Teraz jest 28 mar 2024 16:15:33




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Chmura vs kabel – dogrywka 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2012 21:52:18
Posty: 96
Lokalizacja: Radom
eCzytnik: Kindle Voyage
Post Chmura vs kabel – dogrywka
Jakiś czas temu popełniłem już na swoim blogu konkretny wpis porównujący te metody dostarczania książek na czytniki Kindle, gdzie skupiłem się na znaczących różnicach w rozmiarze finalnym plików i tylko z rozpędu wspomniałem, że chmura dokonuje pewnych optymalizacji. Żeby być dobrze zrozumiałym – to nie jest takie psucie e-booka, jakiego dokonuje np. Calibre, a prawdziwe, wartościowe optymalizacje.

Dziś trafiłem na mały przykład, który obrazuje kolejną przewagę „chmury”.

Obrazek

Książka to dzisiejsza pozycja z https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning: „D3.js By Example” w formacie MOBI. Po lewej wersja wrzucona po kablu. Po prawej wersja z „chmury”. Ten sam fragment. W obu przypadkach ustawiałem maksymalną wielkość fontu – co widać na zrzutach – u mnie oznacza to nominalnie (przy braku modyfikatorów w CSS) 11,33 punktów PS. Wersja wgrana po kablu jest ledwo czytelna (o ile jest) – font drobniejszy niż w PDF. Nie wyobrażam sobie by takie ustawienie było dla kogokolwiek wygodne. Przy mniejszych wartościach fontu (np. 3 lub 4 poziom, których używam na co dzień) książka przestaje być czytelna. Chmura ucywilizowała to i całość jest dużo łatwiejsza w odbiorze.

Pomijam w tym miejscu formatowanie e-booka (wyrównanie tekstu do lewej, brak dzielenia wyrazów) – po prostu wrzucałem pliki nijak nie modyfikowane – prosto z księgarni.

Dla mnie to kolejny „gwoździk do trumienki” wysyłania po kablu – po prostu w ten sposób otrzymujemy pliki pod każdym względem gorsze – większe, wolniejsze i gorzej sformatowane. O ile to ostatnie można zniwelować dobrym przygotowaniem e-booka, o tyle pozostałe dotyczą 100% wszystkich możliwych plików w formacie MOBI (KF8).


Ostatnio edytowano 06 paź 2018 12:10:27 przez athame, łącznie edytowano 1 raz



22 lut 2017 21:11:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2017 22:26:08
Posty: 1
eCzytnik: Kindle 7
Post Re: Chmura vs kabel – dogrywka
Szczerze powiedziawszy nie spodziewałam się takiej różnicy, do tej pory ładowałam wszystko po kablu, nawet nie interesując się chmurą. Najwyższa pora, by to zrobić, a faktycznie miałam zawsze problem z czytelnością czcionek ebooków - sądziłam, że taka uroda Kindla, ale jednak nie :shock:


20 mar 2017 22:32:17
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Chmura vs kabel – dogrywka
Na Kindle całkiem nieźle działa też konwersja plików pdf. Rezultaty bywają lepsze niż w przypadku trybu reflow w innych czytnikach. Wspominałem o tym kiedyś w recenzji Cybook Odyssey Frontlight HD.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


20 mar 2017 23:40:20
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron