 2014 12:19:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: