Teraz jest 28 mar 2024 22:58:48




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
FBReader: dzielenie wyrazów i stylizacja tekstu 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post FBReader: dzielenie wyrazów i stylizacja tekstu
Zawarte w temacie rozwiązania dotyczą aplikacji FBReader, która obsługuje formaty dokumentów:
ePUB, PRC/MOBI, RTF, DOC, TXT, FB2, PDB, również HTML spakowanego w ZIP (też TXT, RTF, FB2 w ZIP).


Jakiś czas temu miałem styczność z redakcją techniczną i komputerowym składem książek. Została mi po tym wrażliwość na pewną stylizację tekstu czytanego, robioną w celu łatwiejszego, bardziej komfortowego czytania. Chodzi o estetykę, która ułatwia/wspiera odbiór treści.

Wybrane atrybuty dobrze sformatowanego tekstu zawierają takie czynniki jak:
1. Odpowiedni dobór kroju czcionki, do treści i rodzaju tekstu.
2. Dobór odpowiedniego "światła" w tekście czyli takiej interlinii dla danej czcionki, przy której czyta się komfortowo.
3. Prawidłowe (w/g polskich reguł) dzielenie wyrazów, zapobiegające powstawaniu zbyt dużych odstępów między wyrazami w linii podczas wyrównywania tekstu do obu marginesów (pełna justyfikacja).
4. Wyróżnienie pierwszej linii w akapicie poprzez wcięcie (czasem pierwsza litera - inicjał).
5. Odseparowanie akapitów od siebie poprzez dodatkowe "światło" przed pierwszą lub po ostatniej linijce akapitu.
6. Zabezpieczenie przed pozostawieniem na danej stronie 1 samotnej (początkowej lub końcowej) linijki akapitu. Oraz zabezpieczenie przed pozostawaniem na końcu linijki jednej szczupłej litery lub cyfry. (Tzw. ochrona wdów i sierot ;) )

Wszystkie te funkcje można znaleźć w programach do edycji tekstów, w kodach html, a niektóre również w najpopularniejszym programie konwertującym Calibre.
Znając niedbałość opracowania e-booków przez niektórych wydawców, a także mając do dyspozycji teksty w innych formatach niż epub można sobie ułatwić życie stosując niektóre funkcje programu czytającego nasze e-booki w Onyx-ie czyli FBReader-a. Mogą one zastąpić żmudną edycję każdego odrębnego pliku.

Ad.1: BOOX wyświetla tekst dowolną czcionką w formacie TTF i OTF, którą umieścimy w katalogu "fonts". Miejsc na czcionki do wyboru jest 25. Można je sobie skopiować z Windowsów, z Androida, z różnych źródeł - wybór jest imponujący. Więcej szczegółów jest dostępnych na innych forach:
onyx-ereader.pl/forum/Różne czcionki dla BOOX-a
http://booxusers.com/
Kilka czcionek zawartych "fabrycznie" w BOOX-ach nie posiada polskich czcionek, wyświetlane są z podstawień z innych krojów, poznać to po wyróżnianiu się polskich liter od innych bez "ogonków" - jak je usunąć, by zrobić miejsce dla innych, też jest opisane na forum: http://f.onyx-ereader.pl/forum

Ad.2: Opcja ustawiania interlinii w tekście jest dostępna w Menu na BOOX-ach od dawna (firmware 1.3 i nowsze). Mamy dostępne 13 rozmiarów światła między liniami, od 80% do 200% :) (domyślna 130%).

Ad.3: FBReader "fabrycznie" dzieli wyrazy w/g reguł angielskich, a czasem czeskich (pierwszy z listy) ;) Dzielenie wyrazów jest domyślnie włączone.
Dzięki t3d który zaimportował polskie reguły z LaTeX-a, są one już dostępne dla FBReader-a. Znalazłem sposób jak je wprowadzić do BOOX-a.

Aby zmienić reguły dzielenia wyrazów w aplikacji FBReader, należy założyć w pamięci czytnika (Biblioteka) katalog: BooxPatch, a w nim podkatalog: FBReader (wielkość liter jest istotna). Następnie wypakowane z paczki pliki trzeba skopiować do założonego katalogu (ścieżka: [pamięć_czytnika]/BooxPatch/FBReader). Nie należy rozpakowywać pików ZIP zawartych w paczce.
Tu jest paczka z odpowiednimi plikami i skryptami: BOOX_dzielenie_po_polsku.zip

Po skopiowaniu należy uruchomić w czytniku odpowiedni program: "Dzielenie_po_polsku.oar" lub "Dzielenie_po_angielsku.oar" przechodząc do założonego wcześniej katalogu w eksplorerze w czytniku (tak samo jak otwiera się książkę do czytania). Nowe reguły są aktywne od razu po wykonaniu programu.
Skrypt działa we wszystkich wersjach oprogramowania (dla wszystkich modeli), które ukazały się do końca 2011 roku.
Oryginalne, angielskie reguły wracają również po wgraniu ostatniej aktualizacji oprogramowania.

Ad.4: Wcięcie pierwszej linii akapitu jest stosowane przez FBReader-a domyślnie i jest ono jak dla mnie dobrej wielkości. Inicjałów FBREader nie stosuje, można je spotkać w programie AlReader2, który posiada bardzo bogatą stylizację automatyczną czytanych tekstów.
Gdyby ktoś chciał zmienić, można to zrobić za pomocą opcji w pliku "ui.xml" (zob. niżej)

Ad.5: Ostatnio czytałem książkę o wyjątkowo dużych akapitach i zauważyłem, że bez dodatkowego "światła" między nimi czyta się ciężej. Znalazłem opcję, która działa w BOOX-ie, a którą można wprowadzić za pomocą skryptu do FBReader-a (plik "ui.xml"):
Kod:
     <option name="Regular Paragraph:spaceBefore" value="7"/>
Aby ułatwić wprowadzenie tej opcji na dowolnym BOOX-ie zrobiłem odpowiednią paczkę: BOOX_stylizacja_akapitow.zip
Zawarty w paczce katalog "paragraph" trzeba rozpakować do katalogu głównego karty SD. Znajdujące się w środku skrypty można uruchomić (tak jak otwiera się książkę) i możemy sobie przełączać miedzy odstępami i bez odstępów. Jeśli komuś nie odpowiada taki odstęp można go zmienić zastępując liczbę 7 na inną.
Skrypt zawiera również opcję umożliwiającą wymuszenie czcionki w formatach, które zawierają kody krojów czcionek (ePUB, html).
Kod:
     <option name="UseCustomFonts" value="true"/>
Jeśli ktoś nie chce, można ją wyrzucić z pliku "ui.xml" przed skopiowaniem.
Po zastosowaniu tego skryptu, trzeba sobie ponownie ustawić krój czcionki, rozmiar czcionki i interlinię.

Ad.6: Tej możliwości w BOOX-ach nie mamy. Ten efekt można by uzyskać tylko tworząc książkę w sztywnym formacie PDF w rozmiarze strony zbliżonym do 6 calowego ekranu czytnika.

Takie same efekty stylizacji tekstu można uzyskać na Kindle w programie FBKindle, jednak wymaga to "włamania" się do czytnika - użycia jailbreaka, instalacji launchpad-a i FBKindle (w którym wybieranie opcji jest dość żmudne).
W BOOX-ach wszystkie te skrypty i modyfikacje nie ingerują w oryginalny firmware i nie naruszają gwarancji. Można więc sobie bezpiecznie uprzyjemnić czytanie.
Działają one w formatach, które wymieniłem na początku, a szczególnie czysty tekst z plików TXT nabiera całkiem "profesjonalnego" wyglądu. 8)
Poniżej przykład jak może wyglądać zwykły nieformatowany tekst (TXT) na BOOX-ie:
Obrazek

Robert ArtaTech: Pozwoliłem sobie wyedytować ten post, wprowadzając poprawki aktualizujące i korygując linki.

Uwagi formalne:
Zawarte tu rozwiązanie jest opcjonalne i tymczasowe.
Użycie (w czytnikach Onyx BOOX) skryptów lub poleceń systemu Linux na własną rękę,
do innych celów i w inny sposób niż podany powyżej może powodować utratę gwarancji.

Podziękowania dla forum eksiazki.org a szczególnie dla t3d za konwersję reguł.

_________________
W Obrazek też ;)


Ostatnio edytowano 05 sty 2012 11:44:15 przez Anonymous, łącznie edytowano 2 razy

Aktualizacja



04 wrz 2011 21:47:17
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lip 2011 18:32:51
Posty: 28
eCzytnik: onyx M90
Post Re: Stylizacja tekstu w BOOX-ach (FBReader)
Wielkie dzięki za te informacje, a w szczególności informację, że można sobie przekonfigurować FBreadera i dorobić do niego poprawne dzielenie wyrazów. Bardzo mi się to przyda.

Kilka drobnych uzupełnień:

Cytuj:
3. Wyróżnienie pierwszej linii w akapicie poprzez wcięcie (czasem pierwsza litera - inicjał).
4. Odseparowanie akapitów od siebie poprzez dodatkowe "światło" przed pierwszą lub po ostatniej linijce akapitu.


Oczywiście początek akapitu powinien być wyróżniony, ale raczej nie robi się obydwu wyróżnień jednocześnie. Z reguły akapity wyróżnia się albo wcięciami akapitowymi, albo odstępami. O ile dobrze pamiętam, polska tradycja typograficzna to wcięcia a anglosaska odstępy.

Cytuj:
5. Zabezpieczenie przed pozostawieniem na danej stronie 1 samotnej (początkowej lub końcowej) linijki akapitu. Oraz zabezpieczenie przed pozostawaniem na końcu linijki jednej szczupłej litery lub cyfry. (Tzw. ochrona wdów i sierot ;) )


Według polskiej nomenklatury to będą odpowiednio bękart i wdowa i szewc, chociaż tu, zapewne za sprawą MSWorda, panuje pewien bałagan w terminologii i jakiegoś starego zecera trzeba by zapytać :)


06 wrz 2011 12:22:55
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Stylizacja tekstu w BOOX-ach (FBReader)
@marwoj Dzięki za trafne uwagi :)
Starałem się jak mogłem skrócić ten post, bo mam tendencję do zbyt dużego "rozwijania się" ;)

_________________
W Obrazek też ;)


06 wrz 2011 13:40:34
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lut 2010 17:21:18
Posty: 320
eCzytnik: Onyx Boox 60S
Post Re: Stylizacja tekstu w BOOX-ach (FBReader)
A jak zmienić w Booxie wielkość czcionki pod ikonami w menu?
Wiem, że aby zmienić czcionkę należy w menu wejść w "Ustawienia" i wybrać "Domyślna czcionka". Co jednak zrobić żeby zmienić jej wielkość tj. powiększyć?


06 wrz 2011 14:50:59
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Stylizacja tekstu w BOOX-ach (FBReader)
czytelnik44 napisał(a):
A jak zmienić w Booxie wielkość czcionki pod ikonami w menu?
Wiem, że aby zmienić czcionkę należy w menu wejść w "Ustawienia" i wybrać "Domyślna czcionka". Co jednak zrobić żeby zmienić jej wielkość tj. powiększyć?
Ja takiej opcji nie znalazłem...
Poza tym, że można wybrać "dużą" czcionkę albo jakąś pogrubioną. Z tym, że wtedy mieści się mniej informacji w linijkach opisujących pliki, lub w nazwach plików/katalogów...

_________________
W Obrazek też ;)


06 wrz 2011 15:00:16
Zobacz profil WWW
Post Re: Stylizacja tekstu w BOOX-ach (FBReader)
airs napisał(a):
Dzielenie wyrazów jest domyślnie włączone (oprócz formatu PRC/MOBI).

W plikach, w formacie PRC/MOBI również, działa dzielenie wyrazów, jeśli w pliku jest prawidłowe oznaczenie języka, np "en".
Domyślny program czytający większość formatów (FBReader), posiada moduły (reguły) dzielenia wyrazów w różnych językach, o oznaczeniach: cs, de, el, en, eo, es, fi, fr, id, it, no, pt, ru, sv, tr, uk.


04 paź 2011 15:02:23
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Stylizacja tekstu w BOOX-ach (FBReader)
Robert ArtaTech napisał(a):
airs napisał(a):
Dzielenie wyrazów jest domyślnie włączone (oprócz formatu PRC/MOBI).

W plikach, w formacie PRC/MOBI również, działa dzielenie wyrazów, jeśli w pliku jest prawidłowe oznaczenie języka, np "en".
Domyślny program czytający większość formatów (FBReader), posiada moduły (reguły) dzielenia wyrazów w różnych językach, o oznaczeniach: cs, de, el, en, eo, es, fi, fr, id, it, no, pt, ru, sv, tr, uk.

Polskie też już są:
https://github.com/geometer/FBReader/co ... f5e34d5d48

Tylko że od tej pory wyszły wydania jedynie na meego i symbiana. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście zrobili kompilację z gita.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


05 paź 2011 9:44:55
Zobacz profil WWW
Post Re: Stylizacja tekstu w BOOX-ach (FBReader)
t3d napisał(a):

Tak, tylko problem w tym, że w systemie w czytnikach Onyx BOOX jest (nierozwijana) starsza wersja FBReader-a w wersji 0.10.3, w której nie ma obsługi dodatkowych języków (ponad te, które zawiera). Pomyślimy nad zastąpieniem któregoś, albo dodaniem "przełącznika".
Dobrze, że działające polskie reguły istnieją. Dziękuję za wskazanie źródła!

Jako uzupełnienie, udoskonalenie obsługi różnych formatów jest wprowadzany do oprogramowania Cool Reader, który lepiej interpretuje np. format epub niż dotychczasowy FBReader.


05 paź 2011 12:32:35
Post Re: FBReader: dzielenie wyrazów i stylizacja tekstu
Jako moderator tego działu, wprowadziłem poprawki do pierwszego postu, poprawiłem linki, zaktualizowałem informacje.
Mam nadzieję, że ułatwią one użytkownikom dostosowywanie wyglądy tekstu do własnych preferencji.

FBReader jest w każdym czytniku Onyx Boox, również w najnowszym i62 - piszcie, jeśli macie jakieś uwagi czy pytania...


05 sty 2012 11:50:36
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2009 12:37:57
Posty: 77
eCzytnik: Kobo Aura H20
Post Re: FBReader: dzielenie wyrazów i stylizacja tekstu
Skrypt, zgodnie z opisem, kopiuje pliki z wewnętrznej pamięci boox-a. Jak trzeba zmienić odpowiednią ścieżkę dostępu (/media/sd ?), aby móc kopiować pliki umieszczone na zewnętrznej karcie SD?


05 sty 2012 12:02:36
Zobacz profil
Post Re: FBReader: dzielenie wyrazów i stylizacja tekstu
errenay napisał(a):
Skrypt, zgodnie z opisem, kopiuje pliki z wewnętrznej pamięci boox-a. Jak trzeba zmienić odpowiednią ścieżkę dostępu (/media/sd ?), aby móc kopiować pliki umieszczone na zewnętrznej karcie SD?

Tak, dokładnie - ścieżkę "/media/flash/" trzeba zamienić na "/media/sd/" (małe litery).


05 sty 2012 12:22:41
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sie 2008 14:20:50
Posty: 131
eCzytnik: Boox X61S
Post Re: FBReader: dzielenie wyrazów i stylizacja tekstu
Czy istnieje możliwość uzyskania jakiegoś opisu składni pliku ui.xml do fbreadera (w możliwych do zmiany parametrów wyświetlania tekstu)? Na stronie programu nie potrafię tego znaleźć, a chciałbym np. zlikwidować to wcięcie pierwszej linii akapitu, które wspomina Autor wątku. A jakby się jeszcze dało ustawić przyspieszenie przewijania stron, to by było cudownie ;).


06 sty 2012 22:35:53
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: FBReader: dzielenie wyrazów i stylizacja tekstu
Przyznam się, że opcje FBReadera w pliku ui.xml znajdowałem "ręcznie", albo z różnych wątków na mobileread.com
Nie znalazłem nigdzie dokumentacji tego pliku. Sam FBReader ma mnóstwo opcji w swoim interface (np. w Windows), więc mozna po prostu zainstalować go sobie na PC i sprawdzać jakie opcje się pojawiają w pliku konfiguracyjnym.
Jedna uwaga - FBReader wbudowany w oprogramowanie BOOX-ów jest w starszej wersji (bodajże 0.10.6) i nie wszystkie opcje z nowszych wersji będą działać w czytniku.

Dla dociekliwych :mrgreen: : Spoiler! zbliżona wersja FBReader 0.10.7 działająca pod Windows: FBReaderSetup-0.10.7.exe
Można sobie zainstalować na PC i tak jak dany plik będzie widoczny na komputerze, tak samo wyświetli się na czytniku.
Wcięcie pierwszej linii można ustawić w opcjach: Format -> Options for <Regular Paragraph> (zamiast: Base) i okienko "First Line Indent" (chyba w pixelach).

_________________
W Obrazek też ;)


06 sty 2012 23:25:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2011 0:26:45
Posty: 259
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Re: FBReader: dzielenie wyrazów i stylizacja tekstu
A nie wystarczy w pliku epub w stylach dla paragrafu zrobić
Kod:
text-indent: 0px;


07 sty 2012 0:44:16
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sie 2008 14:20:50
Posty: 131
eCzytnik: Boox X61S
Post Re: FBReader: dzielenie wyrazów i stylizacja tekstu
airs: dzięki, wypróbuję wersję PC i poszukam, co jeszcze można ulepszyć.

O, eliminację wcięcia robimy tak:
Kod:
<option name="Regular Paragraph:firstLineIndentDelta" value="0"/>


Zefiryn: pewnie można, ale, podoba mi się możliwość wrzucania plików *.txt, które będą ładnie wyglądały bez żadnych zabiegów.


07 sty 2012 8:30:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: