Teraz jest 16 kwi 2024 10:24:34




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze 
Autor Wiadomość
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
Zapraszamy do komentowania artykułu: Polscy wydawcy i eKsiążki.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


09 lut 2010 16:52:47
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lut 2010 18:59:44
Posty: 20
Post Re: Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
No nie jest to chyba jakaś straszna tajemnica.

Przejście na e-papier wymaga odrobiny wysiłku, podjęcia pewnego ryzyka i podobnych wycieczek w terra incognita.
Sądzę, że wydawcy wolą na razie przyglądać się jak na romansie z cyfrą wyjdzie właśnie Runa czy W.A.B.

Tym bardziej, że chwilowo gra idzie o niewielką stawkę. Z czasem epapier będzie standardem ale chwilowo jest to inicjatywa dla niewielkiej grupy ludzi. W naszym kraju ogólnie tylko nieliczni czytają książki a ci, którzy to robią są w dużej mierze konserwatystami w kwestii wydań papierowych.
Książki cyfrowe mogą się upowszechnić dopiero wtedy gdy czytniki będą szerzej dostępne (czyt. tańsze). Wtedy część z osób mówiących, że "Książka elektroniczna to nie książka", będzie miała możliwość zaznać wygody tej formy dystrybucji i być może zmieni zdanie.
Dopiero gdy czytniki będą tańsze i szerzej dostępne, osoby, które nie śledzą nowinek technicznych a sporo czytają będą miały szansę dowiedzieć się o istnieniu takiej możliwości i sprawdzić na żywo, że nie będą miały problemów z opanowaniem obsługi urządzenia i całego systemu.

W dalszej kolejności przydałaby się opcja pożyczania książek między sobą. Otóż dla kogoś kto namiętnie czyta choćby fantastykę- której wychodzi u nas naprawdę dużo najlepszym wyjściem jest wstąpić do miejscowego klubu lub stworzyć paczkę znajomych o podobnych zainteresowaniach. Wtedy koszta zakupu nowości rozkładają się na kilka osób. W przypadku wydań elektronicznych na razie takiej opcji nie ma więc to kolejny minus dla potencjalnego czytelnika.

Co prawda rozpisałem się na temat "dlaczego ludzie nie idą w epapier" ale jest to kwestia ściśle powiązana z "dlaczego wydawcy nie mają elektronicznej oferty". Prosta sprawa- będzie nas więcej, gra będzie warta świeczki.


09 lut 2010 19:29:26
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 wrz 2009 20:23:55
Posty: 114
eCzytnik: Kobo Sage
Post Re: Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
Polscy wydawcy - Ameryki tu nie odkryję - są świadomi, w jakim kraju przychodzi im funkcjonować. Mamy bardzo wysoki wskaźnik piractwa i tego boją się wręcz obsesyjnie. Są święcie przekonani, że książka wydana jako e-book to książka stracona, cały nakład wyrzucony w błoto, straty finansowe i inne podobne rzeczy. Myślą, że jeden polak kupi książkę, po czym zdejmie zabezpieczenia, puści to w sieć i tyle z zarobku.

Dlatego też wydawcy albo cichutko siedzą w okopach i nasłuchują, jak inni (w ich mniemaniu) obrywają, rzadko który wychyli strachliwie czubek głowy, rozejrzy się szybciutko, ciśnie byle jaką książczynę na rynek i zaraz w wielkim strachu chowa się z powrotem.

Taka taktyka jest do... wiadomo, do czego. I na co. CHCĘ (i podejrzewam, że wielu Polaków również) czytać e-booki i gotowy jestem za nie zapłacić - pod warunkiem oczywiście, że cena będzie w porządku, na standardowym poziomie ok. 60% ceny papierowego wydania. Tylko co z tego, że chcę, skoro nie ma? Czy można w takiej sytuacji dziwić się, że użytkownicy ściągają e-booki z warezów?

Wydawcy sami sobie strzelają i to nie w stopę celują, tylko we własną głowę! Jeśli dalej będą tak napędzać piractwo, to jestem pełen obaw o przyszłość rynku e-książek.

Tutaj potrzeba jakiegoś zdecydowanego, odważnego przykładu. Trzeba, żeby jakiś duży wydawca (Fabryka Słów na przykład) rzuciła na rynek może nie całość, ale znaczącą część swojej oferty wydawniczej. Wówczas pozostali przekonają się, że to nie parzy, że można tego dotknąć i przeżyć. I udostępnią swoje zasoby.

Tylko problem jest taki, jak przekonać dużego wydawcę do takiego działania...


09 lut 2010 21:50:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2009 17:55:48
Posty: 211
eCzytnik: iPad, dawniej: iRex DR1000S
Post Re: Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
Przy wymienianiu wydawnictw książek elektronicznych często zapomina się o pionierze ebooków na polskim rynku - o portalu wydawniczym http://www.literatura.net.pl (Tower Press). Mają w swojej ofercie ponad 1000 książek, a działają od 2000r.

t3d:była literówka w linku ;)

_________________
Copywriting


09 lut 2010 23:00:00
Zobacz profil WWW
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
rafal napisał(a):
Przy wymienianiu wydawnictw książek elektronicznych często zapomina się o pionierze ebooków na polskim rynku - o portalu wydawniczym http://www.literatura.net.pl (Tower Press). Mają w swojej ofercie ponad 1000 książek, a działają od 2000r.


Hm, pierwszy raz widzę tą stronę! A wygląda na to, że są z Gdańska, jak ja.
Książek w ofercie dużo więcej niż u Kolportera...

Szkoda jedynie, że to PDFy.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


09 lut 2010 23:07:09
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2009 17:55:48
Posty: 211
eCzytnik: iPad, dawniej: iRex DR1000S
Post Re: Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
Za to niezabezpieczone.

_________________
Copywriting


09 lut 2010 23:35:26
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
Problem w tym, że płatnych jest już jedynie 633 tytuły, do tego w większości są to stare utwory nieżyjących autorów. Katalog gratisowy to dzieła z domeny publicznej, więc tutaj cudów nie ma.

Ale faktycznie, powinienem był o L.n.p wspomnieć (choć z założenia omawiałem tylko księgarnie, w których mamy dostęp do nowych pozycji z dziedziny beletrystyki -- w co L.n.p w moim przekonaniu się nie wpisuje - tu nie dość, że raczej nie mamy przypływu nowych, to możemy zaobserwować odpływ pozycji - jeszcze w 2007 roku było ich 1126, teraz 1081).

Natomiast fakt, warto zauważyć, że:
http://www.literatura.net.pl/?nazwa_strony=rozne/faq.php3 napisał(a):
Czy książki literatury.net.pl są zabezpieczone przed kopiowaniem i czy można je drukować?
Tak. Każdy z plików jest indywidualnie oznakowany i zawiera informacje dotyczące właściciela. Przede wszystkim jednak liczymy na uczciwość naszych Abonentow. Abonament uprawnia Użytkownika do sporządzenia 1 wydruku każdej z książek pobranych z serwerów literatury.net.pl.


Ale to pewnie dlatego, że nie było ich wtedy stać na opracowanie własnego systemu DRM i oprogramowania do niego, by umożliwiało odczyt ;)

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


09 lut 2010 23:51:52
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 18 lut 2009 17:55:48
Posty: 211
eCzytnik: iPad, dawniej: iRex DR1000S
Post Re: Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
Jeśli wydawcy tak boją się piractwa, to niech publikują w formie ebooków tylko takie książki, których nakład się skończył i nie został wznowiony.

Tu przychodzi mi na myśl książka "Pierwszy w Rzymie" C. McCullough. Wydana w 1999r. przez Zysk, brak wznowień, a ceny używanych dochodzą do 150zł na Allegro...

No chyba, że umowy są tak konstruowane, że po skończeniu nakładu prawa do książki wracają do autora czy coś w tym stylu?

_________________
Copywriting


10 lut 2010 14:44:19
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 09 lut 2010 18:59:44
Posty: 20
Post Re: Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
Akurat argument o piratach (o czym zresztą wspomniał stud3nt) jest chybiony. Pirackie książki cyfrowe są szeroko i łatwo dostępne na popularnych warezach.

Co do pozycji z wyczerpanym nakładem- wydawnictwo nie zawsze chyba ma licencję na dodruk. Swoją drogą zastanawiam się właśnie nad taką sytuacją. Powiedzmy że ktoś kupuje licencję na 10 lat. Obok wydań papierowych sprzedaje też wersję elektroniczną. Po tych 10 latach nie ma już prawa robić kolejnego dodruku. A czy wersję elektroniczną może udostępniać w nieskończoność?


10 lut 2010 14:55:07
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
scarneck napisał(a):
Akurat argument o piratach (o czym zresztą wspomniał stud3nt) jest chybiony. Pirackie książki cyfrowe są szeroko i łatwo dostępne na popularnych warezach.

Nie, nie jest chybiony. To jedna z przyczyn, dla których wydawcy nie chcą się w to bawić - bo dla nich prostym i oczywistym jest, że jak udostępnią coś, to ktoś inny jednym kliknięciem prześle to całemu światu, a oni już nigdy nic na tym nie zarobią.

Na szczęście nie wszyscy tak myślą (czy raczej - nie powstrzymuje to ich od działania):
http://www.eclicto.pl/1040,0,Anna_Brzezinska_przemian_nie_da_sie_zatrzymac.html - Wywiad z Anną Brzezińską napisał(a):
Blog eClicto: – Nie boi się Pani, że Pani utwory natychmiast zostaną spiratowane?

AB: – Moje teksty i tak są nielegalnie dostępne w sieci. Podchodzę do tego dość spokojnie. Po pierwsze nie mam większego wpływu na dzieciaka, który zeskanuje książkę i w poczuciu triumfu wrzuci ją do sieci, a nie wyobrażam sobie, że spędzę resztę życia, tropiąc własne książki w sieci, bo jednak znacznie większą przyjemność sprawia mi ich pisanie. Po drugie – istnienie złodziei samochodów nie zniechęca mnie do posiadania własnego. Po prostu są ludzie uczciwi i nieuczciwi i chciałabym tym pierwszym umożliwić legalne posiadanie książki w wersji elektronicznej, bo od pewnego czasu coraz częściej dobiegały mnie głosy, że wielu ludzi chce taką książkę kupić.


scarneck napisał(a):
Po tych 10 latach nie ma już prawa robić kolejnego dodruku. A czy wersję elektroniczną może udostępniać w nieskończoność?

Nie jestem prawnikiem, ale dla mnie logicznym byłoby, że nie, o ile nie zostało inaczej postanowione w umowie.

stud3nt napisał(a):
Tutaj potrzeba jakiegoś zdecydowanego, odważnego przykładu. Trzeba, żeby jakiś duży wydawca (Fabryka Słów na przykład) rzuciła na rynek może nie całość, ale znaczącą część swojej oferty wydawniczej. Wówczas pozostali przekonają się, że to nie parzy, że można tego dotknąć i przeżyć. I udostępnią swoje zasoby.

Tu akurat już kilku przecież mamy. Jest W.A.B. - które bawi się w to od dobrej chwili (i może te 147 eKsiążek dostępnych w eClicto na eCzytnik to nie jest powalająca na kolana ilość, ale też nie jest to jedna czy dwie eKsiążki), Harlequin też ma teksty w wersji elektronicznej (166 w eClicto)... Runa, o czym wspominałem w artykule, ma ponad 50% swojej oferty w eClicto (jeśli dobrze policzyłem - gdyby ktoś dysponował danymi, ile książek do tej pory wydała Runa, byłbym wdzięczny; w eClicto jest ich 41) - chociaż oni akurat dużym wydawcą nie są.

Jak zwykle - zachęcam do pisania do wydawców. Informujcie ich, że chcielibyście kupić ich książki w wersji elektronicznej, ale nie macie takiej możliwości. Pytajcie, kiedy zdecydują się dopasować swoją ofertę do oczekiwań klientów. Kiedy się zmienią, kiedy wejdą w XXI. wiek. Skoro Klient nasz Pan, to z pewnością wezmą Wasze głosy pod uwagę.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


10 lut 2010 16:43:15
Zobacz profil WWW
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post Re: Polscy wydawcy i eKsiążki - komentarze
Cytuj:
gdyby ktoś dysponował danymi, ile książek do tej pory wydała Runa, byłbym wdzięczny

Jeśli nie wszystko to na pewno zdecydowana większość jest tutaj:
http://baza.fantasta.pl/wydawnictwo.php?id=80

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


12 lut 2010 11:57:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron