Teraz jest 28 mar 2024 23:50:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
PocketBook IQ 701 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2010 21:50:06
Posty: 6
eCzytnik: PocketBook IQ 701
Post PocketBook IQ 701
Witam. Poprzez czytio.pl zamówiłem Pocketbook IQ 701 za 749 PLN (praktycznie ta sama cena co na rynku niemi9eckim - zresztą stamtąd mają go sprowadzić. Uzyskałem zapewnienie o polskim wsparciu gwarancyjnym (przez Wrocław). Może niektórzy z userów skrytykują wybór, ale mi czytanie na LCD nie przeszkadza, a jednocześnie pozwoli mi potraktować mojego e-readera jako tablet - takie wash and go. Dla zainteresowanych znalazłem kilka niezłych obcojęzycznych stron poświęconych temu czytnikowi:

http://www.the-digital-reader.com/2010/12/05/first-impressions-of-the-pocketbook-iq/

http://blog.the-ebook-reader.com/2010/11/17/hands-on-pocketbook-iq-video-review-first-impressions/

http://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=5

Ostatni link to fajne i obszerne forum poświęcone e-czytnikom i tabletom.

Pozdrawiam
t3d: nie ma potrzeby wkładania linków w znaczniki code


14 gru 2010 10:01:44
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2010 21:50:06
Posty: 6
eCzytnik: PocketBook IQ 701
Post PocketBook IQ 701 Recenzja
Sprzęt kupiłem za pośrednictwem czytio pl (thx za super obsługę - polecam)- na moje zamówienie sprowadzili go z Niemiec o d dystrybutora - zapewniają mnie, że zyskuję dzięki temu ich opiekę serwisową. Cena zakupu 749 PLN czyli odpowiednik 160 Euro jakie trzeba za niego dać na Zachodzie . Tańszą opcją jest bezpośredni zakup w USA - w atrakcyjnej cenie 150 USD (bez przesyłki), ale wtedy serwis macie za oceanem, co przeraża koszty (można kupić go w Amazonie, gdzie wg. użytkowników Kindla serwis jest niezły). Tyle moich opinii nt. samego zakupu.

A teraz sama ocena sprzętu.
W komplecie znajduje : czytnik (mój w kolorze czerwonym), ładowarka sieciowa, gwarancja, skrócona instrukcja (brakuije jednak jakiejś obszerniejszej), neoprenowe wygodne etui (za minus przyjmuję brak kabla miniUSB/USB niezbędnego do połączenia z komputerem - niby niedrogie ale..).
Czytnik (będę się upierał, że IQ701 to czytnik rozbudowany w kierunku tabletu - podstawowym parametr to format ekranu 4:3 odpowiedniejszy do czytania niż 16:9 oraz wskazujące na to oprogramowanie) jest masywny i przyjemnie leży w dłoni (choć jest dosyć ciężki - osoby skromniej postury po pewnym czasie mogą odczuwać tą wagę sprzętu - obudowa metalowa).

Po odpaleniu sprzętu ładuje się nam znajomy Android ( na razie niestety tylko wersja 2.0.3.). W mojej ocenie, na dzień dzisiejszy jest to jedna z dwóch najpoważniejszych wad IQ 701 (O konsekwancjach za chwilę). Na moim sprzęcie była wgrana imponująca liczba ebooków - niestety / na szczęście obcojęzycznych (jak kto lubi - w kilkunastu wersjach językowych, nawet tak egzotycznych jak walijski).
Wgrany firmowy launcher jest dosyć przygnębiający (kolorystyka - szarości przy kolorowym wyświetlaczu ) i niezbyt funkcjonalny, więc w pierwszej kolejności załadowałem mu ADW Launcher - od razu lepiej. Menadżer plików dosyć funkcjonalny, ale ja wrzucam Appcontrol i Advanced Task Manager. Sprzęt ogólnie daje dużą możliwość personalizacji ustawień (ja jestem dosyć zadowolony z tych możliwości - brak mi co prawda kilku opcji, ale jest nieźle).
Ekran dotykowy działa dosyć precyzyjnie, ale nie jest to pólka IPADA czy SGT. Można personalizować ekrany (przy ADW aż 5) poprzez widgety, skróty do programów aplikacji czy obrazów (wygodnie się to robi). Przekątna ekranu 7 jest wystarczająca w większości funkcji, choć do PDF-ów i niektórych komiksów przydałby się cal lub dwa więcej.
Bateria(Li-Poly 1600 mAh) w moim odczuciu wydajna - pierwszego dnia po ostrym katowaniu (częste ON/OFF, intensywne użytkowanie multimediów, włączone WI-FI) wytrzymała ok. 6 godzin. Przy wyłączonym WI-FI wg. producenta ma wytrzymać 245 godzin (nie sprawdzałem).

Czytanie książek.
IQ ma wgrany czytnik Reader, który naprawdę nieźle sobie radzi z plikami pdf., doc. i txt. - nie czyta za to rtf. (jeśli nawet otworzy to z błędami ). Sporo opcji czytnika: personalizacja klawiszy, zoomy, ustawienia czcionek, tryby czytania (np. nocny), robienie notatek i zakładek. Czyta się wygodnie i absolutnie nie męczy mi wzroku - polecam więc IQ jako klasyczny czytnik. Na dodatek zainstalowałem sobie Aldiko, dzięki czemu bez problemu, wygodnie czytam książki ww formacie epub. Komiksy czytam (dosyć wygodnie ) za pomocą programu Droid Comic Viewer.
Aplikacje multimedialne. Systemowo był wgrany RockPlayer, jednak w posiadanej przeze mnie wersji niezbyt się sprawdzał (brak synchronizacji dźwięku i obrazu). Wgrałem więc prosty Video Player v.1.0 i działa on bez problemu przy odtwarzaniu plików 3gp. i mp4. Na razie nie ma możliwości odtwarzania plików avi., divx, wma. czy rmvb. Jest to wina OS - na 2.0.3 nie ma playera (przynajmniej ja nie znalazłem, a przekopałem net dogłębnie), który obsługiwałby te formaty - np. Vplayer wymaga Androida 2.1 lub 2.2, Rockplayer w wersji 1.0.31 nie chce dobrze współpracować z OS 2.0. Można zainstalować mVideoPlayer, ale nie poprawi on funkcjonalności. Wbudowany odtwarzacz muzyki sprawdza się - jest funkcjonalny i wygodny, ale oczywiście można sobie go zmienić (ale głośniczki 2x05 W nie pozwolą na zbyt wielkie doznania audio). Bez problemu obsługuje formaty mp3, wave oraz ogg (można czytać książkę na czytniku i jednocześnie słuchać muzyki - niby oczywiste , ale nie we wszystkich czytnikach). Odtwarzanie obrazów systemowym programem raczej bez zarzutu - pozwala nam na przycinanie zdjęć i chyba nic więcej.Ogólnie ocena obsługi multimediów pozytywna (choć nie bez zastrzeżeń (liczę, że zmiana OS na 2.1 da mi lepsze możliwości - spersonalizowana na IQ wersja softu zapowiadana jest w drugiej połowie stycznia).
GRY
Wskazywane powyżej problemy z funkcjonalnością OS 2.0 łączą się drugą najpoważniejszą wadą sprzętu - zbyt małą ilością pamięci wewnętrznej.
Chciałem zainstalować dziecku gierkę Angry Birds - zajmuje ona ok. 14 MB i potrzebuje sporo miejsca na rozpakowanie (ok. 40 MB). Już na czystym systemie nie mogłem jej zainstalować z powodu braku pamięci wewn. Oczyściłem co tylko mogłem ale potrafiłem uzyskać jedynie 49 MB pamięci - więc za mało (być może nie potrafiłem tego zrobić lepiej - dotychczas pracowałem na Windowsie i Symbianie a Androida znałem dosyć słabo - jeśli ktoś potrafi to proszę o pomoc). Za radą naszego forum chciałem więc zainstalować aplikację APPS2SD - i tu problem z OS, z opinii doświadczonych userów wynika, że wymaga on OS 2.1
Wrzuciłem więc kilka innych prostszych gierek (polecam Tropical Towers, Guitar Hero 5 czy California Gold Rush) - działają nieźle (zarówno w oknie jak i na pełnym ekranie), jednak mała ilość RAMU powoduje, że przy szybszym obrazie IQ nie daje sobie rady (obraz skokowy, mało płynny i precyzyjny). Ogólnie więc na dzień dzisiejszy uważam, że IQ nie nadaje się zbytnio jako platforma do gier.
INTERNET
Systemowy przeglądarka jest...taka sobie. Szybko zainstalowałem sobie Operę Mini w wersji 5.0. Nie pracowałem zbyt wiele w sieci, ale krótkie dotychczasowe doświadczenia są pozytywne. Można zainstalować też przeglądarkę Skyfire. Oczywiście korzystanie tylko po Wi-fi (przydałoby się 3G ale trudno). Doświadczenia więc krótkie ale pozytywne.

REASUMUJĄC
W mojej ocenie IQ701 jest zdecydowanie wart swojej ceny - jest to ciekawe połączenie funkcjonalności czytnika i tabletu. Oczywiście jest sporo czytników i wiele tabletów, które w swej funkcjonalności przewyższą omawiany sprzęt, ale nie znalazłem na razie innego, który w tej klasie cenowej tak udanie łączyłby obie funkcje.

ZALETY
-wygodne i funkcjonalny jako czytnik ebooków
-przyzwoity poziom odtwarzania multimediów (powinien jeszcze ulec poprawie przy nowszym OS)
-dobra bateria
-dobre możliwości konfiguracji i personalizacji sprzętu (jak kto lubi)
-solidne wykonanie
-połączenie funkcji tabletu i czytnika
-przyzwoicie działający internet

WADY
-zbyt małą ilość pamięci wewnętrznej
-na razie tylko Android 2.0 co zmniejsza możliwości instalacji oprogramowania
-brak kabla USB w zestawie
-niezbyt nadaje się do gier
-waga

Mam nadzieję, że przyda się wam ta recenzja i moje opnie. Zastrzegam, że są one subiektywne, bo polubiłem mojego IQ. Jeśli ktoś miałby pomysły co zrobić by poprawić funkcjonalność tego czytnika proszę o porady (szczególnie w kwestii instalacji dużych aplikacji jak w/w. Angry Birds). Jak już wskazywałem nie mam zbyt dużego doświadczenia z Androidem (choć wspierałem się wiedzą nt. IQ z mobilread.com) , więc chętnie przyjmę każdą radę.
Sean

Obyś umarł w Irlandii


04 sty 2011 20:14:34
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: PocketBook IQ 701
Wrzucone na stronę główną

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


13 sty 2011 10:13:04
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2010 21:50:06
Posty: 6
eCzytnik: PocketBook IQ 701
Post Re: PocketBook IQ 701
Kilka dodatkowych szczegółów - odpowiedzi na zapytania.

Po kwartale używania mojego IQ potwierdzam, że był to udany zakup, choć jedna podstawowa wada (stara wersja Androida - brak aktualizacji dla tego modelu od grudnia 2010) uniemożliwia pełne zadowolenie.
Jako czytnik sprawdza się jednak świetnie - polecam do czytania program Cool Reader - szczególnie dobrze sprawdza się w formatach epub i rtf.

Ekran nie jest matowy - szyba. W mocnym świetle czyta się trudniej, ale nie jest to niemożliwe. Trzeba jednak ściemnić ekran (można praktycznie do pełnej czerni) lub ustawić tryb czytania na nocny (ciemne tło, jasne litery - wygodne).

Znalazłem na ebayu futerał do IQ:
Cover-Up IQ Pocketbook 701 items - Get great deals on Electronics, Computers Networking items on eBay.com!

Trochę drogo bo ponad 100 PLN + przesyłka.
Ja obywam się na razie firmowym etui - jest dosyć praktyczne.


14 mar 2011 12:40:20
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2010 21:50:06
Posty: 6
eCzytnik: PocketBook IQ 701
Post Re: PocketBook IQ 701
Pojawiła się stabilna wersja nowego oprogramowania 2.0.6

http://www.pocketbook-usa.com/support/pocketbook-iq


14 kwi 2011 19:52:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 gru 2011 0:57:03
Posty: 1
eCzytnik: pocketbokk
Post Re: PocketBook IQ 701
witam
Zakupiłem na święta żonie PocketBook IQ701 . Rewelacja ...Hmm do czasu gdy chciąłem zainstalowac programy do czytania.Nie udało mi sie żadnego zainstalowac , gdyż zawsze wyskakuje mi informacje typu "nie udało sie sparowac obiektów".
Nie mam na to recepty . Ślęcze przed internetem od dwóch dni i nijak nie moge dojśc do przyczyny.
Jedynie udało się zainstalowac programik Laputa ale po zainstalowaniu nie widział e-booków na karcie SD, pomijam to , iż ządnych fukcji dodatkowych nie było widac( np.wlk.czcionki itp.)
Niestety nie znam j.angielskiego ;( więc i z aktualizacją oprogramowania mam problem bo nie ma nigdzie instrukcji po polsku.
Komputery jak i inne urządzenia mobilne nie sprawiały mi dotychczas takiego wielkiego problemu jak ten czytnik , i dlatego czuję sie podwójnie poirytowamy.
Może ktoś pomoże.
Pozdrawiam na Święta


26 gru 2011 14:49:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron