Teraz jest 28 mar 2024 19:03:02




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Porównanie Onyx vs Pocketbook 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 24 paź 2012 17:44:51
Posty: 14
Post Porównanie Onyx vs Pocketbook
Witam,

W poszukiwaniu czytnika idealnego znalazłam takie oto dwa modele: Onyx BOOX A62S Evolution i Pocketbook Basic 613.

technicznie Onyx oferuję więcej formatów, ale z tego co tu czytałam, są z nim problemy. Ma też dotykowy ekran, co jest dla mnie na plus. Ma lepszy ekran (nie, to jednak Viziplex), więcej pamięci (4gb)
Z drugiej strony PocketBook (Viziplex, 2gb) ma dużo dodatkowych aplikacji...
Cenowo niemal identyczne.

wygląda to, że lepiej wybrać Onyxa, ale nie jestem pewna...
I tu pojawia się prośba o porównanie skierowana do bardziej niż ja obeznanych w temacie:)


26 lis 2012 21:36:25
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 11:13:07
Posty: 33
Post Re: Porównanie Onyx vs Pocketbook
Witaj
Mam czytnik Pocketbook Basic 613 od trzech tygodni, Onyx BOOX X61S ponad rok, mogę więc podać różnice.
Pocketbook Basic 613
Plusy - przeznaczony do czytania i to zadanie spełnia idealnie. Jest szybki, obsługuje wiele formatów , banalnie proste menu (cztery ikony i lista wydarzeń), dobrze zorganizowane zarządzanie biblioteką, jeśli potrafisz szukać to na forach (głównie rosyjskich) znajdziesz dziesiątki gier i programów, najlepszy format (wykorzystujący wszystkie możliwości czytnika) to FB2 , do znalezienia (i instalacji) najnowsza wersja CoolReader. Można bez ograniczeń i „kombinacji” wgrywać własne programy , czcionki, zmieniać ustawienia programów. Szybkość – szybkość!!!
Minusy – brak ekranu dotykowego (ale menu jest tak skonstruowane, że każda akcja wymaga maksymalnie trzech kliknięć), słabe wsparcie w Polsce, brak możliwości wyłączenia indeksowania (ale ile książek chcesz trzymać na czytniku? Na rosyjskim forum były skargi, że np. 18 000 książek jest indeksowane przez 5 minut – odpowiedź: ogranicz ilość książek na czytniku. Ja nie miałem na razie więcej niż 20 książek na raz i nie zauważyłem czasu ideksowania.)
Onyx – mam X61S więc mogę porównać tylko do niego.
Plusy – duża ilość obsługiwanych formatów, dobre wsparcie ze strony dystrybutora i społeczności, A62S Evolution ma ekran dotykowy co pewnie ułatwia nawigację po menu
Minusy – miał być czytnik a wychodzi pseudo tablet, brak biblioteki – jest tyko prymitywny menager plików, stare i niedopracowane oprogramowanie do „czytania”. Zamiast dopracować „czytnik” robi się chmurę i inne bajery. Utrudniony dostęp do instalacji programów i czcionek (wymagane specjalne skrypty – ale trzeba przyznać, że polski dystrybutor pomaga jak może), czas uruchamiania - …. Średni (w 613 jako ekran startowy można ustawić ostatni czytaną stronę co nie robi znacznej różnicy bo czytnik uruchamia się w kilka sekund a nie kilkadziesiąt jak Onyx)
Według minie wybór czytnika powinien zależeć od Twoich potrzeb.
Jeśli chcesz mieć „czytnik książek” z dobrym zarządzaniem biblioteką, szybki, prosty i łatwy w konfiguracji (no i nie boisz się poszukiwań na własną rękę) – wybierz Pocketbook
Jeśli wolisz „bajery” (i dobre wsparcie), „prawie” tablet, aktywną społeczność (naprawdę potrafią pomóc), nie zależy ci na dobrym zarządzaniu biblioteką – wybierz Onyx (tu moją opinię powinien zweryfikować posiadacz A62S Evolution)
Pozdrawiam


27 lis 2012 23:30:46
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Porównanie Onyx vs Pocketbook
Droga asiek-o,

Moją odpowiedź na Twoje pytanie zawarłem tutaj: post97771.html#p97771 :)

Pozdrawiam,
MiPr


28 lis 2012 9:11:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 paź 2012 17:44:51
Posty: 14
Post Re: Porównanie Onyx vs Pocketbook
Dziękuję za pomoc :)
Zdecyduję się na PocketBooka, jeszcze tylko muszę wybrać model (bo może padnie jednak na 622...?)

@galon3, powiedz proszę jak z dodatkowymi aplikacjami? te wszystkie gry, kalendarze? sprawdzają się?


28 lis 2012 19:01:28
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 11:13:07
Posty: 33
Post Re: Porównanie Onyx vs Pocketbook
Nie bardzo mogę się wypowiedzieć w tym temacie.
Po pierwsze, dla mnie czytnik jest do czytania i przez trzy tygodnie posiadania pocketbooka skupiłem się głownie na dopasowaniu pod swoje wymagania ;)
Po drugie mam 613, chociaż wygląda jak 611 to jest to okrojona wersja 622.
To znaczy, że teoretycznie działają na nim programy z 622, jednak w praktyce dużo z nich wymaga brakujących elementów. Obsługa dotykiem wifi itp. Sprawdziłem po łepkach ok 30 gierek (głównie puzzle i różne łamigłówki) ze dwa programy użytkowe, które się uruchomiły i tyle.


29 lis 2012 19:18:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2010 16:01:25
Posty: 443
eCzytnik: Pocketbook 626
Post Re: Porównanie Onyx vs Pocketbook
asiek napisał(a):
@galon3, powiedz proszę jak z dodatkowymi aplikacjami? te wszystkie gry, kalendarze? sprawdzają się?


Jeśli mogę się wtrącić... Odpowiedź brzmi: nie.
Oprogramowanie dodatkowe jest bardzo ubogie i okrojone, im mniej będziesz oczekiwała, tym mniej się rozczarujesz.


29 lis 2012 20:59:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 paź 2012 17:44:51
Posty: 14
Post Re: Porównanie Onyx vs Pocketbook
cóż, jakby nie patrzeć ma to służyć do czytania a nie zabawy aplikacjami...

byłam dziś w Empiku, oglądałam PocketBook 611 i 622 (mieli jeszcze Trekstor Pyrus, ale z tego co mi wiadomo nie jest zbyt dobry?). Chciałam jeszcze się upewnić - 613 od 611 różni się tylko brakiem wifi? czy coś jeszcze się zmieniło? a 622 dodaje tylko opcję dotykową?
(nie planuję oczywiście używać e-czytnika do surfowania po sieci, wiem, że to nie w tym celu dodano taką funkcję:) )

oj, ciężko mi się zdecydować, ciężko...


29 lis 2012 21:54:43
Zobacz profil
Mod

Dołączył(a): 24 lis 2012 18:06:02
Posty: 766
eCzytnik: PB622
Post Re: Porównanie Onyx vs Pocketbook
Jeśli chodzi o oprogramowanie dodatkowe to w pełni zgadzam się z Krzysztofem - dodatkowe programy to w większości przypadków takie gadżety tylko. Przykładowo kalendarz po prostu wyświetla kalendarz - można sobie pooglądać i to wszystko ;) Innymi słowy nie da się tam nic kliknąć czy wpisać np. jakieś przypomnienie. Z drugie strony jest kilka aplikacji, które mogą być przydatne - np. przeglądarka obrazków. Niby to tylko odcienie szarości i tylko 16 ale obrazy wyświetlają się całkiem, całkiem. Na wersji z Empiku przydatna może też być aplikacja Empik - można się zalogować, przeglądać książki i chyba też kupić. Piszę "chyba" bo na razie nie czułem potrzeby przechodzenia przez ten etap (klasyki "public domain" naściągałem sobie tyle, że na dłuuugo mi starczy a chętnie sobie ponownie przeczytam np. "Przedwiośnie").

Jeśli zaś chodzi o czytniki z Empiku:
* Trekstora poodtykałem trochę i "pobrzdąkałem" w klawisze - nie spodobało mi się wykonanie. Jakieś takie tandetne wrażenie robi ...
* Jeśli chodzi o różnice między 611 i 613 to sprawa jest nieco subtelniejsza ale nie wiem czy Cię interesują "bebechy" (611 jest chyba robiona przez Natronix a 613 przez Foxconn) ale funkcjonalnie powinno to w zasadzie być to samo. Tak więc jedyna istotna różnica to obecność lub brak Wi-Fi, przy czym obecność Wi-Fi na 611 przydaje się tylko i wyłącznie gdy używasz aplikacji Empik, czyli aby podłączyć się do sklepu Empik - na pokładzie czytnika nie ma bowiem przeglądarki WWW.
* 622 to nie tylko dodanie dotyku - oprogramowanie jest znacznie bardziej zaawansowane. Przykładowo jest tam coś w rodzaju manadżera zadań - można mieć kilka otwartych aplikacji i książek i przełączać się między nimi. W aplikacjach jest przeglądarka. Jest też "scribble" czyli notatnik do bazgrołów. Inna jest "filozofia" czytania książek - inaczej dziala menu. Wklepywanie notatek jest prostsze i szybsze i taka też jest praca ze słownikiem. Na 611 próbowałem wpisać sowo aby wyszukać je w tekście książki i raczej była to męka. Na 622 po prostu otwiera się klawiatura ekranowa i piszemy prawie jak na smartfonie. Aha, nie zapominajmy, że 622 ma ekran Pearl a nie Vizplex. Niby różnica jest niewielka ale jednak jest.

Na zakończenie jedna ważna uwaga: czytniki z Empiku posiadają oprogramowanie dostosowane do wymagań Empiku. Nie jest to takie samo oprogramowanie jak to dostępne ze stron Pocketbooka. Póki co dla czytników z Empiku nie ma jeszcze oficjalnej aktualizacji do wersji 4.0 oraz nie widać aby producent oferował bieżące oprogramowanie do ściągnięcia. Nie wiem czy będą jakieś problemy z aktualizacją do oficjalnego oprogramowania PB - nie próbowałem i chyba na razie nie będę próbował: nie chcę mieć problemów z gwarancją a i szkoda mi trochę aplikacji Empik (ponieważ nie da się ściągnąć bieżącej wersji oprogramowania to i nie da się wrócić do niej).

Zadzwoniłem do serwisu PB we Wrocławiu (firma HumanMedia) i pozytywne jest to, że serwis urządzeń z Empiku prowadzą oni. Nie byli jednak w stanie mi pomóc w sprawie ściągnięcia skądś oprogramowania Empikowego ...

Tak przy okazji: żeby Ci jeszcze bardziej namieszać ;) - widziałem że tu na forum można od pewnych osób kupić Kindle Classic (tzw. Kindle 5) w cenie bardzo zbliżonej do PB 611/613 a wydaje się, że jednak Kindle 5 jest lepszy niż te dwa Pocketbooki.


30 lis 2012 0:32:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 paź 2012 17:44:51
Posty: 14
Post Re: Porównanie Onyx vs Pocketbook
"Bebechy", póki ich znajomość nie jest konieczna, mniej mnie interesują, wolę raczej funkcjonalność:)

Kindlem nie jestem zainteresowana:) wiem, dużo za nim przemawia, ale jakoś się nie mogę do niego przekonać.
Jeśli chodzi o zakupy poza sklepem - zastanawiałam się nad kupnem nowego czytnika z allegro, bywają dobre oferty, tylko zawsze jest obawa, że za dobrą ceną kryje się jakiś przekręt...

Gdyby nie cena wybrałabym PB622. Choć w Empiku i tak mają taniej niż gdzie indziej.
A może z okazji Świąt pojawi się jakaś promocja:)


30 lis 2012 21:21:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron