Teraz jest 26 kwi 2024 10:47:00




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
De Decker Jacques - Wagner 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 14 wrz 2011 20:31:40
Posty: 53
Lokalizacja: Kraków
Post De Decker Jacques - Wagner
Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka, przynajmniej pod tym względem, iż nie sądziłam, że książka o kompozytorze może mnie tak wciągnąć. Wagner do dziś pozostaje postacią kontrowersyjną, z jednej strony to genialny kompozytor, ale z drugiej kojarzy się go z ideologią faszystowską i Hitlerem. Jeszcze do niedawna w Izraelu istniał nieformalny zakaz wystawiania jego sztuk. Jaki Wagner był naprawdę? De Decker daje obraz niezwykle inteligentnego kompozytora, który sam do końca nie był pewien, czy chce tym kompozytorem zostać, który co krok miał kłopoty finansowe, a pierwszą wybranką jego serca została była kurtyzana. A jednocześnie obraz innowatora i wolnomyśliciela. Wagner jako pierwszy promował ideę, żeby autorem muzyki i tekstu w operze była ta sama osoba. Jego geniusz objawiał się na jeszcze jednym polu - zwracania na siebie uwagi opinii publicznej i tworzenia swojego wizerunku. Wagner był gwiazdą swoich czasów, wiedział jak przyciągnąć uwagę ludzi i bez skrupułów z tego korzystał. A biografię mogę śmiało polecić każdemu.

Jacques De Decker sam jest autorem sztuk teatralnych, a przy tym kilku powieści i biografii. Ma też na koncie tłumaczenia Szekspira, Toma Stopparda, Kleista i Schnitzlera, Botho Straussa i Hugo Clausa oraz Woody Allena.

_________________
Bogowie wiedzą, że śmierć jest nieszczęściem. Inaczej chętnie umieraliby sami.


30 mar 2012 13:46:29
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2011 10:27:31
Posty: 84
eCzytnik: iPad
Post Re: De Decker Jacques - Wagner
Chetnie po nia sięgnę :) Ostatnio interesowałam się trochę Wagnerem przy okazji "Latającego Holendra" :)

_________________
Humor i cierpliwość to dwa wielbłądy, na których przemierzyć można wszystkie pustynie. (Phil Bosmans)


02 kwi 2012 13:37:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: