Teraz jest 28 mar 2024 10:19:56




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Nowe oprogramowanie dla BOOX M90: (20111020) 
Autor Wiadomość
Post Nowe oprogramowanie dla BOOX M90: (20111020)
Udostępniliśmy nowy firmware dla czytników z serii BOOX M90 (Nie należy instalować go w urządzeniach innej serii!)
Wersja 1.5.1 20111020
Do pobrania na stronie: onyx-ereader.pl

Najważniejsze poprawki to: stabilność połączeń z komputerem i TTS.


Ostatnio edytowano 08 lis 2011 14:42:13 przez Robert ArtaTech, łącznie edytowano 2 razy



21 paź 2011 10:45:27
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lip 2010 9:07:38
Posty: 49
eCzytnik: boox M90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
Komputer już widzi czytnik, ale nadal nie otwiera ostatnio czytanej pozycji po starcie


21 paź 2011 12:44:10
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 cze 2011 20:33:05
Posty: 8
eCzytnik: boox 60S,teraz M90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
Dzięki za tę poprawkę. Po dzisiejszej aktualizacji mój komputer "widzi" czytnik :D , także wygaszacz działa poprawnie (nie wyrzuca na stronę główną karty). Póki co, jestem zadowolona i cierpliwie czekam na wersję 1.6. Mam tylko jedno pytanie, czy mój M90 "lubi" już duże karty (16GB, 32GB), czy to też zostało poprawione?
Panie Robercie, muszę powiedzieć, że był Pan na tym forum bardzo potrzebny. Pozdrawiam Pana i życzę dużo cierpliwości :)


21 paź 2011 15:43:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lip 2010 9:07:38
Posty: 49
eCzytnik: boox M90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
U mnie kartę 16GB widzi bez problemów


21 paź 2011 18:38:51
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 23 cze 2011 20:33:05
Posty: 8
eCzytnik: boox 60S,teraz M90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
Nie chodziło mi o to czy widzi. Ja teraz używam 16GB, ale niekiedy wyrzuca mnie na stronę główną karty w czasie czytania. Nie zdarza się to często, więc spokojnie czekam na poprawki, a może już teraz będzie dobrze? Pozdrawiam :)


21 paź 2011 19:37:20
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2011 20:37:17
Posty: 5
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: onyx boox m90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
Zainstalowałem nową wersję oprogramowania i po raz kolejny okazało się, że wielokrotnie chwalone wsparcie onyxów jest mocno przereklamowane.
W opisie zmian jest wymieniona możliwość obrotu ekranu w lewo i w prawo... co jak się okazuje w dalszym ciągu nie jest możliwe i żeby powrócić do pozycji startowej trzeba obracać ekran trzy razy (sic!). Ponadto powróciła opcja pozwalająca na ustawienie ekrany startowego, zasadniczo ni było by w tym nic złego gdyby nie to, że obraz jest dziwnie zniekształcany i wyświetla się na połowie ekranu (czyżby komuś się nie chciało poprawić formatowania z A60).
Widać że chłopcy mocno walczyli z ograniczeniem odświeżania ekranu, podejrzewam że celu przedłużenia żywotności baterii. W paru miejscach wyszło nie najgorzej. Niestety efekt uboczny jest taki, że często na ekranie pozostają bardzo wyraźne resztki poprzednio wyświetlanego obrazu. Po ręcznym odświeżeniu jest ok. Dodam, że w ustawieniach mam ustawione pełne odświeżanie strony za każdym razem (bardziej denerwują mnie pozostałości poprzedniej strony niż miganie ekranu).
Zasadniczo nie powinienem chyba wspominać, że problem z martwym polem w notatniku nie jest i prawdopodobnie nie będzie nigdy rozwiązany, ponieważ jest typową wadą konstrukcyjną.


22 paź 2011 12:25:01
Zobacz profil
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
Demios napisał(a):
W opisie zmian jest wymieniona możliwość obrotu ekranu w lewo i w prawo... co jak się okazuje w dalszym ciągu nie jest możliwe i żeby powrócić do pozycji startowej trzeba obracać ekran trzy razy (sic!).
Początkowo ta funkcja miała tylko 2 stany (pion i poziom), później ze względu na osoby leworęczne, doszła pozycja 270st. W modelach M, ze względu na asymetryczność klawiszy sterujących, została dodana pozycja 180st, czyli "do góry nogami". Myślę, że jest to funkcja rzadko używana, po dobraniu wygodnej dla indywidualnych preferencji. Dlatego ma niższy priorytet niż inne poprawki.

Demios napisał(a):
Ponadto powróciła opcja pozwalająca na ustawienie ekrany startowego, zasadniczo ni było by w tym nic złego gdyby nie to, że obraz jest dziwnie zniekształcany i wyświetla się na połowie ekranu (czyżby komuś się nie chciało poprawić formatowania z A60).
To jest rzeczywiście błąd formatowania z modeli 6-calowych. Zostanie to zgłoszone do producenta.
Oryginalny ekran startowy można przywrócić, wgrywając ponownie najnowsze oprogramowanie.

Demios napisał(a):
Widać że chłopcy mocno walczyli z ograniczeniem odświeżania ekranu, podejrzewam że celu przedłużenia żywotności baterii. W paru miejscach wyszło nie najgorzej. Niestety efekt uboczny jest taki, że często na ekranie pozostają bardzo wyraźne resztki poprzednio wyświetlanego obrazu. Po ręcznym odświeżeniu jest ok. Dodam, że w ustawieniach mam ustawione pełne odświeżanie strony za każdym razem (bardziej denerwują mnie pozostałości poprzedniej strony niż miganie ekranu).
W plikach obsługiwanych przez przeglądarkę html (CHM, HTM, również strony internetowe) jest oddzielne ustawienie odświeżania ekranu, niezależne od tego w ustawieniach głównych.
Można je zmienić podczas czytania tekstu w w/w formatach lub przeglądania internetu, wywołując Menu i wybierając ikonkę "Pełne odświeżanie" (między obrotem ekranu a odtwarzaczem).
Funkcja ma dwa stany: pełne odświeżanie włączone lub wyłączone.


25 paź 2011 11:19:39
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lip 2011 18:32:51
Posty: 28
eCzytnik: onyx M90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
Nowa wersja zainstalowana.
Podstawowa poprawa to wreszcie użyteczne uśpienie. Po wybudzeniu w końcu da się kontynuować czytanie bo nie wywala do katalogu głównego karty. Choć, jak wspomniał discharge, trochę chyba zbyt wiele razy miga ekran. Jest tu jednak inny problem (pojawiający się, gdy usypiam czytnik z otwartym ePubem. Z oczywistych względów nie ma tego problemu przy pliku pdf). Otóż po wybudzeniu i kilkukrotnym mignięciu ;) czcionka zmienia się na jakąś bezszeryfową (pewnie jakaś domyślna), chociaż ustawiona była np. Georgia. Co ciekawsze, gdy przywołuję menu żeby ponownie wybrać właściwą to okazuje się, że jest ona wybrana (w ramce). Po potwierdzeniu tego wyboru wszystko jest OK i pojawia się właściwy krój.

W nowym sofcie pojawiła się nowa opcja (nie widziałem jej wcześniej), która nie ma polskiego tłumaczenia. Przy otwartym pliku pdf, w grupie "narzędzia" jest opcja "Glyph enbolden" czyli prawdopodobnie "Pogrubienie glifów". Działa tak sobie tym bardziej, że w booxie ta opcja jest raczej zbędna. Skoro już przy spolszczaniu jesteśmy, to w opcji "Adnotacje" obok "wymaż szkic" pojawiło się "Merge Sketch"

Coś chyba lekko zepsuła się obsługa słownika. Działa, ale jest bardziej "narowisty". Zawiesza się podczas uruchamiania i trzeba "pokombinować" wciskając różne rzeczy no i wydaje się, że gorzej trafia w słowa. To znaczy dopiero po którejś próbie wyszukiwane jest to słowo, które jest zaznaczone.

Od początku w oprogramowaniu booxa denerwuje mnie niemożność ustawienia różnego wyglądu i sposobu sortowania elementów poszczególnych katalogów.
Na przykład chciałbym mieć menu główne jako "kafelki", a katalog z książkami jako "szczegóły" dodatkowo sortowane po typie (katalogi na początku" i po nazwie. Nie da się bo opcje sortowania i wyglądu są globalne. Dodatkowo zmiana sortowania np. na "po nazwie" powoduje zmianę również na liście "ostatnio otwarte" przez co pliki ostatnio otwarte są na tej liście w trudnym do przewidzenia miejscu :)


25 paź 2011 12:00:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 25 paź 2011 23:18:09
Posty: 1
eCzytnik: Onyx M90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
W nowej wersji słownik działa dużo gorzej, pomijam zaznaczanie słów, które zawsze słabo łapało, przydałoby się dodać ikonę z klawiaturą, żeby można było czasami wpisać ręcznie szukane słowo, samo zaznaczanie nie wystarcza. Ale najważniejsze, że w poprzedniej wersji można było się przełączać między słownikami (jak ktoś ma np 3 słowniki EN) np. zaznaczam słowo i jak zmienię na inny słownik to teraz muszę wybrać inne słowo i dopiero z powrotem na poprzednie i dopiero łapie słownik. Wygląda na to że teraz nie mogę sprawdzić słowa w kliku słownikach naraz.

Druga sprawa, dość istotna jak mam już włączony słownik i przechodzę na kolejną stronę to wypadałoby żeby słownik wskoczył na dół a nie zostawał na górze, za każdym razem trzeba znowu coś zaznaczyć na górze, żeby pojawił się na dole. Czasami na stronie są 4 zdania i słownik zasłania wszystko i trzeba go zamknąć.

Już myślę o powrocie do poprzedniej wersji (poprzednia wersja 1.5.1 20110818).

Co do obracania ekranu, było już poruszane na forum, przydałoby się w obie strony (szczególnie przydatne przy PDF z grafiką).


25 paź 2011 23:50:50
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lip 2010 9:07:38
Posty: 49
eCzytnik: boox M90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
W poprzedniej wersji 1.5.1.20110818 - w preferowanych aplikacjach był coolreader i htmlreader, teraz nie ma. Poprzednio po wybraniu fbreadera była możliwość formatowania wyświetlania dla epub, teraz nie.


26 paź 2011 11:38:34
Zobacz profil
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
sulerak napisał(a):
W poprzedniej wersji 1.5.1.20110818 - w preferowanych aplikacjach był coolreader i htmlreader, teraz nie ma. Poprzednio po wybraniu fbreadera była możliwość formatowania wyświetlania dla epub, teraz nie.

Producent zbyt szybko wprowadził dostęp do programu "Cool Reader" - bez pełnej integracji z czytnikiem. Kilka funkcji nie działało. Zdecydowano, że Cool Reader zostanie wprowadzony wraz z wersją 1.6 oprogramowania, które jest w fazie testów.

Htmlreader jest cały czas w czytniku, obsługuje domyślnie pliki chm i htm/html.

Po wybraniu fbreader-a, zawsze jest możliwość formatowania wyświetlania (czcionka, rozmiar, styl), chyba że plik epub jest zabezpieczony DRM, wtedy jest czytany automatycznie przez aplikację Adobe Reader (Przeglądarka PDF).

Poprzednie opcje wyboru najprawdopodobniej wrócą wraz z nową wersją 1.6.


26 paź 2011 12:04:20
Użytkownik

Dołączył(a): 02 sie 2011 20:37:17
Posty: 5
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: onyx boox m90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90
Robert ArtaTech napisał(a):
W plikach obsługiwanych przez przeglądarkę html (CHM, HTM, również strony internetowe) jest oddzielne ustawienie odświeżania ekranu, niezależne od tego w ustawieniach głównych.
Można je zmienić podczas czytania tekstu w w/w formatach lub przeglądania internetu, wywołując Menu i wybierając ikonkę "Pełne odświeżanie" (między obrotem ekranu a odtwarzaczem).
Funkcja ma dwa stany: pełne odświeżanie włączone lub wyłączone.


Co do powidoków to pojawiają się nawet przy włączeniu wygaszacza.
Jeżeli już mowa o wygaszaczu, to dosłownie opadła mi dzisiaj szczęka. Zdarzyło się, że wczoraj późnym wieczorem włączyłem wygaszacz... onyx grzecznie przeleżał z nim
całą noc a dzisiaj po południu zdecydowanie odmówił włączenia... Pomogło dopiero podłączenie ładowarki. Czy to tylko moje wrażenie, że wygaszacz nie powinien wyssać do zera prawie pełnej baterii (i to w ciągu kilkunastu godzin...) ??


26 paź 2011 21:21:11
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lis 2011 12:22:48
Posty: 7
eCzytnik: Onyx m 90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90: (20111020)
Witam
Po wgraniu tej najnowszej poprawki w moim M90 pojawił się problem z Iwoną. Przy próbie czytania na głos dowolnego pliku .doc lub .rtf pojawia się komunikat: " Niewłaściwe dane TTS!". W Bibliotece czytnika mam wgrany katalog tts, który po otwarciu wygląda na pusty. Jednak po podłączeniu do komputera widać w nim dwa pliki: libvoice_pl_ewa.so.1.6 oraz vox_plewa44v. Również ponowna ich instalacja do pamięci czytnika nie zmienia sytuacji. Iwona nie chce czytać. Przy poprzedniej wersji oprogramowania (z końca czerwca bodajże) Iwona działała poprawnie. Proszę o podpowiedź jak korzystać z Iwony i poprawionego oprogramowania jednocześnie.

Przy okazji mam takie pytanie: Czy w kolejnej aktualizacji oprogramowania jest możliwe dołączenie opcji poprawiania czytanego tekstu (.doc, .rtf, .txt lub inne)? Bardzo mnie męczą wszelkie literówki w czytanym tekście, a jeszcze bardziej brak możliwości ich poprawienia.

Pozdrawiam


06 lis 2011 12:47:07
Zobacz profil
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90: (20111020)
Gość napisał(a):
Po wgraniu tej najnowszej poprawki w moim M90 pojawił się problem z Iwoną. Przy próbie czytania na głos dowolnego pliku .doc lub .rtf pojawia się komunikat: " Niewłaściwe dane TTS!". W Bibliotece czytnika mam wgrany katalog tts, który po otwarciu wygląda na pusty. Jednak po podłączeniu do komputera widać w nim dwa pliki: libvoice_pl_ewa.so.1.6 oraz vox_plewa44v. Również ponowna ich instalacja do pamięci czytnika nie zmienia sytuacji. Iwona nie chce czytać. Przy poprzedniej wersji oprogramowania (z końca czerwca bodajże) Iwona działała poprawnie. Proszę o podpowiedź jak korzystać z Iwony i poprawionego oprogramowania jednocześnie.
Na stronie z której można ściągnąć nowe oprogramowanie, jest informacja, że należy również pobrać nowy zestaw plików syntezatora mowy - to jest paczka TTS3 (http://onyx-ereader.pl/do-pobrania-292), w której są 4 pliki (libvoice_pl_ewa.so.1.6; lang_pl.dat; vox_pl_ewa44v; polish.lex).
Chcę dodać, że plik polish.lex jest plikiem tekstowym (UTF-8), który można edytować i dodawać własne interpretacje obcych słów, czy osobiście preferowany sposób czytania.

Gość napisał(a):
Przy okazji mam takie pytanie: Czy w kolejnej aktualizacji oprogramowania jest możliwe dołączenie opcji poprawiania czytanego tekstu (.doc, .rtf, .txt lub inne)? Bardzo mnie męczą wszelkie literówki w czytanym tekście, a jeszcze bardziej brak możliwości ich poprawienia.
Czytniki z zasady nie umożliwiają edycji. Czytamy gotowy, przygotowany przez wydawcę produkt. Jeśli kupiliśmy e-booka z błędami, mamy pełne prawo reklamować go, tak samo jak książkę papierową z poprzestawianymi składkami!

W BOOX-ach istnieje możliwość edycji plików TXT.
Aby to zrobić, trzeba skopiować nasz tekst do katalogu "text editor" na karcie SD. Jeśli go nie ma, utworzy się po pierwszym uruchomieniu aplikacji "Notatki" i utworzeniu/zapamiętaniu dowolnej notki.
Skopiowany do tego katalogu plik (z rozszerzeniem TXT), jest widoczny w aplikacji "Notatki". Po otwarciu można "poprawiać" tekst: dopisywać, kasować, kopiować, wklejać zaznaczone fragmenty, również do innych plików (nie tylko w ramach jednego otwartego tekstu).

Jako ciekawostka: w notatkach jest również funkcja czytaj na głos, czyli można napisać fragment dowolnego tekstu i zostanie on odczytany przez IVONĘ.
Można to wykorzystać przy kłopotach z mówieniem, a jak będą (wkrótce) moduły z innymi językami, komunikować się "na głos" w innym języku.


07 lis 2011 11:56:56
Użytkownik

Dołączył(a): 06 lis 2011 12:22:48
Posty: 7
eCzytnik: Onyx m 90
Post Re: Nowe oprogramowanie dla BOOX M90: (20111020)
Witam
Zgodnie z Pana radą ściągnąłem na dysk komputera paczkę TTS3 (http://onyx-ereader.pl/pl/tts3 - ponieważ podany przez Pana link nie działa) i po rozpakowaniu były 4 wspomniane pliki. Łącząc czytnik kablem USB skopiowałem folder .tts bezpośrednio do jego biblioteki. (Na "podglądzie" w komputerze są widoczne). Niestety zamiast czytanego tekstu nadal pojawia się komunikat o niewłaściwych danych TTS. Iwona nie chce przeczytać nawet swojej własnej licencji.txt ani instrukcji obsługi.pdf, jak również książek z projektu Gutenberga dołączonych na karcie SD (Bajki.epub, Jeden miesiąc życia.txt). Przypomnę firmware ver. 1.5.1 20111020.


08 lis 2011 22:49:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: