Teraz jest 29 mar 2024 1:19:46




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Historia alternatywna - nowa forma książki historycznej 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2008 13:01:26
Posty: 21
Post Historia alternatywna - nowa forma książki historycznej
Ciekawy jestem jak się zapatrujecie na książki zwane potocznie historią alternatywną. W moim przypadku po przeczytaniu książki historycznej starałem się zawsze umiejscowić opisywane wydarzenia.Pamiętam jak kombinowałem po przeczytaniu"Chwały Cesarstwa" Jean D Ormesson. Uważam że tego typu książki pozwalają wyrobić u czytelnika własny pogląd na opisywane wydarzenia.
"Wysoki zamek',"WWW.1939.com.pl"."Krzyżacki poker","Oś czasu"


05 lis 2008 11:59:42
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2008 21:43:35
Posty: 22
Post 
Moim zdaniem, żeby docenić wszystkie lub część wątków zawartych w tzw. historiach alternatywnych trzeba posiadać dosyć dobrą wiedzę historyczną z epoki w której dzieje się akcja utworu - dotyczy to zarówno czytelnika jak i pisarza. Dla pisarza więc powieść to temat bardzo śliski (zawsze znajdzie się jakiś krytyk, który wytknie ewentualne braki w spójności i konsekwencji fabuły).Inna sprawa, że pisarz może w tej niby-historycznej konwencji rozwinąć skrzydła wyobraźni. Dla czytelnika taka lektura jest wymagająca. Wysupłanie z tekstu fragmentów opartych na wydarzeniach rzeczywistych od tych zmyślonych będzie rzeczą trudną bez znajomości historii. Osobiście czytam takie książki traktując je jako fantastykę, ew. political fiction. Z tego powodu teza jakoby historie alternatywne miały być nową formą powieści historycznej uważam za chybioną.


13 gru 2008 21:00:38
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lis 2008 12:58:01
Posty: 177
eCzytnik: kindle DX
Post 
ja uwielbam historie alternatywne, lubię sobie pogdybać

zresztą wystarczy poczytać Europę N. Daviesa aby znaleźć kilka ciekawych wersji możliwych wydarzeń w danym czasie - Davies jes przeciwnikiem czytania historii od tyłu, tz. wiemy, np. że powstanie warszawskie upadło, więc wnioskujemy, że nie mogło być inaczej - to błędny wniosek; dobry historyk widzi różne możliwości rozwoju wydarzeń, choć wie, że tylko jedna z tych możliwości została wykorzystana

z innych (nie historycznych autorów) podobało mi się Fatherland (zarówno książka jak i film) - ciekawa wersja co by było, gdyby Hitler wygrał II wojnę światową (co było jak najbardziej realne)


15 gru 2008 13:32:38
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lis 2008 7:49:00
Posty: 11
Post 
Dobrze napisana historia alternatywna jest wybornym daniem cztelniczym (dobra w sensie spójna, prawdopodobna, uzasadniona, przemyślana).
Oto parę przykładów, które pamiętam:

"Człowiek z Wysokiego Zamku" Philipa K. Dicka - Państwa Osi wygrywają II wojnę światową, USA pod okupacją Japonii i Niemiec (podział na strefy wpływów) itd. Świetna powieść i stałe dickowskie obsesje, czyli dystans do rzeczywistości, nieufność co do postrzeganego świata itd.

"Quietus" Jacka Inglota - Cesarstwo Rzymskie bez chrześcijaństwa i kontakty Imperium Romanum (nie doszło do upadlu) z Japonią (Cesarstwo Nipu). W ramach ciekawostki np. najwierniejsze cesarzowi oddziały pochodzą z okolic dzisiejszej zachodniej Polski :D

"Druga podobizna w alabastrze" Marka S. Huberatha - świetna mikropowieść.W tle histoeii głownego bohatera obraz zamierania, świataia, ale w zupełnie inny, zaskakujący sposób. Jak to wyraził Miłosz "Innego końca świata nie będzie"

"Kwadratura trójkąta" Marcina Wolskiego - to nie historia alternatywna z prawdziwego zdarzenia, choć Imperiun omanum w tle pobrzmiewa.

"Inne pieśni" Jacka Dukaja - starożytna Grecja w totalnym rozkwicie i koncepcje filozoficzne na miejscu fizyki i wszelkiej nauki.


02 sty 2009 3:07:35
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 gru 2007 23:02:17
Posty: 379
Lokalizacja: UK
Post 
Cytat z EUROPA WALCZY 1939-1945 Nie Takie Proste Zwyciestwo Normana Daviesa
Cytuj:
Historia alternatywna
Philip K. Dick, Człowiek z Wysokiego Zamku (1962)
Len Deighton, SS-GB (1978)
Joe Poyer, Vengeance 10 ("Rakieta V-10, 1980)
John Hackett, Third World War ("Trzecia wojna światowa", 1985)
Rbert Harris, Fatherland ("Ojczyzna", 1992)
Peter Tsouras, Disaster at D-Day ("Klęska w Normandii", 1994)
Douglas Niles, Lis Pustyni nad Renem (2000)
David Downing, The Moscow Option ("Wariant moskiewski", 2001)

jest to cytaz z rodziału dotyczącego wpływu II wojny światowej na literaturę, tak więc wszystkie powyższe pozycje dotyczą historii alternatywnej II wojny światowej
szczególnie ciekawe wydaje mi się "Klęska w Normandii" - czyli co by było, gdyby lądowanie w Normandii się nie powiodło i nie było drugiego frontu (nie czytałem, ale brzemi zachęcająco - może być ciekawe)


18 sty 2009 17:36:22
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2008 13:50:10
Posty: 72
Lokalizacja: Irlandia
Post 
A ja polecam "Pavane" Keitha Robertsa - zbiór opowiadań ze Świata w którym królowa Elżbieta I zostaje zamordowana i Anglia pozostaje katolicka, a co za tym idzie- kolonizacja Ameryki i reszty Świata odbywa się pod flaga Watykanu. Dobra, nie chce nikomu psuc przyjemności, ale na pewno warto przeczytać.

_________________
_______________________________________________________
“One of the great things about books is sometimes there are some fantastic pictures"
George W. Bush


19 sty 2009 18:21:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 26 sie 2010 10:13:10
Posty: 23
Post Re: Historia alternatywna - nowa forma książki historycznej
Historia alternatywna to wymagający gatunek, nie powiem. Ale za to bardzo przyjemny, takie gdybanie zawsze mi się podobało. Zawsze mam wrażenie, że taka zmyślona wersja jest o wiele ciekawsza niż prawdziwa:) Np. bardzo mi się podobały "Bękarty wojny" Tarantino to co prawda film, ale ukazujący interesującą wersję II wojny światowej. Albo "Lewiatan" Scott Westerfelda - to już książka, obrazująca inny bieg wydarzeń I wojny światowej z kolei. W powieści Franciszek - spadkobierca tronu Austro‐‌ Węgier, i jego żona Zofia zostają zabici, ale ich syn Alek(postać zmyślona) ma prawo do dziedziczenia tronu ( w rzeczywistości oczywiście tak nie było). Aleksander wraz z towarzyszami ucieka z kraju licząc, że uda mu się dowiedzieć kto stoi za zabiciem jego rodziców.


20 kwi 2011 7:24:04
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 kwi 2011 19:15:50
Posty: 131
Lokalizacja: Kozienice
eCzytnik: kindle 3
Post Re: Historia alternatywna - nowa forma książki historycznej
A ja poleciłbym „Alterland” Marcina Wolskiego, akcja powieści toczy się w przeszłości - II Wojna Światowa, i alternatywnej rzeczywistości - Autonomicznej Republice Priwisli w Socjalistycznej Europie Republik Sowieckich. No i czy to omen jakiś (?) w jego powieści też spada samolot z rządem.


20 kwi 2011 9:19:59
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2011 10:27:31
Posty: 84
eCzytnik: iPad
Post Re: Historia alternatywna - nowa forma książki historycznej
W tej kwestii wielkie brawa dla Tarantino, z którym szcególnie nie przepadam, ale jego "Bękarty" to perełka :)

_________________
Humor i cierpliwość to dwa wielbłądy, na których przemierzyć można wszystkie pustynie. (Phil Bosmans)


07 gru 2011 12:40:01
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Historia alternatywna - nowa forma książki historycznej
Polecam Stulecie chaosu. Alternatywne dzieje XX wieku Witolda Orłowskiego. Połowa to historia alternatywna a połowa podstawa i tło do danej sytuacji (więc historia rzeczywista). Patrzy na sprawę od strony ekonomii i gospodarki, więc warto ją przeczytać, bo zwraca uwagę na zupełnie inne rzeczy. Dziwnie to zabrzmi, ale ja się z niej uczyłem do egzaminu z historii gospodarczej na studiach i do sprawdzianu z (nie pamiętam teraz, czy była to I czy II) wojny światowej w ogólniaku.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


07 gru 2011 14:42:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 cze 2011 10:27:50
Posty: 76
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Historia alternatywna - nowa forma książki historycznej
Z historii alternatywnych jest jeszcze cykl "Romanitas" Sophie McDougall, o Impreium Rzymskim, które zajmuje prawie połowę świata i rywalizuje z Chinami i wielką Japonią. W Polsce wyszły już 2 tomy "Romanitas" i "Rzym płonie", trzeci w przygotowaniu.

W czasów rzymskich to też "Eterna Roma" Roberta Silverberga" z mocno zmienioną historią już od czasów p.n.e.

Z innych to "Vaterland" Roberta Harrisa o tym jak III Rzesza wygrała wojnę. Na podstawie tej powieści powstał nawet film z Rutgerem Hauerem.

Jak sobie przypomnę coś jeszcze to napiszę.


04 mar 2012 9:32:52
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 wrz 2012 13:32:12
Posty: 3
Post Re: Historia alternatywna - nowa forma książki historycznej
Ostatnio czytałem "Nadzieja czerwona jak śnieg" Andrzeja Sawickiego - alternatywna historia Powstania Styczniowego zabarwiona fantastyką. Mimo możliwego błędu logicznego w fabule (może zostanie wyjaśniony w następnych częściach) czyta się przyjemnie i dość szybko (2 dni). Postacie różnorodne, ładnie nakreślone i ciekawe. Sceny batalistyczne zostają w pamięci - np. szturm moskali na klasztor świętokrzyski. Ciekawy pomysł i czekam na kolejną odsłonę tej historii.


12 wrz 2012 13:53:31
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Historia alternatywna - nowa forma książki historycznej
Oj, Vaterland zdecydowanie polecam. Historia śledztwa po wojnie gdzie bohater (Niemiec) szuka (zatartych) śladów obozów koncentracyjnych.

Można się też pokusić o Człowiek z wysokiego zamku P.K. Dicka.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


14 wrz 2012 12:53:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron