Teraz jest 28 mar 2024 21:41:00




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Pomysły na wtyczki do calibre 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Pomysły na wtyczki do calibre
Cześć.
Myślę, że temat wyjaśnia wszystko. Na mobileread jest podobny wątek.
Ja osobiście od jakiegoś czasu myślę nad wtyczką, która umożliwiała by zarządzanie wirtualnymi półkami na stronach biblioNETka, lubimyczytać i webook. Nakanapie ma za duży bajzel w bazie, żeby brać ich pod uwagę, chociaż pod względem reszty rzeczy wypadają nieźle. Kiedy wpadłem na ten pomysł sprawdziłem czy coś takiego nie powstało już i okazuje się, że owszem, zwie się to Goodreads Sync, ale jest taki szkopuł, że Goodreads Sync korzysta z API strony (chociaż nie sprawdzałem jeszcze tego, gdzieś tak przeczytałem), a polskie odpowiedniki Goodreads raczej nie mają API. Jak znajdę czas (gdzie go szukać? ;)) , to postaram się w związku z tym coś zrobić.

Oddaję pałeczkę w wasze ręce, czego jeszcze nie ma w calibre a powinno być (a przynajmniej tak sądzicie :D)?


05 lis 2011 19:55:34
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
Metadane z polskich serwisów w rozsądnej ilości (np. katalog BN). To samo okładki. Brakuje mi jeszcze, by mi wyszukiwał tylko po tytule/autorze, jeśli nie znalazł w kombinacji (np. miałem antologię jako antologię w polu autora, a na LC byli wszyscy wpisani - i jej nie znajdywał).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


05 lis 2011 20:57:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
Jak rozumiem BN to Biblioteka Narodowa? Moim zdaniem nie bardzo się nadaje na źródło metadanych. Oczywiście strona jest wszebogata w informacje, ale ciężko byłoby wyłuskać odpowiednie dane, wpiszesz Pan Tadeusz i masz kilkaset trafień, z czego większość to publikacje nt. Pana Tadeusza. Poza tym lepiej chyba pisać wtyczkę dla strony która ma przy okazji okładki - mniej roboty.
Mori napisał(a):
Brakuje mi jeszcze, by mi wyszukiwał tylko po tytule/autorze, jeśli nie znalazł w kombinacji (np. miałem antologię jako antologię w polu autora, a na LC byli wszyscy wpisani - i jej nie znajdywał).

To akurat sprawa zależy od wtyczki. Moje wtyczki (a podejrzewam, że większość) działają tak, że szukają po tytule i porównują autora znalezionej książki z autorem z metadanych. Jest to niestety raczej konieczne, chyba że się woli nietrafne wyniki. Łatwo można dodać powtórzenie szukania bez brania pod uwagę autora gdy nie znajdzie się trafienia, co w sumie zrobię.

Założyłem temat z moją wtyczką do pobierania metadanych z wp. Mam nadzieję, że chociaż częściowo uzupełni braki na tym polu.

Zapomniałem dodać, że mi brakuje kolumny z gatunkiem książki. Sam taką stworzyłem, ze zdefiniowaną listą wszystkich popularnych gatunków literackich ale natywna wersja byłaby lepsza, gdyż pozwalałaby na pobieranie informacji o gatunku przez wtyczki metadanych. Mam zamiar i tak dodać taką opcję do mojej kolumny ale wiąże się to z komplikacjami.


05 lis 2011 22:04:40
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
No właśnie - chodziło mi o sytuację, gdy kombinacja autor + tytuł nie przynosi rezultatów, warto poszukać i wybrać jakieś wyniki z samego tytułu. Decyzję koniec końców podejmuje użytkownik, więc warto mu dać szansę ;)

Z gatunkami to pewnie byłoby tysiąc-i-jeden problemów. Może tagować po prostu?

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


05 lis 2011 22:13:56
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
Mori napisał(a):
Z gatunkami to pewnie byłoby tysiąc-i-jeden problemów. Może tagować po prostu?

Nie widzę problemu. Część stron ma pole z gatunkiem, a większość tagi. Masz listę tagów i porównujesz z listą gatunków. Problem jest z brakiem standardowego pola, użytkownik sam by musiał stworzyć kolumnę z listą gatunków i skonfigurować dodatek. Dziwię się, że do tej pory nie ma oddzielnego pola na gatunek. Tagi to jakiś substytut, ale jeśli coś jest do wszystkiego to jest jak wiadomo do niczego.


Ostatnio edytowano 06 lis 2011 10:27:22 przez fenuks, łącznie edytowano 1 raz



05 lis 2011 22:23:36
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
Nie, nie, chodzi mi o problem z klasyfikowaniem książek. Początkowo wydaje się to proste, ale z każdą kolejną pozycją pojawia się coraz więcej wątpliwości i zamieszania. Osobiście uważam, że jakby książka miała mieć kilka gatunków - to to powinny być tagi (tj. gatunek powinien być jeden, główny - a nie zawsze da się tak książkę przypisać).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


05 lis 2011 23:07:46
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
Mori napisał(a):
Nie, nie, chodzi mi o problem z klasyfikowaniem książek. Początkowo wydaje się to proste, ale z każdą kolejną pozycją pojawia się coraz więcej wątpliwości i zamieszania. Osobiście uważam, że jakby książka miała mieć kilka gatunków - to to powinny być tagi (tj. gatunek powinien być jeden, główny - a nie zawsze da się tak książkę przypisać).

Lubię mieć porządek w swoich zbiorach. A z tagami jest taki problem, że część z nich jest przydatna, a większość niestety nie. Początkowo myślałem jak Ty i pobierałem tagi, ale jak zobaczyłem potem w przeglądarce tagów ile tam śmiecia to zwątpiłem. Nie tędy droga, jeśli już korzystać z tagów to przynajmniej trzeba je w pluginie filtrować. Co do własnej kolumny to jest możliwość by miała ona kilka wartości jak kolumna z tagami, ale w przeciwieństwie do tagów może przybierać ona tylko określone wartości. Wystarczy przejrzeć zbiór gatunków literackich na Wikipedii i stworzyć odpowiednio szczegółową listę.


06 lis 2011 10:38:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
Pomyślałem że nie byłoby źle gdyby była możliwość ściągania do calibre książek z BN. Poszukałem i okazuje się, że na tym forum już poruszany był problem i skrypt istnieje, co więcej nawet działa 8) Tutaj pytanie do t3d, czy nie myślał nad tym, żeby przepisać skrypt jako wtyczkę do calibre? Moim zdaniem warto.
Osobiście wciąż czuję głód dobrych źródeł metadanych, chyba zmajstruję wtyczkę do biblioNETki, choć nie ma tam okładek.


09 lis 2011 20:25:01
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
To skrypt do ściągania z PBI :)
I tak, myślałem nad tym. Może kiedyś się za to zabiorę, ale nie w najbliższej przyszłości. Z rzeczy ebookowych wyższy priorytet ma Biblia - trzeba by przepisać mój skrypt, żeby korzystał ze starszej wersji strony, bo na nowszej jest pełno błędów.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


09 lis 2011 21:49:13
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
t3d napisał(a):
To skrypt do ściągania z PBI :)

Tak, miałem na myśli PBI. To przez Moriego który wspomniał w tym temacie o BN ;)
t3d napisał(a):
Z rzeczy ebookowych wyższy priorytet ma Biblia - trzeba by przepisać mój skrypt, żeby korzystał ze starszej wersji strony, bo na nowszej jest pełno błędów.

Moim skromnym zdaniem lepiej wpierw przepisać PBI, większa uniwersalność i w ogóle, tym bardziej, że można stamtąd ściągnąć także Biblię (większość wersji to skany ale jest też wersja tekstowa).


10 lis 2011 18:36:58
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
Jeśli masz takie zdanie, to możesz przepisywać. Dla mnie ważniejsza jest Biblia. Poza tym jak komuś zależy, to z PBI może sobie ściągnąć bashem, a dobrej Biblii jeszcze nie widziałem (ta z PBI się nie nadaje z wielu względów opisywanych w odpowiednim wątku).

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


10 lis 2011 18:47:39
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lip 2011 14:21:10
Posty: 133
eCzytnik: Kindle 3
Post Re: Pomysły na wtyczki do calibre
t3d napisał(a):
Jeśli masz takie zdanie, to możesz przepisywać. Dla mnie ważniejsza jest Biblia. Poza tym jak komuś zależy, to z PBI może sobie ściągnąć bashem, a dobrej Biblii jeszcze nie widziałem (ta z PBI się nie nadaje z wielu względów opisywanych w odpowiednim wątku).

Ja mam Stary Testament z Nexto, dostępny natywnie w ePUBie. Fakt, że Nowego Testamentu nie znalazłem i Stary Testament ma tylko 39 ksiąg, dlatego nie mówię, że skrypt dla Biblii nie jest ważny.
Może później przepiszę, teraz wolę zająć się np. wtyczką z metadanymi czy integracją z stronami z powodu który wymieniłeś- jest wersja dla basha, chociaż miło by było mieć dedykowaną calibre.


10 lis 2011 19:16:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: