Teraz jest 25 kwi 2024 6:59:01




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Polskie znaki w PRS i modyfikacje 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2008 21:07:52
Posty: 57
Post 
Ja to zrobiłem w ten sposób ze utworzyłem sobie dokument z różnym formatowaniem tekstu, jedna strona tak, druga inaczej i w ten sposób miałem od razu próbki :) zauważyłem ze przygotowany przeze mnie pdf niczym nie różni się od lrfa, a nawet jest szybszy w obsłudze.

btw, jaki jest rozmiar strony w 505????

_________________
pozdrawiam
Klaudek


17 lip 2008 11:04:52
Zobacz profil YIM
Post 
Witam i pozdrawiam forumowiczów
Właśnie zostałem szczęśliwym użytkownikiem PRS-505 i mam niestety małe problemy, może Ktoś byłby w stanie pomóc.

Na początek próbuję dojść do ładu z polskimi czcionkami, ale na razie nie chcę flashować czytnika w związku z wyjściem nowej wersji oprogramowania, więc pozostało mi konwersja plików tekstowych do .irf w BookDesigner 4.0 wraz z uaktualnieniem Bookdesigner2007-07-30.

Konwersję robię według instrukcji ze strony http://195.136.250.213/~sp/IRF/ , czyli zainstalowałem BD4.0 , wgrałem update, pozmieniałem odpowiednio w ustawieniach i przeszedłem do opcji Styles gdzie dodałem do external fonts nasępujące fonty:
- Arial, Times New Roman, Courier New - po przekonwertowaniu do .irf w czytniku mam polskie czcionki - ale podczas uruchamiania książki (już w czytniku) czas wczytywania jest bardzo długi około 2min - czy to normalne?
ale już po dodaniu do external fonts
- Dutch801 Rm BT Roman, Swis721 BT Roman, Courier10 BT Roman - po przekonwertowaniu do .irf w czytniku nie mam polskich czcionek - podczas uruchamiania książki (już w czytniku) czas wczytywania jest krótki - gdzie popełniam błąd?

plikiem podstawowym jest .doc

acha i jeszcze dwa pytania:
- czy istnieje możliwość zakładania katalogów na czytniku w celu uporządkowania biblioteczki (możliwość posegregowania)?
- w jaki sposób można zmieniać wyświetlanie odcieni szarości?.

Z góry dziękuję za rady


Ostatnio edytowano 26 lip 2008 20:33:01 przez Konto usuniete, łącznie edytowano 1 raz



26 lip 2008 19:37:53
Post 
Popatrz na poprzednie posty... ten temat był kilkakrotnie przewijany..
A opłaca się przeczytać wszystko.. dzięki temu będziesz wiedział jak poprawić funkcjonalność, dodać zegarek, grę sudoku itp.

Zobacz co pisze chociażby LIPO:
http://forum.eksiazki.org/viewtopic.php?t=291&postdays=0&postorder=asc&start=225

Jak tam nie znajdziesz odpowiedzi to szukaj w starszych postach.
Na pewno znajdziesz odpowiedz.

PS. Ja kupiłem PRS-505 wersje kanadyjską używaną za 250$ i czekam aż przyjedzie do Polski :)


26 lip 2008 20:16:26
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2008 21:07:52
Posty: 57
Post 
@ georg 123: zabawa z bookdesignerem mnie osobiście znużyła (też nie mam polskich znaków - mam najnowszy upgrade zainstalowany) oto mój przepis na szybkie formatowanie książek:
otwieram dokument w openofice (tak jest naprwdę najprościej)
zmieniam font na calibri lub arial 16 bold,
zmieniam ustawienia strony na A5, marginesy na 0mm
i wciskam guzik zapisz jako PDF.

jakość jest identyczna jak lrf, szybko sie otwiera, nic sie nie formatuje ani nie layoutuje.

do komunikacji z czytnikiem i zarządzania biblioteką uzywam programu calibre

Open Office jest darmowy i naprawdę działa bardzo szybko.

_________________
pozdrawiam
Klaudek


27 lip 2008 22:55:51
Zobacz profil YIM
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2008 21:45:10
Posty: 37
Post 
Potwierdzam, ze PDF chodzi szybko na nowym firmware i czcionka dobrze wygląda. Metoda na przygotowanie PDF opisana przez @clawd też jest szybka i bezproblemowa.
Ale niestety przy powiększaniu czcionki już tak dobrze nie jest. Czytnik formatuje tekst w taki sposób, ze nie nadaje sie to do czytania. A przynajmniej takie coś zauważyłem w przypadku tekstu który przygotowałem.
Ale uwaga. Na tym nowym firmware da się czytać oryginalne PDF na A4. Oczywiście tekst jest maly, ale jest wyraźny. Najlepiej wtedy ustawić na czytanie w poziomie a nie w pionie.


28 lip 2008 10:20:22
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2008 21:07:52
Posty: 57
Post 
ok, ale sposób przygotowania, który opisałem nie wymaga powiększania :)

_________________
pozdrawiam
Klaudek


28 lip 2008 10:49:22
Zobacz profil YIM
Użytkownik

Dołączył(a): 18 mar 2008 21:45:10
Posty: 37
Post 
Czasami przy gorszym oswietleniu warto zwiększyć czcionkę. Lepiej się wtedy czyta. No ale w końcu w papierowej książce nie ma możliwości powiększania czcionek :-)
Przy okazji - Czy ktoś wgrywał już ruski soft po upgrade nowym firmware?


28 lip 2008 11:04:06
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2008 21:07:52
Posty: 57
Post 
ja wgrałem. to jest ten nowy flasher. zawiera w sobie update sony plus bajery - zegarek i cyrylica, powyżej zamieściłem readme z nowego flashera, nie do końca zrozumiałem czy można podstawić polskie fonty.

_________________
pozdrawiam
Klaudek


28 lip 2008 11:11:59
Zobacz profil YIM
Post 
Dzięki za podpowiedzi dotyczące formatowania .lrf, ale jeszcze mam pytania:
- czy istnieje możliwość zakładania katalogów na czytniku w celu uporządkowania biblioteczki (możliwość posegregowania)?
- w jaki sposób można zmieniać wyświetlanie odcieni szarości?, jeśli oczywiście w ogóle jest to możliwe.


28 lip 2008 18:48:04
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sie 2007 23:32:00
Posty: 94
Post 
Wrzuciłem sobie książki w formacie txt z kodowaniem UTF-8 i niby wszystko było ok, dopóki nie wrzuciłem sobie na readera książek Pratchetta. Praktycznie przy każdej stronie ucinało ostatnią linijkę... nie mam pojęcia jak to naprawić. Wiem, że gdzieś był opisywany ten problem, ale 23 stron tematu nie bardzo mi się chcę przeszukiwać... W tej chwili ściągam update do PRS-505 i zobaczę, czy jest tak dobry, jak powiadacie;p
Czytacie na readerze tekst wyrównany do obu marginesów czy do jednego?? Przerzucę się chyba na pdf, ale nigdy nie udawało mi się wyjustować tekstu, żeby się to dało czytać.


28 lip 2008 22:50:18
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2008 21:07:52
Posty: 57
Post 
@georg123: możesz zakładać foldery ale czytnik nie będzie ich uwzględniał przy wyświetlaniu, czytnik sam segreguje po autorze, dacie, tytule lub serii. Nie ma możliwości zmiany wyświetlania odcieni szarości.
@Teemer: To zależy od wielkości fonta. ja uzywam fonta wielkości 16 punktów i w tej wielkości tekst wyjustowany (do obu marginesów) wygląda i czyta się ok. Wyjustuj tekst PRZED konwersją do PDF :)

_________________
pozdrawiam
Klaudek


28 lip 2008 23:47:13
Zobacz profil YIM
Użytkownik

Dołączył(a): 22 maja 2008 0:16:06
Posty: 19
Post 
Oczywiście, że jest możliwość zmiany wyświetlania odcieni szarości. Wymaga jednak otwarcia obudowy. Szczegółowa instrukcja na stronie http://www.msh-tools.com/ebook/contrast.html
Zaś ze strony http://www.the-ebook.org/forum/viewtopic.php?t=7155 można pobrać 4 różne wersje nowego wersji firmwaru, wszystkie z polskimi czcionkami. Najpierw jednak trzeba upgradować wersją oryginalną. I wszystko działa.
Nie bardzo rozumiem tych wszystkich kontrowersji z formatami. Ja używam wyłącznie BookDesignera, trzeba tylko poświęcić chwilę na poznanie wszystkich opcji tego wspaniałego programu. Konwersja zajmuje około minuty, , są polskie fonty, jest spis treści, minimalna wielkość pliku wynikowego, skalowanie czcionek, błyskawiczne przewijanie stron. W efekcie na czytnik bez dodatkowych kart pamięci weszło mi 560 książek.
Do komunikacji z czytnikiem wystarcza zwykły Eksplorator Windows. Szczególnie odradzam korzystania z eBook Library w trybie synchronizacji - w czekają ciężkie kłopoty, gdy w czytniku zaczyna brakować pamięci.
Konwersja do PDF jest sięganiem prawą ręką do lewego ucha. Olbrzymi plik wynikowy, brak możliwości skalowania czcionek, wolniejsze wyświetlanie - bez obrazy, ale to kompletnie bez sensu.

Pozdrowienia


29 lip 2008 0:36:44
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2008 12:30:15
Posty: 71
Post 
grzesb napisał(a):
[...]
Zaś ze strony http://www.the-ebook.org/forum/viewtopic.php?t=7155 można pobrać 4 różne wersje nowego wersji firmwaru, wszystkie z polskimi czcionkami. Najpierw jednak trzeba upgradować wersją oryginalną. I wszystko działa. [...]

Konwersja do PDF jest sięganiem prawą ręką do lewego ucha. Olbrzymi plik wynikowy, brak możliwości skalowania czcionek, wolniejsze wyświetlanie - bez obrazy, ale to kompletnie bez sensu.

Pozdrowienia


Pytanie, które pewnie kilka osób nurtować może: czy jest możliwy bezpośrednia zmiana wersji Igorsk 1.3 na nową oficjalną Sony (a potem na nową rosyjską), a jeśli nie, to czy bezpieczna i możliwa jest zmiana Igorsk 1.3 na starą 1.0.00.08130 a potem na nową Sony - czyli 1.1.00.18040. Zdaje się, to ostatnie jest możliwe, ale czy ktoś to robił i może potwierdzić?

Też nie widzę zbytniego sensu posługiwania się PDF-ami PRS-505 (może poza literaturą naukową), nawet w poprawionej wersji i w tej sytuacji zastanawiam, się czy jest sens zabawy z wymianą firmware? Jakoś nie "podnieca" mnie też możliwość kasowania plików z poziomu czytnika czy nowy format. Może jedynie obsługa kart SDHC ponad 4 GB ma jakiś sens, no i poprawa stabilności i szybkości (ale o co tu konkretnie chodzi?).

georg123 -> "czy istnieje możliwość zakładania katalogów na czytniku w celu uporządkowania biblioteczki (możliwość posegregowania)"; tak istnieje z pewnymi ograniczeniami, za pośrednictwem programu eBook Library - funkcja "Create Collection" - to ten znak "+" u dołu po lewej stronie.


29 lip 2008 8:11:30
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 maja 2008 0:16:06
Posty: 19
Post 
papa napisał:

Cytuj:
Pytanie, które pewnie kilka osób nurtować może: czy jest możliwy bezpośrednia zmiana wersji Igorsk 1.3 na nową oficjalną Sony (a potem na nową rosyjską), a jeśli nie, to czy bezpieczna i możliwa jest zmiana Igorsk 1.3 na starą 1.0.00.08130 a potem na nową Sony - czyli 1.1.00.18040. Zdaje się, to ostatnie jest możliwe, ale czy ktoś to robił i może potwierdzić?



Właśnie to zrobiłem. O tym był ten post.


29 lip 2008 9:46:25
Zobacz profil
Post 
grzesb napisał(a):
Konwersja do PDF jest sięganiem prawą ręką do lewego ucha. Olbrzymi plik wynikowy, brak możliwości skalowania czcionek, wolniejsze wyświetlanie - bez obrazy, ale to kompletnie bez sensu.

Przecież w nowym firmware czcionki z pdf są już skalowane natywnie, wielkość ebooka (załóżmy skalę lrf do pdf jako 1:2) przy obecnych cenach kart pamięci nie ma żadnego znaczenia, a czas przerzucania strony - no cóż w pdfie faktycznie jest dłuższy, ale niecałe 2 sekundy są dla mnie osobiście akceptowalne - przerzucenie papierowej strony i ponowne ułożenie tradycyjnej książki w optymalnej pozycji też trochę trwa ;-)


29 lip 2008 9:56:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron