Teraz jest 28 mar 2024 20:08:22




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Jaki format e-booka najlepszy? 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2012 13:52:51
Posty: 17
Lokalizacja: Szn/Krk
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Jaki format e-booka najlepszy?
Witam

Na razie cały mój elektroniczny księgozbiór jaki mam na czytniku to albo różne książki wgrane seryjnie, albo niekończąca się sterta PDFów okołouczelnianych. Jednak po przeczytaniu zaległości papierowych planuję sięgnąć po pierwsze wydawnictwa w formie elektronicznej. I tutaj pojawia się moje pytanie: spośród wielu dostępnych formatów (szczególnie ePub, Mobi, PDF), który polecacie? Czy są między nimi jakieś zasadnicze różnice? Którego używacie najczęściej?
Jakoś z przyzwyczajenia najbliższy mi jest obecnie PDF, czy jednak jest najlepszy?

Pozdrawiam
Cant

_________________
"Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy."
A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi


04 lut 2012 1:35:59
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jaki format e-booka najlepszy?
ePUB. Format generalnie tekstowy (tzn. HTML spakowany ZIPem), dopasowuje się do ekranu, możesz swobodnie powiększać/pomniejszać font, można mieć własny krój, może działać dzielenie wyrazów... Nieco niżej, choć podobnie, masz MOBI - jest on podobny do ePUBa (bo oba wyewoluowały, choć odmiennie, z tego samego źródła). Nieco uboższy w możliwości formatowania, ale generalnie daje radę.

PDFy to zło. Jeśli są tekstowe i poddają się reflowowi - to nie powinny były być w ogóle PDFami. A jeśli nie - to będzie się je na 6" czytać słabo. Przydają się jednak, gdy masz treści, przy których formatowanie jest kluczowe. Przykładowo był kiedyś problem ze śpiewnikiem ze specjalnym układem. Najłatwiej takie cudo przygotować sobie w dowolnym formacie edytowalnym, a następnie wydrukować z przetestowanymi wcześniej ustawieniami dopasowanymi do urządzenia. Wymaga to nieco pracy, ale można nabrać wpraw z czasem - no i daje to niezły efekt (aczkolwiek jest to specyficzne zastosowanie, a nie coś, czego się używa na co dzień i do każdego pliku).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


04 lut 2012 4:35:08
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sie 2008 14:20:50
Posty: 131
eCzytnik: Boox X61S
Post Re: Jaki format e-booka najlepszy?
Jeśli chodzi o beletrystykę, to, po uwzględnieniu tego wątku: http://forum.eksiazki.org/onyx-boox-f162/fbreader-dzielenie-wyrazow-i-stylizacja-tekstu-t10254.html, każdy format, który calibre poprawnie skonwertuje na txt. Więc, gdyby dana pozycja nie była dostępna w Twoim dedykowanym / ulubionym formacie, to się nie przejmuj - i tak może wyglądać dobrze.


04 lut 2012 10:06:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lis 2011 19:17:14
Posty: 48
eCzytnik: Onyx Boox A60
Post Re: Jaki format e-booka najlepszy?
Mori napisał(a):
ePUB. Format generalnie tekstowy (tzn. HTML spakowany ZIPem), dopasowuje się do ekranu, możesz swobodnie powiększać/pomniejszać font, można mieć własny krój, może działać dzielenie wyrazów...


Cześć. Kupiłem Onyx Boox A60. Dostałem do niego trylogię Larssona i wgrałem ją na czytnik (w formacie ePUB). Ja nie mogę zmienić rodzaju czcionki. Mam tylko możliwość zmiany wielkości czcionki. Nie mogę też zmienić interlinii. Czy tak ma być? Myślałem, że w każdym formacie będę miał taką możliwość.

A właśnie sprawdziłem i mam też pliki ePUB wgrane od nowości w urządzeniu i w nich można zmienić czcionkę, rozmiar i interlinię...


04 lut 2012 20:04:13
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2012 13:52:51
Posty: 17
Lokalizacja: Szn/Krk
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Re: Jaki format e-booka najlepszy?
W jednych ePubach możesz a w innych nie? Może to wina tego, że trylogia jest zabezpieczona i otwierana innym programem, który nie ma możliwości zmian czcionki/interlinii. Zobacz czy zmiana programu otwierającego pomoże (najlepiej porównaj co się zmieniło w innych ePubach i w plikach trylogii).

_________________
"Kiedy idziesz do Strefy, to sobie za konotuj: z towarem wróciłeś - cud boski, z życiem uszedłeś - daj na mszę, kula patrolu - fart, a cała reszta - jak los zdarzy."
A&B Strugaccy; Piknik na Skraju Drogi


04 lut 2012 20:14:29
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jaki format e-booka najlepszy?
Bo te akurat są zabezpieczone ADEPTem i otwierane przez ADE - tak przynajmniej stawiam. Zdejmij zabezpieczenie, a będziesz mógł robić to, co z dowolnym innym ePUBem.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


04 lut 2012 20:15:21
Zobacz profil WWW
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Jaki format e-booka najlepszy?
Dokładnie tak, fani czytników obsługujących Adobe DRM zapominają wspomnieć, że do przeglądania epubów używa się tam adobe viewera, który ma mniejsze możliwosci. Zatem żeby mieć pełną kontrolę, trzeba ściągać DRM. :)

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


04 lut 2012 21:01:10
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lis 2011 19:17:14
Posty: 48
eCzytnik: Onyx Boox A60
Post Re: Jaki format e-booka najlepszy?
A jak mogę ściągnąć takie zabezpieczenie? Przejrzałem forum, nie udało mi się znaleźć informacji. Jeśli gdzieś jest, to podrzućcie.


04 lut 2012 21:09:06
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Jaki format e-booka najlepszy?
http://www.eksiazki.org/2010/06/22/syst ... -przeglad/
http://swiatczytnikow.pl/jak-czytac-e-b ... 30-sekund/

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


04 lut 2012 21:11:58
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron