Teraz jest 28 mar 2024 16:55:12




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Watts Nigel - Jak napisać powieść 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lip 2008 21:40:07
Posty: 40
Lokalizacja: Katowice
Post Watts Nigel - Jak napisać powieść
W odróżnieniu od powyżej omówionej „Lekcji pisania” książka Wattsa jest typowym poradnikiem, których wiele ukazuje się poza granicami naszego kraju. Ten autor z kolei jest przekonany, że podstaw (podkreślam to słowo) pisania można się nauczyć. Jak już stwierdziłem jest to jeden z wielu podręczników i od razu dodam, że czytałem lepsze. Miałem możliwość zapoznania się z co najmniej dwudziestoma pozycjami tego typu, od bardzo specjalistycznych ( jak pisać romanse, horrory czy powieści autobiograficzne) po ogólne (np. „Być pisarzem” czy „Sztuka fabuły”), więc mam z czym porównać to wydawnictwo. Po opublikowanej w 1996 roku przez wydawnictwo Galaktyka „Sztuki pisania” jest to chyba pierwszy podręcznik traktujący ów temat w miarę poważnie i dogłębnie. Watts nie jest znanym w Polsce prozaikiem, ale wydaje się być dobrym analitykiem i nauczycielem, a przynajmniej jego podręcznik sprawia takie wrażenie. Zdaje się poruszać wszystkie podstawowe problemy związane z pisaniem powieści (pomysł, fabuła, postać, dialog, styl, sposób narracji) a także i te mniej zależne, jak sposoby gromadzenia dokumentacji czy marketing. Wszystko to ubarwione jest cytatami wypowiedzi znanych pisarzy („To nie my wybieramy tematy. To one wybierają nas.” G.Flaubert), odpowiednio dobranymi ćwiczeniami warsztatowymi czy nawet schematami graficznymi. Mogę więc tę książkę polecić każdemu, kto zainteresowany jest podjęciem własnych prób literackich, nie gwarantując oczywiście, że napisze dobrą książkę, ale tylko tyle, że dowie się o czym należy pomyśleć nim zacznie się pisać.

_________________
Mam mało czasu


08 lip 2008 22:02:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron