Teraz jest 28 mar 2024 17:18:00




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
M92 zawiesza się na pdf 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 20 sie 2012 21:27:51
Posty: 3
eCzytnik: kindle, onyx m92
Post M92 zawiesza się na pdf
Mam nowego M92 touch i wgrane na niego kilka pdf. Czytnik niektóre czyta, na niektórych się zawiesza - to znaczy kręci się cały czas to kółeczko, nawet przy miękkim resecie. Jedyne, co wtedy pomaga, to twardy reset. Książki są w pamięci wewnętrznej, rozmiar pdf to na przykład 400 kB ~20 stron i 1700 kB ~ 115 stron. Nie jest to chyba problem z pdf, bo niektóre podobne otwiera (są to zestawy testów, oryginalny pdf a nie skany). Można na to coś poradzić? Jeśli nie to chyba oddam ten czytnik - specjalnie miał mi służyć do pdf-ów A4 a tu taki klops.


20 sie 2012 21:32:54
Zobacz profil
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
scyth napisał(a):
Mam nowego M92 touch i wgrane na niego kilka pdf. Czytnik niektóre czyta, na niektórych się zawiesza - to znaczy kręci się cały czas to kółeczko, nawet przy miękkim resecie. Jedyne, co wtedy pomaga, to twardy reset.
W przypadku otwierania ebooka z którym coś jest nie tak i długi czas kręci się to kółeczko, pomocne może być przytrzymanie chwilę przycisku OK (zamiast resetu) - ta funkcja zamyka aktualną aplikacje i po odświeżeniu ekranu jest dostęp do czytnika.

Czy te pliki są otwierane z pamięci wewnętrznej czy z karty SD (czy nie ma problemów ze strukturą systemu plików)?

Proszę o udostępnienie przykładowego pliku, który się nie otwiera, aby sprawdzić czy problem jest z plikiem, czy z oprogramowaniem, czy z tym konkretnym egzemplarzem czytnika...


21 sie 2012 13:51:42
Użytkownik

Dołączył(a): 20 sie 2012 21:27:51
Posty: 3
eCzytnik: kindle, onyx m92
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
Pliki są otwierane z pamięci wewnętrznej. Oto przykładowy plik, który się nie otwiera (na kindlu działa):
http://dl.dropbox.com/u/14074028/P3%20D ... 202012.pdf


21 sie 2012 19:11:36
Zobacz profil
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
Sprawdziłem, plik nie otwiera się również na testowym czytniku... (dłuższe przytrzymanie przycisku "OK" anuluje zawieszone wczytywanie pliku).
We właściwościach tego PDF (Addobe Reader na komputerze, wszystkie ograniczenia, oprócz drukowania włączone) znalazłem uwagę o zaszyfrowaniu:
"Cała zawartość dokumentu jest zaszyfrowana i mechanizmy wyszukiwania nie mają dostępu do metadanych dokumentu".
Wygląda na to (już był w którymś wątku taki problem) że przeglądarka Adobe Reader Mobile w czytniku nie radzi sobie z takim rodzajem zabezpieczenia pliku.
W następnej wersji oprogramowania będzie włączony drugi program do odczytu plików PDF (nowa przeglądarka z odczytem kolumnowym), może ona będzie sobie radzić z takim rodzajem zabezpieczania.


22 sie 2012 20:49:33
Użytkownik

Dołączył(a): 20 sie 2012 21:27:51
Posty: 3
eCzytnik: kindle, onyx m92
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
Czy wiadomo kiedy wyjdzie ta wersja? Bo chciałbym ją przetestować czy faktycznie działa i jeśli nie to mogę jeszcze zwrócić mój czytnik. Ewentualnie czy jest gdzieś beta oprogramowania, co by rozwiązało problem.


22 sie 2012 23:40:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2012 13:25:08
Posty: 20
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
scyth napisał(a):
Czy wiadomo kiedy wyjdzie ta wersja? Bo chciałbym ją przetestować czy faktycznie działa i jeśli nie to mogę jeszcze zwrócić mój czytnik. Ewentualnie czy jest gdzieś beta oprogramowania, co by rozwiązało problem.


Ta wersja już jest dostępna w światowej dystrybucji (której nota bene nie da się zainstalować na czytnikach dystrybuowanych przez ArtaTech). Zostało to ogłoszone jako beta, ale trudno to nazwać nawet betą - jakaś zupełna pomyłka, bug na bugu. O ile p. Robert nie ma na myśli jakiejś poprawionej wersji to nie liczyłbym na nic.
Na forum http://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=220 jest o tym sporo.

Ale, zanim zwrócisz czytnik, być może dałoby się przekonwertować ten felerny pdf na inny format za pomocą np. calibre albo np. wydrukować na drukarce pdf (brzmi bez sensu, ale czasem pomaga)

Edit: w nowym czytniku dostępnym w firmware 20120726 ze światowej dystrybucji ten plik też się nie wczytuje - efekt jest dokładnie ten sam co ze zwykłym czytnikiem.

Swoją drogą, jako prawnik mogę powiedzieć, że jest to uniwersalna podstawa do zwrotu towaru jako "niezgodnego z umową" - (art bodaj 8 ustawy o warunkach sprzedaży konsumenckiej) - produkt ewidentnie nie ma cech które są reklamowane (nie wczytuje prawidłowego PDF)
Gdybym był dystrybutorem, to bym zrobił wszystko, żeby takie bugi poprawiać, bo to jest potencjale źródło sporych kłopotów.


23 sie 2012 10:48:04
Zobacz profil
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
Proponowałem już tu gdzieś "wydruk" do PDF za pomocą wirtualnej drukarki - to zdejmuje niektóre zabezpieczenia, którymi czasem autorzy opatrują swoje pliki PDF z intencją ograniczenia kopiowania, czy modyfikacji autorstwa...

janek0 napisał(a):
Swoją drogą, jako prawnik mogę powiedzieć, że jest to uniwersalna podstawa do zwrotu towaru jako "niezgodnego z umową" - (art bodaj 8 ustawy o warunkach sprzedaży konsumenckiej) - produkt ewidentnie nie ma cech które są reklamowane (nie wczytuje prawidłowego PDF)
Gdybym był dystrybutorem, to bym zrobił wszystko, żeby takie bugi poprawiać, bo to jest potencjale źródło sporych kłopotów.
Format PDF zawiera tak wiele opcji i możliwości zabezpieczających, między innymi przed użyciem niedozwolonym przez autora, że zdarza się, że któraś kombinacja skutecznie blokuje go przed czytaniem na czytniku, bądź co bądź przeznaczonym właśnie do czytania... To są meandry systemów zabezpieczających, które bardzo trudno wszystkie przewidzieć.
Analogicznie można przywołać zarzucone już metody zabezpieczania płyt CD, które w imię chronienia praw autorskich, uniemożliwiały odtworzenie ich na komputerze, który przecież jest również urządzeniem multimedialnym. Czy podobnie, zabezpieczenia gier, które choć przetestowane i nie sprawiające problemów, w wypadku niektórych kombinacji ich instalacji w systemach Windows, powodują problemy z odczytem danych z płyt.
Bierzemy uwagi użytkowników pod uwagę i staramy się o rozwój zarówno czytników jak i oprogramowania do nich.


23 sie 2012 17:58:00
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2012 13:25:08
Posty: 20
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
Robert ArtaTech napisał(a):
Format PDF zawiera tak wiele opcji i możliwości zabezpieczających, między innymi przed użyciem niedozwolonym przez autora, że zdarza się, że któraś kombinacja skutecznie blokuje go przed czytaniem na czytniku, bądź co bądź przeznaczonym właśnie do czytania... To są meandry systemów zabezpieczających, które bardzo trudno wszystkie przewidzieć.

Oczywiście można próbować twierdzić, że ten plik to nie jest pdf, w związku z czym informacja na stronie ArtaTech
Cytuj:
- przeglądarki obsługujące formaty: (...) PDF (również zabezpieczone DRM)
nie ma do niego zastosowania. ALE jeśli coś się otwiera w Acrobacie (a dodatkowo także w paru innych programach opartych na własnych bibliotekach, nie Adobe'a) to jest to poprawny pdf.

Robert ArtaTech napisał(a):
Analogicznie można przywołać zarzucone już metody zabezpieczania płyt CD, które w imię chronienia praw autorskich, uniemożliwiały odtworzenie ich na komputerze, który przecież jest również urządzeniem multimedialnym.

No właśnie właśnie, były takie sprawy z płytami DVD. Skończyły się po myśli użytkowników, nie producentów.

Cytuj:
Bierzemy uwagi użytkowników pod uwagę i staramy się o rozwój zarówno czytników jak i oprogramowania do nich.

Po owocach ich poznacie. Póki co oprogramowanie dla m92 (choć znam tylko wersję ze światowej dystrybucji) to jakaś masakra.


23 sie 2012 18:17:20
Zobacz profil
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
janek0 napisał(a):
No właśnie właśnie, były takie sprawy z płytami DVD. Skończyły się po myśli użytkowników, nie producentów.
Całe szczęście. :)
Ale właśnie, przez analogię, widzę tu niejako winę producenta pliku PDF (danych), a nie czytnika...

janek0 napisał(a):
Póki co oprogramowanie dla m92 (choć znam tylko wersję ze światowej dystrybucji) to jakaś masakra.
Jak będzie uruchomiona sprzedaż licencji dla dodatkowych głosów IVONY, będzie też możliwość przeprogramowania (jednocześnie z zakupem licencji na głos) czytnika na nasze oprogramowanie (potrzebne dostarczenie czytnika do naszego serwisu).


23 sie 2012 18:53:15
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2012 13:25:08
Posty: 20
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
Robert ArtaTech napisał(a):
Ale właśnie, przez analogię, widzę tu niejako winę producenta pliku PDF (danych), a nie czytnika...

Tyle że, jak napisałem poprzednio, sytuacja jest inna, a analogia błędna. Tak jak by sobie Pan kupił prawidłowe DVD a odtwarzacz marki Krzak, sprzedawany właśnie jako odtwarzacz DVD, odmówił jego odtwarzania, bo ma krzywy laser ;)
Ja rozumiem, że z punktu widzenia gwaranta/sprzedawcy to jest trudna sytuacja (a umowa dystrybucyjna z Onyxem zapewne ogranicza ich odpowiedzialność tylko do hardware), ale nie odkręcajmy kota ogonem. Za prawidłowe (czytaj: zgodne ze specyfikacją) działanie czytnika odpowiedzialność ponosi w Polsce jego sprzedawca, a jeśli czytnik nie czyta prawidłowego PDF, to działa nieprawidłowo, kropka.

Robert ArtaTech napisał(a):
Jak będzie uruchomiona sprzedaż licencji dla dodatkowych głosów IVONY, będzie też możliwość przeprogramowania (jednocześnie z zakupem licencji na głos) czytnika na nasze oprogramowanie (potrzebne dostarczenie czytnika do naszego serwisu).

Już raz mi Pan proponował, podziękowałem i w dalszym ciągu nie skorzystam. Tym bardziej że jak widać, bug się powtarza i u was i w światowej dystrybucji (a więc "masakra" jest zbliżona +- IVONA), a tamta dystrybucja przynajmniej nie uniemożliwia ładowania dowolnego firmware.


23 sie 2012 19:18:23
Zobacz profil
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
janek0 napisał(a):
Tyle że, jak napisałem poprzednio, sytuacja jest inna, a analogia błędna.
Ale tu chodzi o zestawienie zabezpieczeń, które uniemożliwiają czytanie całego pliku PDF (o których informuje np. adobe Reader i sygnalizuje nieprawidłowość). Wystarczy je wyłączyć i plik jest czytany bez problemu.


24 sie 2012 17:56:23
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2012 13:25:08
Posty: 20
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
Robert ArtaTech napisał(a):
janek0 napisał(a):
Tyle że, jak napisałem poprzednio, sytuacja jest inna, a analogia błędna.
Ale tu chodzi o zestawienie zabezpieczeń, które uniemożliwiają czytanie całego pliku PDF (o których informuje np. adobe Reader i sygnalizuje nieprawidłowość). Wystarczy je wyłączyć i plik jest czytany bez problemu.


Zdejmowanie zabezpieczeń to chyba nielegalne jest... :nono


26 sie 2012 21:24:22
Zobacz profil
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
janek0 napisał(a):
Zdejmowanie zabezpieczeń to chyba nielegalne jest... :nono
Nie chodziło o DRM - ten jest obsługiwany na naszych czytnikach. Pisałem o działaniu autora pliku PDF, który przez dodanie zbyt skomplikowanej konfiguracji zabezpieczeń, uniemożliwia odczytanie go na niektórych urządzeniach, m.in. na naszych czytnikach.
Przecież od autora publikacji zależy jej używalność, możliwość druku, kopiowania fragmentów itd.

Pamiętam argument, że na Kindle się otwiera, ale Kindle nie posiada trybu reflow i nie musi mieć dostępu do niektórych warstw pliku. Być może dlatego Amazon nie udostępnił w swoich czytnikach tej funkcji, żeby nie mieć kłopotu z niektórymi rodzajami "własnych" PDF-ów...


28 sie 2012 16:49:58
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
a poza tym można zdjemować DRM z zakupionych plików: http://bookoteka.pl/magazyn/dozwolony-u ... ciagac-drm

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


29 sie 2012 10:08:43
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lut 2012 13:25:08
Posty: 20
Post Re: M92 zawiesza się na pdf
Robert ArtaTech napisał(a):
janek0 napisał(a):
Zdejmowanie zabezpieczeń to chyba nielegalne jest... :nono
Nie chodziło o DRM - ten jest obsługiwany na naszych czytnikach. Pisałem o działaniu autora pliku PDF, który przez dodanie zbyt skomplikowanej konfiguracji zabezpieczeń, uniemożliwia odczytanie go na niektórych urządzeniach, m.in. na naszych czytnikach.
Przecież od autora publikacji zależy jej używalność, możliwość druku, kopiowania fragmentów itd.

Proszę zdefiniować "zbyt skomplikowaną konfigurację zabezpieczeń" - póki co to jest gadka-szmatka. Zresztą, ani wasza strona, ani strona Onyxa nie informuje, że pliki jakkolwiek zabezpieczone nie są czytane.

Robert ArtaTech napisał(a):
Pamiętam argument, że na Kindle się otwiera, ale Kindle nie posiada trybu reflow i nie musi mieć dostępu do niektórych warstw pliku. Być może dlatego Amazon nie udostępnił w swoich czytnikach tej funkcji, żeby nie mieć kłopotu z niektórymi rodzajami "własnych" PDF-ów...

To jak się sprzedaje czytnik z trybem reflow to trzeba było napisać oprogramowanie do końca, a nie do połowy. Albo w ogóle.


29 sie 2012 15:32:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron