Teraz jest 28 mar 2024 21:48:31




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Boox A60 i problematyczny e-book 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012 16:09:03
Posty: 135
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Boox A60 i problematyczny e-book
Zakupiłem dla żony ostatnio na woblinku kilka e-booków Normana Daviesa. Ponieważ według mnie na A60 dużo lepiej są wyświetlane książki w formacie EPUB (zwłaszcza jeśli MOBI jest ze znakiem wodnym), taki format wybrałem. Ale z jednym z tych plików mam problem (Zaginione królestwa). Otóż czytnik za cholerę nie chce go otworzyć. Znaczy się, mieli, kręci zegarkiem, ale w rezultacie pokazuje mi pustą stronę, ze niby jest 1/1 i tyle. Próbowałem ustawić w preferowanych aplikacjach zarówno przedladarkę PDF, jak i FBreader - efekt ten sam. Adobe Digital Editions odczytuje natomiast ten plik bez problemu i wyświetla jak należy. Czy ma może ktoś pomysł, co może być nie tak? Może jest jakiś sposób na zdebugowanie otwierania tego pliku? Póki co, wgrałem też plik MOBI, ale on paskudnie wygląda.


25 mar 2012 23:30:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2012 22:38:21
Posty: 48
eCzytnik: Onyx Boox i62
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
wgrywałeś ten plik epub na czytnik przez ADE czy ręcznie?
Też sobie kupiłem tę książkę, ale jeszcze nie wgrywałem.


26 mar 2012 0:50:46
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012 16:09:03
Posty: 135
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
hendryk napisał(a):
wgrywałeś ten plik epub na czytnik przez ADE czy ręcznie?
Też sobie kupiłem tę książkę, ale jeszcze nie wgrywałem.

Wgrywałem ręcznie (ciagły problem z podłączeniem czytnika do kompa przez hub USB). Sam czytnik został oczywiście wcześniej pod ADE zautoryzowany. Ściągnąłem e-booki przez ADE na dysk, ADE wyświetliło je poprawnie, potem przerzuciłem na kartę i już. Ale rzecz w tym, że ręcznie wgrałem też 4 inne pozycje z tego samego źródła (inne "Daviesy") i te się otwierają poprawnie. Żeby być ścisłym - dwie z tych książek otworzyły się od razu bez zgrzytu, dwie kolejne na początku nie chciały (też stron 1/1 i tyle), ale po którejś tam próbie zaskoczyły. A ta 5-ta pozycja - ni w ząb, kicha. Jakby Boox sobie z nią nie radził.


26 mar 2012 8:22:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2012 22:38:21
Posty: 48
eCzytnik: Onyx Boox i62
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
W ADE jest informacja: This document appears to have minor errors that might cause it to be displayed incorrectly.

Aczkolwiek na moim i62 otwiera się bez problemu. Używałem ADE do kopiowania.
Może przez to, że plik jest duży A60 ma jakiś problem z jego otworzeniem? Warto spróbować otworzyć książkę zaraz po zrestartowaniu czytnika.
Ewentualnie plik się nie skiopiował w całości?


26 mar 2012 12:30:39
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012 16:09:03
Posty: 135
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
hendryk napisał(a):
W ADE jest informacja: This document appears to have minor errors that might cause it to be displayed incorrectly.

No to chyba to jest clue programu. Pisałem do woblinka, może coś poradzą (watpię). Ewentualnie zdejmę DRM-a i przerzucę przez Callibre, może to go naprawi.

hendryk napisał(a):
Aczkolwiek na moim i62 otwiera się bez problemu. Używałem ADE do kopiowania.
Może przez to, że plik jest duży A60 ma jakiś problem z jego otworzeniem? Warto spróbować otworzyć książkę zaraz po zrestartowaniu czytnika.
Ewentualnie plik się nie skiopiował w całości?

Plik się skopiował w całości. Sprawdzałem sumy kontrole i takie tam md5. Jak się wkurzę to jeszcze spróbuję przerzucić za pomocą ADE. Ale sceptycznie do tego podchodzę, bo to chyba taka sama operacja jak kopiowanie po kablu.

Może rzeczywiście plik jest za duży. Problemy występowały też z "Mikrokosmosem" i "Europa walczy" tego samego autora, które są duże (powyżej 1MB), ale nie aż tak jak ten problematyczny plik - po rozpakowaniu pliki z jego archiwum zajmują ponad 16MB i to może być problemem. Chociaż, z drugiej strony, 16MB to nie aż tak dużo... Ciekawe co na to dystrybutor czytnika, odpowiedzialny za oprogramowanie - jak się czytnik zachowuje w przypadku plików EPUB o tak "dużym" rozmiarze?


26 mar 2012 12:43:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2012 22:38:21
Posty: 48
eCzytnik: Onyx Boox i62
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
A jak zachowuje się mobi? Na woblinku możesz tę książkę ściągnąć też w tym formacie.
I ewentualnie przekonwertować mobi do epuba bo chyba wtedy lepiej są obrazki traktowane na onyxie?


26 mar 2012 13:13:06
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012 16:09:03
Posty: 135
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
hendryk napisał(a):
A jak zachowuje się mobi? Na woblinku możesz tę książkę ściągnąć też w tym formacie.
I ewentualnie przekonwertować mobi do epuba bo chyba wtedy lepiej są obrazki traktowane na onyxie?

"Zagonione królestwa" w formacie MOBI jest wyświetlane poprawnie, nie ma problemu. W zasadzie to był pierwszy format, w którym tą książkę ściągnąłem, bo zaraz po zakupie linki do ściągania EPUB-ów były niepoprawne (poprawili po mojej interwencji). Wolę jednak EPUB-y bo, po pierwsze, te MOBI z weblinku mają paskudne wstawki o znaku wodnym (takie dopiski na chama po tytułach rozdziałów np., nieoddzielone jako akapit tylko doklejone - paskudztwo). No i nie ma spisu treści z odsyłaczami do podrozdziałów (chyba, żona się skarżyła że nie może znaleźć).


26 mar 2012 13:51:36
Zobacz profil
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
Peri Noid napisał(a):
hendryk napisał(a):
W ADE jest informacja: This document appears to have minor errors that might cause it to be displayed incorrectly.
No to chyba to jest clue programu. Pisałem do woblinka, może coś poradzą (watpię). Ewentualnie zdejmę DRM-a i przerzucę przez Callibre, może to go naprawi.
Zastanawiam się, czy to nie jest przyczyną problemu. Pliki z zabezpieczeniem DRM otwierają się na wszystkich czytnikach Onyx Boox tylko w aplikacji Adobe Mobile Reader (Przeglądarka PDF), w pozostałych (FBreader i Cool Reader) próba otwarcia takiego pliku skutkuje wyświetleniem pustej strony (nie ma informacji o zabezpieczeniach).

Te dwie przeglądarki, czyli FBReader i Cool Reader, czytają tylko pliki bez zabezpieczeń. Znaki wodne im nie przeszkadzają w prawidłowym otwarciu plików do czytania.
Również rozmiar nie ma znaczenia, jeśli struktura pliku jest zgodna ze specyfikacją danego formatu. Myslę, że jeśli w "Przeglądarce PDF" otwiera się a w pozostałych programach nie, to jest w tym pliku jakieś zabezpieczenie lub jego "pozostałość".

Najprostszą metodą "weryfikacji" pliku może być otwarcie go na komputerze w darmowej aplikacji FBReader (najlepiej w wersji 0.10.7) lub też darmowym Cool Reader (Strona programu). W naszych czytnikach jest wersja 3.0.51 programu Cool Reader.


26 mar 2012 17:31:51
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012 16:09:03
Posty: 135
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
Robert ArtaTech napisał(a):
Zastanawiam się, czy to nie jest przyczyną problemu. Pliki z zabezpieczeniem DRM otwierają się na wszystkich czytnikach Onyx Boox tylko w aplikacji Adobe Mobile Reader (Przeglądarka PDF), w pozostałych (FBreader i Cool Reader) próba otwarcia takiego pliku skutkuje wyświetleniem pustej strony (nie ma informacji o zabezpieczeniach).

Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie, która z przeglądarek jest faktycznie uruchamiana? Mam u siebie w preferowanych aplikacjach do otwierania EPUB-ów ustawione właśnie "Przegladarka PDF". Ale jak zmienię na FBreader, to interfejs pozostaje identyczny. Być może tak właśnie ma być - nie umiem tego sprawdzić. Po otwarciu dokumentu nie ma żadnego "About" żeby to sprawdzić. Natomiast zastanawiające jest to, że jak ustawię FBreader - to i tak są bez problemu otwierane pliki EPUB z DRM!!! Więc jak to jest, w kontekście poniższego wpisu?

Robert ArtaTech napisał(a):
Te dwie przeglądarki, czyli FBReader i Cool Reader, czytają tylko pliki bez zabezpieczeń. Znaki wodne im nie przeszkadzają w prawidłowym otwarciu plików do czytania.
Również rozmiar nie ma znaczenia, jeśli struktura pliku jest zgodna ze specyfikacją danego formatu. Myslę, że jeśli w "Przeglądarce PDF" otwiera się a w pozostałych programach nie, to jest w tym pliku jakieś zabezpieczenie lub jego "pozostałość".

Ten plik JEST zabezpieczony i nikt tego nie próbuje ukryć. Calibre również jasno twierdzi, że plik ma zabezpieczenie DRM i on go nie otworzy. I OK, niech i tak będzie. W końcu skoro Boox otwiera pliki z DRM to w niczym to nie powinno przeszkadzać. I otwiera inne Daviesy. Tylko czemu na ten jeden się uparł, że nie otworzy?

Robert ArtaTech napisał(a):
Najprostszą metodą "weryfikacji" pliku może być otwarcie go na komputerze w darmowej aplikacji FBReader (najlepiej w wersji 0.10.7) lub też darmowym Cool Reader (Strona programu). W naszych czytnikach jest wersja 3.0.51 programu Cool Reader.

Zdaje się, że Cool Reader nie występuje jeszcze na Boox-ie A60. Chyba, że czegoś mi nie wiadomo...
A FBReader zainstalowany z powyższego linku nie może otworzyć tego pliku. Klepsydra się kręci, ale pliku nie otwiera. Po którejś tam z kolei próbie w końcu wyświetlił pustą stronę. Czyli zgodnie z przewidywaniami.

A może z tym plikiem jest jakiś taki feler, że Booxowi wydaje się, że to jest jakieś MOBI? Na taką myśl naprowadza mnie menu po otworzeniu pliku - jest identyczne jak to, gdy otwieram pliki MOBI, a nie takie jakie powinno być po otworzeniu EPUB-a. Da się to jakoś sprawdzić?


27 mar 2012 0:14:20
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012 16:09:03
Posty: 135
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
Dopiszę jeszcze, może to coś wyjaśni. Zdjąłem DRM, plik się otworzył na Booxie. Czyli albo coś nie tak z przeglądarką w czytniku, która nie poradziła sobie z zabezpieczeniem, albo sam plik był jednak uszkodzony. Woblink oczywiście nie odpisał.

Pozostawiam jednak otwarte pytanie z poprzedniego listu o faktyczny program otwierający EPUB-y: czy to jest Czytnik PDF czy FBReader i jak to sprawdzić (przy założeniu, że bez względu na zaznaczoną opcję w "Programach domyślnych" poprawnie zabezpieczony przez ADE plik jest i tak otwierany oraz wygląd aplikacji zawsze jest identyczny).


27 mar 2012 9:52:41
Zobacz profil
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
Peri Noid napisał(a):
Na taką myśl naprowadza mnie menu po otworzeniu pliku - jest identyczne jak to, gdy otwieram pliki MOBI, a nie takie jakie powinno być po otworzeniu EPUB-a. Da się to jakoś sprawdzić?

Wygląd ekranu czytania, jest w naszych czytnikach niemal identyczny dla każdej aplikacji, którą możemy wybrać do czytania. Dodatkowo w programie Cool Reader można ustawić, że widoczny jest górny pasek z tytułem książki i postępem czytania wyrażonym w %.
Ten program jest dostępny we wszystkich Booxach od oprogramowania w wersji 1.6 (w niektórych wcześniej), która jest dostępna tu na forum. Aktualnie testujemy wersję 1.7 i przepraszam za skrót myślowy, pominąłem fakt, że w wersji kwietniowej 1.5.1, dostępnej oficjalnie, nie ma jeszcze tego programu.

Każdy z programów (aplikacje do czytania) można odróżnić wywołując MENU podczas czytania:
Adobe Mobile Reader ma dostępne grupy (od góry): czcionka (wielkość w %), Adnotacje, Układ i Narzędzia
FBReader ma z lewej strony grupy: Krój czcionki, Czcionka (wielkość w pkt.), Styl (interlinia), Kodowanie, Narzędzia
Cool Reader natomiast: Krój czcionki, Czcionka (wielkość w pkt.) Styl, Narzędzia, Zaawansowane (Advanced).
Przeglądarka HTML: Powiększanie (graficznie w %) dla plików HTML lub Krój czcionki dla plików CHM, Czcionka (w %), Nawigacja,Sieć (lub Mapa Dokumentu dla CHM), Narzędzia
Przeglądarka MSOffice: Czcionka (5 wielkości), Powiększenie (w stylu graficznym w %) Narzędzia
Przeglądarka DjVu: Powiększanie (graficzne, w %), Adnotacje, Układ, Narzędzia

Podsumowując: Przeglądarka PDF (Adobe) nie pozwala zmienić kroju czcionki (używa zadeklarowanej w pliku) ale dodaje możliwość robienia adnotacji i szkiców. FBReader pozwala wybrać krój czcionki, interlinię i ustawić ręcznie stronę kodową tekstu. Cool Reader z kolei nie umożliwia ręcznego wyboru strony kodowej, ale daje też możliwość robienia adnotacji...

Wracając do przykładowego problematycznego pliku. Jeśli jest on zabezpieczony to powinien się otworzyć jedynie w aplikacji Adobe Mobile Reader (Przeglądarka PDF - pozostałe nie obsługują plików zabezpieczonych DRM). Jeśli się nie otwiera, to plik jest w jakiś sposób uszkodzony (powinien to zasygnalizować program ADE w komputerze po uzyskaniu pliku, przed wysłaniem na czytnik...

PS. Dopiszę jeszcze, że w wersji oprogramowania 1.5.1 z 20110418 jest wbudowany skrypt, który sprawdza, czy w pliku epub jest zabezpieczenie DRM lub wbudowane czcionki i jeśli tak, to uruchamia go przeglądarką Adobe, ignorując ustawienia ręczne w "preferowanych aplikacjach". W nowszych wersjach oprogramowania tego skryptu już nie ma.


27 mar 2012 12:31:40
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2012 16:09:03
Posty: 135
eCzytnik: Kindle Paperwhite
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
Robert ArtaTech napisał(a):
Wygląd ekranu czytania, jest w naszych czytnikach niemal identyczny dla każdej aplikacji, którą możemy wybrać do czytania. Dodatkowo w programie Cool Reader można ustawić, że widoczny jest górny pasek z tytułem książki i postępem czytania wyrażonym w %.
Ten program jest dostępny we wszystkich Booxach od oprogramowania w wersji 1.6 (w niektórych wcześniej), która jest dostępna tu na forum. Aktualnie testujemy wersję 1.7 i przepraszam za skrót myślowy, pominąłem fakt, że w wersji kwietniowej 1.5.1, dostępnej oficjalnie, nie ma jeszcze tego programu.

Czy mogę poprosić w takim razie o link do wersji 1.6 dla Booxa A60?

Robert ArtaTech napisał(a):
PS. Dopiszę jeszcze, że w wersji oprogramowania 1.5.1 z 20110418 jest wbudowany skrypt, który sprawdza, czy w pliku epub jest zabezpieczenie DRM lub wbudowane czcionki i jeśli tak, to uruchamia go przeglądarką Adobe, ignorując ustawienia ręczne w "preferowanych aplikacjach". W nowszych wersjach oprogramowania tego skryptu już nie ma.

To tłumaczy, dlaczego nie miałem różnic przy otwieraniu zabezpieczonych plików. Dzięki. A co do faktycznych wersji to sprawdzę jak żona wróci, bo zabrała czytnik ze sobą :-)

Edit
Ten skrypt to chyba jakiś dziwny albo niedorobiony jest. Według powyższego powinien ignorować ustawienia preferowanej aplikacji tylko w przypadku ustawienia FBreadera i plików z DRM, a w pozostałych przypadkach powinien przestrzegać preferencji. A działa tak, że w przypadku braku DRM odpala FBreadera, a jeśli DRM jest to odpala Przegladarkę PDF. Po prostu ignoruje ustawienie preferowanych aplikacji zastępując je na stałe swoją logiką. Cały czas mowa o firmware 1.5.1 z 20110418 dla A60.


28 mar 2012 0:20:34
Zobacz profil
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
Peri Noid napisał(a):
Czy mogę poprosić w takim razie o link do wersji 1.6 dla Booxa A60?
Post z oprogramowaniem: http://forum.eksiazki.org/post85372.html#p85372

Peri Noid napisał(a):
A działa tak, że w przypadku braku DRM odpala FBreadera, a jeśli DRM jest to odpala Przegladarkę PDF. Po prostu ignoruje ustawienie preferowanych aplikacji zastępując je na stałe swoją logiką. Cały czas mowa o firmware 1.5.1 z 20110418 dla A60.
Ten skrypt powstał w czasie, gdy nie było jeszcze opcji wyboru "Preferowanej aplikacji". Miał za zadanie zarządzanie odczytem plików zabezpieczonych DRM i spełnił swoje zadanie. W nowych wersjach firmware, w których jest dodany Cool Reader, już go nie ma.


28 mar 2012 10:33:29
Użytkownik

Dołączył(a): 03 paź 2011 20:56:02
Posty: 55
eCzytnik: Onyx X60 Boox i62
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
Jeden z uczestników forum pisze że wydał prawie "dziewięć stów" za czytnik i oprogramowanie....... Ja wydałem 1200zł za x60 a oprogramowanie z kwietnia 2011 (miało być na dniach) czyli prawie sprzed roku :[


28 mar 2012 13:08:55
Zobacz profil
Post Re: Boox A60 i problematyczny e-book
Oprogramowanie w wersji 1.7 mamy gotowe wraz z aplikacją Storino - czekamy na decyzję firmy SkyStorage (od Storino) - zastanawiają się czy wchodzą w czytniki :|

Oprogramowanie w wersji 1.6 (niewiele wniosło w stosunku do 1.5.1, ale Cool Reader jest), ktore jest instalowane we wszystkich nowych egzemplarzach A60/X60 obecnie w sklepach, jest dostępne tu na forum od stycznia. (Wątek: Co nowego w firmware 1.6)


28 mar 2012 14:50:00
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron