Teraz jest 20 sty 2019 4:03:00
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Lawina - powieść sensacyjna Jolanty Marii Kalety 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 05 kwi 2012 10:59:22
Posty: 268
eCzytnik: sony
Post Lawina - powieść sensacyjna Jolanty Marii Kalety
Jest wczesna jesień 1948 roku. W tym czasie Polska tkwi głęboko w mrokach stalinizmu, usiłując wygrzebać się z powojennej ruiny i wszechobecnej nędzy, a świat pogrąża się w zimnej wojnie. Z więzienia wychodzi, po trzech latach odbywania kary, były partyzant Konfederacji Tatrzańskiej i Armii Krajowej chirurg, Jędrek Madej. Otrzymuje skierowanie do pracy w szpitalu w Kowarach, na Dolnym Śląsku. Jego marzenia o nowym, choć w miarę normalnym życiu, szybko legną w gruzach. Każdego dnia, z wolna dociera do jego świadomości straszna prawda, w jakim świecie przyszło mu żyć. Przez przypadek wchodzi w posiadanie tajemniczych fotografii. Na jednej z nich znajduje się dziwny znak – dwa ogniwa łańcucha. Kierując się informacjami z pozostałych fotografii poszukuje miejsca, gdzie wyryto ten znak i co za nim się kryje. Usiłuje poukładać sobie życie osobiste i uczuciowe, co okazuje się niezmiernie trudne do zrealizowania.

Na swojej drodze spotyka przyjaciela, leśniczego Kujawę, również z partyzancką przeszłością, na którego pomoc może liczyć w każdych okolicznościach i który nie zawaha się przed największym poświęceniem, aby ratować przyjaciela. Przeciwko sobie ma oficera KBW, pana życia i śmierci, wszechwładnego porucznika Jenota. Walka między nimi toczy się nie tylko na polu ideologicznym, ale także o serce pięknej dziewczyny. To walka na śmierć i życie. Tytułowa Lawina to pseudonim Madeja z czasów wojny, ale ta prawdziwa, śnieżna, gdy zejdzie w Białym Jarze, wywrze ogromny wpływ na jego los. Będzie musiał postawić na jedną kartę życie swoje, swojej ukochanej i tajemnicę dwóch ogniw łańcucha. Jeżeli plan się nie powiedzie wszyscy zapłacą najwyższą stawkę. Powieść ukazała się w formie elektronicznej i jako wersja drukowana - selkar.pl

Jolanta Maria Kaleta - od urodzenia wrocławianka, z wykształcenia historyk i politolog. Przez szereg lat pracowała we wrocławskich muzeach – Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Historycznym. Uczyła we wrocławskich liceach historii i wiedzy o społeczeństwie. Miłośniczka górskich wędrówek, pieszych i rowerowych. Zauroczona pięknem Sudetów, zwłaszcza Karkonoszy, Gór Sowich, Stołowych i Rudaw Janowickich, zafascynowana rozrzuconymi miedzy nimi miasteczkami z ich bogatą przeszłością. Mężatka, jedyny syn już dorosły, miłośniczka zwierząt, zwłaszcza psów, które zawsze przewijają się przez jej dom.

Na życie jej książkowych bohaterów zasadniczy wpływ mają echa drugiej wojny światowej, jej konsekwencje oraz aktualne wydarzenia polityczne. Jednak nie są one opisywane jako suche fakty. Czytelnik dostrzega je oczyma bohaterów i razem z nimi w nich uczestniczy. Postaci z jej książek to tak zwani zwyczajni ludzie, nie są ani działaczami opozycji, ani członkami aparatu partyjnego. Na skutek różnego rodzaju zbiegów okoliczności zostają wciągnięci w wir sensacyjnych wydarzeń, często zagrażających ich życiu, z którymi muszą poradzić sobie sami. W czasach, w których ich życie umieściła Autorka, to Polska Ludowa, a w niej obywatel nie mógł liczyć na pomoc funkcjonariuszy i strażników prawa. Często to oni właśnie stanowią dla bohaterów powieści największe niebezpieczeństwo. Książkowe wydarzenia zawsze rozgrywają się na Dolnym Śląsku – w którymś z jego uroczych miasteczek lub we Wrocławiu, choć bohaterowie czasami, aby zrealizować postawiony im cel, muszą wyjeżdżać poza granice kraju.

W każdej swojej książce Autorka odwołuje się do bardzo ważnych, autentycznych zdarzeń mających miejsce w przeszłości. Czytelnik w formie sensacyjnej beletrystyki może dowiedzieć się o istnieniu tajemniczego kompleksu Riese w Górach Sowich i tragedii więźniów Gross Rosen, prześledzić historię zrabowania i ukrycia przez Niemców podczas II wojny światowej, cennych dzieł sztuki i prób ich odszukania już po wojnie, nie zawsze zgodnych z prawem, pokosztować smaku niczym nieograniczonej władzy służb specjalnych, poznać realia życia codziennego w PRL-u. A w tle miłość, seks i pieniądze – nieodłączenie związane z ludzkim życiem. Jolanata Maria Kaleta to autorka następujących powieści:

W cieniu olbrzyma - powieść o charakterze sensacyjnym i historycznym. Akcja powieści toczy się zaraz po wojnie na Dolnym Śląsku, w okolicach Gór Sowich. Dostępna w formie książkowej – selkar.pl (http://selkar.pl/aff/skok/products/show/65019 ) oraz w formie ebooka.
Kolekcja Hankego - powieść, w której wątek sensacyjny przeplata się z miłosnym. Jest to druga powieść autorki Jolanty Marii Kalety. Dostępna w formie ebooka.
Wrocławska Madonna - Inspiracją do napisania powieści stało się zagadkowe, nagłośnione w 1961 roku, zniknięcie z kaplicy Arcybiskupa Wrocławskiego na Ostrowie Tumskim, cennego obrazu Łukasza Cranacha Młodszego „Madonna Pod Jodłami”, zwanego ‘Wrocławską Madonną’. Powieść dostępna w wersji elektronicznej oraz jako druk – selkar.pl (http://selkar.pl/aff/skok/wroclawska-madonna-2)
Operacja Kustosz - powieść sensacyjna, w której Autorka sięgnęła po solidną garść faktów z przeszłości – tej dawnej, z czasów II wojny światowej, jak i tej ostatniej, z 1989 roku, kiedy to w Polsce toczyły się obrady Okrągłego Stołu. Dostępna jako ebook oraz w tradycyjnej formie książkowej – selkar.pl (http://selkar.pl/aff/skok/products/show/228248)

_________________
przeczytane


25 mar 2013 11:12:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron