Teraz jest 28 mar 2024 11:17:21




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
Znalazłem na stronie: The eBook Reader Blog informację o nowej technologii oświetlania ekranów - nazywa się "FLEx Lighting".

Bardzo cienka błona (50 mikronów) na ekranie może rozprowadzić światło jednej :!: diody po całym 6 calowym ekranie i to podobno w skuteczny sposób umożliwiający komfortowe czytanie w ciemności. Nie przeszkadza ekranom dotykowym, ma małe wymagania co do zasilania...
Ciekawe czy i kiedy zostanie wprowadzona do produkowanych czytników, bo do samodzielnego montażu to się toto nie nadaje ;)
Strona z tą technologią: http://www.flexlighting.com/

_________________
W Obrazek też ;)


10 lis 2011 21:50:37
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 31 paź 2011 1:59:10
Posty: 6
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
W teorii brzmi świetnie, ale na razie brak konkretów. Żeby myśleć o jakichś zastosowaniach trzeba by pokazać jak to wygląda w praktyce, bo może nie być aż tak różowo.


10 lis 2011 22:48:39
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
Było oświetlenie (bo to front-light, a nie back-light był AFAIR) w PRS-700, ale Sony szybciutko ten pomysł zarzuciło.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


10 lis 2011 23:46:26
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 22 paź 2011 13:47:07
Posty: 12
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Iriver Story HD
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
Dobry pomysł, jak znajdę odpowiedni kawałek folii to też spróbuję coś takiego zrobić. Pewnie będzie miała z 0.5mm i nie użyję jednej diody, ale działać powinno ;)


11 lis 2011 11:37:36
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
A nie będzie toto psuło trochę efektu e-inka (w sensie, czy nie będzie efektu ekranu świecącego światłem własnym)?

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


11 lis 2011 12:19:12
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 paź 2011 13:47:07
Posty: 12
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Iriver Story HD
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
Prawdopodobnie nie, bo ta folia ma się znajdować na powierzchni wyświetlacza. Poza tym, światło powinno być tak rozproszone i delikatne, żeby efekt świecenia po oczach zminimalizować.


12 lis 2011 11:56:20
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
Na powierzchni, pod powierzchnią, to chyba nie ważne. Grunt, że jedyne (albo najmocniejsze) światło docierające do oka jest z powierzchni ekranu. Chyba, że ta folia świeciła by tylko i wyłącznie w dół (co wydaje mi się niemożliwe, bo jeżeli jest podświetlona jedną diodą, to musiała by kierować całe światło "wychodzące" w dół na ekran, a w takim przypadku jak światło odbite od ekranu miało by się "wydostać" z urządzenia i dolecieć do oka). Jak dla mnie (wnioskując z opisu) efekt będzie taki, jakby podświetlić e-inka latarką i równocześnie z tego samego miejsca tak samo mocną latarką świecić sobie po oczach (z tym, że rozprowadzenie po powierzchni ekranu światła z tej "latarki" ma być bardzo równomierne).

Jestem ciekawy jak to będzie się prezentowało, ale na fajerwerki nie liczę (czyli tak samo jak OYO2 8-]).

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


12 lis 2011 12:19:18
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 31 paź 2011 1:59:10
Posty: 6
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
Pojawił się film z demonstracją. Według mnie wygląda całkiem nieźle, jednak ciężko stwierdzić jak intensywne światło to daje.



14 gru 2011 20:15:38
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
Mam wrażenie, że w ciemności wygląda podobnie do zwykłego ekranu (tzn. świeci po oczach). Łączy tym samym wady LDC i eInka, co jest nie lada osiągnięciem.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


14 gru 2011 22:09:34
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 21 lis 2011 23:39:25
Posty: 50
eCzytnik: Komp
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
Co to LDC?
Ale poza tym co komu to przeszkadza nawet jeżeli?
Przecież to chyba nie będzie permanentnie włączone.


14 gru 2011 22:23:36
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2011 0:26:45
Posty: 259
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
To jest ciekawe. Tyle pracy włożone w to by ekran nie świecił, a dało się czytać tylko po to, by położyć na to folię, która sprawi, że zaświeci.
Ciężko ocenić film, ale też mam wrażenie jak Koovert, że świeci po oczach. Rozumiem zastosowanie LED, ale dla mnie to światło jest mało naturalne.


14 gru 2011 23:55:34
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lip 2012 17:10:20
Posty: 81
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
Myślę, że już lepiej wziąć do ręki tablet. :)

Ja jakoś czytania po ciemku sobie nie wyobrażam. To zajęcie mocno męczące wzrok.

Chyba lepiej kupić sobie małą lampkę LED na baterie. Bo zakładam, że problem z czytaniem w nocy dotyczy braku prądu lub podróży w samochodzie, autobusie itp.

Zastanawiam się, czy taki górniczy/górski patent z lampką na czole zdałby egzamin? rzecz wygodna, tylko, czy nie byłoby widać odbicia lampki na ekranie? W takim układzie lampka świeciłaby prawie na linii oczy-ekran.

ArtS


01 sie 2012 10:51:58
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sty 2011 15:50:22
Posty: 294
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Keyboard i PaperWhite
Post Re: Nowy rodzaj oświetlenia dla czytników
ArtS napisał(a):

Zastanawiam się, czy taki górniczy/górski patent z lampką na czole zdałby egzamin? rzecz wygodna, tylko, czy nie byłoby widać odbicia lampki na ekranie? W takim układzie lampka świeciłaby prawie na linii oczy-ekran.

ArtS


Czytałem z czołówką pod namiotem. Zwykłe tanie czołówki jakie miały dzieci (~40zł z jedną diodą) super wygodne nie są. Zły kąt i nierównomierne oświetlenie. Z moim Petzlem ~100zł było dużo lepiej
-kilka diod - bardziej równomierne oświetlenie
-regulowana siła światła
-regulowany kąt czołówki - BARDZO WAŻNE! Firmowy kąt jest taki, żebyś stojąc świecił po nogi, gdy chcesz czytać na siedząco w nieregulowanej czołówce musisz wyginać szyję lub trzymać wyżej Kindla.


01 sie 2012 12:32:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: