Teraz jest 29 mar 2024 11:53:43




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Gejsze - japonskie "kobiety sztuki" 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2008 13:50:10
Posty: 72
Lokalizacja: Irlandia
Post Gejsze - japonskie "kobiety sztuki"
To temat na punkcie ktorego mam lekkiego hopla :P Przygode ze "swiatem kwietow i wierzb" zaczelam od "Wyznan gejszy" Arthura Goldena, czytalam "Gejsze z Gion" Minneko Iwasaki "Opowiesc Murasaki" i "Gejsze" Lizy Dalby. No i tyle. Moze ktos zna sie na temacie i poleci mi cos ciekawego?

_________________
_______________________________________________________
“One of the great things about books is sometimes there are some fantastic pictures"
George W. Bush


13 maja 2008 16:14:05
Zobacz profil
Post 
Myślę, że może Cię zainteresować książka "Uśmiech Gejszy. Sekrety japońskiej sztuki życia" Ursuli Richter. Autorka przedstawia w niej życie gejszy w Japonii współczesnej (co należy zrobić, aby zostać gejszą dlaczego współczesne Japonki się na to decydują, co sprawia, że ludzie chcą wydawać majątek na jeden wieczór spędzony z gejszą, itp.), ukazując, jak zmieniało się ono na przestrzeni lat i konfrontując prawdy i mity na temat tych kobiet-legend.

Skoro podobały Ci się "Wyznania gejszy", mogę Ci jeszcze polecić opartą na wydarzeniach historycznych książkę "Cesarzowa Orchidea" Anchee Min. Jest to historia jednej z żon cesarza Chin Xianfenga. Autorka ukazuje oblicze cesarzowej, jakiejgo wcześniej nie znano ;)


26 maja 2008 23:21:16
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2008 20:38:09
Posty: 44
Post 
Polecam Ci książkę "Gejsza: Żywa tradycja" autorstwa Aihara Kyoko. Dogłębnie przedstawiono w niej każdy aspekt życia gejszy. Uprzedzam iż jest to książka, która jest w pewien sposób przewodnikiem po świecie japońskich kobiet, nie zaś powieścią w stylu "Wyznania gejszy". To literatura popularnonaukowa, która przedstawia sztukę jaką niewątpliwie jest cały rytuał prowadzący do tego by zostać gejszą oraz ich późniejsze życie. Na koniec mogę jeszcze wspomnieć o wspaniałych zdjęciach, które są idealnym uzupełnieniem wyobrażeń czytelnika.


10 sie 2008 21:15:51
Zobacz profil
Post 
Wyznań gejszy" Arthura Goldena, czytałam "Gejsze z Gion" Minneko Iwasaki "Opowiesc Murasaki" i "Gejsze" Lizy Dalby Cesarzowa Orchidea" Anchee Min. tak to już czytałam... Polecam Wyznania Chińskiej Kurtyzany ...wiem ze to nie o gejszach ale warto przeczytać bo tematy...wbrew pozorom podobne.

Nie polecam Blond Gejsza Jina Bacarr-- TRAGEDIA!!!! o życiu Gejsz mało bez pomysłu...książka tylko o sexie i to w sposób amerykański ble...tandetne amerykańskie romansidło..bajeczka...bardzo się zawiodłam,.


14 wrz 2008 21:06:59
Post 
Też czytałam "Blond Gejszę" i rzeczywiście nie wiele ma wspólnego z kulturą i osobowością gejsz. I jest to książka z zupełnie innej półki niż "Wyznania gejszy" czy "Gejsze z Gion". Ciężko porównywać obydwie...


16 wrz 2008 12:05:31
Post 
Może "Ostatnia Cesarzowa" Keith Laidler. Wprawdzie nie jest ona gejsza, choć jest jak dla mnie tak traktowana. Opowiada ona losy córki oficera, która jako jedna z setek konkubin cesarza urodziła mu jako pierwsza syna i w ten oto sposób stała się cesarzową. Myślę, że Cię zainteresuje.


16 wrz 2008 18:56:01
Użytkownik

Dołączył(a): 30 paź 2008 21:47:46
Posty: 23
Lokalizacja: POLOGNE
Post 
Ja czytałam zarówno książkę Goldena, jak i obejrzałam jej ekranizację, i po tym wszystkim jestem głęboko zafascynowana tym światem, kulturą japońską. Muszę przyznać, że klimat był po prostu wspaniały. Gejsza przestała mi się jawić jako kurtyzana, ale raczej jako kobieta - humanistka, która wiele poświęca i zna wiele dziedzin sztuki. Wszechstronność gejsz wzbudza mój największy podziw.

_________________
OlQa


20 gru 2008 19:11:28
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lut 2009 19:01:22
Posty: 27
Post 
Książka, którą polecę nie jest może o gejszach, ale o kobietach żyjących w Chinach w latach 1823 - 1890 ( chyba ).
Jest opisany rytuał krępowania stóp, o roli kobiety w chińskim społeczeństwie i o kobiecej przyjaźni w niebezpiecznych czasach.

Lisa See "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz"

_________________
" Tak długo, jak był przy mnie, jak tulił mnie do siebie,
byłam gotowa stawić czoła każdemu i wszystkiemu.
Ściągnąwszy łopatki, wyszłam naprzeciw przeznaczeniu,
z przeznaczonym sobie Mężczyzną u boku. "


08 lut 2009 17:45:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2011 20:31:40
Posty: 53
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Gejsze - japonskie "kobiety sztuki"
Widzę, ze jest tu sporo osób znających się na temacie gejsz, dlatego zapytam. Do tej pory wpadły mi w ręce dwie książki "Wyznania gejszy" i "Gejsze" Lizy Dalby i na obu się zawiodłam. "Wyznania..." to dla mnie za bardzo romans, a z kolei Liza Dalby podaje tyle faktów, że książka jest nieco nudnawa. Które z tytułów podanych w wątku mogłyby reprezentować coś pomiędzy romansem a suchymi faktami? Nie chcę się nudzić czytając, ale też chciałabym się czegoś o gejszach dowiedzieć ;p

_________________
Bogowie wiedzą, że śmierć jest nieszczęściem. Inaczej chętnie umieraliby sami.


14 wrz 2011 20:44:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2011 10:27:31
Posty: 84
eCzytnik: iPad
Post Re: Gejsze - japonskie "kobiety sztuki"
Kurcze 0dobra jesteś :)

Czytałam dwie książki jeszce -jedna była typowo obyczajowa historia -miałam nawet gdzieś audiobooka, ale po przeprowadzce nie mam pojecia gdzie co jest :/
A druga była wspomnieniami amerykanki, która mieszkała z gejszami dłuższy czas -była jedną z nich, chodziła na spotkania itp :)
Niestety książka była z biblioteki i tez nie pamietam tytułu, ani autorki :(

_________________
Humor i cierpliwość to dwa wielbłądy, na których przemierzyć można wszystkie pustynie. (Phil Bosmans)


07 gru 2011 12:38:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron