Teraz jest 18 kwi 2024 15:17:57




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Style w epub 
Autor Wiadomość
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2011 0:26:45
Posty: 259
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Style w epub
Mam dziwny problem z próbą ostylowania pliku epub. Chciałem przerobić sobie jeden z moich pdf-ów na coś zjadliwego dla mojego BOOXa. Znalazłem tutoriale w sieci jak budować epuby. Próbowałem robić zgodnie z tym, co tam jest napisane. Utworzyłem wszystkie potrzebne pliki, spakowałem, zmieniłem rozszerzenie na epub. W calibre pokazuje mi tak jak chciałem żeby wyglądało, ale kiedy wgrałem na swój czytnik parę rzeczy się posypało. Przede wszystkim nie pokazywała się okładka. To nie było najważniejsze, gorzej, że niektóre podstawowe style mi nie działały, konkretnie nie udawało mi się wyśrodkować. text-align: center działał w znacznikach h1, h2, ale np. nie w p. Spróbowałem popracować na pliku, który wyświetlał mi to wszystko. Mam książkę z legimi z DRM. Ściągnąłem DRM, wypakowałem podmieniłem zawartość i nagle wszystko zaczęło ładnie wyglądać. Zacząłem więc podmieniać kolejne ustawienia żeby zobaczyć kiedy, jeżeli w ogóle, pojawi się problem. Jak się okazało ten epub miał w sobie czcionki, które były zdefiniowanie w pliku .css. Kiedy usunąłem te czcionki i przeszedłem na domyślną czcionkę, wyświetlanie się sypnęło.
Mam dwa pomysły.
1) Boox otwiera epuby przez FBReader albo Adobe Reader, przy czym jest możliwość wyboru programu. Mimo iż wybieram FBReader to przy zdefiniowanych czcionkach zawsze uruchamia się Adobe, a bez zawsze FBReader. Jednak ściągnąłem sobie fbreader dla linuksa i uruchomiłem plik na komputerowej wersji i wyświetla się bez problemów. Za takim wyjaśnieniem przemawia jeszce to, że przy zdefiniowanych czcionkach, kiedy wszystko mi się ładnie wyświetlało, w prawym marginesie pokazywały się numery stron (nie wiem jak liczony)

2) Druga możliwość to taka, że fbreader coś źle parsuje css. Dla h1 wyśrodkowanie działa, ale dla h4 już nie. Może w czytniku jest jakaś stara wersja. Nie wiem tylko jak to sprawdzić.

Moje pytanie jest ogólnie takie, jak wystylować sobie plik żeby bez czcionek pod FBReaderem udało mi się wyśrodkować elementy. Jak pisałem wersja linuksowa dobrze formatuje tekst.


Ostatnio edytowano 06 wrz 2011 20:16:40 przez Zefiryn, łącznie edytowano 1 raz



19 mar 2011 3:12:57
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Style w epub
Zefiryn napisał(a):
2) Druga możliwość to taka, że fbreader coś źle parsuje css. Dla h1 wyśrodkowanie działa, ale dla h4 już nie. Może w czytniku jest jakaś stara wersja. Nie wiem tylko jak to sprawdzić.
FBReader, który jest w BOOX-ie to wersja 0.10.3 lub ciut nowsza. Można to zobaczyć w katalogu:
Kod:
\usr\share\onyx_reader\onyx_reader\formats\fb2
na czytniku.

Na stronie FBReadera jest do pobrania stara wersja FBReader-a o numerze 0.10.7, który sobie zainstalowałem w komputerze gdzie mam ebooki i na nim sprawdzam jak będą wyglądały na czytniku. ;)
To się sprawdza.

_________________
W Obrazek też ;)


04 wrz 2011 10:23:24
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: