Teraz jest 29 mar 2024 0:53:27




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia. 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 17 paź 2015 14:50:46
Posty: 58
eCzytnik: Kindle PW3, Pocketbook Touch Lux 3
Post Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
Czy są tu użytkownicy Tolino Shine?

Poszukuję na prezent czytnika budżetowego (a nawet mocno budżetowego), niemniej koniecznie z podświetleniem i możliwością wgrywania zdalnie książek. Tolino Shine spełnia te warunki, ale po przejrzeniu paru filmów na YT rzucił mi się w oczy kolor podświetlenia: niebieski! Widać to w tym filmie https://youtu.be/dx8PZ8n65s4 oraz w tym https://www.youtube.com/watch?v=QacMoi8EEr0. Jestem przyzwyczajona do delikatnego, naturalnego i neutralnego koloru ekranu Kindle Paperwhite, stąd uderzył mnie kolor niebieski w tych filmach - czy jednak filmiki przekłamują? Czy też jednak to faktycznie jest taki niebieski kolor? Czy Tolino Shine nie męczy na dłuższą metę oczu z takim kolorem podświetlenia?

_________________
Obrazek


31 sty 2017 4:02:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
Mój miał dość białe, nie niebieskie. Wiele osób narzeka natomiast, że w Kindle Paperwhite jest żółte, nie neutralne. Doświadczenia wykazują, że kolor może się trochę różnić nawet między czytnikami tego samego modelu, wyprodukowanymi w różnym czasie.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


31 sty 2017 10:24:58
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 17 paź 2015 14:50:46
Posty: 58
eCzytnik: Kindle PW3, Pocketbook Touch Lux 3
Post Re: Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
Jak to jest z tymi wersjami - sprzedawca najwyraźniej nie wie jak sprawdzić nr seryjny. Doczytałam, że w starych wersjach dostępne odświeżania to 1, 10, 20, 40,60, 80, 100, a jakie są w nowych?

_________________
Obrazek


01 lut 2017 13:22:16
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
Numer seryjny powinien jest pod klapką zasłaniającą gniazda. Ale odświeżanie raczej nie zależy od numeru seryjnego a od wgranego oprogramowania. Choć na rynku używek mogą być dwie wersje Shine V1 lub V2. W pierwszej chyba nie było możliwości aktualizacji, w drugiej - jak najbardziej (zobacz komentarz tutaj: http://cyfranek.booklikes.com/post/9754 ... a-czesc-ii. Jeśli jest najnowszy firmware, to odświeżanie może być co 1, 10, 20, 40, 60, 80 100 i nigdy. Aby to sprawdzić, należy wejść do Menu/Settings/Reading Settings i tam jest "Screen refresh" (wersja 1.9.0).

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


01 lut 2017 13:35:30
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 17 paź 2015 14:50:46
Posty: 58
eCzytnik: Kindle PW3, Pocketbook Touch Lux 3
Post Re: Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
Pytanie moje wynikało z obawy przed ghostingiem. Tolino po podłączeniu sam się zupdatował do oprogramowania 1.9.0, opcje odświeżania ma takie, jak opisałeś. Ghosting jest na moje oko znaczący, choć całkiem możliwe, że to tylko z przyzwyczajenia do perfekcyjnego ekranu Kindla i braku porównania do jakiegokolwiek innego czytnika, ale w sumie w czytaniu nie przeszkadza - raczej tylko estetycznie drażni.
Co do odświeżania - czemu co 60 jest rekomendowane? Częstsze zużywa baterię znacząco? Bo raczej nie spowalnia - ustawiłam na odświeżanie co każdą stronę i nie widzę różnicy w działaniu (po prawdzie ghosting też nie znikł całkiem).

_________________
Obrazek


09 lut 2017 21:13:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2011 10:52:37
Posty: 2629
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Kindle PocketBook Kobo Tolino
Post Re: Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
solshine napisał(a):
Co do odświeżania - czemu co 60 jest rekomendowane? Częstsze zużywa baterię znacząco?


Tak, też bym obstawiał, że całkowite odświeżenie może potrzebować więcej prądu niż częściowe. Ja osobiście ustawiam w Tolino (teraz mam 3 HD) na "never" i nie mam kłopotów z ghostingiem. I tak odświeża przy wczytywaniu nowego e-booka czy rozdziału. A im mniej pełnych odświeżeń, tym mniej miga czernią "po oczach", tym dla mnie lepiej.

_________________
Pozdrawiam
Cyfranek
http://cyfranek.booklikes.com | https://www.facebook.com/cyfranekblog


09 lut 2017 21:25:45
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2015 10:48:49
Posty: 47
eCzytnik: Tolino Shine v1
Post Re: Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
V1 ma domyślne odświeżanie co 6 stron, maksymalnie co 8. Można zmienić na najnowszą wersję oprogramowania 1.9.0, ale to i tak niczego nie zmienia... jak z kobietą ;)

Wynika to stąd, że w 2 generacji dokonano zmian w warstwie sprzętowej, implementując technologię Regal (co z zasady powinno zredukować w sposób znaczący efekt ghostingu). Dlatego też w V2 domyślne odświeżanie jest odpowiednio rzadziej, czyli co 60 stron.

Co do wpływu częstotliwości odświeżania na zużycie baterii to mam mieszane uczucia i nie do końca jestem przekonany, czy jest on aż tak znaczący.

Osobiście posiadam V1, ale czytnik jest zrootowany, domyślną nakładką systemową został ADWLauncher 1 oraz temat Minimalist_Black (ze względu na przyjazny wygląd na ekranie eink).

Do czytania używam aplikacji Cool Reader w specjalnej wersji, stworzonej przez dewelopera na potrzeby Nook Touch.

Umożliwia mi ona obejście ustawień systemowych, przez co korzystam z opcji "szybkie odświeżanie 2" (według opisu jest to odświeżanie częściowe) co 20 stron.

Przy zastosowaniu czcionki Bitter (wyłączone wbudowane style dokumentu) oraz doświetlenia ustawionego na stałe na 25% celem poprawy kontrastu (niezależnie od rodzaju zewnętrznego oświetlenia, za wyjątkiem kompletnych ciemności, gdzie ustawiam doświetlenie na 0%) ghosting praktycznie nie występuje lub być może nie zwracam na niego uwagi, co znaczy, że jest niezauważalny (przynajmniej dla mnie).

Przy takich ustawieniach orientacyjny całkowity czas działania czytnika od 100 do 5% baterii (przy 5% urządzenie się wyłącza) wyniósł ok. 552 godziny (10 dni nieużywany ze względu na wakacje zimowe), w tym czas pracy na włączonym ekranie SoT (screen on time) trochę ponad 22 godziny. Przeliczając to na "czas Amazonu" (1/2 godziny czytania dziennie z wyłączonym WiFi - u mnie tryb samolotowy) daje to odpowiednio 44 dni / 6 tygodni.

Czytnik nigdy nie wyłączany, zawsze usypiany.

Wydaje mi się więc, że częstsze odświeżanie ekranu bardziej działa na nerwy niż na baterię.


Ostatnio edytowano 15 lut 2017 14:40:30 przez debros, łącznie edytowano 1 raz



15 lut 2017 12:47:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2015 10:48:49
Posty: 47
eCzytnik: Tolino Shine v1
Post Re: Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
Porównanie generacji można zobaczyć tutaj:

http://www.selfpublisherbibel.de/tolino ... vergleich/

co ciekawsze w posiadanym przeze mnie egzemplarzu barwa doświetlenia jest taka, jak na zdjęciu przedstawiającym nowszy model, czyli neutralna a nie niebieskawa.

Można więc śmiało domniemywać, że zależy to od partii produkcyjnej.


15 lut 2017 12:55:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 paź 2015 14:50:46
Posty: 58
eCzytnik: Kindle PW3, Pocketbook Touch Lux 3
Post Re: Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
Dzięki za wszystkie wpisy.
Do modyfikacji, o których pisał Debros, nie mam dostępu ani wiedzy, by się tematem zainteresować.
Interfejs jest przejrzysty, przeglądanie księgozbioru również. UI nie ma zbyt wielu opcji, co jest fajne, gdy nie znając języka trzeba się nauczyć, co, gdzie i jak. Czcionka Bitter wydaje się być najprzyjemniejszą dla oka z domyślnych czcionek, przypomina mi ulubione Bookerly, na szczęście samo Bookerly dało się dorzucić; brak mi za to Caecilia condensed, ale jej nie ma chyba tak dostępnej w necie za free. Co do minusów - upierdliwa konieczność ustawiania czcionki itp dla każdej nowej książki osobno. Drugi minus - powolność. Osobiście miałabym problem przesiąść się na niego z Kindla choćby tylko dla ogromnej powolności i braku usypiania/budzenia za pomocą okładki, nierzadko bowiem czytam z doskoku odkładając książkę często. W międzyczasie miałam możliwość potestować nowiutki PocketBook Touch Lux 3 i widzę podobne objawy. Budzenie po wyłączeniu po 10 minutach to nużące obserwowanie klepsydry. Może to kwestia tego, że to czytniki z androidem, jeśli dobrze rozumiem. Kindle śmiga przy nich niczym bolid przy syrence.

W wersji takiej, jakiej jest, tj. nie nówka i stary model, Tolino Shine jest zatem całkiem ok do przyzwyczajenia się do ebooków. Osoba obdarowana czytnikiem, choć początkowo podchodziła do czytania elektronicznego jak do połączenia jeża ze skunksem i całkowitej herezji, wydaje się przełamywać pierwsze lody, być może kiedyś nastąpi przejście na wyższy poziom i model czytnika ;-).

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 15 lut 2017 18:16:50 przez solshine, łącznie edytowano 1 raz



15 lut 2017 15:32:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2015 10:48:49
Posty: 47
eCzytnik: Tolino Shine v1
Post Re: Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
Nie ma za co :-)

Rzeczywiście modyfikacja nie należy do najłatwiejszych, gdyż jest to metoda inwazyjna i wymusza przynajmniej częściowe otwarcie obudowy oraz użycie konwertera USB-UART.

Jak to zrobić po części można zobaczyć tutaj:
http://www.livediesel.de/?p=561

i dalej tutaj:
http://www.livediesel.de/?p=581

a gdyby ktoś był bardziej zainteresowany co dalej mogę podpowiedzieć.

Oprócz roota i alternatywnego launchera zyskujemy w pełni spolszczone menu ustawień (polskie pliki językowe są "zaszyte" w firmware, blokuje je jedynie czy też nie obsługuje firmowa nakładka systemowa) no i oczywiście możliwość instalacji aplikacji, czy to ze sklepu Play czy z karty pamięci.

Na pocieszenie dodam, że w Cool Readerze też trzeba do każdej nowej książki ustawiać osobno czcionkę.

Trochę mnie dziwi stwierdzenie o powolności urządzenia, w moim przypadku czytnik może nie "fruwa" ale reakcja na dotyk (nie chciałem użyć słówka responsywność) jest jak najbardziej dynamiczna i nie wystawia na próbę mojej cierpliwości - inna rzecz, że nie mam porównania z Kindle. Hm, osobliwe.

Natomiast czytnika nie warto wyłączać, wystarczy uśpić - uruchamia się wtedy błyskawicznie.
W trybie uśpienia pobór prądu jest znikomy, o czym można się przekonać na podstawie wyżej opisanego przeze mnie testu baterii.

Tak czy owak w tej kategorii cenowej (myślę o egzemplarzach "powystawowych" ;-)) to naprawdę atrakcyjna propozycja, czytnik ma całkiem przyzwoite parametry i przyjazne oprogramowanie (brakuje jedynie solidnego trybu reflow dla pdf-ów).


15 lut 2017 16:08:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2015 10:48:49
Posty: 47
eCzytnik: Tolino Shine v1
Post Re: Tolino Shine - pytanie o kolor podświetlenia.
Celna riposta. Rzeczywiście, określenie "solidny tryb reflow" w tym kontekście jest, przyznaję, nader niefortunne.

Ale kto choć raz użył opcji "tylko tekst" w czytniku Tolino Shine ten wie, co mam na myśli - wygląda to jak żart ponurego programisty (wesoły byłby raczej bardziej kreatywny lub wyrafinowany).

Pisząc o reflow w "Tolku" miałem na myśli coś przynajmniej zbliżonego do Onyx BOOX C65 AfterGlow (innego nie mam do porównania), o aplikacjach na Androida typu Adobe Acrobat Reader czy RepliGo Reader nie wspominając.

Nie są to rozwiązania doskonałe, ale w sytuacji gdy nie mamy wyboru akceptowalne.

W Tolino natomiast obsługa pdf jest chyba tylko po to, by podmiot wprowadzający na rynek mógł się pochwalić bogatszą specyfikacją. Jest, ale równie dobrze mogłoby nie być, bo przy fabrycznym oprogramowaniu bez konwersji na epub się nie obejdzie (o ile oczywiście ktoś jeszcze upiera się z sobie tylko znanych przyczyn by zaopatrywać się w publikacje pdf).


16 lut 2017 12:53:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: