Teraz jest 24 kwi 2024 5:56:38




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Czcionki dodatkowe dla Booxów 
Autor Wiadomość
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Nie pożyczam czytnika, dla mnie to sprzęt indywidualnego użycia jak szczoteczka do zębów:) Deja vu z szeryfem jeszcze jestem skłonna zostawić, ale wolę to posuwać, żeby sobie zrobić miejsce na swoje, lepsiejsze:)


15 gru 2012 19:37:47
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2012 17:42:57
Posty: 72
eCzytnik: Kobo Aura HD
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Khouri napisał(a):
Udało mi się zainstalować Cambrię. Otóż problem wynikał w głównej mierze z z rozszerzenia pliku... Nie zauważyłam, że w całej rodzinie tylko odmiana regular miała rozszerzenie TTC zamiast TTF. Aż mi łyso, no ale zmieniłam na ttf i hula.

Teraz mam dodatkowe pytanie co do odinstalowania pozostałych, bezużytecznych dla mnie krojów, proszę o napisanie, które można usunąć bez szkody dla programów systemowych czytnika i podanie masek dla skryptu:
- courier std
- deja vu
- myriad pro
- wen quan

Troszkę to dziwne, że czcionka ttc nie zadziałała. Czytnik ten typ obsługuje i nawet fabrycznie jest wgrana czcionka wqy-zenhei.ttc, którą jednak polecam usunąć, bo nie radzi sobie z polskimi znakami. Możesz użyć maski: wqy-z*.ttc


15 gru 2012 22:55:33
Zobacz profil
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Jony napisał(a):
Troszkę to dziwne, że czcionka ttc nie zadziałała. Czytnik ten typ obsługuje i nawet fabrycznie jest wgrana czcionka wqy-zenhei.ttc, którą jednak polecam usunąć, bo nie radzi sobie z polskimi znakami. Możesz użyć maski: wqy-z*.ttc


Skrypt nie działał, bo wzór jest dla rozszerzenia ttf. Byłoby ok, gdyby zrobić drugi instalator z ttc.

Co do usuwania pozostałych fontów, poczekam aż Robert z Arta potwierdzi, które fonty są do wywalenia, ale dzięki za maskę.


15 gru 2012 23:05:28
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2012 17:42:57
Posty: 72
eCzytnik: Kobo Aura HD
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Czcionkę wqy-zenhei.ttc można bez obaw usunąć z czytnika. Nie miałem żadnych problemów po jej wykasowaniu.
Przygotowałem paczkę dzięki której będziesz mogła usunąć i ewentualnie przywrócić tą czcionkę.
Paczka WQYZenHei.zip


16 gru 2012 13:21:21
Zobacz profil
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Wielkie dzięki, skorzystam z chęcią ze skryptu. Swoją droga przydałoby się gdzieś umieścić te skrypty w jednym miejscu, bo są porozwalane po całym wątku i szukanie tego to problem.


16 gru 2012 17:15:08
Użytkownik

Dołączył(a): 04 gru 2012 22:00:51
Posty: 20
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso...soon
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Robert ArtaTech napisał(a):
Kingfisher napisał(a):
Nie wiem, czy piszę dość jasno, ale w komputerze naciskam np. prawy przycisk myszki i tworzę np. nowy folder, a tutaj (o zgrozo) nie wiem :?
Po podłączeniu czytnika do komputera, pojawia się w nim nowy dysk (nowa litera), który jest właśnie pamięcią wewnętrzną czytnika. Tak samo jak karta SD.
To właśnie na tym nowym dysku, z zawartością pamięci czytnika, wykonuje się operacje zakładania katalogu, kopiowania, czy usuwania plików.

Jesli czytnik nie jest podłączony do komputera, to przeglądając strukturę katalogów, można uruchomić "Menu" i w grupie "Plik" są dostępne różne opcje do operacji na plikach.


Wchodzę do menu, ale nie widzę "Plik". Na pewno go wcześniej widziałem! Czy się gdzieś zapodział? Na pewno go nie usuwałem. Z tej prostej przyczyny, że nie wiem jak. :?


16 gru 2012 18:54:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 gru 2012 22:00:51
Posty: 20
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso...soon
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Zapytałem się jeszcze o kilka rzeczy, do tego dodałem odpowiedź Roberta i moje wcześniejsze pytania chyba się skasowały. Zatem powtórzę:

Czcionki wgrywałem po kolei i sprawdzałem czy mam jeszcze miejsce. Najpierw usunąłem z poziomu komputera wcześniejsze paczuszki (Kurier, Georgia, Museo, Apolonia, Bitstream, FertigioPro), a później je wgrywałem, patrząc po wgraniu każdej, czy jest jeszcze miejsce. W rezultacie mam 3 nowe Bitstream, i po jednej z każdego rodzaju wymienionych wyżej, prócz wcześniejszych. Do czego zmierzam. Czy wgrywając czcionkę, np. Kurier mam uruchomić jedynie "!Instaluj_Kurier.oar" i to wszystko, cz mam np. wybrać "Kurier-Bold.ttf", a dopiero później "!Instaluj_Kurier.oar". Chodzi mi o to, że teraz mam po jednym "przedstawicielu" każdej z czcionek. Czy tak ma być?

Kolejne pytanie. Czy z poziomu czytnika mogę usunąć jakąś czcionkę. Pamiętam, że Robert radził, żeby nie usuwać czcionek Adobe - CourierStd, RyoGothicPlusN i SymbolStd. Tego nie zrobię, ale może zwolnić miejsce na jakąś inną czcionkę? Zaznaczam, że nie jestem taki szybki do usuwania. Tylko chciałem na przyszłość wiedzieć.

I jeszcze jedno. Chciałem się upewnić. Aplikacje typu FBreader, Coolreader służą do odczytywania książki napisanej w formacie Epub? Czy o to chodzi? Jak na razie mam cztery książki i tylko w Epub. Za radą Khouri będę więcej czytał i może mniej zawracał głowę na forum. Tak naprawdę, to dopiero zacząłem czytać jedną z książek. Cały czas coś ustawiam.


16 gru 2012 20:46:27
Zobacz profil
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Cytuj:
Czy wgrywając czcionkę, np. Kurier mam uruchomić jedynie "!Instaluj_Kurier.oar" i to wszystko, cz mam np. wybrać "Kurier-Bold.ttf", a dopiero później "!Instaluj_Kurier.oar". Chodzi mi o to, że teraz mam po jednym "przedstawicielu" każdej z czcionek.


Pakiet instalacyjny dla fontu składa się z:
- !Instaluj_Kurier.oar
- !Odinstaluj_Kurier.oar
- !Restart_czytnika.oar
- plików fontów - w tym przypadku: Kurier-Bold.ttf, Kurier-BoldItalic.ttf,Kurier-Italic.ttf, Kurier-Regular.ttf


Pliki mają być w jednym folderze w pamięci czytnika (u mnie cała ścieżka folderów to: BooxPatch/fonts/kurier).
Ty jedynie uruchamiasz instalację poprzez kliknięcie (w czytniku, nie w komputerze) pliku "!Instaluj_Kurier.oar". Akurat ten skrypt instaluje Ci wszystkie 4 fonty od razu i automatycznie. Musisz po wszystkim zrestartować czytnik klikając plik: "!Restart_czytnika.oar". Jeśli chcesz odinstalować fonty klikasz plik: !Odinstaluj_Kurier.oar (analogicznie, skrypt usuwa wszystkie 4 odmiany tego fontu)i znowu restartujesz czytnik. To wszystko.

Acha edit jeszcze: to, czy zainstalowały Ci się wszystkie 4 odmiany fontu, najlepiej sprawdzać np. w FBReaderze na jakiejś otwartej książce. W menu wybierasz KRÓJ CZCIONKI (Kurier), a w zakładce CZCIONKA (tam gdzie masz do ustawienia wielkość czcionki) masz jeszcze napisane GRUBA i KURSYWA na samym dole pod liczbami - jeśli to klikniesz i font przeskoczy, tzn. że zainstalowały się wszystkie 4 (italic bold uzyskujesz jednocześnie zaznaczając grubą i kursywę w menu programu).
W menu głównym czytnika - Ustawienia - Domyślna czcionka - widać tylko nazwę fontu, bez odmian. To może być mylące, dlatego ja zawsze sprawdzam po prostu na książce.

Cytuj:
Czy z poziomu czytnika mogę usunąć jakąś czcionkę. Pamiętam, że Robert radził, żeby nie usuwać czcionek Adobe - CourierStd, RyoGothicPlusN i SymbolStd. Tego nie zrobię, ale może zwolnić miejsce na jakąś inną czcionkę? Zaznaczam, że nie jestem taki szybki do usuwania. Tylko chciałem na przyszłość wiedzieć.


Ja usunęłam fonty Bistream - nie mają polskich znaków, do niczego nie służą, zwolniło mi się miejsce na 3 dodatkowe fonty. Tu jest paczka, jeśli chcesz usunąc fonty, używasz tylko pliku "!Odinstaluj_BitstreamVera.oar"
http://dl.dropbox.com/u/12091187/Onyx_BOOX/druk/BitstreamPack.zip

Cytuj:
Aplikacje typu FBreader, Coolreader służą do odczytywania książki napisanej w formacie Epub? Czy o to chodzi? Jak na razie mam cztery książki i tylko w Epub.


CoolReader - czyta epub + fb2 + chm
FBReader - czyta mobi +epub +fb2 +chm +doc

W menu głównym czytnika wchodzisz w Ustawienia - Preferowane aplikacje - i tutaj ustawiasz, który program ma otwierać jakie pliki. Ja dla wygody używam FBReadera do mobi i epub. CoolReader nie pamiętał ustawień (zmieniał mi czcionkę) i po prostu dałam sobie z nim spokój. U innych ludzi z tego co wiem działa on dobrze, to ja mam pecha. Musisz sobie sprawdzić sam, który Ci się bardziej podoba.


16 gru 2012 21:48:31
Użytkownik

Dołączył(a): 04 gru 2012 22:00:51
Posty: 20
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso...soon
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Khouri napisał(a):
Cytuj:
Czy wgrywając czcionkę, np. Kurier mam uruchomić jedynie "!Instaluj_Kurier.oar" i to wszystko, cz mam np. wybrać "Kurier-Bold.ttf", a dopiero później "!Instaluj_Kurier.oar". Chodzi mi o to, że teraz mam po jednym "przedstawicielu" każdej z czcionek.


Pakiet instalacyjny dla fontu składa się z:
- !Instaluj_Kurier.oar
- !Odinstaluj_Kurier.oar
- !Restart_czytnika.oar
- plików fontów - w tym przypadku: Kurier-Bold.ttf, Kurier-BoldItalic.ttf,Kurier-Italic.ttf, Kurier-Regular.ttf


Pliki mają być w jednym folderze w pamięci czytnika (u mnie cała ścieżka folderów to: BooxPatch/fonts/kurier).
Ty jedynie uruchamiasz instalację poprzez kliknięcie (w czytniku, nie w komputerze) pliku "!Instaluj_Kurier.oar". Akurat ten skrypt instaluje Ci wszystkie 4 fonty od razu i automatycznie. Musisz po wszystkim zrestartować czytnik klikając plik: "!Restart_czytnika.oar". Jeśli chcesz odinstalować fonty klikasz plik: !Odinstaluj_Kurier.oar (analogicznie, skrypt usuwa wszystkie 4 odmiany tego fontu)i znowu restartujesz czytnik. To wszystko.

Acha edit jeszcze: to, czy zainstalowały Ci się wszystkie 4 odmiany fontu, najlepiej sprawdzać np. w FBReaderze na jakiejś otwartej książce. W menu wybierasz KRÓJ CZCIONKI (Kurier), a w zakładce CZCIONKA (tam gdzie masz do ustawienia wielkość czcionki) masz jeszcze napisane GRUBA i KURSYWA na samym dole pod liczbami - jeśli to klikniesz i font przeskoczy, tzn. że zainstalowały się wszystkie 4 (italic bold uzyskujesz jednocześnie zaznaczając grubą i kursywę w menu programu).
W menu głównym czytnika - Ustawienia - Domyślna czcionka - widać tylko nazwę fontu, bez odmian. To może być mylące, dlatego ja zawsze sprawdzam po prostu na książce.

Cytuj:
Czy z poziomu czytnika mogę usunąć jakąś czcionkę. Pamiętam, że Robert radził, żeby nie usuwać czcionek Adobe - CourierStd, RyoGothicPlusN i SymbolStd. Tego nie zrobię, ale może zwolnić miejsce na jakąś inną czcionkę? Zaznaczam, że nie jestem taki szybki do usuwania. Tylko chciałem na przyszłość wiedzieć.


Ja usunęłam fonty Bistream - nie mają polskich znaków, do niczego nie służą, zwolniło mi się miejsce na 3 dodatkowe fonty. Tu jest paczka, jeśli chcesz usunąc fonty, używasz tylko pliku "!Odinstaluj_BitstreamVera.oar"
http://dl.dropbox.com/u/12091187/Onyx_BOOX/druk/BitstreamPack.zip

Cytuj:
Aplikacje typu FBreader, Coolreader służą do odczytywania książki napisanej w formacie Epub? Czy o to chodzi? Jak na razie mam cztery książki i tylko w Epub.


CoolReader - czyta epub + fb2 + chm
FBReader - czyta mobi +epub +fb2 +chm +doc

W menu głównym czytnika wchodzisz w Ustawienia - Preferowane aplikacje - i tutaj ustawiasz, który program ma otwierać jakie pliki. Ja dla wygody używam FBReadera do mobi i epub. CoolReader nie pamiętał ustawień (zmieniał mi czcionkę) i po prostu dałam sobie z nim spokój. U innych ludzi z tego co wiem działa on dobrze, to ja mam pecha. Musisz sobie sprawdzić sam, który Ci się bardziej podoba.


Sprawdziłem!!! Zainstalowały się po cztery odmiany poszczególnych fontów! Ja mam scieżkę BooxPatch/Czcionki/Kurier. W końcu to złapałem. Rzeczywiście trochę jest to mylące - widać nazwy fontów bez ich odmian. Sprawdziłem według Twojej podpowiedzi. Jest OK. Dziękuję!!!


16 gru 2012 22:18:24
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2012 16:16:41
Posty: 429
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso, HP SLATE 2
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Oba programy też czytają RTF'y - wystarczy spakować RTF do ZIP'a - i plik jest "widziany" jako FB2 - czyli ustawiając program do FB2 ustawiamy odrazu spakowanego RTF'a. Nie trzeba nic zmieniać - pakijemy RTF'a do ZIP'a i tyle.

Ja wolę CoolReader'a - zwłaszcza po ostatniej poprawce - gdy można przerzucać strony dotykiem. :D :D

Khouri - wg mnie Masz problem z plikami - CoolReader przechowuje konfigurację i to co "pamięta" w plikach - jak któryś sie uszkodził to CR nie jest w stanie zapisać.
Spróbował bym zformatować pamięć i wgrać soft od nowa. CR utworzy sobie pliki od nowa i powinno działac. Przy Czyszczeniu / Formacie Pamięcie nalezy PAMIĘTAĆ o skopiowaniu wszystkiego - bo ta operacja skasuje nam wszystko.

_________________
HP SLATE 2 - Viliv S10 Blade - GigaByte M912M - Boox i62 Espresso


20 gru 2012 10:58:52
Zobacz profil
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Dzięki za sugestie. Przed świętami jednak nie będę eksperymentować z formatem i wgrywaniem softu, bo wyjeżdżam i chcę mieć czytnik bez żadnego kuku na ten wyjazd.
W sumie nie bardzo też wiem jak się za to zabrać, bo jeszcze nie przeczytałam wszystkiego o takich akcjach naprawczych.

Jeśli chodzi o formaty, to ja najbardziej lubię mobi, konwersja do niego i z niego jest najmniej problemowa na calibrze, a epuby nie zawsze mi się podobają. Z tego względu i tak używam FbReadera. Jego funkcje są dla mnie wystarczające, po zmianie fontów jest tak jak lubię. Brakuje mi jeszcze możliwości wyrównania tekstu do lewej, bo justowanie od dechy do dechy tworzy brzydkie "dziury" w tekście, jest jakiś skrypt na to?


20 gru 2012 15:57:23
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2012 16:16:41
Posty: 429
eCzytnik: Onyx Boox i62 Espresso, HP SLATE 2
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Całość jest banalna do przeprowadzenia :

Czytnik podłączamy do komputera i zgrywamy ksiazki oraz to co chcemy zachować np. MP3, Obrazki itp.
Wchodzimy w Opcje i znajdujemy Formatuj Pamięć. Odpalamy i po zawodach.

Wgranie softu też jest banalne i opisana na stronie.

Ale rozumiem :D po swiętach przyjdzie czas na dzialanie. :D

Ja lubię EPub'y - CoolReader je ładnie obsluguje, a z najnowszą jego wersją jest super.

_________________
HP SLATE 2 - Viliv S10 Blade - GigaByte M912M - Boox i62 Espresso


20 gru 2012 18:39:14
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2012 17:42:57
Posty: 72
eCzytnik: Kobo Aura HD
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
CoolReader ustawienia przechowuje w katalogu cr3 w pamięci wewnętrznej, więc w pierwszej kolejności proponowałbym wykasowanie tego katalogu. Gdy to nie pomoże, format pamięci i wgranie na nowo softu.


20 gru 2012 19:28:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2009 12:37:57
Posty: 77
eCzytnik: Kobo Aura H20
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Robert ArtaTech napisał(a):
Czcionki Adobe (do nich należą też: CourierStd, RyoGothicPlusN i SymbolStd) nie mają polskich liter, ale są także źródłem obcych znaków, np. arabskich, japońskich czy chińskich.
Ryzykując usuwanie którejkolwiek z czcionek, trzeba mieć zawsze kopię zapasową plików tych czcionek.


A czy jeszcze któreś czcionki są "niezbędne" z punktu widzenia czytnika?


01 sty 2013 10:38:47
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2012 6:23:07
Posty: 41
Post Re: Czcionki dodatkowe dla Booxów
Cytuj:
Brakuje mi jeszcze możliwości wyrównania tekstu do lewej, bo justowanie od dechy do dechy tworzy brzydkie "dziury" w tekście, jest jakiś skrypt na to?

CoolReader:
Ignoruje deklaracje CSS zawarte w dokumencie: w tym celu ma własne ustawienia w następującej lokalizacji (i62e v.1.8):
/usr/share/cr3/epub.css
W tymże pliku defaultowo zadane jest dla odczytu plików epub (sam początek dokumentu, druga linijka):
Kod:
p { text-align: justify; text-indent: 1.2em; margin-top:0em; margin-bottom: 0em }

By pozbyć się justowania w obrębie akapitu od dechy do dechy, należy zmienić w text-align z justify na left.
Przy okazji można ustawić, jeśli się ceni i lubi nieco większe odstępy międzyakapitowe niż międzywierszowe, wartość odpowiadającą upodobaniom, np. margin-top:0.25em; margin-bottom: 0.25em i/lub zwiększyć światło międzywierszowe w akapicie dopisując deklarację line-height z wartością np. 1.2 em.
Dla różnych formatów są w katalogu osobne pliki css (doc, epub, fb2, htm, rtf, txt).

FBreader:
Sprawa wygląda jak wyżej. Ma zaszyte na sztywno deklaracje CSS tu:
usr\share\onyx_reader\onyx_reader\default\styles.xml
Dla uzyskania wyrównania w chorągiewkę, tj. do lewego marginesu, w linii 4
Kod:
   <style id="0" name="Regular Paragraph" firstLineIndentDelta="20" allowHyphenations="true"/>

należy dodać alignment="left":
Kod:
   <style id="0" name="Regular Paragraph" firstLineIndentDelta="20" allowHyphenations="true" alignment="left"/>


Dla uzyskania ładnych odstępów międzyakapitowych można dodać spaceBefore="2" spaceAfter="2" (z wartością należy pokombinować, aż utrafi się w podobający się odstęp):
Kod:
   <style id="0" name="Regular Paragraph" firstLineIndentDelta="20" allowHyphenations="true" alignment="left" spaceBefore="2" spaceAfter="2"/>


Nie podaję maszynki (skryptu) tylko opisuję, jak to wygląda u mnie pod firmware 1.8 dla i62e, bo nie wiem, jak to wygląda w innych i jeszcze sobie ktoś coś zepsuje: wiedząc czego szukać, dociekliwy dłubacz wyposażony np. w filemanager OTFM 6.1 (http://pl.rghost.net/41752495) poradzi sobie śpiewająco.

Screen z CoolReader
Obrazek
Screen z FBreader
Obrazek


01 sty 2013 23:44:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron