Teraz jest 18 kwi 2024 2:59:05




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Religia dłoni (Opowiadania) 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 17 kwi 2012 19:26:27
Posty: 188
Post Religia dłoni (Opowiadania)
Autor najwyraźniej uważał, że kłopoty z jego górną kończyną, do jakich doszło kilkanaście lat po spożyciu roślin zawierających substancję o właściwościach psychoaktywnych (w tym przypadku chodzi o psylocynę) były spowodowane tymże spożywaniem. Tak należy odczytywać przesłanie zawarte w obu opowiadaniach, na które składa się omawiana pozycja. Zapewne nie dowiemy się nigdy, czy jego przeżycia opisane w części pierwszej (stymulowane przez bliski kontakt z roślinami zawierających wymienioną substancję) opowiedziane zostały wiernie i w jakim stopniu. On zarzeka się, że dokładnie wszystko tam zawarte wydarzyło się naprawdę. Gdyby istotnie tak było, to mielibyśmy do czynienia z czymś w rodzaju uwspółcześnionego paktu z diabłem. Tyle, że zapłata następowałaby jeszcze za życia tu na ziemi. O tejże zapłacie traktowałoby drugie opowiadanie, od którego całość bierze tytuł.
Jest ono zupełnie inne, niż pierwsze (przetykane refleksjami o charakterze filozoficznym) i ja osobiście mam wrażenie, iż (tu różnię się w ocenie z autorem) mogłoby funkcjonować samodzielnie. Główny bohater także wydaje się być inny. I jest to uzasadnione choćby upływem czasu, który minął od zajścia wydarzeń opisanych w opowiadaniu pierwszym. Czyta się je b. dobrze. Autorowi nie można odmówić pewnego talentu, kiedy to (między wierszami) rozprawia się z własnym (niewesołym) losem, który sprokurował sobie sam i daje to nam do zrozumienia. Nie ma tu także elementów o charakterze bez mała fantastycznym. No, chyba, że za fantastyczne uznamy funkcjonowanie służby zdrowia…
Streszczając wszystko w paru słowach, można rzec, iż w pierwszym z utworów mamy przyczynę a w drugim skutek.

http://autorzy365.pl/ksiazka/223/religia-dloni-opowiadania

Obrazek


18 lis 2014 14:19:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron