Teraz jest 28 mar 2024 10:02:10




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Jane Austen 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2008 20:39:35
Posty: 37
Lokalizacja: daleko od Ojczyzny
Post 
J. Austen pisze romanse ale na jak najwyzszym poziomie. Opisy swiata przedstawionego w ksiazkach pozwalaja nam na "podroz" do tamtych czasow. Najbardziej jednak fascynuje mnie latwosc z jaka przychodzi Austen pisanie dialogow i opisywanie zasad panujacych na salonach. Pamietam, ze podczas lektury "Rozwazna i romantyczna" siedzialam w kuchni podczas gdy moja mama robila pieczen. Czytajac kolejny dialog pelen wstrzemiezliwych wypowiedzi krzyknelam na głos "nie wierze. jak ona to robi?" zwracajac uwage mojej mamy, ktora spokojnie zaczela i objasniac jakich przypraw uzywa i jak trzeba zwinac boczek, zeby sie dobrze upiekl :D Niezle sie wtedy usmialysmy. Oczywiscie zarazila sie slaboscia do tej pisarki. Polecam te ksiazki kazdej kobiecie, ktora spotkam, i ktora przejawia chocby nikly cien zainteresowania ksiazkami. Szczegolnie polecam je mlodym dziewczyna poniewaz ucza szacunku do samej siebie.

_________________
Per aspera ad astra...


11 paź 2008 9:54:02
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 09 paź 2008 19:21:01
Posty: 21
Post 
Bardzo lubię powieści Jane Austen, aczkolwiek niektóre z nich trochę mnie już nużyły podczas czytania, jak np. Emma. Będę mało oryginalna, ale moja ulubiona to "Duma i uprzedzenie".
Mnie w książkach Austen zachwyca cudowna ironia i złośliwość z jaką autorka opisuje postacie; świetne, błyskotliwe dialogi i fabuła, która jest bardzo interesująca mimo, ze nie ma w niej jakichś wielkich zwrotów akcji. Autorka dobrze oddaje klimat epoki o której pisze (a przynajmniej tak mi się wydaje) ale nie ma w tym nic dziwnego skoro pisała o czasach w których żyła i o warstwie społecznej z której pochodziła.


21 paź 2008 23:39:08
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 paź 2008 19:52:23
Posty: 56
Post 
Z powieści Jane Austen przeczytałam tylko dwie:"Dumę i uprzedzenie" oraz "Rozważną i romantyczną". W "Dumie..." podobają mi się postacie- bardzo barwne i charakterystyczne(np. ojciec i matka Lizzy, ciotka Darcy'ego). Poza tym idealnie przedstawione realia tamtych czasów i mentalność ludzi. A do tego dobry język.


25 paź 2008 23:54:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2008 22:21:21
Posty: 63
Post 
Uważam, że „Duma i uprzedzenie” to romans wszech czasów. Przede wszystkim dlatego, że przedstawia niby banalną historię miłości dwojga ludzi (Elizabeth Bennet i Pana Darcy’ego) w sposób, nazwijmy to, odarty z egzaltowanego oczarowania. Opowieść ta jednak (a może właśnie dlatego) porusza i wzrusza.
Opowieść o uczuciu dwojga głównych bohaterów osadzona została w realiach XIX-wiecznej Anglii, w sferze ziemiańskiej (jak wszystkie książki Jane Austen). Autorka w niepozbawiony humoru sposób przedstawia trudną sytuację panien na wydaniu, które nie mogą pochwalić się znacznym posagiem.
Poza tym, w powieści podoba mi się cały zbiór ciekawie przedstawionych charakterów - cyniczny pan Bennet i jego bezmyślna żona, pozbawiona krytycyzmu wobec swoich umiejętności wokalno-muzycznych Mary Bennet, poszukująca wrażeń i bogatego męża Lidia Bennet, nieumiejętnie uwodząca Pana Darcy’ego Caroline Bingley, zarozumiała i wyniosła lady Catherine de Bourgh oraz pastor Collins, chyba najbardziej komiczna postać w całej książce.
Wspomnę jeszcze o bardzo wyrazistych portretach psychologicznych kobiet. Austen, może trochę tendencyjnie, pochwala mądrość i rezolutność kobiet, czyli inaczej hołduje zasadzie „nie wszystko złoto, co się świeci”. Czyni to powieść jeszcze bardziej interesującą.
Myślę, że „DiU” warto przeczytać, choćby po to, żeby pośmiać się z dowcipnych dialogów i postaci pastora Collinsa.


18 gru 2008 23:41:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 gru 2008 3:50:50
Posty: 27
Post 
Jestem po lekturze "Perswazji" opowiesci o dojrzalych uczuciach dojrzalych ludzi i o milosci,ktora mimo przeszkod w postaci barier towarzyskich ,dlugiej rozlaki oraz dumy i strachu przed prosba o danie drugiej szansy, trwa latami.Lubilam ta ksiazke gdyz nie tylko jest to romantyczna powiesc ale jednoczesnie ukazuje nam tlo historyczne,stosunki spoleczne i zasady towarzyskie w roznych klasach spolecznych.No i ten ujmujacy sposob pisania,slownictwo fantastyznie oddajce atmosfere czasow.Przyjemna lektura.


19 gru 2008 2:36:22
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 30 paź 2008 21:47:46
Posty: 23
Lokalizacja: POLOGNE
Post 
Poczatkowo 'perswazje' wcale nie interesowaly mnie a ni nie wciagaly, brakowalo mi jakiejs iskry. dopiero potem zainteresowalam sie historia Anny Elliot. Musze przyznac, ze spodobala mi sie ta ksiazka. Nie jest cukierkowa, opowiada o 'powtorce z milosci', a nie o tym, ze ktos w kims zakochal sie od pierwszego wejrzenia i od razu slub. Poza tym bohaterka wcale nie jest lekkomyslna, rozpieszczona laleczka, ale rozsadna kobieta. To sa takie prostsze przyczyny moich pozytywnych wrazen z 'Perswazji'. Te bardziej skomplikowane sa bardzo podobne do tych podanych przez moja przedmowczynie:)

_________________
OlQa


22 gru 2008 19:41:59
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 30 gru 2008 9:50:46
Posty: 8
Post 
Duma i uprzedzenie to moim zdanie najlepsza powieść Jane Austin. Można ją czytać kilka razy i się nie znudzi. Nie tak dawno przeczytałam ostatnią powieść J Austin Perswazje i okazoło się że jest również bardzo dobra. Wszystkim którzy jej jeszcze nie czytali gorąco polecam.


04 sty 2009 15:00:05
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 sty 2009 21:11:37
Posty: 14
Post 
I ja jestem pod wrażeniem książek Jane Austin a zwłaszcza jej dialogi,błyskotliwe,czasami ironiczne ale zawsze takie jakie chciałoby się wypowiedzieć.Jeszcze nie przeczytałam "Perswazji" ale wiem że będzie warto chociaż ,to dawne czasy jednak wciąż aktualne problemy między ludźmi.


04 lut 2009 14:19:53
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 sty 2009 18:20:35
Posty: 52
Post 
Ja cenie Jane Austen glownie za to, ze pisala w swojej epoce, bardzo odwazne, jak na tamte czasy, powiesci. Jej bohaterki byly moze czasami glupiutkie, ale zawsze dorastaly i wyciagaly wnioski, ktore dla kobiet w tamtym czasie moglyby byc zgubne. Wysmiewala spoleczne ograniczenia, towarzyskie zagrywki ówczesnej szlachty i wlascicieli ziemskich. To, ze kobiety byly nudne i bez ambicji, to ze faceci byli czasem tez beznadziejni. Nie tego oczekiwano po literaturze pisanej przez kobiety w tamtym czasie.

_________________
"Nie ma mnie tam, gdzie nie ma tego, o co chodzi" Witkacy


12 lut 2009 17:42:40
Zobacz profil
Post 
Jane Austen to jedna z moich ulubionych pisarek, pierwszą jej książkę "Emma" przeczytałam po angielsku jkaieś 2 lata temu i od tego czasu czytam jej książki i oglądam ekranizacje


17 lut 2009 16:04:37
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lut 2009 18:37:41
Posty: 17
Lokalizacja: Beaver Village/RzeszĂłw
Post 
Przed lekturą powieści Jane Austen książki tego typu jakoś wcale mnie nie fascynowały i nigdy po nie nie sięgałam. Ale po obejrzeniu i późniejszym przeczytaniu "Rozważnej i romantycznej" wszystko się zmieniło! Nie miałam zwyczaju zaczytywania się w współczesnych romansidłach. dlatego też przypuszczałam, że książki Austen nie będą się wiele różniły. Jakież było moje zdziwienie, że realia i wiek mogą tyle zmienić. Najbardziej podoba mi się w jej książkach całkiem inne podejście do człowieka i jego uczuć. Jak dla mnie całkiem inny świat! :D:D:D

_________________
This is not a love song!


22 lut 2009 17:21:49
Zobacz profil
Post 
Romanse są dla kobiet? Na to wskazują wpisy, większość jest autorstwa kobiet. Ale ja, prawie już staruch 40 na karku uważam, że takie romanse jak panny Austen są także dla mężczyzn,. Piękny język, dobra fabuła, ciekawe postacie to wszystko powoduje, że żal mi że Jane Austen nie żyła dłużej.
PS.
Zwróćcie Państwo, że np. Duma i uprzedzenie ma już dwa wieki a my się wciąż w niej rozczytujemy. Czy to nie najlepszy komentarz, że poziom tej powieści jest niesłychanie wysoki?


03 mar 2009 14:57:38
Post Re: Jane Austen
To prawda, powieści Jane Austen są ponadczasowe, zawsze z przyjemnością wraca sie do ich lektury :) uważam że nie są one tylko dla kobiet, gdyż wszystko zależy od gustu czytelnika (ale z pewnością większą część zainteresowanych stanowią kobiety ;p)


10 kwi 2009 17:45:44
Użytkownik

Dołączył(a): 14 kwi 2009 18:27:54
Posty: 5
Post Re: Jane Austen
Kocham J Austen za jej ciepły krytycyzm do otoczenia. Z książek wyziera obraz kobiety, która dobrze zna wszystkie wady swego świata, ale kocha go bezgranicznie mimo wszystko. I godzi sie nań, cho nie do końca go akceptuje. To cudowne. Czytając "Dumę...", czy "Emmę...", marzę, by spotkać na swej drodze taką Jane i szczerze się z nią zaprzyjaźnić i nagle zdaję sobie sprawę, że już ją znam i lubię. Teraz tylko wystarczy spróbować, spojrzec na nasz własny świat jej oczami :D


14 kwi 2009 19:27:55
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sie 2010 10:13:10
Posty: 23
Post Re: Jane Austen
Bardzo lubię jej styl. Ostatnio czytałam coś co w sumie jest do niego podobne. Książkę Roberta Goolricka pt."Żona godna zaufania".


26 sie 2010 10:22:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: