Teraz jest 28 mar 2024 20:34:41




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Jaki program do OCR? 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:46:01
Posty: 887
Lokalizacja: www.eksiazki.org
Post Jaki program do OCR?
Jaki Waszym zdaniem jest najlepszy program do rozpoznawania pisma (OCR)? Który dobrze sobie radzi ze słabymi skanami (w niskiej rozdzielczości) i polską czcionką? Dobrze widziane opinie na podstawie własnego doświadczenia :)


16 lip 2007 12:31:59
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post 
FineReader, najnowsza wersja oznaczona numerem 8. Radzi sobie naprawdę dobrze, chyba, że jakość jest już zupełnie fatalna (ot, próbowałem OCRować tekst, który na oryginale było ciężko przeczytać i FR się gubił), ale wtedy nie jest to już winą programu.

Tylko uwaga, bo FR sobie lubi zmieniać np. angielskie imiona.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


16 lip 2007 12:41:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 13:39:17
Posty: 318
Lokalizacja: GdaĂąsk
Post 
Równiez polecem FineReadera, poprzednie wersje sobie nieźle z tym radziły a z tego co mowi Mori musi wynikać iz 8 jest już genialna ;) kiedys tez bawiłem sie programem bodaj recognita ? czy jakos tak ... 4 lata temu radził sobie na poziomie FR versji 4 ;)


16 lip 2007 18:28:53
Zobacz profil
Post 
Obecnie nie istnieje nic lepszego niż FR 8 pl, jednakże coś dziwnego dzieje się przy zamianie formatów. Robię skan w FR8 pl w 300 DPi w odcieniach szarości. Zamieniam fotę na tekst. Następnie poprawiam błędy i zapisuję jako doc. W dalszej kolejności metodą "kopiuj -wklej" przenoszę fragmenty tekstu z Worda do notatnika i powstają jakies dodatkowe symbole. Prawdopodobnie odnoszą się one do zakończeń linii. Można pozbyć się ich ręcznie, ale przy moich ilościach tekstów są ich setki. Wie ktoś może, jak tego uniknąć?


23 lip 2007 0:23:05
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
A nie możesz eksportować od razu do .txt?

Jeśli nie, to spróbuj zaznaczenia "Usuń opcjonalny znak zakończenia linii" w Opcje -> 4. Zapis -> Ustawieniach formatu.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


23 lip 2007 0:38:35
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2008 21:06:14
Posty: 21
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Avro napisał(a):
W dalszej kolejności metodą "kopiuj -wklej" przenoszę fragmenty tekstu z Worda do notatnika i powstają jakies dodatkowe symbole. Prawdopodobnie odnoszą się one do zakończeń linii. Można pozbyć się ich ręcznie, ale przy moich ilościach tekstów są ich setki.


Możesz też zamienić te symbole na puste znaki. Edycja -> Zamień na... wklejasz ten znak a drugą linię zostawiasz pustą i klikasz zamień wszystkie.

Wracając do tematu... Ja używam FR 7. Z tego co zauważyłem, dość często nie radzi sobie z tabelkami. Zwłaszcza jeśli są w nich niestandardowe znaki np litery greckie lub cyrylica (obojętnie w którym miejscu) program ma trudności z rozpoznaniem reszty.


03 mar 2008 21:58:35
Zobacz profil WWW
Post 
Polecam FineReadera 8 lub 9 wszystko rozczytuje i robi to dosc szybka ale nie daje rady z zabezpieczeniami <nie rozczytuje pliku jesli jest zabezpieczony przed zmianami w tekscie ale pobieramy program pdf password remover v2.5 i nie ma problemu
pozdro


11 mar 2008 16:07:40
Post 
Mam pytanko: czy istnieje jakis darmowy OCR albo dobry jego odpopwiednik?. POZDRAWIAM


11 mar 2008 16:36:59
Post 
Nie słyszałem o żadnym, sensownym, darmowym OCR-ze. Był FineReader Sprint, ale już go nie ma, poza tym był mocno okrojony.
A co do OCR-a w ogóle - kiedyś używałem węgierskiej Recognity. Program miał bardzo dobry moduł uczenia i przy odrobinie wysiłku i czasu w jakości rozpoznawania prześcigał FineReadera.

pozdrawiam


11 mar 2008 16:42:51
Użytkownik

Dołączył(a): 28 lut 2008 14:06:33
Posty: 13
Post 
Pojawił się już FR9 - ale nie mam pewności czy jest lepszy, może nieznacznie. Ma też łatwiejszy interfejs, ale za to jest duuużo wolniejszy. Dla tych co nie mają za dużo kasy powiem że można spotkać w necie pełne wersje typu "Portable" startujące z pamięci usb albo nawet z płyty CD. Dla mniej zorientowanych; wersja portable nie wymaga instalacji.


11 mar 2008 17:07:28
Zobacz profil
Post 
Dzieki za odpowiedz. A jesli chodzi o wersje portabe dostepne w necie to z tego co wiem są one przerabiane z perłnych platnych wersji. Myle sie?. Pozdro


11 mar 2008 17:21:46
Post 
generalnie używałem FR7, zmiana wersji tylko poprawiła ilość błędów do poprawy. FR 9 nie używałem ale w planach mam :)


17 mar 2008 13:04:30
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2008 19:04:32
Posty: 126
Post 
Czy w FR8 jeśli rozpoznaję pliki .jpg ze zdjęciami stron książki mogę uzyskać pojedynczy plik doc z zawartością kolejnych stron, albo coś mnie zaćmiło albo nie mogę znaleźć takiej funkcji i zawsze otrzymuję tyle plików doc ile rozpoznawanych plików które muszę potem łączyć metoda wytnij/wklej.


19 mar 2008 1:34:35
Zobacz profil
Pocketbook Killer
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2007 20:07:55
Posty: 1513
Lokalizacja: Toruń
eCzytnik: Kindle 3 WiFi
Post 
Poszukaj w opcjach, na pewno jest gdzieś sposób zapisu, nie mam pod ręką tej wersji więć nie podpowiem dokładnie ale z pewnością taka opcja istnieje.

Co do tematu to ja osobiście używam na przemian FR8 oraz Omnipage 16, FR9 wywaliłem z powodu pewnych względów... licencyjnych, że tak to ujmę. Omnipage jest bardzo niedocenianym programem, moim zdaniem funkcjonalnością nie ustępuje wcale FR-owi, chociaż ma małe problemy z kursywą oraz często zamiast "ł" wstawia "l". Ale przecież i FR ma swoje wady, z ciągłbym myleniem cyfry 0 i literki O. Ogólnie te dwa programy są zbliżone poziomem, Omnipage jest za to zauważalnie wolniejszy i zżera większe zasoby komputera.

_________________
"A co zrobiłeś najodważniejszego w swoim życiu?
Splunął na drogę krwawą flegmą. Wstałem dziś rano, odparł."

//Cormac McCarthy - Droga


19 mar 2008 9:53:33
Zobacz profil
Post 
A jakiego OCR polecicie na Maca?


16 kwi 2008 13:35:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: