Teraz jest 28 mar 2024 17:00:15




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Dzielenie wyrazów po Polsku w Booxach - łatwy sposób 
Autor Wiadomość
Post Dzielenie wyrazów po Polsku w Booxach - łatwy sposób
Kwestia dzielenia wyrazów była już poruszana w wątku: FBReader: dzielenie wyrazów i stylizacja tekstu
Tym razem chciałem podać łatwy, zbiorczy sposób dla obu programów, wraz z "przełącznikiem" (między PL a EN).

Paczka do pobrania: BOOX_PLhyphenPack.zip

zawiera pliki i skrypty umożliwiające łatwą zmianę reguł dzielenia wyrazów w czytnikach Onyx BOOX (wszystkie modele), w aplikacjach FBReader i Cool Reader.

Program FBReader, jesli nie uzyska informacji (z metadanych) o języku dokumentu, stosuje angielskie reguły dzielenia wyrazów. Jeśli odczyta język dokumentu i jest on jednym z języków do których ma reguły (tzn.: cs, de, el, en, eo, es, fi, fr, id, it, no, pt, ru, sv, tr, uk) to zastosuje je. Zawartość paczki umożliwia zastosowanie polskich reguł w miejsce angielskich.
Polskie reguły dzielenia zawdzięczamy t3d, który adaptował je dla tego programu z formatu TeX.

Cool Reader, w wersji, która jest w czytnikach, stosuje reguły "algorytmiczne", bez względu na deklarację językową dokumentu, chyba że jest jakaś definicja obecna w określonym miejscu. Wtedy stosuje tą regułę i tylko ją. W paczce są reguły dla niego w 21 językach. "Przełącznik" pozwala wybrać język Polski lub Angielski.

Aby zmienić reguły dzielenia wyrazów w obu aplikacjach, należy rozpakowane z paczki pliki (wraz z podkatalogami) umieścić w dowolnym katalogu w pamięci czytnika lub karty SD. Polecam katalog: "BooxPatch" w pamięci czytnika, a w nim podkatalog wypakowany z archiwum.
Uwaga:
W nazwach katalogów nie może być "spacji".
Nie należy rozpakowywać pików ZIP zawartych wewnątrz paczki.

Po skopiowaniu należy uruchomić w czytniku odpowiedni program (tak jak otwieramy książkę do czytania):
"!Stosuj_polskie_reguly.oar" - jeśli chcemy by dzielenie wyrazów było po polsku.
lub
"!Stosuj_angielskie_reguly.oar" - jeśli chcemy mieć dzielenie wyrazów w/g angielskich reguł.

Nowe reguły są aktywne od razu.
Skrypty działają we wszystkich wersjach oprogramowania (dla wszystkich modeli), które ukazały się do teraz.

Katalog z plikami można zachować, bo oryginalne zasady dzielenia wyrazów wracają po wgraniu aktualizacji oprogramowania.

Uwagi formalne:
Zawarte tu rozwiązanie jest opcjonalne i tymczasowe.
Użycie (w czytnikach Onyx BOOX) skryptów lub poleceń systemu Linux na własną rękę, do innych celów i w inny sposób niż podany powyżej może powodować utratę gwarancji.


13 kwi 2012 0:17:32
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lut 2012 10:16:07
Posty: 56
eCzytnik: i62HD Angel Glow, InkPad
Post Re: Dzielenie wyrazów po Polsku w Booxach - łatwy sposób
Zrobiłam to i się udało! Mnie, laikowi technicznemu. To nie było wcale trudne. Dzięki przeogromne za tę instrukcję :D


22 cze 2012 13:34:54
Zobacz profil
Post Re: Dzielenie wyrazów po Polsku w Booxach - łatwy sposób
Sposób jest uniwersalny, działa na wszystkich modelach czytników Onyx Boox, we wszystkich wersjach oprogramowania, z dowolnego katalogu (bez spacji w nazwie) w pamięci czytnika lub na karcie SD, do którego rozpakuje się paczkę.
Cieszę się, że pomaga.


22 cze 2012 17:00:58
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2012 10:24:08
Posty: 4
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso, Kindle
Post Re: Dzielenie wyrazów po Polsku w Booxach - łatwy sposób
Robert,
Ja też dziękuję za pwyższy post - działa świetnie na Onyx Boox i62 Espresso, najnowszy firmware aktualizowany dziś. Serdecznie pozdrawiam!

Grzegorz


28 wrz 2012 10:27:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2009 12:37:57
Posty: 77
eCzytnik: Kobo Aura H20
Post Re: Dzielenie wyrazów po Polsku w Booxach - łatwy sposób
A czy skrypt działa dla Boox i62HD Angel Glow? Nie chcę w nim mieszać, bo na stronie WWW nie ma do niego firmware. Nie mógłbym więc w przypadku problemów wrócić do poprawnej wersji systemu.

EDIT: Zaryzykowałem, sprawdziłem, działa standardowy sposób.


23 lis 2012 15:36:11
Zobacz profil
Post Re: Dzielenie wyrazów po Polsku w Booxach - łatwy sposób
errenay napisał(a):
A czy skrypt działa dla Boox i62HD Angel Glow?
Tak - potwierdzam, działa na wszystkich dotychczasowych i najnowszych modelach i62, i62HD, M92, A62...
Można nim przełączać reguły dzielenia wyrazów na polskie i angielskie.


30 lis 2012 11:59:10
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: