Teraz jest 20 kwi 2024 4:14:46




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarze 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarz
@maciejslu: konkurencję mi robisz, słodziutki. 8-]
robbo2k napisał(a):
Prawa do wydan elektronicznych kosztuja tyle samo
robbo2k napisał(a):
Co do praw autorskich to wydawcy naginaja fakty mowiac iz kosztuja one wiecej.

Na podstawie czego? Prawa kosztują tyle, za ile zgodzi się je udostępnić autor. Jeżeli uzna on, że forma elektroniczna jest dla niego większym rozykiem, to podniesie cenę i tyle. Nikt mu nic nie może rozkazać
robbo2k napisał(a):
Po drugie ze 5% marzy dystrybutora to mozesz sobie poszukac u eskimosow. Koszt dystrybucji cyfrowej to 30% ceny koncowej ebooka.
To licencjat, więc pozwoliłem sobie na radosną twórczość. Ale narzut powyżej 10% na koszty całkowite w dowolnej branży powoduje, że od razu pojawia się konkurencja i zbija cenę. Innymi słowy: marża na pojedynczego e-booka może być trochę większa, bo trzeba utrzymać serwis, serwer informatyka, księgową etc (jeżeli to ma być porządny prężnie działający serwis z dużym obrotem). Ale tak czy inaczej każdy serwis to obecnie straszne zdzierstwo.
robbo2k napisał(a):
Podsumowujac: realna cena ebooka z zyskiem dla wydawcy, autora, dystrybutora wynosi 19,90 dla wiekszosc pozycji
Podsumowując: w realnej cenie e-booka nie ma miejsca dla wydawcy, bo on się zajmuje wydaniem książki, czyli drukiem
robbo2k napisał(a):
Koszt dystrybucji cyfrowej to 30% ceny koncowej ebooka.
teraz może tak, ale nikt nie powiedział, że w przyszłości musi kosztować tyle samo.
robbo2k napisał(a):
Trzeba tez pamietac o kosztach przygotowania pliku skromnie od 1 do 5 tys w gore.
Dla e-booka wystarczy korekta redakcyjna i tyle. Jeżeli robiona była by przez agencję, a nie wydawnictwo, to cena rozłożyła by się na obydwa rynki. A swoją drogą: skąd wziąłeś te liczby?
robbo2k napisał(a):
wiesz dlaczego przygotowanie ksiazki z formatu do druku na format do epuba kosztuje ?
Po pierwsze trzeba miec oprogramowanie, po drugie trzeba zrobić okładke, po trzecie trzeba sformatować, zaś po czwarte trzeba ja przed upublicznieniem obejrzeć i wykonać testy na wielu czytnikach. To troche kosztuje.
Calibre (brak opłat), 200zł (?) dla grafika za okładkę, której nawet nie liczę, bo zapłaci się za nią i tak, jeżeli będzie się chciało drukować normalnie, więc skoro jej projekt i tak trzeba przygotować, to koszt krańcowy (trochę fachowego słownictwa) wynosi zero. Ebooki: zestaw wszystkich przedzielony przez ilość tytułów i sprzedaż pojedynczego= buahahagrosze. Poza tym nie sądzę, że dobrze stworzony plik trzeba by tak testować. A przygotowaniem zajmie się student informatyki za 10zł brutto/h. Jeżeli będzie to robił przez 10h, to znaczy, że spał połowę czasu.
Mori napisał(a):
Uhm, ale przecież już dawno temu wydawcy skarżyli się, że taki Empik bierze 40-50% ceny końcowej już na starcie. Czyli co, logistyka/dystrybucja/magazynowanie to znikomy koszt, czy też Empik zmniejszył swoją marżę?
Ale nie wszystkie książki sprzedaje empik. Ledwie 40% sprzedanych książek pochodzi ze wszystkich księgarni. A wśród tych 40% mamy 130 sklepów Empik, 103 Matrasy, 130 Dom Książki, 20 Książkicy Polskej, 24 Nova + małe, nie-sieciowe. Więc nie ma co jątrzyć o Empik, że tylko on sprzedaje książki (chociaż zdziercą jest niemożebnym) /Za: rynek książki 2009: instytut książki/

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


06 cze 2011 17:26:20
Zobacz profil
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarz
Koovert napisał(a):
@maciejslu: konkurencję mi robisz, słodziutki. 8-]


Cieszę się, że przynajmniej to jedno sobie wyjaśniliśmy; to nie ja robię konkurencję Tobie, tylko Ty chcesz ją zrobić mnie :P

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


07 cze 2011 0:48:19
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarz
Eeetam, semantyki się czepiasz. Tak czy inaczej Cię nie lubię. 8-P

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


07 cze 2011 14:04:57
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 paź 2010 12:12:54
Posty: 301
eCzytnik: Kindle
Post Re: Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarz
Z jakiego kierunku masz taki temat pracy?


07 cze 2011 15:35:19
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarz
Na ekonomii.

Ale, ja zapewne się domyśliłeś, nie jest to temat, który mi zaproponowano. 8-] Raczej musiałem trochę popracować nad promotorką, żeby go klepnęła.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


08 cze 2011 10:16:21
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarz
Za ksiazka.net.pl ( http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=28&tx_ttnews[tt_news]=9313&cHash=f59da8a043 ):
Obrazek

Wprawdzie to nic nowego, ale ładnie widać, że w papierowej książce tak z 3/4 ceny to marża księgarza + koszt produkcji -- czego, gdy sprzedajemy sami (rezygnując, "niestety", z DRM, bo wychodzi za drogo) eBooki, możemy znacząco obniżyć cenę. Albo i nie, bo wydawcy wiedzą, że taniej już się nie da, bo nie...

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


24 sie 2011 9:59:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 03 sie 2011 15:12:19
Posty: 3
eCzytnik: Kindle
Post Re: Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarz
Wprawdzie cytowana dyskusja już od ponad 2 miesięcy jest martwa, ale jakoś teraz to zauważyłem i nie mogę się powstrzymać, żeby nie wrzucić moich 3 groszy na temat przygotowania ebooka i kosztów tego arcy-trudnego przedsięwzięcia. :)
Koovert napisał(a):
robbo2k napisał(a):
Trzeba tez pamietac o kosztach przygotowania pliku skromnie od 1 do 5 tys w gore.
Dla e-booka wystarczy korekta redakcyjna i tyle. Jeżeli robiona była by przez agencję, a nie wydawnictwo, to cena rozłożyła by się na obydwa rynki. A swoją drogą: skąd wziąłeś te liczby?
robbo2k napisał(a):
wiesz dlaczego przygotowanie ksiazki z formatu do druku na format do epuba kosztuje ?
Po pierwsze trzeba miec oprogramowanie, po drugie trzeba zrobić okładke, po trzecie trzeba sformatować, zaś po czwarte trzeba ja przed upublicznieniem obejrzeć i wykonać testy na wielu czytnikach. To troche kosztuje.
Calibre (brak opłat), 200zł (?) dla grafika za okładkę, której nawet nie liczę, bo zapłaci się za nią i tak, jeżeli będzie się chciało drukować normalnie, więc skoro jej projekt i tak trzeba przygotować, to koszt krańcowy (trochę fachowego słownictwa) wynosi zero. Ebooki: zestaw wszystkich przedzielony przez ilość tytułów i sprzedaż pojedynczego= buahahagrosze. Poza tym nie sądzę, że dobrze stworzony plik trzeba by tak testować. A przygotowaniem zajmie się student informatyki za 10zł brutto/h. Jeżeli będzie to robił przez 10h, to znaczy, że spał połowę czasu.

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że korekta redakcyjna nie istnieje w przypadku ebooków. W ebookach (nie tylko polskich) pełno jest akcji typu "n," zamienia się w "m", "i" w "l", no i oczywiście co pewien czas są problemy z układem dialogów. Nie wierzę, że ktoś czyta choć raz książkę która wypluje OCR (z tego co gdzies wyczytalem wydawnictwa do konwersji podsylaja pdfy, a sądząc po efektach konwersji to taki pdf leci na OCR), ot przegląda to ktoś z godzinkę i to co rzuci mu się w oczy to poprawi, a resztę chamsko zostawi.

Co do oprogramowania to jest calibre (nie tylko) no i jak potrzeba jakieś większej ingerencji w plik to przypominam, że epub to archiwum zip, które każdy Windows od XP począwszy może rozpakować i spakować out of box, a sama treść książki to pliki xml, które można modyfikować w notatniku lub darmowym bardziej rozbudowanym odpowiedniku. Owszem nikt profesjonalnie nie będzie używał notatnika, ale wcale nie trzeba nie wiadomo jakiego kombajnu za dziesiątki tysięcy $$$, żeby sprawnie tworzyć ebooki nawet na większą skalę - wystarczą ludzie, którzy wiedzą co robią i potrafią coś więcej niż przeklikać się przez kreator.

Jeśli chodzi o testowanie ebooków to jak wspomniałem nie widać tego, żeby firmy konwertujące przykładały jakąś szczególną uwagę co do jakości plików jakie przygotowują. Natomiast jakby się komuś chciało to często są dostępne darmowo albo "wirtualne" emulatory czytników na których można co do piksela sprawdzić jak urządzenie przeczyta dany plik, albo choćby dedykowane aplikacje producentów czytników na PC. Także weryfikacja poprawnego formatowania wcale taka droga nie jest i nie wymaga posiadania każdego wyprodukowanego czytnika i godzin testów.

Suma sumarum patrząc na efekty końcowe nie wyobrażam sobie żeby nad przygotowaniem ebooka aktualnie pracowało się więcej niż kilka godzin i to maksymalnie 1-2 pracowników. IMHO w kosztach przygotowania ebooka (pliku! - nie całej książki) realnie najwięcej zżera opłata za fantastyczny i kompletnie bezużyteczny system DRM. W każdym razie nie wyobrażam sobie na co miało by iść "skromnie od 1 do 5 tys w gore".


30 sie 2011 11:37:29
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarz
Błędy, które opisujesz są wynikiem konwersji OCRem z PDFa (czy czegoś innego) na tekst. Gdyby konwertowali e-booka z jakiegoś edytowalnego formatu PO redakcji i korekcie, która i tak jest niezbędna dla wydania papierowego, to taki plik byłby normalny, poprawny i bez błędów. Ergo: korekta na e-booki nie była by konieczna, jeżeli sama konwersja była by robiona z głową.

Przy normalnych plikach wejściowych (edytowalnych, sformatowanych etc.) nie była by konieczna praktycznie żadna dodatkowa praca prócz JEDNOKROTNEGO napisania programu (można do jego trzewi wykorzystać bebechy calibre), który formatowałby pliki z wydawniczego formatu na mobi/epub/cokolwiek. I jeżeli byłby porządnie zrobiony, to można by zaryzykować nawet brak późniejszej korekty. Po tym jak sam sobie skonfigurowałem Calibre, wystarczy, że odpowiedni sformatuję plik w OpenOffice'ie i nawet nie sprawdzam jak wygląda mobi przed przesłaniem go na Kundla: zawsze wygląda OK.

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


31 sie 2011 19:09:24
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 28 cze 2011 11:37:10
Posty: 8
eCzytnik: kindle3
Post Dlaczego ksiazki na czytnik powinny miec 1/5 ceny papierowej
t3d: poniższy post znajdował się w dziale o Kindle, pod tyułem "Dlaczego ksiazki na czytnik powinny miec 1/5 ceny papierowej". Przeniesione.

Chciałbym poruszyc ten kontrowersyjny temat i podzielic sie swoimi przemysleniami.
Przykładowo kupujemy ksiazke papierowa za 40 zł.
zysk sprzedawcy:40 zł
ksiazke mozemy odsprzedac zaraz po przeczytaniu, bez problemu za 3/4 ceny: 30zł
czyli nasz koszt przeczytania ksiazki to 10 zl
ten kto ja kupil znow moze ja sprzedac za 1/2 ceny: 20 zł
i tak dalej przy czym kazda kolejna sprzedaz generuje coraz to mniejsza roznice w cenie.
ale i tak pierwotny sprzedawca nie dostaje juz z tego nic.
Jezeli kupimy ksiazke i jej nie sprzedamy to i tek najprawdopodobniej komus ja pozyczymy do przeczytania, i
dany egzemplarz przeczyta kilka osób.
Szacuje ze średnio ok 5. Choc na pewno wartoby zrobic jakies powazne badania na ten temat.

Co natomiast z ksiazka elektroniczna?
Wydawcy wychodza z założenia ze postapimy podobnie.
A to uwazam nieprawda.
Czytnika raczej nie pozyczymy bo traktujemy go zwykle jako rzecz osobista, podobnie jak telefon komórkowy.
ksiazke mozemy przesłać jako plik, ale tego nam nie wolno, bo było by to rozpowszechnianie.
O ile łatwiej było by powiedziec zainteresowanym przeczytaniem danej ksiazki "idź se kup, jest pod adresem_sklepu za 8 zł"
mysle że tych wspomnianych 5 osob, by przy takiej cenie to zrobiło.
Podobnie jak bysmy po 3-5 latach chcieli wrócic do dawno temu przeczytanej ksiazki to bysmy ja za ta cene kupili ponownie.
Zysk sprzedawcy byłby wtedy proporcjonalny do ilości czytan ksiazki, i mysle ze srednio wyniosłby tyle samo co teraz. a moze byłby wiekszy ?


Ostatnio edytowano 18 lis 2011 21:35:00 przez mt1werty, łącznie edytowano 1 raz



18 lis 2011 16:28:15
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2011 19:15:33
Posty: 338
eCzytnik: Kidle 3G
Post Re: Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarz
@T3d, przez Ciebie mi post nie wszedł, bo mi przesunąłeś go do właściwego tematu. 8-(

Komentarze odpowiednio do kolejnych linijek:
3) przychód sprzedawcy to 40 zł
9-10 i 15) Ja z e-bookiem robię tak samo. Tylko nie pożyczam czytnika, a e-booka.
11) Uwielbiam liczby z kosmosu.
16) Możesz kopiować, na użytek własny i dla przyjaciół/rodziny
17) W ogóle nie rozumiem, co to ma oznaczać.
21) Nie trawię, jak ktoś po rozpoczęciu tematu pisze "proszę o dyskusję" czy inny podobny bzdet

Odnośnie formy:
Po co dzielisz te linijki co chwilę? Żeby się wygodniej czytało? Żeby post był dłuższy?

Last, but not least:
Sugerował bym rzucenie okiem na forum, ZANIM zaczniesz pisać kolejny temat. Na prawdę myślisz, że nikt wcześniej tego tematu nie poruszył? Serio? Serwis działający od 2 lat i ani razu nikt nie chciał na ten temat porozmawiać?
Raz.
Dwa.
Od biedy trzy.
A przede wszystkim cztery (czyli tu, gdzie mod go przeniósł).

Spoiler: odpowiedź pod względem kosztów i na podstawie odczuć czytelników brzmi: 50%

_________________
Terry Pratchett napisał(a):
"Osoby używające więcej niż 3 wykrzykników lub pytajników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości."


18 lis 2011 16:36:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 29 lip 2011 20:57:45
Posty: 40
eCzytnik: laptop
Post Re: Ile powinna kosztować książka elektroniczna? - komentarz
W przygotowaniu e-booka oszczędza się tylko na koszcie druku. A to najwyżej 15 proc. ceny księgarskiej. Zysk na różnicy cenowej zjada i tak większy VAT. Poza tym koszta przygotowania i sprzedaży e-booka są identyczne:

- korekta
- redakcja
- skład i łamanie (formaty cyfrowe też przecież tego wymagają, chyba że ktoś chce czytać byle jak poda teksty, bez wcięć akapitowych, albo raz ze światłem między partiami dialogowymi, a raz bez tego światła, z popieprzonym układem akapitów, gdzie zdania zaczynają bez sensu wcięciem, czasem od małej litery, bo komuś się wcisnął enter w środku zdania)
- okładka
- promocja
- honoraria autorskie
- dystrybucja

Co do ostatniego - dystrybucja cyfrowa bierze dokładnie tyle samo albo i więcej niż hurtownicy i księgarnie w świecie papierowym. Zatem mrzonki o niskich cenach e-booków można między bajki włożyć.

Ktoś napisał na początku, że Amazonowi opłaca się sprzedawać e-booki bardzo tanio. He, he... Amazonowi może i się opłaca, ale autorom i wydawcom nie. Przede wszystkim Amazon tylko pośredniczy, a ceny ustalają autorzy i wydawcy. Amazon bierze-publz tego do 70 proc.(!!!) Tak, marża Amazonu przy cenie do 2,99 USD to 70 proc. W tej cenie są głównie książki self-publisherów, którzy ilościowo stanowią gros oferty Amazonu. Ilościowo ta oferta robi rzeczywiście wrażenie, ale jakościowo już nie bardzo. Totalna sprzedaż Amazonu może i jest imponująca. Przy ponad milionie tytułów nie trudno o to. Ale poszczególne tytuły sprzedają się w ilościach śladowych. Dla rozwiania pewnych mitów warto skorzystać z tego narzędzia:

http://www.novelrank.com/track.php

Pozwala sprawdzić,jaka jest sprzedaż miesięczna poszczególnych tytułów. Nawet tytuły z TOP100 Amazonu sprzedają się nieraz w ilości zaledwie kilkudziesięciu egz. miesięcznie.


Nie będę się tu już rozwodził nad ułomnym systemem rozliczeń, którzy stosuje Amazona, traktując czytelników i autorów jak dojne krowy i bandę idiotów. Zainteresowanych odsyłam do moich komentarzy pod tym artykułem:
http://literalubicyfre.pl/2011/12/14/am ... ezly-ruch/

_________________
Moje książki na Amazonie
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss? ... uk&x=0&y=0


18 gru 2011 17:02:18
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron