Teraz jest 29 mar 2024 16:34:34




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''. 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2010 12:42:55
Posty: 12
eCzytnik: Kindle DX 2 Graphite
Post Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
Witam,
przymierzam się do zakupu Kindle'a, na którym będę czytać głównie PDF'y. Wiadomym jest, że do tego celu najlepiej nadaje się Kindle DX. Jego cena przy zamówieniu ze strony amazona jest jednak znacznie większa od Kindle 3 WiFi (488 $ vs 159 $ po uwzględnieniu kosztów przesyłki + imported fees). W wyniku tego, poważnie zastanawiam się czy jednak 6 calowy ekran kindla 3 nie bylby dla mnie wystarczajacy.
Byłoby super, gdybym mógł sprawdzić jak mój PDF będzie wyglądał na 6'' Kindle 3. Przeglądając forum natrafiłem w paru wątku na zdawkowe informacje, że można się o tym przekonać przeskalowując PDF'a czy cos takiego. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć co należy zrobić ?


11 wrz 2010 14:34:45
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2010 14:36:40
Posty: 25
eCzytnik: Kindle 3 Wi-Fi
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
To proste - otwórz PDFa w jakimś programie eksportującym do formatu graficznego (np. GIMP z wtyczką) i zmień jego wielkość na:

600x800 - Kindle 3
824x1200 DX 2

Liczy się oczywiście wartość niższa ;)

Jako przykład podam PDFa z reklamówką Eclipse Phase (licencja CC) - już zmieniony na 16-stopniową skalę szarości.

Obrazek
Oryginał

Obrazek
Rozdzielczość DX

Obrazek
Rozdzielczość Kindle 3

Mam nadzieję, że udało mi się Ci pomóc :)


11 wrz 2010 16:23:11
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2010 12:42:55
Posty: 12
eCzytnik: Kindle DX 2 Graphite
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
Aleksander, dzięki za odpowiedź, ale szczerze powiedziawszy nadal nie wiem w jaki sposób miałoby mi to rozjaśnić sytuacje. Wydaje mi się, że w tym przypadku duże znaczenie ma także wielkość wyświetlacza, a nie tylko jego rozdzielczość... No bo załózmy hipotetycznie że mam telefon o wyświetlaczu 2'' i rozdzielczości 800x600, czyli takiej jak wyswietlacz kindla 3, jednak na telefonie o tak malej przekatnej ciezko byloby cos dostrzec. Poza tym przedstawiony przez Ciebie dokument to jaki format w oryginale ? A4 ? Ma ktoś pomysł jak najlepiej zasymulować odczyt mojego PDF uwzględniając nie tylko rozdzielczość kindla, ale także rozmiar ekranu ?


11 wrz 2010 22:45:57
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
No pewnie - weź PDFa, idź do Vobisu i sprawdź Onyx Booxa 60/60S. Pomijając może trochę jakość ekranu, bo Pearl daje jednak trochę, to rozmiarowo jest to samo (+/- jakieś ewentualne paski, ale to już naprawdę niewielka różnica będzie). Ewentualnie spróbuj z innymi lokalnie dostępnymi 6" eCzytnikami.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


11 wrz 2010 23:53:38
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 cze 2010 12:08:10
Posty: 126
eCzytnik: Kindle Paperwhite 2, Onyx Boox M92
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
To jeszcze nie wszystko, bo Kindle 3 ma w oprogramowaniu do wyświetlania PDF możliwość ustawiania kontrastu, co też ma wpływ na czytelność.
Tu są przykłady, jak to działa:
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=96216


12 wrz 2010 7:21:13
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2010 14:36:40
Posty: 25
eCzytnik: Kindle 3 Wi-Fi
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
manalesar napisał(a):
Aleksander, dzięki za odpowiedź, ale szczerze powiedziawszy nadal nie wiem w jaki sposób miałoby mi to rozjaśnić sytuacje.

Ten dokument mieści się na stronie A4 (nie pokrywając części).

Wystarczy, że wydrukujesz porównanie w rozdzielczości 300 DPI i będziesz miał rozmiar rzeczywisty :)


12 wrz 2010 7:34:19
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2010 12:42:55
Posty: 12
eCzytnik: Kindle DX 2 Graphite
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
zz12 napisał(a):
To jeszcze nie wszystko, bo Kindle 3 ma w oprogramowaniu do wyświetlania PDF możliwość ustawiania kontrastu, co też ma wpływ na czytelność.
Tu są przykłady, jak to działa:
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=96216


No fajne, chociaz dla mnie kluczowy jest obszar strony widzialny na ekranie ktory bedzie mozna juz czytac. Bo o ile przesuwanie w pionie jakos przezyje, to jezeli do czytania bede musial przesuwac strone w poziomie i pionie to bedzie to zbyt meczace i nie do zaakceptowania.


12 wrz 2010 12:01:39
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
Można Kindle przekręcić i ma się wtedy 800px na szerokości. Próbowałem tak czytać, teoretycznie się da. I tyle można powiedzieć ;-)

Cytuj:
Bo o ile przesuwanie w pionie jakos przezyje, to jezeli do czytania bede musial przesuwac strone w poziomie i pionie to bedzie to zbyt meczace i nie do zaakceptowania.

No tu może być problem, bo Kindle (2, ale w 3 chyba się nic nie zmieniło) nie ma płynnego zoomu, tylko: fit to width, 100, 150, 200, 300%. Więc może być trudno ustawić tak, aby schować marginesy, a na szerokości był tylko tekst.

Inna sprawa, że funkcja "pan & zoom" jest ogólnie nowa (weszła dopiero z update 2.5 bodaj w maju) i może to będą poprawiali.

Do PDF - szczególnie takich gdzie są tabelki, wykresy itd. - wydaje mi się jednak bardziej właściwy DX. Nie opłaca się go teraz kupować, ale sądzę, że cena też zejdzie w dół w ciągu roku...

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


16 wrz 2010 18:29:18
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 15 wrz 2010 20:38:26
Posty: 6
eCzytnik: kindle 3 wifi
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
pdf z czcionka 11, na A4 z latexa jest powiedzmy czytelny na pelnym ekranie, bez zadnych rewelacji, ale dwukolumnowce raczej beda mocno uciazliwe w czytaniu (na szerokosc i zoom raczej tylko). Na szerokosc i 3 razy na 1 strone jest OK, ale nie czyta spisow tresci itd. w pdf


16 wrz 2010 21:33:22
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
Panowie, ja tak tylko zauważam, że manalesar zamówił już Kindle DX (a przynajmniej tak pisał w innym temacie) :)

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


16 wrz 2010 21:37:47
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2010 12:42:55
Posty: 12
eCzytnik: Kindle DX 2 Graphite
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
Mori napisał(a):
Panowie, ja tak tylko zauważam, że manalesar zamówił już Kindle DX (a przynajmniej tak pisał w innym temacie) :)


Zgadza sie, co nie zmienia jednak faktu, że te informacje mogą okazać się przydatne dla innych osób stojących przed podobnym dylematem :)


16 wrz 2010 22:14:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 15 wrz 2010 20:06:12
Posty: 9
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
Ja poza literaturą piękną ;) zamierzam na K3 czytać (oczywiście jeżeli się da) również trochę PDF'ów, głównie informatyczne. Na czytanie A4 nawet nie będę się porywał.

Też zauważyłem, że zoom jest w krokach 100% a potem 150%, więc może być ciężko dopasować się do szerokości tekstu, tak żeby nie latać w lewo i prawo. Znalazłem jednak na mobileread.com coś co się nazywa "briss" (są też inne podobne narzędzia) i rozwiązuje problem dopasowania zoom'a do szerokości tekstu (w wersji poziomej) poprzez umożliwienie dopasowania tzw. mediabox'u w PDF. Program nie zmieniając zbytnio PDF'a przycina go tak, że czytnik nie powinien pokazywać marginesów.

Programik jest napisany w Javie, ma bardzo proste (ale nie w sensie łatwe) GUI, pozwala nawet na zrobienie PDF'a jednokolumnowego z dwukolumnowego (oczywiście jeżeli to są dwie kolumny a w środku obrazek oblewany tekstem to efekt jest taki, że połowa obrazka zostaje na jednej "stronie" a połowa na drugiej - cudów nie ma ;)).

Jak na razie testowałem tylko na Galaxy S z czytnikiem Adobe oraz ThinkOffice i nie ma problemów z ładowaniem tak potraktowanych plików. Za 2-3 dni przetestuje na Kindle 3 (właśnie czeka w Kolonii na samolot do Warszawy) i dam znać.

No i najważniejsze: wątek o briss na mobileread.com


16 wrz 2010 22:44:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2009 3:13:30
Posty: 26
eCzytnik: Kindle 3, JetBook, Palm TX,
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
A czy ktoś sprawdzał, jak Kindle 3 lub Kindle DX wyświetla PDF-y, które mają dwie warstwy, tzn. na wierzchu obraz strony, a pod spodem tekst? Ja mam sporo takich PDF-ów (pochodzą z OCR-owanych książek i czasopism). Mój Jetbook z najnowszym firmware wyświetla obraz strony, jeśli jest wyłączona opcja "reflow", natomiast jeśli włączę tę opcję, to wyświetla się tekst z warstwy pod obrazkiem. Co w takiej sytuacji robi Kindle?


17 wrz 2010 11:29:27
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Sprawdzenie jak mój PDF będzie wyglądał na Kindle 3 6''.
Kindle reflow niestety nie ma.

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


17 wrz 2010 14:38:30
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: