Teraz jest 28 mar 2024 19:26:52




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
(Solved) Instalacja słownika w czytniku, a nie na karcie SD. 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2013 21:55:01
Posty: 10
eCzytnik: BOOX i62HD Angel Glow
Post (Solved) Instalacja słownika w czytniku, a nie na karcie SD.
Witam

Ostatnio zacząłem czytać literaturę w języku angielskim i niestety wbudowany słownik "English explanatory dictionary" jest nie dość, że ubogi to jeszcze zdarzają się w nim kwiatki. Znalazłem na stronie słownik "Oxford Advanced Learner's Dictionary" w formie stardict, który jest świetny (posiadam jego papierową wersje, więc raczej nie jest to piractwo). Niestety podręcznik opisuje instalacje poprzez wgranie na kartę SD, a ja wolałbym wgrać go do pamięci wewnętrznej, ponieważ żadko korzystam z kart MicroSD - 2 GB spokojnie wystarcza na moje obecne potrzeby, choć nie wiem, jak to będzie w przyszłości(zawsze lepiej mieć więcej niż mniej możliwości).

Myślałem o napisaniu skryptu w bash'u (podejrzewam, że ta powłoka jest dostępna), który skopiowałby katalog ze słownikiem rekurencyjnie na dysk urządzenia, ale nie wiem, jakie są punkty montowania i jak wywołać taki skrypt z urządzenia.

Pozdrawiam.


Ostatnio edytowano 03 lip 2013 18:55:27 przez xernos, łącznie edytowano 1 raz



29 cze 2013 15:11:44
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2013 15:35:36
Posty: 23
eCzytnik: Onyx BOOX M92
Post Re: Instalacja słownika w czytniku, a nie na karcie SD.
Cytuj:
Niestety podręcznik opisuje instalacje poprzez wgranie na kartę SD


Utworzenie w pamięci czytnika katalogu "dicts" i wrzucenie tam słownika do podkatalogu nie wchodzi w grę?


Cytuj:
nie wiem, jakie są punkty montowania i jak wywołać taki skrypt z urządzenia


Nie mam tego modelu, u mnie jest to po prostu ścieżka /usr/share/dicts, wszystko jest już podmontowane. Skrypt można wywołać z powłoki graficznej poprzez dodanie rozszerzenia ".oar"

np. takie coś:

Kod:
#!/bin/sh

cd `dirname $0`
[dalsze instrukcje]


Kiedy nie miałem jeszcze otfm'a listowałem rekurencyjnie podkatalogi do pliku, jednak warto się w niego zaopatrzyć przy przeglądaniu plików systemu.


29 cze 2013 17:25:09
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2013 21:55:01
Posty: 10
eCzytnik: BOOX i62HD Angel Glow
Post Re: Instalacja słownika w czytniku, a nie na karcie SD.
Dzięki za podpowiedź instalacja oftm'a na chwile obecną nie wchodzi w grę - w sumie nie mam zamiaru za dużo mieszać w tym czytniku, dlatego próbowałem zgodnie z radą listować podkatalogi.

skrypt.oar
Kod:
#!/bin/bash

echo '###################################' >> 'pwd'/informacja.txt
echo 'Zawartośc /etc/fstab' >> 'pwd'/informacja.txt
cat /etc/fstab >> 'pwd'/informacja.txt
echo ''>> 'pwd'/informacja.txt

echo '###################################' >> 'pwd'/informacja.txt
echo 'listowanie podkatalogu /usr/share/' >> 'pwd'/informacja.txt
ls /usr/share >> 'pwd'/informacja.txt

exit 0


Niestety czytnik nie utworzył pliku informacja na karcie pamięci, na początku pomyślałem, że to problem ze zmienną systemową 'pwd' wiec wpisałem bezpośrednio przekierowanie na informacja.txt - guzik.

skrypt.oar
Kod:
#!/bin/bash

cp -r OxfordAdvancedLearnerIsDictionary /usr/share/dicts/

exit 0


Potem pomyślałem, że tak naprawdę nie potrzebuje listować podkatalogów - spróbuje skopiować podkatalog OxfordAdvancedLearnerIsDictionary z karty bezpośrednio do wskazanego podkatalogu przez ciebie - niestety okazało się, że w moim przypadku musi to być inna lokalizacja lub nie mam uprawnień zapisu... (w podkatalogu słownika są już bezpośredni pliki *.info, *.idx oraz .dict.dz )

PS.
Jeszcze sprawdzę czy powodem problemów nie jest powłoka - podałeś w przykładzie #!/bin/sh, a ja wpisałem #!/bin/bash.

Niestety zmiana definicji Interpreter'a shell'a nic nie pomogła ...

Pozdrawiam


30 cze 2013 11:50:26
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2013 15:35:36
Posty: 23
eCzytnik: Onyx BOOX M92
Post Re: Instalacja słownika w czytniku, a nie na karcie SD.
Cytuj:
instalacja oftm'a na chwile obecną nie wchodzi w grę

otfm działa też i bez "instalacji" (przynajmniej na aktualnym sofcie na m92)

Cytuj:
'pwd'

Czy to aby poprawne apostrofy w tym przypadku? Nie powinno być `pwd`? Zamiast pwd użyj
Kod:
cd `dirname $0`


Cytuj:
pomyślałem, że to problem ze zmienną systemową 'pwd' wiec wpisałem bezpośrednio przekierowanie na informacja.txt

Domyślnie zrzut wylądował pewnie gdzieś w bebechach systemu (tam gdzie wskazywała powłoka, pwd też na nic się nie zdało), na to powinna pomóc powyższa komenda; chyba, że znasz np. bezwzględną ścieżkę do pamięci czytnika, u mnie jest /media/flash.

Musisz dowiedzieć się gdzie masz słowniki, jak widzisz na m92 jest inaczej. Na własną rękę bez listowania skryptem, otfm'a (bądź innego menadżera), czy pomocnej ręki kogoś kto ma ten czytnik, chyba nie ruszysz. Pozostaje jeszcze opcja utworzenia katalogu "dicts" w pamięci, o czym pisałem już wyżej.


30 cze 2013 13:39:41
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2013 21:55:01
Posty: 10
eCzytnik: BOOX i62HD Angel Glow
Post Re: Instalacja słownika w czytniku, a nie na karcie SD.
Cytuj:
Czy to aby poprawne apostrofy w tym przypadku? Nie powinno być `pwd`? Zamiast pwd użyj

To wynik autokorekty z narzędzia LanguageTool, którym przed wysłaniem wiadomości staram się zawsze sprawdzać reguły gramatyczne napisanych zdań, aby uniknąć kompromitacji - w skrypcie użyłem właściwych apostrofów (tzn `pwd`).

Cytuj:
otfm działa też i bez "instalacji" (przynajmniej na aktualnym sofcie na m92)

Sprawdzę to przy okazji zabawy z kartą i skryptami.

Cytuj:
Musisz dowiedzieć się gdzie masz słowniki, jak widzisz na m92 jest inaczej.

Spróbuje również rozpakować plik zip z aktualizacją i może na jego podstawie dojdę gdzie co jest .

EDIT:
O ile nie mogłem podejrzeć/podmienić plików z archiwum z aktualizacja oprogramowania dla mojego onyx'a (jakieś hasło), to jednak Peazip pozwolił przejrzeć strukturę zawartą w nim i ustalić że pliki słownika są w /usr/share/dicts/stardict-eng_eng_main-2.4.2/ - więc skrypt widocznie nie skopiował plików.

Jeszcze później sprawdzę oftm'a.

Pozdrawiam


01 lip 2013 19:09:48
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lut 2013 15:35:36
Posty: 23
eCzytnik: Onyx BOOX M92
Post Re: Instalacja słownika w czytniku, a nie na karcie SD.
Ok, a czy mógłbyś jeszcze tylko odpalić taki skrypt u siebie (wiem, że piszę rzeczy oczywiste, jednak jeżeli możesz, sprawdź):

Kod:
#!/bin/sh
cd `dirname $0`
whoami > zrzut.txt


01 lip 2013 23:54:11
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2013 21:55:01
Posty: 10
eCzytnik: BOOX i62HD Angel Glow
Post Re: Instalacja słownika w czytniku, a nie na karcie SD.
Twój skrypt wykonał się prawidłowo i zapisał do pliku informacje z polecenia whoami - wynika z niego że problem nie leży w uprawnieniach ( zwrócił jako nazwę użytkownika root ).

Jutro spróbuję ponownie wgrać słownik tym razem dodając linijkę cd `dirname $0` - może głupi shell się gubi i próbuje wykonać polecenia określając, jako katalog roboczy / , a nie miejsce umieszczenia skryptu.

Inna możliwość to ograniczenie samego oprogramowania onyx'a do słownika standardowego w /usr/share/dicts/stardict-eng_eng_main-2.4.2/ oraz zawartych na karcie SD w podkatalogu dicts.

Pozdrawiam.


02 lip 2013 22:36:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2013 21:55:01
Posty: 10
eCzytnik: BOOX i62HD Angel Glow
Post Re: Instalacja słownika w czytniku, a nie na karcie SD.
Okazało się, że bez tej dodatkowej linijki "cd `dirname $0`" shell głupiał i próbował wykonywać skrypt z poziomu innego katalogu niż tego, w którym umieszczono plik ze skryptem. Po dodaniu tej linii prawidłowo skopiował wskazane pliki i słownik pojawił się na liście, aby chwile później z niej zniknąć - efekt wykonania drugiego skryptu, ponieważ postawiłem coś jeszcze sprawdzić. Utworzyłem w pamięci wewnętrznej podkatalog dicts, a w nim umieściłem podkatalog OxfordAdvancedLearnerIsDictionary z całą zawartością efekt był identyczny.

Więc oprogramowanie słownika szuka podkatalogu dicts na wszystkich nośnikach wymiennych oraz w katalogu /usr/share i do instalacji nie jest potrzebna wiedza z pisania skryptów - szkoda, że instalacja słownika opisana w instrukcji nie uwzględnia takiej możliwości.

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie udzielone odpowiedzi ratm1.


03 lip 2013 18:54:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: