Teraz jest 20 sty 2019 4:00:40
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Refleksja ogólna do twórczości Tadeusza Kurowskiego 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2012 10:59:22
Posty: 268
eCzytnik: sony
Post Refleksja ogólna do twórczości Tadeusza Kurowskiego
Ma również osadzenie w wolności... Krytyka twórczości, to założenie szlachetne. Jednak tylko wtedy, gdy krytyk sam uzna, że może też być krytykowanym... Taka jest część twórczości autora - snującej opowieść o rzeczach widzialnych - prozaicznych i tym, co niewidzialne - DUCHOWE... O BOGU... Także. O ciągłości życia po przez geny, o poszanowaniu życia każdego człowieka i w każdym zakątku ŚWIATA. O władzy FINANSÓW w rękach garstki ludzi. O rozwarstwieniu PAŃSTW, NARODÓW, dokonywanym przez EKONOMIĘ, RELIGIE, NIENAWIŚĆ. O tym było "TROSZKĘ" w nieodległej twórczej przeszłości. Obecnie "DUŻO" jest utworów o tym chcących opowiadać. Autor też do nich należy. W książce jest też kilka utworów dyskusyjnych dotyczących "nowej poezji" - coraz mniej czytanej !?

Autor - dr hab. inż. Tadeusz Kurowski jest 74 letnim emerytem, inwalidą ruchu z wypadku komunikacyjnego. Swój emerycki czas wypełnia twórczością poetycką w dwóch obszarach: ukłdaniem limeryków i pisaniem wierszy w klasycznej postaci- z rytmem i rymem.
Ułożył 518 limeryków - do publikacji jako e-book. Napisał też 84 wierszy "klasycznych"- również do wydania w formie e-booka. Limeryki "O Polsce "UKŁADAŁ" dla CZYTELNIKÓW - POLAKÓW, bo zwłaszcza w Polsce sytuowana jest ich treść. Wiersze natomiast są na ogół o tematyce ogólnoludzkiej: o życiu, trwaniu, troskach, przemijaniu, żartach... Jest też powaga - zwłaszcza w grupie utworów poświęconych zagadnieniom współczesnego ŚWIATA: ROZWARSTWIENIU PAŃSTW, NARODÓW, MIESZKAŃCÓW ŚWIATA. Cała zebrana w obu książkach twórczość jest odległa od twórczości zawodowej - nauczyciela akademickiego, który publikował podręczniki, skrypty, projekty z dziedziny elektrotechniki. Obie twórczości łączy wyobraźnia o "niewidzialnych": prądzie elektrycznym i DUCHU - zwłaszcza HUMANISTY! Dlatego też i w twórczości autora są wątki dydaktyczne i zaangażowanie w problematykę społeczno- polityczną. HUMANIŚCI na ogół ciepło wyrażają się o elektrykach właśnie z racji łączności z nimi poprzez DUCHA.

Ostatnio wydane książki autora
Obrazek
„Z rytmem rymy. Krótkie utwory od żartów po polityczne” Tadeusza Kurowskiego to zbiór osiemdziesięciu czterech wierszy pisanymi z wyboru, w stylu klasycznym. Mieszczą się w obszarach liryki, ballady, nostalgii i doświadczeń starości autora. Napisane także w reakcji na świat: kultury, polityki, finansów świata i Polski, bratniej wojny – dramatów ogólnoludzkich. Książka nie jest jednak „odtrutką” na powyższe problemy – stara się je przedstawić i zadać pytania egzystencjalne, etyczne, ekonomiczne – dotyczące całej ludzkości i świata. Jako równowagą posługuje się żartem, ironią, refleksją, a także nostalgią starego człowieka – „belfra” akademickiego. Poszczególne utwory nie są także lekarstwem dla duszy będącej w spazmach namiętności, miłości czy rozpaczy.
Książka nie daje żadnych recept, ale stawia wiele pytań. Jest też bardzo różnorodna, nie dająca się streścić. Można w niej za to znaleźć bezpretensjonalne rymy.
Data publikacji:19 sierpień 2015
Język: polski
Ilość stron: 183
Wydawca: Psychoskok
ISBN: 978-83-7900-414-0
Książka dostępna w księgarni internetowej eboo123.pl
Obrazek
„Limeryki o Polsce – od damskich poprzez frywolne do sprośnych nie plugawe ” Tadeusza Kurowskiego to pięćset osiemnaście limeryków wybrzmiewających w różnych odsłonach. Większość z nich inspirowana jest na ogół nazwą miejscowości – różnych miejsc w Polsce. Limeryki, jak wskazuje tytuł rozpoczynają się od miękkich, takich które można mówić przy damach, do tych, które zawierają zapis „twardy” - lecz nie plugawy. To wszystko już było i chyba będzie w tej twórczości znanej od starożytności. Bo jest to twórczość w zasadzie rozwijana w twórczych grupach, na ogół znających się osób, jako rozrywka towarzyska - „mówiona”. Książka należy do tych, których można uczyć się na pamięć.
Autorem tekstów jest wykształcony, emerytowany pan profesor, co daje się odczuć w książce, która posiada cechy inżynierskiego rygoru twórczego – często z wysublimowanym dowcipem sytuacyjnym. Widać też ogromną „radość tworzenia” podczas jej powstawania. Poza limerykami zawartymi w tym zbiorze, występują też inne rymowane formy żartobliwych wypowiedzi o otaczających nas – czytelników- sytuacjach życiowych, zwłaszcza humorystycznych. Są nimi dwuwiersze, mające swój renesans w Krakowie – zwłaszcza po przyznaniu Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej ich twórczyni.
Data publikacji: 19 sierpień 2015
Język: polski
Ilość stron: 216
Wydawca: Psychoskok
ISBN: 978-83-7900-415-7
Książka dostępna w księgarni internetowej eboo123.pl

_________________
przeczytane


21 sie 2015 10:21:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron