Teraz jest 19 kwi 2024 11:21:04




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Barth John - Opowiadać dalej 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 08 lip 2008 21:40:07
Posty: 40
Lokalizacja: Katowice
Post Barth John - Opowiadać dalej
Z zainteresowaniem śledzę wszystkie publikacje Johna Bartha, więc rzecz jasna nie mogłem przegapić jego najnowszej książki. Teksty w „Opowiadać dalej” określone są jako opowiadania, ale nie dopiero po ich przeczytaniu czytelnik zorientuje się, że nie było nazwanie gatunku literackiego, lecz stwierdzenie czynności, czyli samego faktu opowiadania. Trochę to zagmatwane, ale postaram się wyjaśnić wszystko bliżej, o ile to będzie możliwe. Już samo motto książki, a jest nim zapisana symbolami matematycznymi zasada nieoznaczoności Heisenberga, która upraszczając mówi, że niczego nie możemy być pewni, pozwala mi jednak powątpiewać w zdolność wyjaśnienia tej książki do końca. Barth zawsze lubił zgłębiać formę krótkich wypowiedzi literackich, czasami doprowadzając do absurdu, czy do tak zawiłych kombinacji, pełnych cytatów w cytatach czy nawiasów w nawiasach, że czytelnik kompletnie tracił orientację; ale także potrafił pisać klasyczne, wywodzące się z poetyki O.Henry’ego opowiadania. Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że autor ten posiada warsztat literacki w małym palcu, potrafi opowiedzieć wszystko, od krótkiej epifanii po szalenie rozbudowaną i wielowątkową powieść. „Opowiadać dalej” to próba zgłębienia samej natury opowiadania, gdzie ważny staje się moment mówienia czy pisania, jako czynność sama w sobie a nie jako przygotowanie do podania pointy czy rozwiązania jakiejś zagadki. Fragmenty prozatorskie Bartha niczego nie rozwiązują, do niczego nie doprowadzają, choć do czegoś dążą. Rozwijają się niczym kłębowisko różnych nitek porozwijanych ze szpulek, które ktoś porzucił na długo przed rozwinięciem ich do końca. W trakcie tego opowiadania Barth jednak ani na chwilę nie pozwala czytelnikowi zapomnieć o tym, że do czynienia ma on z fikcją literacką, z tekstem a nie żywym wydarzeniem. Tom ten jest więc bez żadnych wątpliwości kawałkiem niezłej, ale wyrafinowanej literatury nie dla każdego. Tylko wybrani będą moim zdaniem w stanie smakować ten typ pisarstwa, więc w żadnym wypadku nie mogę polecić tego osobom spragnionym tradycyjnych opowiadań czy łatwej do przyswojenia narracji. Mimo to polecam.

_________________
Mam mało czasu


08 lip 2008 22:14:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: