Teraz jest 20 kwi 2024 2:46:53




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Przygotowywanie eBooków i format LRF 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 gru 2007 22:34:46
Posty: 45
Post Przygotowywanie eBooków i format LRF
Odpowiedz dla Padre_peper-W czasie oczekiwania na przeskoczenie strony,caly czas jest wyswietlana strona ktora czytales ostatnio,takze nie jest tak zle.
Co do flashowania to chyba jednak poczekam na profesjonalistow :) albo conajmniej na polska instrukcje tej operacji.
Czekam z utesknieniem a do tego czasu sprubuje conwersji na Lrf i sprawdze czy dziala bez flashowania.Dzieki Drozdku za informacje.

Pozdrawiam wszystkich


16 mar 2008 16:09:54
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2008 12:38:42
Posty: 35
Post 
ataner napisał(a):
Odpowiedz dla Padre_peper-W czasie oczekiwania na przeskoczenie strony,caly czas jest wyswietlana strona ktora czytales ostatnio,takze nie jest tak zle.
Co do flashowania to chyba jednak poczekam na profesjonalistow :) albo conajmniej na polska instrukcje tej operacji.
Czekam z utesknieniem a do tego czasu sprubuje conwersji na Lrf i sprawdze czy dziala bez flashowania.Dzieki Drozdku za informacje.

Pozdrawiam wszystkich

Czy możesz napisać ile sekund trwa takie opóźnione otwieranie strony ?


16 mar 2008 19:54:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2008 18:05:09
Posty: 115
Post 
papa napisał(a):
niż na szczegółach wyglądu np. strony tytułowej książki.

wogole nie zwracam na to uwagi - wychodze z zalozenia, ze plik ma sluzyc do wygodnego czytania, a nie do ogladania strony tytulowej

_________________
Konrad


Ostatnio edytowano 15 kwi 2008 19:47:05 przez lipcio, łącznie edytowano 8 razy



14 kwi 2008 15:18:03
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2008 12:30:15
Posty: 71
Post 
lipcio->nie ma za co przepraszać :-) Napisałem, że dobrze, iż wskazałeś konkrety.

Mój PRS-505 też pochodzi z tego samego źródła, co egzemplarze kupione przez Randone i drozdka. Cena na Allegro za te czytniki sporo spadła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i nie wiem, czy jest sens czekać i liczyć na dalsze obniżki.
Co do poradnika zakupu: trudno raczej coś takiego stworzyć. Raz, że rynek na czytniki nie jest na razie zbyt wielki (cena i brak pojęcia, że coś takiego istnieje, a i do czego służy, tez niewiele osób wie), dwa że sprzedaż jest też ograniczona. Ja zdecydowałem się na PRS-505 z tego powodu, że dość już miałem męczenia się przy komputerze i przywiązania do kabelka (albo ciągłego pamiętania o ładowaniu baterii). Ale tak naprawdę, ile osób w Polsce masowo czyta książki (nie poradniki i nie podręczniki), a dopiero przy "masówce" taki zakup ma sens. W obecnej sytuacji nie ma praktycznie wyboru: albo znajomy w USA (czy Japonii), albo Allegro, czy inny posobny serwis, i zaufany sprzedający.

Pytanie: czy ktoś trafił na inny edytor, niż OpenOffice i WordPan, który pozwala na zapisywanie rtf z czcionkami w standardzie zachodnim?


22 kwi 2008 7:20:01
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 14:06:33
Posty: 13
Post 
Myślę że zamiast formatu doc w paczkach należało by dołączać format dla tego cacka Sony. Jakbyśmy w bibliotece mieli wyłącznie pliki dla sony prs 505 - sprzedaż czytnika w Polsce, wyraźnie by wzrosła. :)


22 kwi 2008 16:23:14
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2008 12:38:42
Posty: 35
Post 
vanderbook napisał(a):
Myślę że zamiast formatu doc w paczkach należało by dołączać format dla tego cacka Sony. Jakbyśmy w bibliotece mieli wyłącznie pliki dla sony prs 505 - sprzedaż czytnika w Polsce, wyraźnie by wzrosła. :)

Po co ??? Przeróbka każdej książki z doc na lrf trwa mniej niż minutę ! I jest prosta i nieskomplikowana .


22 kwi 2008 19:25:17
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2008 12:30:15
Posty: 71
Post 
drozdek napisał(a):
vanderbook napisał(a):
Myślę że zamiast formatu doc w paczkach należało by dołączać format dla tego cacka Sony. Jakbyśmy w bibliotece mieli wyłącznie pliki dla sony prs 505 - sprzedaż czytnika w Polsce, wyraźnie by wzrosła. :)

Po co ??? Przeróbka każdej książki z doc na lrf trwa mniej niż minutę ! I jest prosta i nieskomplikowana .


Nie sądzę, aby zamiast formatu doc (wg mnie zamiast doc powinien standardem być rtf), ale przecież można umieszczać pliki lrf. To że szybko da się coś przerobić na lrf to raczej słaby argument: po co powielać prace innych? No i czasem niektóre pliki lrf mogą być warte zobaczenia, np. ze względu na dodaną okładkę, albo staranne formatowanie z dodatkami.
Już wcześniej apelowałem, żeby jakiś zwolennik lrf pokazał swoje dzieła. Może jednak ktoś jednak się pochwali?

P.S. Przypomnę, że najszybciej i tak da się stworzyć txt, który będzie czytelny w PRS-505, no i można to robić nie jednostkowo, a na skalę masową :-)


23 kwi 2008 9:49:34
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
Papa ma rację i przyłączam się do apelu - jeśli ktoś tworzy pliki lrf, to niech swoje dzieła doda do biblioteki. Mimo, że przeróbka może być prosta, to i tak dla zadziwiająco wielkiej liczby osób okaże się zbyt trudna. Poza tym faktycznie może ktoś się "pobawił" przy pliku i efekt jest ciekawy, to tym bardziej warto się podzielić. Pomóżmy Sony! Może dostaniecie procent od sprzedaży czytników :D


23 kwi 2008 12:05:59
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2008 21:07:52
Posty: 57
Post 
I ja się przyłączam, a nawet zamierzam być aktywny. mam pytanie czy powinniśmy jakoś zunifikować konwertowanie do lrf? czy jest sens stworzenie jakiegoś standardu? np jakie fonty i jaka wielkość? dla mnie ma to sens ale może nasze gusty odnośnie formatowania tekstu są skrajnie różne? a może jednak lubimy to samo? (papierowe książki są z raczej podobnie formatowane)

_________________
pozdrawiam
Klaudek


31 lip 2008 14:19:42
Zobacz profil YIM
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
Standaryzowanie jest miłe. Niestety podobieństwa w formatowaniu występują zazwyczaj tylko w obrębie danego wydawnictwa lub serii. Jeśli chodzi o ebooki, to zazwyczaj każda grupa też ma osobne standardy. Nie miałem do czynienia z tym formatem, więc nie mam pojęcia co wygląda najlepiej. Moim zdaniem najlepiej używać czcionki Times New Roman - najpopularniejsza i najczęściej występująca w ebookach. Na kompie najlepiej czyta się czcionkę 12 z interlinią 1.5, ale to w sumie kwestia gustu. Nie wiem natomiast co się najlepiej czyta w PRS. Dlatego najlepiej by było, żeby wszyscy użytkownicy wypowiedzieli się na ten temat i może w ten sposób ustalimy jakieś standardy.

PS. Dobrze by było robić porządnie, czyli na przykład dodać okładkę, dobre formatowanie (żeby ładnie się tekst na stronie układał) itp. Fuszerki nie ma co odwalać...


31 lip 2008 14:32:38
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2008 18:05:09
Posty: 115
Post 
Obi-One napisał(a):
Dlatego najlepiej by było, żeby wszyscy użytkownicy wypowiedzieli się na ten temat i może w ten sposób ustalimy jakieś standardy.

poruszylem ten temat jakies 2 m-ce temu - nawet zaproponowalem zrzuty ekranu z ustawieniami, ktorych uzywamy - wtedy watek podjely az 2 osoby

co do ustawien to IMO lepiej zastosowac mniejsza czcionke niz 12 - ja np. czytam na 9 - zawsze jak dla kogos bedzie za male to w czytniku mozna zwiekszyc (pomniejszyc natomiast sie nie da) - wtedy wiecej osob byloby zainteresowanych

_________________
Konrad


31 lip 2008 22:35:17
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post 
Szczerze mówiąc nawet tego tematu nie zauważyłem...

I właśnie o to mi chodziło - nie wiedziałem, jakie są możliwości zmiany rozmiaru czcionki i stąd moje pytania. Skoro można tylko zwiększać, to można robić booki czcionką 8-9. A jak tam z innymi ustawieniami?


31 lip 2008 23:30:18
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2008 18:05:09
Posty: 115
Post 
Obi-One napisał(a):
A jak tam z innymi ustawieniami?

tu jest ten wpis, o ktorym mowilem
http://forum.eksiazki.org/viewtopic.php?p=28408#28408
pamietam, ze potem ze 2 osoby wrzucily jeszcze zdjecie ze swoimi ustawieniami ale nie widze ich tam teraz

podsumowujac - dla mnie metoda eksperymentow najlepiej wygladaja (najlepszy stosunek przejrzystosci do ilosci tekstu na stronie) ustawienia:
marginesy z kazdej strony - 20
odstepy
- miedzy liniami 150 (chyba odpowiednik wartosci 1.5)
- miedzy wyrazami 50
odznaczam rowniez "stopke" oraz domyslne ustawienie, gdzie najpierw jest nazwisko autora, a potem imie (wole odwrotnie) - reszta jesli dobrze pamietam pozostaje niezmieniona

uwazam, ze jesli bedziemy podawac ustawienia dobrze by bylo zamiescic zrzut ekranu/zdjecie takiej strony na czytniku (wbrew pozorom podglad w eBook Library nie daje tego samego efektu ze wzgledu na roznice wielkosci ekranu) - inaczej kazdy napisze swoje przekonany, ze to wyglada najlepiej i na tym sie skonczy (nie bedzie mial okazji zobaczyc innych ustawien, a watpie zeby ludziom sie chcialo testowac cos nowego u siebie skoro juz cos maja oklepane)

_________________
Konrad


01 sie 2008 1:46:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 kwi 2008 13:26:17
Posty: 128
Post 
Ostatnio zrobiłem upgrade swojego PRS bo postanowiłem kupić książkę w pdf zabezpieczoną. I kupiłem, niestety po zakupie okazało się, że ksiązkę mogę otworzyć w Adobe Reader na kompie po wgraniu wtyczki, natomiast nie jestem w stanie jej czytać na czytniku ! Wkurzyło mnie to niepomiernie, więc postanowiłem zrobić niezabezpieczoną kopię. Skopiowałem kilkaset ( !!) stron Acrobat Readera ( ręcznie ) do MS Word-a. I już miałem kopię. Niestety , oczywiście format był delikatnie mówiąc nieodpowiedni ( po przerobieniu na lrf, a wszystkie książki tak przerabiam). Postanowiłem być sprytny i wydrukowałem zawartość dokumentu do pliku pdf i następnie przerobiłem uzywając BD do postaci lrf. Generalnie poza kilkoma akapitami było OK, tylko powstał jeden problem. Nie wiedzieć czemu już w BD po odczytaniu pdf-a zamieniły mi się wszystkie litery ż na S. Dlaczego - nie ma pojęcia ?! Próbowałem walczyć z kodowaniem, ale nic mi się jak na razie nie udało. W końcu, napisałem krótki skrypt który z pliku tekstowego uzyskanego z BD wyświetlił mi wszystkie wyrazy z literką S. Było ich kilka tysięcy, usunąłem powtórzenia i było ich już kilkaset ( do poprawy jakieś 200-300). Korzystając z Book Cleanera zrobiłem listę wyrazów czy też raczej ich części ( rdzeni) i zamieniłem co trzeba. Prawie się udało, bo mam wrażenie, że replace w Book Cleaner nie do końca działa prawidłowo. Mam więc kilka pytań:
- czy komuś działają wyrażenie regularne( opcja RegExp) w Book Cleaner ? Np chcę by wyszukał ciąg [a-z]S czyli wyszukał dużą literą S występującą po małej literze. Ewidentnie nie działa. Jak daję ?S czyli dużą S po dowolnym znaku to czyści mi całego ebooka !!!
- czy ktoś zna spoób na to by importować ustawienia do pliku .bcf czyli Book Cleanera - ja musiałm wpisywać ręcznie, mimo iz wolałbym załadować liste słów z pliku .txt
- a moze jest jakis inny program który by mi pomógł w analizie i zamianie słów ( ktos używał Poliszynela ??)
za uwagi , pomysły czy refleksje dotyczące tego problemu będę wdzięczny.


26 sie 2008 10:53:19
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2008 21:07:52
Posty: 57
Post 
niestety mi także nie działają... chyba trzeba będzie poczekać na BD v5 :( - szczerze Ci wspólczuję.

_________________
pozdrawiam
Klaudek


26 sie 2008 22:56:52
Zobacz profil YIM
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron