Teraz jest 29 mar 2024 0:42:29




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Czcionki dodatkowe dla Booxów 
Autor Wiadomość
Post Czcionki dodatkowe dla Booxów
Postanowiłem ułatwić użytkownikom naszych czytników poszukiwanie i używanie dodatkowych czcionek.
Chcę podać parę miejsc, gdzie takich darmowych (przynajmniej na własny użytek) czcionek można szukać, ze wskazaniem na wybrane kroje, które bardzo dobrze prezentują się na wszystkich ekranach e-ink, a w szczególności na mniej "czarnych", typu Vizplex.

Domyślnie, w czytnikach Onyx Boox, dowolną czcionkę można dodać, kopiując pliki czcionki do katalogu "fonts" w katalogu głównym pamięci wewnętrznej czytnika lub karty SD - jest wtedy "widoczna" w menu konfiguracyjnym programu FBReader, który czyta większość formatów eksiążek.
Jak dotychczas, aby czcionka była użyta w programie Cool Reader lub jako "domyślna" czcionka interfejsu czytnika, musi zostać "zainstalowana" w systemie. Program Adobe Mobile Reader używa tylko czcionek zawartych/zadeklarowanych w plikach ePUB czy PDF i nie zezwala na ich zmianę.

Pierwszym przykładem niech będą darmowe polskie czcionki na licencji GUST ze strony: Polskie czcionki komputerowe. Zresztą GUST też ma swoją stronę z czcionkami: TeX Gyre (TG) Collection of Fonts.
Z dostępnych tam czcionek wybrałem krój "Kurier" (proszę nie mylić z "courier"), która jest bardzo ładną czcionką (chyba podobną mozna było zobaczyć w czytnikach Oyo), i zrobiłem paczkę dla ułatwienia.
KurierPack.zip

W paczce zawarte są czcionki w formacie TTF, wraz ze skryptami zarządzającymi dla czytników Onyx Boox, które można użyć w celu zainstalowania (lub usunięcia) czcionki w systemie. To jest łatwa rzecz.
Aby "zainstalować" daną czcionkę w systemie czytnika, należy rozpakować zawartość paczki do dowolnego katalogu w pamięci wewnętrznej czytnika lub na karcie SD. Polecam założyć w pamięci czytnika katalog "BooxPatch", a w nim podkatalog np. "Czcionki", do którego kopiujemy pliki z paczki.
UWAGA: Abu skrypty działały, katalogi i podkatalogi nie mogą mieć "spacji" w nazwie.
Po skopiowaniu należy w czytniku uruchomić program: "!Instaluj_Kurier.oar"
Aby daną czcionkę usunąć z systemu należy uruchomić: "!Odinstaluj_Kurier.oar"
Po operacji wgrania/usunięcia czcionki, konieczne jest ponowne uruchomienie czytnika, aby system zaktualizował zmiany.
Można użyć programu: "!Restart_czytnika.oar".

Po "zainstalowaniu" czy użyciu, całą zawartość rozpakowaną z paczki można usunąć.
W większości modeli, aktualizacja oprogramowania układowego kasuje te zmiany i dodatkowa czcionka wymaga wtedy ponownej "instalacji".

Innym źródłem czcionek dla czytników może być posiadany przez nas komputer z systemem Windows. Czcionki w formacie TTF znajdują się w systemowym podkatalogu "fonts", katalogu "windows". Microsoft uwolnił czcionki zawarte w systemie (TrueType core fonts for the Web) - mogą być kopiowane i używane.
Przykladowe artykuły dotyczące tych czcionek: Zielona gruzińska katapulta i Microsoft Core Fonts
Z tej grupy, dla ułatwienia zrobiłem 2 paczki z instalatorami:
GeorgiaPack.zip
ComicPack.zip

Obie doskonale spisują się na e-inku i skrypty działają tak jak opisane wyżej przy KurierPack.

Kolejnym miejscem z czcionkami są strony specjalizujące się tylko w czcionkach, gdzie mozna kupić komercyjne i/lub pobrać darmowe - przykłady:
exljbris Font Foundry czy MyFonts, z których wybrałem dwa darmowe kroje czcionek. Paczki wraz ze skryptami:
FertigoPack.zip - Mi się szczególnie podoba.
MuseoPack.zip - Czcionka tego samego typu co na czytnikach Kindle, bardzo podobna.

Na koniec chciałem zaproponować do sprawdzenia, bardzo prostą testową czcionkę bezszeryfową, która powinna być doskonale widoczna na każdym e-inku:
AaTestPack.zip (Oczywiscie zawiera skrypty instalujące).

Skoro już zachęcałem do wgrywania nowych czcionek, a miejsce w menu Booxów jest "tylko" dla 25 krojów, myślę, że może przydać się jeszcze jedna paczka. To jest zestaw czcionek rodziny Bitstream, które są w czytniku, ale nie posiadają polskich liter i myślę, że można je usunąć. Przygotowałem paczkę z całością (instalowanie, usuwanie) na wypadek, gdyby trzeba było przywrócić usunięty zestaw.
BitstreamBooxPack.zip
Zastosowanie tej paczki pozwoli zwolnić 3 miejsca na czcionki.

Usuwania z czytnika czcionek serii Adobe nie polecamy, gdyż może to skutkować problemami z aplikacją Adobe Mobile Reader i czytanymi przez nią plikami. A jest to jedyna aplikacja w czytnikach do plików PDF.

Proponowane paczki ze skryptami działają na wszystkich modelach czytnikow Onyx BOOX.

Uwagi formalne:
Zawarte tu rozwiązanie jest opcjonalne i tymczasowe.
Użycie (w czytnikach Onyx BOOX) skryptów lub poleceń systemu Linux na własną rękę, do innych celów i w inny sposób niż podany powyżej może powodować utratę gwarancji.


Pożyczony, przykładowy (jeszcze ze starego firmware) zrzut ekranu czytnika, z testowym tekstem - jednak ta sama czcionka zupełnie inaczej prezentuje się na ekranie komputera niż na ekranie e-ink...
Obrazek


11 kwi 2012 17:23:22
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2012 21:23:36
Posty: 50
Lokalizacja: Wrocław
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Świetne fonty i faktycznie, instalacja w oparciu o powyższy opis banalna. W swoim imieniu bardzo dziękuję.
Mam jednak pytanie. W systemie zainstalowane są, moim skromnym zdaniem, fonty raczej zbędne; nie wyświetlają one np. polskich znaków. Mam na myśli wszystkie Adobe. Czy mogę je odinstalować, korzystając z odpowiednio przerobionego skryptu "!Instaluj_Nazwa_czcionki.oar". Wystarczy, z tego co podejrzałem, podmienić nazwy fontów. I tutaj pojawia się pytanie: czy spacja w nazwie fontów zastępowana jest podkreśleniem "_". Przykładowo: Adobe_Heiti_Std powinienem napisać?


11 kwi 2012 21:28:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2012 10:29:34
Posty: 89
eCzytnik: Onyx Boox
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Jest też czcionka stworzona specjalnie do języka Polskiego - Apolonia: http://www.polskalitera.pl/
jest bezpłatna do użytku prywatnego. Zainstalowałem ją zgrywając do katalogu fonts i działa pod FBReaderem, Coolreader nie chce jej zaskoczyć, może jak przebrnę w wolnej chwili przez podane przez Roberta skrypty to mi się uda ją wrzucić.

_________________
Pozdrawiam Tomasz


11 kwi 2012 23:10:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2012 21:23:36
Posty: 50
Lokalizacja: Wrocław
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Wykorzystałem skrypty Roberta i stworzyłem paczkę dla czcionki Apolonia podanej przez T0masza:
ApoloniaTT.zip
Sprawdziłem i u mnie na czytniku działa. Nie biorę jednak odpowiedzialności za ewentualne błędy - może warto dorzucić tę czcionkę do pierwszego postu po uprzednim zweryfikowaniu? Bardzo ładna czcionka ale szkoda, że nie jest bardziej tłusta.


12 kwi 2012 8:27:01
Zobacz profil
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Robert99 napisał(a):
W systemie zainstalowane są, moim skromnym zdaniem, fonty raczej zbędne; nie wyświetlają one np. polskich znaków. Mam na myśli wszystkie Adobe. Czy mogę je odinstalować, korzystając z odpowiednio przerobionego skryptu "!Instaluj_Nazwa_czcionki.oar". Wystarczy, z tego co podejrzałem, podmienić nazwy fontów. I tutaj pojawia się pytanie: czy spacja w nazwie fontów zastępowana jest podkreśleniem "_". Przykładowo: Adobe_Heiti_Std powinienem napisać?
Pisałem poprzednio, że czcionek Adobe nie należy usuwać - używa ich program Adobe Reader Mobile, który może się nieprzewidzianie zachowywać jeśli którejś z nich brak!

W skryptach używane są nazwy plików fontów (bez spacji), a nie nazwy opisowe, które widzimy w programie do czytania.
Czcionki Adobe (do nich należą też: CourierStd, RyoGothicPlusN i SymbolStd) nie mają polskich liter, ale są także źródłem obcych znaków, np. arabskich, japońskich czy chińskich.
Ryzykując usuwanie którejkolwiek z czcionek, trzeba mieć zawsze kopię zapasową plików tych czcionek.

Czcionka Apolonia jest bardzo ładna. Przydała by się dla czytników, wersja Medium (mocniejsza, zwana też czasem "SemiBold") tej czcionki - dostępne publicznie pliki są w wersji Regular...


12 kwi 2012 10:53:37
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2012 10:29:34
Posty: 89
eCzytnik: Onyx Boox
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Napisałem do Autora czcionki maila z zapytaniem o wersję SemiBold. Być może Sam włączy się do dyskusji, albo prześle odpowiedź.

_________________
Pozdrawiam Tomasz


12 kwi 2012 11:07:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2012 10:29:34
Posty: 89
eCzytnik: Onyx Boox
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Zacytuję odpowiedź jaką uzyskałem od dra Tomasza Wełny (autora czcionki) w sprawie semibold'a:
"Pytanie o wersję semibold w samą porę, gdyż właśnie kończę pracę nad taką odmianą w dodatku bezszeryfową, a więc znacznie lepszą dla ekranu. Wkrótce - około dwa tygodnie - będzie ona dostępna na stronie www.polskalitera.pl"
Czyli niebawem trzeba będzie dorobić jeszcze jedną paczkę.

_________________
Pozdrawiam Tomasz


15 kwi 2012 10:37:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2012 22:38:21
Posty: 48
eCzytnik: Onyx Boox i62
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Bardzo dziękuję za paczuszkę. Zebranie tego w jednym miejscu było świetne. Fonty prezentują się fantastycznie. W końcu są czarne a nie szare :D


15 kwi 2012 20:41:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2009 12:37:57
Posty: 77
eCzytnik: Kobo Aura H20
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Czy we wzmiankowanej paczce z fontami jest zwykła wersja Georgia, czy też Georgia "e-ink", która zdecydowanie lepiej wygląda na ekranie czytnika?


16 kwi 2012 8:27:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 mar 2012 21:23:36
Posty: 50
Lokalizacja: Wrocław
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
errenay napisał(a):
Czy we wzmiankowanej paczce z fontami jest zwykła wersja Georgia, czy też Georgia "e-ink", która zdecydowanie lepiej wygląda na ekranie czytnika?


Zwykła. Zrobiłem eInk25 GeorgiaEInk25 oraz eInk15 GeorgiaEInk15 . Jeśli ktoś chce mniej tłustą (mam od 5 - 25 ze skokiem 5) to mogę też zrobić.


17 kwi 2012 15:22:52
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2012 10:16:07
Posty: 56
eCzytnik: i62HD Angel Glow, InkPad
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Ponieważ udało mi się wgrać dzielenie wyrazów po polsku, to podniesiona na duchu, poszłam na całość i wgrałam sobie czcionkę GeorgiaEInk25, której mi brakowało w moim M92. Też się udało! Pięknie dziękuję :D

PS. A Czy można zrobić taką paczkę z czcionką Segoe UI?


22 cze 2012 16:13:44
Zobacz profil
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
SegoeUI jest czcionką bezszeryfową, myślę że dla czytnika była by dobra wersja "Semibold" (plik: seguisb.ttf).
Nazwa pliku nie jest tak istotna, prawdziwa nazwa kroju czcionki jest zawarta wewnątrz pliku, dlatego jeśli edycja skryptu instalacyjnego jest kłopotliwa, można po prostu zmienić nazwę pliku czcionki i użyć któregoś ze skryptów z paczek, np.: AaTest, Kurier czy Bitstream, podmieniając tylko pliki z czcionkami (ttf lub otf).
Nowa czcionka działa po restarcie czytnika.


22 cze 2012 17:10:36
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2012 10:16:07
Posty: 56
eCzytnik: i62HD Angel Glow, InkPad
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Spróbowałam tak zrobić, ale mi nie wyszło. Mało tego, odinstalowało mi George. Na pewno coś źle zrobiłam. Jak już wcześniej pisałam, jestem analfabetą technicznym. Umiem tylko zainstalować, ze stworzeniem jest już gorzej. Poczekam, może jakaś dobra dusza zrobi paczkę, a jak nie, to trudno. Serdecznie pozdrawiam


22 cze 2012 17:15:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2012 7:34:58
Posty: 21
eCzytnik: Boox i62
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Skrypt instalujący segoe. Czcionki trzeba mieć własne :)

http://db.tt/n8MXvsLg


22 cze 2012 23:09:44
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2012 10:16:07
Posty: 56
eCzytnik: i62HD Angel Glow, InkPad
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Ja taki skrypt zrobiłam sobie sama, na wzór poprzednich. Skopiowałam do niego pliki czcionki Segoe z windowsa, ale niestety nie zainstalowała się. Potem zmieniłam nazwę pliku czcionek i też nie zainstalowało, na dodatek zniknęła Georgia. Zainstalowałam jeszcze raz Georgie i stwierdziłam, że analfabeci techniczni (czyli ja) niech lepiej nie kombinują, bo mogą coś popsuć. Pomyślałam, że może ktoś też lubi tę czcionkę, zrobi sobie paczkę i się podzieli z takimi jak ja :)
PS. A skąd mogę jeszcze wziąć tę czcionkę, żeby była zwykła, pogrubiona i kursywa?

PS. Próbowałam jeszcze raz i nie chce mi zainstalować tej czcionki. Coś źle robię. Poddaję się :(


23 cze 2012 11:15:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron