Teraz jest 28 mar 2024 23:10:17




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Houellebecq Michel - "Cząstki elementarne" 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2008 12:05:37
Posty: 44
Post Houellebecq Michel - "Cząstki elementarne"
"Cząstki elementarne" to książka, która przyniosła Houellebecqowi rozgłos. W moim odczuciu zasłużony, bo zobrazował w niej coś nowego i zrobił to w sposób nie tyle nowy, co inny.. w jakiś sposób drażniący, niepokojący i niejednorodny. W kolejnych książkach ("Platforma", "Historia wyspy") powtarzał już w zmienionej formie to, co zawarte jest w "Cząstkach..", ale właśnie! Wróćmy do cząstek...
Jest to historia, a właściwie dwie historie, wychowywanych osobno braci. Opowieść snuta jest bez zachowania chronologii, z iście encyklopedycznymi rozbudowanymi wstawkami z przeróżnych dziedzin: socjologii (fragmenty dzieł Comte'a), fizyki atomowej, genetyki, ale również filozofii i etyki. Bracia Bruno i Michel są jak ogień i woda. Bruno w swojej obsesji seksu i doznań cielesnych znajduje się gdzieś na granicy obłędu. Michel - cichy i nudny - zdolny naukowiec, nieczuły na miłość. Obydwaj są nieszczęśliwi i niezdolni do uczuć. Bruno ucieczki szuka w seksie - i tu "delektować" się możemy szczegółowymi opisami warg sromowych, penisów i łechtaczek. Delektować napisałam w cudzysłowie, bo z erotyką te opisy mają niewiele wspólnego. Są suche, precyzyjne (przez co budzą we mnie skojarzenia raczej z opisem zabiegu chirurgicznego), odarte z całej tej otoczki, która z seksu czyni coś więcej niż chwilowe zespolenie penisa i vaginy. Zamiar autora jest dość jasny: seks stał się tak dostępny, tak wszechobecny, wręcz nachalny, że się zdewaluował. Z drugiej strony ma się wrażenie, że jest w tym jakiś akt desperacji, by seksem nadrobić brak uczuć. Co się Brunowi z pewnością nie udaje.. Podobnie Michel nie jest w stanie zastąpić tej emocjonalnej pustki wiedzą, więc wymyśla nowy, jeszcze bardziej wspaniały świat, a raczej nowy gatunek: bez potrzeb i bez śmierci.
Można potraktować tę książkę, jako nihilistyczną wizję człowieka w głębokiej depresji ;) Możemy też potraktować ją - podobnie jak "Nowy wspaniały świat" Huxleya - jako przestrogę. I dlatego - mimo, że w wielu miejscach książka wzbudziła moją irytację (np. przykłady nieudolnej poezji, pedagogizowanie i w pewnej mierze uzasadnione wyolbrzymianie) oceniam ją wysoko i polecam.

_________________
Carpe Omnis


27 lis 2008 13:55:53
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2012 16:21:18
Posty: 24
eCzytnik: kindle PW2
Post Re: Houellebecq Michel - "Cząstki elementarne"
Czy ta książka jest dostępna po polsku, w wersji elektronicznej? bardzo mi na niej zależy, proszę o kontakt przez PW, dziękuję


26 lut 2012 21:58:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: