Teraz jest 19 kwi 2024 13:00:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Odstępy między akapitami i wcięcia akapitowe 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2010 11:49:47
Posty: 22
eCzytnik: Kindle 3 Wi-Fi
Post Odstępy między akapitami i wcięcia akapitowe
Witam.
Mam takie pytanie jak to zrobić w calibre.
Mam taki na przykład tekst.
Obrazek
każda linia w tym tekście zakończona jest enterem, odstęp między liniami ustawiony na pojedynczy po konwersji w Calibre do formatu MOBI jest tak
Obrazek
a ja chciałbym żeby było tak
Obrazek
co jest wynikiem konwersji w Mobipocket creator.
Kal taki efekt uzyskać za pomocą Calibre?


22 sty 2011 13:42:40
Zobacz profil
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post Re: Odstepy między liniami MOBI
Yyyy... a zaznaczenie opcji "Usuń odstępy między akapitami" w ustawieniach konwersji w Calibre nie pomaga?

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


22 sty 2011 14:02:03
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 13:54:46
Posty: 656
Lokalizacja: Atol Bikini
eCzytnik: PRS-505, eClicto, Kindle 3, HTC LEO
Post Re: Odstepy między liniami MOBI
Witam,

@gregvip- trzeba czytać posty napisane na forum, a nie zadawać pytania o rzeczy, które już były wyjaśnione! :evil:

Jak to już napisał wyżej muaddib2 trzeba włączyć odpowiednią funkcję w Calibre (na zdjęciu poniżej włączona - zakreślona czerwony kolorem)

Obrazek

_________________
Pozdrawiam,
Chesuli

Cytuj:
Kobiety nie można zmienić.
Można zmienić kobietę, ale to nic... nie zmieni.


22 sty 2011 14:38:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2010 11:49:47
Posty: 22
eCzytnik: Kindle 3 Wi-Fi
Post Re: Odstepy między liniami MOBI
Kurcze zmyliło mnie to wcięcie.
Sorki, wszystko działa ok.
Temat do zamknięcia


22 sty 2011 14:59:07
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 sie 2011 12:05:55
Posty: 3
eCzytnik: sony prs
Post Odstępy między akapitami i wcięcia akapitowe.
W jaki sposob moge zmienic cos takiego:
Obrazek

na to:

Obrazek
?

1. w jaki sposob moge usunac odstepy miedzy akapitami? Wykorzystanie tej opcji w calibre nie przynosci zadnych efektow.
2. czy istnieje sposob na hurtowe wstawienie wciecia akapitowego dla wszystkich akapitow w ksiazce?


16 sie 2011 12:16:31
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 paź 2010 20:37:04
Posty: 39
eCzytnik: PW, Kindle3, Oyo
Post Re: Odstępy między akapitami i wcięcia akapitowe.
Ustaw to sobie dla wszystkich książek w: Preferencje / Opcje wspólne / Wygląd i zachowanie


16 sie 2011 13:16:08
Zobacz profil
Mod
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2007 16:39:15
Posty: 693
Post Re: Odstępy między akapitami i wcięcia akapitowe
Uruchamiasz MS Word. Następnie zaznaczasz całość używając stosownej opcji. Wybierasz menu "Odstępy i akapity", następie w pozycji "Wcięcie" ("Intendation") wybierasz "Specjalne" (Special) i tam w menu rozwijanym "Pierwsza linia" lub "Pierwszy wiersz" ("First line"). Potwierdzasz OK.

Pojawią Ci się wcięcia. Dopiero po tym zabiegu konwertujesz plik w Calibre, używając opcji "Usuń odstępy między paragrafami".

Nazwy niektórych opcji mogą brzmieć inaczej w polskim Wordzie, ale ja korzystam z angielskiego i opisuję to tak, jak zapamiętałem. Więc z góry przepraszam :)

_________________
Cytuj:
"Z książkami jest tak samo jak z ludźmi: tylko niewielka część odgrywa dużą rolę, reszta gubi się w wielości."

Gregory Benford - "Zagrożenie Fundacji"


Cytuj:
"Out in the oceans of sand
I saw the future
Of a golden land
Below the plains
I've been meeting my fate
I stood the test
The universe
In the palm of my hand
Oh, am I blessed
Or cursed "


Savage Circus "Legend of Leto II"


16 sie 2011 13:27:39
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 sie 2011 12:05:55
Posty: 3
eCzytnik: sony prs
Post Re: Odstępy między akapitami i wcięcia akapitowe
Dzieki muaddib2, dziala, aczkolwiek nie z wszystkimi plikami. :) Tam, gdzie miedzy akapitami jest ENTER(¶) - dziala, natomiast tam, gdzie 2x SHIFT+ENTER(←) juz nie. Mozna to w jakis latwy sposob podmienic?


16 sie 2011 15:34:35
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2011 0:26:45
Posty: 259
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Re: Odstępy między akapitami i wcięcia akapitowe
Zamień shift+enter na enter. Ta kombinacja ma założone zachowywanie się tak, że łamie linię nie będąc jednocześnie rozpoczęciem nowego akapitu.


18 sie 2011 23:24:12
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 20 sie 2011 0:46:50
Posty: 10
Post Re: Odstępy między akapitami i wcięcia akapitowe
muaddib2 napisał(a):
Uruchamiasz MS Word. Następnie zaznaczasz całość używając stosownej opcji. Wybierasz menu "Odstępy i akapity", następie w pozycji "Wcięcie" ("Intendation") wybierasz "Specjalne" (Special) i tam w menu rozwijanym "Pierwsza linia" lub "Pierwszy wiersz" ("First line"). Potwierdzasz OK.

Pojawią Ci się wcięcia. Dopiero po tym zabiegu konwertujesz plik w Calibre, używając opcji "Usuń odstępy między paragrafami".

Nazwy niektórych opcji mogą brzmieć inaczej w polskim Wordzie, ale ja korzystam z angielskiego i opisuję to tak, jak zapamiętałem. Więc z góry przepraszam :)


To ja szczerze mówiąc znalazłem chyba lepszy sposób. Bez konieczności konwertowania na .rtf i z powrotem na .mobi.

Jeżeli mamy plik w .mobi taki na na pierwszym załączonym zdjęciu kilka postów wyżej (tj. bez wcięć na akapity i z odstępami) w Calibre naciskami konwertuj z formatu .mobi na .mobi i zaznaczamy "Usuń odstępy między...." oraz "Inteligentna interpunkcja", ja włączam jeszcze "Przetwarzanie Heurystyczne", ale nie wiem czy to ma w tym procesie jakieś znaczenie. W każdym razie po konwersacji będziemy mieli dwa pliki MOBI i ORIGINAL_MOBI. Przynajmniej u mnie po takiej konwersacji nowy plik .mobi nie ma przerw między paragrafami oraz posiada wcięcia przy nowym akapicie :)

Wiem, że odpowiedź dość późna, ale dopiero to zauważyłem. Może komuś się przyda :)


14 wrz 2011 1:49:56
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 04 gru 2011 17:38:06
Posty: 7
Lokalizacja: Katowice
eCzytnik: Kindle 4
Post Re: Odstępy między akapitami i wcięcia akapitowe
Zamierzam kupić Kindle 4 i testowałem konwersję książek z formatu .epub do .mobi. Wybrałem kilka popularnych tytułów: Kod Leonarda, Trylogia Millenium.

Zastanawia mnie czy książki w formacie elektronicznym nie powinny mieć formatowania (akapity) zbliżonego do papierowych oryginałów? W przypadku usuwania odstępów między akapitami, dodatkowe przerwy w miejscach, w których powinny być, nie występują. Oprócz odstępu na końcu rozdziału tekst się zlewa.

Czy ja wymagam za dużo czy polskie e-książki nie są formatowane dokładnie tak samo jak ich papierowe odpowiedniki?


Ostatnio edytowano 14 gru 2011 2:15:37 przez dmin, łącznie edytowano 1 raz



04 gru 2011 20:26:58
Zobacz profil
RW2010.pl

Dołączył(a): 14 maja 2011 11:23:02
Posty: 115
eCzytnik: ONYX BOOX 60s
Post Re: Odstępy między akapitami i wcięcia akapitowe
Jeśli e-book ma swój papierowy odpowiednik, to logika nakazywałaby tak właśnie zrobić. Problem jednak polega na tym, że część książek "papierowych" staje się e-bookiem w wyniku procesu (mniej lub bardziej udanego) zwanego "digitalizacją".

Nie jestem specem w tej materii i kompletnie nie umiem sobie takiej "digitalizacji" wyobrazić, ale być może podczas jej wprowadzania tekst inaczej się "rozkłada"?

_________________
Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
www.rw2010.pl
Książki w formatach epub, mobi i pdf.


04 gru 2011 21:55:12
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: