Teraz jest 29 mar 2024 17:55:32




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Jaki konkretnie e-czytnik? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012 14:03:42
Posty: 9
Post Jaki konkretnie e-czytnik?
Witam forumowiczów!
Na początku chciałbym się przywitać i ostrzec, że jestem nowym, kompletnie zielonym użytkownikiem zarówno forum, jak i czytników.
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupna czytnika, a że za niespełna tydzień mam urodziny, od jakiegoś czasu wertuję fora gromadząc informacje o sprzęcie by sobie sprawić takie cudo na prezent.
Prosiłbym o pomoc, przy wyborze. Zakładam temat, ponieważ ponad 50 przeczytanych wątków tylko z tego forum nie do końca rozwiało moje wątpliwości co do wyboru czytnika.

Może napiszę, na czym najbardziej mi zależy:
-Możliwość wgrania dowolnego, własnego pdf'a, pliku doc i czytanie go.
-Przyzwoity czas działania urządzenia (czytając o tym, ze czytnik na samym tylko czytaniu wytrzymuje miesiąc, to dla mnie szok. Więc tydzień jest dla mnie wystarczający w zupełności)
-WWW - poczta, stronki z debilnymi tekstami jak bash, fora. (Hipotetycznie... Da się odpalić jakiś komunikator, webgadu, bądź wysłać sms przez bramkę?)
-Bardzo miłym akcentem byłaby możliwość odpalenia audiobooka bądź jakiejś muzyki.
-Słownik ang-pl/pl-ang

To najważniejsze. Czego natomiast nie potrzebuję?
-Ekran dotykowy/klawiatura. Bez znaczenia, chociaż widzę, ze modele z dotykowym ekranem są tańsze (kindle4), więc to jest dla mnie plus. Im taniej, tym oczywiście lepiej.
-Tworzenia notatek, wygody pisania... Ja mam zamiar czytać, nie pisać ;P
-Dodatkowych aplikacji, skórek, bajerów.
-Gwarancji/reklamacji. Pewnie i tak kupię na allegro u jakiegoś zaufanego sprzedawcy, z dużą iloscia komentarzy, brakiem negatywów majacego konto firma.

Przede wszystkim zgubiłem się lekko czytając o najpopularniejszym, zdaje się, czytniku Kindle (którego wersję 4 mozna kupić za 450zł). Lecz zabezpieczenia, jakieś DRM, jailbreak... Cóż, mogę się pobawić w zmianę softu, spolszczenia, ale suma sumarum najbardziej zależy mi na prostocie - aby urządzenia sprowadzić do tego, że wrzucam jakiekolwiek pdf/txt/doc/cokolwiek poprzez kabel i czytam.

Co polecacie dla laika w przedziale 400-500zł?


24 sty 2012 14:33:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012 14:03:42
Posty: 9
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
Pytania z GG nieaktualne, juz wyczytałem, że się da.


24 sty 2012 14:47:13
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
Jak chcesz połączyć komunikator z brakiem klawiatury fizycznej/ekranu dotykowego? Na K4 da się pisać, ale nie jest to ani przesadnie wygodne, ani specjalnie szybkie. Dotyka to również przeglądarki i jej ergonomii.

Do tego odpada Ci dźwięk - tego K4 jest pozbawione w całości.

Kindle nie obsługuje DOCów, czytanie PDFów jest średnio wygodne. Czeka Cię konwersja. Niestety, to nie urządzenie na zasadzie: "wrzucam cokolwiek i działa".

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


24 sty 2012 15:17:24
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
By przeczytać DOC czy PDF potrzebna będzie konwersja. O ile z DOCa dość łatwo zrobi to dla Ciebie Calibre, o tyle z PDFem są problemy. Przy prostej konstrukcji PDFa Calibre lub inne bezpłatne narzędzia sobie poradzą. Przy trudniejszych (skanowane, zdjęcia stron lub PDF gazet [np. Fantastyka]) specjalizowane narzędzia lub obejdziesz się smakiem.

Kindle pasuje cenowo.
Funkcjonalnie to chyba najlepiej Onyx BOOXy (cena od 700 do 900).

Przeznaczeniem eCzytnik jest czytanie książek, reszta to mile widziane bonusy.
Chcesz wygodnie korzystać z WWW - kup smartfona lub tablet.


24 sty 2012 15:30:23
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012 14:03:42
Posty: 9
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
Właśnie myślałem nad tabletem, tylko czas działania baterii takiego urządzenia jest godna pożałowania...
Łączyć? Muzyka, www, gg... to tylko opcjonalnie. Nie szkodzi, jak zabraknie, czy będzie się ciężko pisać. Priorytet to czytanie dowolnego pliku.
Od korzystania wygodnie z netu mam laptopa, od gier - konsolę. Itd. Ot, jadąc autobusem i czytając książke, jakbym tak mógł sobie zerknąć czy ktoś pisze coś ważnego na gg, sprawdzić rozkład ZTM'u bądź sprawdzić maila. Nie będzie, to się obejdę.

Tablet... Super, system Android... Ale jeśli to nawet dnia nie trzyma, to co za sens to kupować. Chyba, że są tablety wytrzymujące na obciążeniu ze 3 dni, to chętnie się zapoznam z takimi w przystępnej cenie. Niestety, jestem sporo do tyłu z nowinkami technicznymi (o prawie 3 lata) i próbuje powoli nadążyć.


24 sty 2012 16:02:15
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
Więc ustalamy kryteria
  • długo trzymać
  • pozwalać czytać dużo formatów
  • być tani
  • korzystać z sieci
Jak pisałem wyżej
Onyx Boox nie jest tani, ale dość sprawnie obsługuje wiele formatów.
Kindle ma problemy z formatami, oficjalnie obsługuje tylko MOBI, po instalacji Duokana kilka więcej wraz z PDFem (tylko że to soft alternatywny, wymaga nieco wprawy z instalacją). jest dość tani (450 i w górę)
Innych modeli i producentów nie znam.
Odpuść WWW - jak się zaczytasz to nie zauważysz jak dojechałeś do celu.


24 sty 2012 16:16:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012 14:03:42
Posty: 9
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
http://allegro.pl/czytnik-ebook-onyx-bo ... 30111.html znalazłem coś takiego
i odnośnie tabletu - tylko o dziwo nigdzie nie mogę doczytać, ile te tablety godzin działają
http://allegro.pl/tablet-onyx-boox-t7r- ... 21103.html

A z kryteriów mozna wywalić to korzystanie z sieci - to tylko opcjonalna rzecz... Kupię sobie chińską komórkę za 150zł i będę miał w niej neta :-)
Własciwie to niepotrzebnie pisałem o tej sieci, bo więcej to problematyczne niż użyteczne. Bo książki i tak z góry wrzucę ze 100 sztuk przez kabel.

Najwazniejsze : czytać wygodnie, długo i wszystko co wgram. Cena - wiadomo przecież....


24 sty 2012 16:28:33
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
jaczuro napisał(a):
http://allegro.pl/czytnik-ebook-onyx-boox-60-okazja-i2073530111.html znalazłem coś takiego
i odnośnie tabletu - tylko o dziwo nigdzie nie mogę doczytać, ile te tablety godzin działają
http://allegro.pl/tablet-onyx-boox-t7r- ... 21103.html

Taki Onyx BOOX A60 jak w tej pierwszej aukcji widziałem kompletną nówkę w MediaMarkt w Krakowie za 629 zł.
A tablety trzymają jakieś 3-5 godzin na jednym ładowaniu (czytniki z e-ink kilka tygodni).
Do tego z aukcji powyżej jest nowe oprogramowanie z Androidem 2.3 na stronie onyx-ereader.pl

_________________
W Obrazek też ;)


24 sty 2012 23:55:44
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012 14:03:42
Posty: 9
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
Czyli tablet to kicha. Już lepiej kupić dużego smartfona... Co też jest niegłupim rozwiązaniem przy aktualnych cenach komórek, ale że mi zależy głównie na czytaniu i komforcie, więc to też odpada.
Sęk w tym, że w miarę przystępny Kindle nie czyta wszystkiego cotrzeba. Skoro ten czytnik Onyx owszem, spróbuję zlicytować.


25 sty 2012 20:10:08
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
jaczuro - jeśli chcesz czytać wygodnie i przyjemnie, porzuć myśli o tablecie.
Może i wygodnie (bo nie ma problemów z formatami) ale świeci po oczach, odbija światło słoneczne, długo na baterii nie wytrzyma.
Zaletą eCzytnika jest długi czas na baterii, brak problemów z refleksami świetlnymi oraz NIE ŚWIECENIE. Niestety nie odtworzysz tak wielu formatów jak na tablecie. Trzeba posiłkować się konwersjami do bardziej zrozumiałych formatów lub wybrać lepiej wyposażony czytnik.
Nie znajdziesz super rozwiązania, musisz pogodzić się z pewnymi ograniczaniami lub kompromisami. Osobiście zachęcam do eCzytnika.


26 sty 2012 10:31:34
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012 14:03:42
Posty: 9
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
Dlatego ten temat :-)
Dodatkowe rzeczy to tylko opcjonalnie miały być. Przyjmijmy, że ich nie ma
Teraz zastanawiam się tylko tak:
Kindle 4
czy
Onyx Boox 60?
Który ma mniej problemów z formatami?Na którym laiktaki jak ja lepiej się połapie?


27 sty 2012 17:38:22
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2011 16:44:42
Posty: 195
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle Oasis 3
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
Mając te dwa wybrane modele przejrzyj pod ich kątem forum.
Dużo jest do czytania, ale to jedyna sensowna metoda. Sam musisz zdecydować.


27 sty 2012 20:43:42
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2011 0:38:38
Posty: 23
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: Jaki konkretnie e-czytnik?
jaczuro napisał(a):
Teraz zastanawiam się tylko tak: Kindle 4 czy Onyx Boox 60? Który ma mniej problemów z formatami?Na którym laiktaki jak ja lepiej się połapie?
Ja zdecydowałem się na czytnik z wsparciem sporego gracza na rynku, który w dodatku, jak niesie plotka, ma wejść wkrótce do naszego kraju. Zresztą, po opublikowaniu wyników słynnych badań rynkowych, sami dostawcy książek zaczęli w szybkim tempie porzucać zabezpieczone epuby na rzecz formatu .mobi. Jeżeli chodzi o obsługę to urządzenia projektowane są jako "blondynka-friendly" ;)


27 sty 2012 22:41:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: