Teraz jest 20 kwi 2024 8:21:26




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
Koovert napisał(a):
Nie zgadzam się z pomysłem, żeby porównywać ceny podstawowe.

Nie musimy sięgać głębiej. Wystarczy, że będziemy wydawali w tym samym miejscu (albo, że przynajmniej kolejny raz tak zrobimy)

Możesz kupić je od razu i mieć punkty na kolejną książkę, którą i tak kupisz za jakiś czas.

Mało co jest do udowadniania, skoro przy różnej interpretacji regulaminu i tak w końcu ceny są niższe.

Cytuj:
Pamiętaj, że jak obniżą Ci cenę o 5 % to o tą samą kwotę dostajesz mniejszy zwrot punktów wynikający różnicy cenowej - więc nie ma to znaczenie przy zakupie dwóch pierwszy ebooków, a tylko przed ostatnim. Jeśli cena jest niższa i mniej wydajesz realnych pieniędzy to i mniej punktów również otrzymujesz. Przy symulacji kosztów trzeba by uwzględnić te wszystkie czynniki.

Tego w ogóle nie zrozumiałem. O 5% obniżają Ci cenę jak jesteś w klubie. I kropka. Jeżeli przy "gwarancji" porównują ceny przed promocjami, to od obniżonej dostaniesz rabat 5% od każdej. Jeżeli po nich, to nie dostaniesz, ale masz tak samo niską cenę.
Jeżeli po całych zakupach zostanie Ci ileś puntów na koncie, to liczę, że za zakupy zapłaciłeś mniej, bo tą samą kwotę zaoszczędzisz dodatkowo następnym razem. "Ja" (w myśl mojego sposobu) nie otrzymuję rakebacku 10% w punktach, bo wcześniej te punkty kupiłem, otrzymując zamiast tego 20% więcej. Jeżeli kupisz coś za 50 zł to prócz tego, co kupiłeś otrzymujesz 500 punktów (5 zł na kolejne zakupy). Natomiast jeżeli na początku kupisz punkty za 50 zł otrzymasz ich 6000 (czyli równowartość 60 zł). Jeżeli więc obniżą mi cenę, to obniżą mi cenę i tyle.

W Nexto kupujesz EPUBa a zarejestrowani (w Klubie) mają dodatkowo dostępne w bibliotece MOBI. Więc masz odpowiedź na swoje pytanie.

Nie każdemu może być prościej skonwertować. Nie zawsze książka po konwersji EPUB/MOBI jest tak samo dobrze wyświetlana. No i też musisz coś robić. W Nexto przedrzeć się przez gwarancję (bo wysyłka na Kundla jest automatyczna po skonfigurowaniu), a w Empiku ściągnąć, dodać do biblioteki, skonwertować i przesłać.

A, i zauważyłem błąd u siebie. W punktach 2) i 3) (opinia i ściągnięcie nowej osoby) otrzymuje się 0,2 a nie 2zł. Źle przeliczyłem.

No i w końcu, bo trochę zeszliśmy z tematu, jak obecny cennik Nexto wpływa na moje wyliczenia, co do możliwej ceny e-booka?

Ja też popełniłem błąd, bo powinienem zacząć zakupy od najdroższej pozycji, by porównanie wypadło korzystniej dla Nexto. To liczymy jeszcze raz... Do porównania brałem tylko sytuację zakupu tych trzech książek Larssona (Zamek, Mężczyźni, Dziewczyna) .

Jestem zarejestrowany w klubie Nexpresso, czyli z 5 % rabatem. Robimy zakupy, ale w innej kolejność - zaczynając od najdrożej:
Zamek z piasku - płacę 42,65, otrzymując 426 pkt za zakup + 808 pkt z Gwarancji Najniższej ceny
Dziewczyna, która igrała - płacę 37,9, otrzymując 379 pkt za zakup + 711 pkt z Gwarancji najniższej ceny
i ostatni zakup:
Mężczyźni, którzy nienawidzą - (cena 33,15 zł) - łącznie mamy 2324 pkt, czyli płacimy nimi 23,24 zł oraz 9,91 przelewem

Przy założeniu, że sklep wywiązuje sięw sumie zapłaciliśmy 90,46 zł (możemy spuścić cenę o 40 gr dzięki opiniom, a wtedy mamy o 40 punktów mniej na koncie po zakończeniu transakcji) żywym pieniądzem, powinno nam zostać po ostatnim zakupie: 628 pkt z tytułu gwarancji najniższej ceny i 99 pkt za kasę wydaną na ostatni z ebooków, czyli w sumie 727 pkt czyli
7,27 wirtualnych pieniążków na następny zakup w Nexto

W taki sposób po wykonaniu trzech transakcji płatniczych, wysłaniu trzech mejli z prośbą o zwrot w punktach różnicy ceny, zaoszczędziliśmy 2 zł w porównaniu z Empikiem. W porównaniu uwzględniamy tylko stan naszego konta w banku w po dokonaniu zakupu tych trzech książek.

Czy jest ktoś chętny przekonać się na własnej skórze, że w nexto.pl kupując ebooki dostępne w empiku.com da się (o ile w regulaminach nie znajdują się haczyki, która powalą misterną konstrukcję zakupy) zaoszczędzić.

Napewno zakupy w nexto.pl to ciekawe wyzwanie dla miłośników zadań matematycznych i koneserów analizowania regulaminów promocji.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


15 kwi 2012 13:03:54
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
Możesz puścić to jednym przelewem, ale to tylko dywagacja. Powtórzę po raz kolejny:
1) W dalszym ciągu liczysz zapłatę, a dokonując przedpłaty masz o 20 a nie o 10% więcej punktów,
2) Pieniądze na koncie Nexto pojawiające się z dowolnego tytułu liczę jako zaoszczędzone, bo dzięki temu mniej się wyda kolejnym razem.
3) Ale jest taniej.
I w końcu
4) jak to się ma do tez postawionych w pracy?

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


15 kwi 2012 19:38:55
Zobacz profil
SwiatCzytnikow.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010 11:00:21
Posty: 1873
eCzytnik: kindle, onyx, nook, kobo, pb, ipad
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
Inny sposób na to żeby płacić mniej w Nexto to rejestracja jako partner (tu link). Wtedy można kupić tzw. kartę sprzedawcy (ukryli ją głęboko w Bazie wiedzy - Poznaj swoje produkty), za 40 zł dostajemy 6000 punktów (czyli 60 zł).

Poza tym, kupowanie e-booków TO NIE TYLKO cena. Książki z Nexto masz w ich aplikacji, która jest już naprawdę dobra. Kupując jedną masz 2 lub 3 formaty. Ponadto jest jeszcze gwarancja satysfakcji - czyli jeśli ksiażka sie nie podoba, oddają Ci kase. Proponuję poczytać po różnych miejscach, jak robi to Empik...

_________________
http://swiatczytnikow.pl (dawniej: Świat Kindle)
http://ebooki.swiatczytnikow.pl - (prawie) wszystkie polskie e-booki w jednym miejscu, czyli porównywarka ofert księgarni.


15 kwi 2012 19:45:26
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
Koovert napisał(a):
Możesz puścić to jednym przelewem, ale to tylko dywagacja. Powtórzę po raz kolejny:
1) W dalszym ciągu liczysz zapłatę, a dokonując przedpłaty masz o 20 a nie o 10% więcej punktów,
2) Pieniądze na koncie Nexto pojawiające się z dowolnego tytułu liczę jako zaoszczędzone, bo dzięki temu mniej się wyda kolejnym razem.
3) Ale jest taniej.
I w końcu
4) jak to się ma do tez postawionych w pracy?

1) Tak, bo symulacja obejmuje zakup tylko trzech książek, jeśli chciałbyś kupić czwartą... to możesz kontynuować symulację
2) Z powyższych względów nie nie wliczam "punkcików", które pozostały po ostatniej transakcji do rozrachunku
3) Jest, ale ledwie 2,1 % przy wydaniu 90 zł i czasu na pisanie mejli do BOK.
4) Zdaniem autora cena mogłaby się kształtować między 50-60% ceny książki tradycyjnej, przy czym autor nie wskazuje metodologii jej liczenia. Jak pokazałem wyżej jeśli liczyć cenę ebooka w Empiku do książki tradycyjnej to już mamy 66 %, a jeśliby nie uwzględniać różnicy VAT to schodzimy do 60 %.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


15 kwi 2012 20:41:09
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
Wskazuję. Nie analizuję cenników, tylko określam jakie koszty są ponoszone (wyszczególnione w pracy) i dodają do nich marżę.
Oszacowania dokonane przed Gołębiewskiego w przytoczonych książkach pozwalają określić koszty logistyki, dystrybucji, magazynowania i wystawienia w sklepie na mniej więcej 50% ceny sklepowej książki, a koszt jej fizycznej produkcji na kolejne 15-30%. Oznacza to, że na honorarium dla autora, prace redakcyjne oraz związane z odpowiednim graficznym ułożeniu tekstu na stronę (książki lub czytnika) pozostaje 20-35% ceny książki. Jeżeli założyć, że wydawnictwo zażąda dodatkowych 5% marży, które zarobiło by na druku jako rekompensatę za utracone zyski, to cena ebooka mogłaby wynosić 24-38% ceny fizycznej książki powiększone o 23% podatku VAT oraz o marżę dystrybutora. Po czasie dopisałby też koszty związane ze stworzeniem e-booka (chociaż one powinny zmaleć, gdy proces wydawniczy zostanie dostosowany). Powiedzmy, że zarówno marża dystrybutora i e-wydawcy będą się mieściły w przedziale 10-15%.

Oto wyliczenia:
1 (cena papieru) /1,05 (VAT na papier) *1,23 (VAT na e-booka) *0,2 (udział wynagrodzenia autora, redakcji i korekty w cenie "papieru") *1,05 (tyle marży wydawnictwo nalicza na druk i nie będzie chciało z niej zrezygnować) *1,1 (narzut związany z porządnym stworzeniem pliku e-booka) *1,1 (narzut e-księgarni) ~=~ 0,3 = 30% (wartość jak dla mnie zbyt optymistyczna)
J.w., tylko inne wartości:
1/1,05*1,23*0,35*1,05*1,15*1,15 ~=~ 0,6 = 60% I właśnie tyle podałem jako możliwe.
Nie analizuję cenników, nie mówię, że tyle kosztują e-booki. Piszę, że tyle mogły by kosztować.

No i po raz kolejny: VAT zawsze trzeba uwzględniać, bo konsumenta obchodzi tylko i wyłącznie cena brutto.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


15 kwi 2012 23:05:49
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
Koovert napisał(a):
Oto wyliczenia:
1 (cena papieru) /1,05 (VAT na papier) *1,23 (VAT na e-booka) *0,2 (udział wynagrodzenia autora, redakcji i korekty w cenie "papieru") *1,05 (tyle marży wydawnictwo nalicza na druk i nie będzie chciało z niej zrezygnować) *1,1 (narzut związany z porządnym stworzeniem pliku e-booka) *1,1 (narzut e-księgarni) ~=~ 0,3 = 30% (wartość jak dla mnie zbyt optymistyczna)
J.w., tylko inne wartości:
1/1,05*1,23*0,35*1,05*1,15*1,15 ~=~ 0,6 = 60% I właśnie tyle podałem jako możliwe.
Nie analizuję cenników, nie mówię, że tyle kosztują e-booki. Piszę, że tyle mogły by kosztować.

No i po raz kolejny: VAT zawsze trzeba uwzględniać, bo konsumenta obchodzi tylko i wyłącznie cena brutto.

Jeśli badamy rynek przez pryzmat optyki konsumenta, to VAT musimy ująć. Jeśli chcemy porównywać przychody wydawców ze sprzedaży danej książki czy ebooka to powinniśmy VAT pominąć.
Mi nasuwa się skąd wziąłeś wartości marży wydawnictwa, narzut na stworzenie ebooka, narzutu księgarni? Czy są poparte jakimiś danymi statystycznymi, obserwacjami,, czy są zwykłym gdybaniem, co by było gdyby?

Z mojego porównania wynika, że cena ebooka wyniosła ok. 67 % ceny książki papierowej wraz z kosztami wysyłki do klienta.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


16 kwi 2012 19:13:10
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
Rynek e-booków jest rynkiem B2C (business to client), a nie B2B, obowiązujące na nim ceny podajemy więc z uwzględnieniem VAT. Tym bardziej, że prognozuję możliwe ceny końcowe. W obliczeniach założyłem równe zyski dla wydawców niezależnie od nośnika (50% kosztu dystrybucji zawsze wynosi połowę ceny, niezależnie, czy będziemy ją liczyli z VATem, czy nie. Z tego powodu używałem wartości względnych (%) a nie bezwzględnych (zł) przy szacowaniu składowych ceny (e-)booka. Dzięki temu upraszczałem obliczenia VATowskie, mnożąc tylko przez wyrażenie *1,23/1,05.

Narzut księgarni (liczony razem z kosztami dystrybucji) z książek Gołębiewskiego, z "Długiego Ogona" i z artykułów. (Książki są w bibliografii, artykułów nie nie zapisywałem, gdy tylko powielały informacje zawarte gdzieś indziej. Na pewno widziałem to gdzieś w Wyborczej, nie pamiętam czy gdzieś jeszcze.) Koszty redakcji i korekty oraz druku wraz ze składem nie były opisane w "Długim Ogonie", były za to w pozostałych pozycjach. Pozostałe wartości wzięte "na czuja". Dokładnych danych brak, wziąłem więc takie a nie inne wartości, bo w wielu branżach narzut mieści się gdzieś w przedziale 5-15% (przyjąłem więc górną granicę przedziału).
No i gość z Woblinka na targach książki w Krakowie przytaknął na te wyliczenia, jako na możliwe. (No, powiedział pod koniec zeszłego roku, że narzut e-wydawcy i e-księgarni, czyli koszt stworzenia i dystrybucji e-booka, wynosi między 50 a 100%. Od tego czasu ceny pewnie spadły, a Woblink też do najtańszych pewnie nie należy. Przy przyjęciu dołu jego przedziału wychodzi 65% ceny papieru.) Z tym, że to już było po napisaniu licencjata.

* Stosuję następujące rozróżnienie: narzut, to o ile % dane ogniwo zwiększa cenę na wyjściu względem tej na wejściu. Marża to ile % ceny końcowej idzie do danego ogniwa. Przykładowo, jeżeli dystrybucja ma marżę 50%, oznacza to, że jej narzut to 100%. W przypadku książek mam marże, dlatego liczę cena*(1-dystrybucja-druk...), a w przypadku e-booków narzuty, więc jest (wynagrodzenie autora, redakcja, korekta)*(1+stworzenie e-booka) * (1+utracone zyski z druku)....

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


17 kwi 2012 0:07:27
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 01 mar 2012 15:27:20
Posty: 62
eCzytnik: kt4
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
Trochę z innej beczki. Jak cena zależy od regionu:

http://ebookfriendly.com/2011/06/18/kin ... ilability/


17 kwi 2012 11:10:32
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 17 kwi 2012 10:02:18
Posty: 67
eCzytnik: sony prs-650, onyx m92, onyx lynx
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
Alcek napisał(a):
Koovert napisał(a):
[...]

Kolejna sprawa to fakt, że w Nexto jak jesteś zarejestrowany dostajesz 2 formaty - i ciekawe jak potraktuje taką sytuację BOK Nexto - czy zgodzi się na zwrot różnicy cenowej, kiedy w Empiku ebook dostępny jest tylko w jednym formacie?


Napisałem do nich 2 dni temu maila w tej sprawie, ale nie dostałem jeszcze odpowiedzi.


17 kwi 2012 11:16:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 gru 2011 19:33:43
Posty: 893
eCzytnik: Kindle Classic InkBOOK Classic 2
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
daker napisał(a):
Trochę z innej beczki. Jak cena zależy od regionu:

http://ebookfriendly.com/2011/06/18/kin ... ilability/

Czyli amazing Amazon najbardziej doi Europejczyków.

_________________
Recenzje e-czytników PocketBook Touch HD 3 - recenzja czytnika InkBOOK LUMOS - recenzja czytnika


17 kwi 2012 17:13:01
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 01 mar 2012 15:27:20
Posty: 62
eCzytnik: kt4
Post Re: Ceny ebooków i książek papierowych - próba analizy
Żeby było śmieszniej ta sama książką np w hiszpańskim amazonie jest tańsza niż w amerykańskim dla nas. :nie:


17 kwi 2012 19:08:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: