Teraz jest 28 mar 2024 19:08:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Biblia na czytnik 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2011 22:43:22
Posty: 6
Post Re: Biblia na czytnik
airs napisał(a):
Natomiast ten drugi, to czysto ewangelicka wersja i tylko PDF-y - bleee ;)


Co jest nie tak z "ewangelickimi wersjami" :?
Ta wersja ma dosyć dużo interesujących przypisów zrobionych przez samego tłumacza więc jest szczególnie cenną pozycją!

Z tego co mi wiadomo, to właśnie w większości protestanci od wieków przykładają dużą wagę do wierności przekładu.
Dopiero od czasów Biblii Tysiąclecia (rok 1965) mamy w Polsce powszechnie przekład z języków oryginalnych, wcześniej była Biblia Wujka tłumaczona na polski z łacińskiego rzymskokatolickiego przekładu pism starożytnych (Wulgata).

Dla ewangelików Biblia jest wymiernym autorytetem, jest Bożym Słowem - tym co Bóg zechciał o sobie objawić człowiekowi. Inne autorytety winne stać zawsze niżej tego co mówi sam Bóg. Biblia jest wiarygodnym i weryfikowalnym zapisem Bożego objawienia.

Wiadomo też, że "natchniony" jest oryginał, a nie są natchnione tłumaczenia, więc moim zdaniem warto wiedzieć co mają do powiedzenia inni tłumacze.

Wracając do tematu "biblii na czytnik",
tu jest bardzo ładnie zrobiony epub Biblia Tysiącecia (niestety tylko ST):
http://www.nexto.pl/ebooki/biblia_tysia ... p13718.xml
Nie ma co prawda przypisów, ale od tego są bardziej obszerne komentarze biblijne.

Jeśli ktoś chce czegoś dokładniejszego polecam wydania interlinarne np.
http://interlinearbible.org/
http://www.scripture4all.org/OnlineInte ... _Index.htm
http://bibliaapologety.com/

Pewnie dałoby się to nawet w html wgrać na czytnik?

Są też papierowe wydania jak: "Nowy Testament grecko-polski Wydanie interlinearne z kodami gramatycznymi" z wydawnictwa Vocatio:
http://www.dobre-ksiazki.com.pl/nowy-te ... 54421.html

Jest tego tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie :)


29 sie 2011 9:11:47
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Biblia na czytnik
Oj - trochę zamieszałeś, a nawet piszesz "półprawdy" co jest równoznaczne z wprowadzaniem w błąd!
Spróbuję to wyjaśnić:

egzeg napisał(a):
airs napisał(a):
Natomiast ten drugi, to czysto ewangelicka wersja i tylko PDF-y - bleee ;)

Co jest nie tak z "ewangelickimi wersjami" :?
Pisząc "blee" miałem na myśli format PDF - wiadomo że jest zły, nie tylko na czytnik 6-calowy ale głównie z innych względów.
O "wersjach ewangelickich" będzie dalej...

egzeg napisał(a):
Z tego co mi wiadomo, to właśnie w większości protestanci od wieków przykładają dużą wagę do wierności przekładu.
Dopiero od czasów Biblii Tysiąclecia (rok 1965) mamy w Polsce powszechnie przekład z języków oryginalnych, wcześniej była Biblia Wujka tłumaczona na polski z łacińskiego rzymskokatolickiego przekładu pism starożytnych (Wulgata).
(...)
Wiadomo też, że "natchniony" jest oryginał, a nie są natchnione tłumaczenia, więc moim zdaniem warto wiedzieć co mają do powiedzenia inni tłumacze.
Nas interesuje "autoryzowany" przekład posiadający imprimatur Kościoła Katolickiego.
Nikt nie powinien odmawiać ewangelikom ogromu pracy włożonej w odczytywanie znaczenia słów i tłumaczenie na języki nowożytne treści Biblii. Jednak jak sam wiesz tutaj każde słowo (każda "jota") jest istotna, a trudno mi sobie wyobrazić rozumnego Katolika, który mając do dyspozycji dokładne tłumaczenia dokonane przez dobrych specjalistów, potwierdzone autorytetem Kościoła, sięgałby po tłumaczenia nieznanych mu osób. Wiadomo, że Duch jest jeden i osobiście nie ufam i nie polecam tłumaczeń wywodzących się z rozłamu i podziału.
Zdanie, że: "natchniony" jest oryginał, a nie tłumaczenia jest w dużym stopniu błędne. Pismo Święte (Biblia) jest księgą natchnioną pod warunkiem zachowania całości i bezbłędności przekładu. Ale to już wykracza poza temat tego wątku.

egzeg napisał(a):
Wracając do tematu "biblii na czytnik",
tu jest bardzo ładnie zrobiony epub Biblia Tysiącecia (niestety tylko ST):
http://www.nexto.pl/ebooki/biblia_tysia ... p13718.xml
Tutaj napisałeś nieprawdę - to nie jest ST z Biblii Tysiąclecia - to jest skonwertowana na ePUB wersja dostępna na bookini w formacie PRC, która tam posiada istotny dodatek w tytule: "w protestatnckim zapisie ksiąg". Czyli tłumaczenie poszczególnych ksiąg wzięte ze starego 1-szego wydania Biblii Tysiąclecia ale z brakami! Nie ma tam kilku ksiąg, a niektóre są poprzestawiane :nie:

_________________
W Obrazek też ;)


29 sie 2011 13:07:33
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2011 22:43:22
Posty: 6
Post Re: Biblia na czytnik
Temat robi się pasjonujący, tylko mam wrażenie, że nie na to forum o eksiążkach i czytnikach.

Możemy porozmawiać prywatnie, gdyż trudno mi się zgodzić z przedstawionym powyżej podejściem.
Zarzuty o "półprawdy" są zwyczajnie niemiłe i prowokujące do dyskusji.
Zamiast imprimatur KRK wolę autoryzacje natchnionych Duchem Św. autorów Pisma Św. których autentyczność Bóg w rozmaity sposób potwierdził.
Najpierw słuchajmy Boga a potem ludzi, a gdy Bóg przemawia człowiek niechaj milczy.
Chociaż trzeba się liczyć z głosem Kościoła, to historia wykazuje dobitnie, że Kościół często się mylił, bo Kościłół to też tacy ludzie jak ja i Ty o ile zawierzyliśmy Jezusowi Chrystusowi.

Dziękuję za odniesienie się do moich wypowiedzi.
Tutaj rozmawiajmy o czytnikach i ebookach.
W czymś innym zapraszam na priv-a.


30 sie 2011 0:39:40
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 20 maja 2011 9:43:24
Posty: 3
eCzytnik: Kindle 3 wi-fi
Post Re: Biblia na czytnik
Na android market jest dostępna aplikacja Pismo Święte.
Podobno autor robił to na podstawie Biblii Tysiąclecia.
Aplikacja jest bezpłatna. Bez komentarzy itp. Posiada przydatną funkcję czytanie na dziś.
W sumie jest ok.
Ja w sumie chętnie bym zapłacił za jakieś fajne wydanie Biblii na mego Kindla.
Nie wiem ile jest użytkowników tabletów ale sądzę, że posiadaczy Kindle w Polsce można już liczyć w tysiącach. Jest to jakiś rynek ale nadal nie zauważany przez wydawców i pewnie szybko nie zostanie zauważony.


31 sie 2011 12:49:34
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sie 2011 22:43:22
Posty: 6
Post Re: Biblia na czytnik
Jak ktoś ma Androida, to może być ciekawa aplikacja.

Na komórkę w javie jest jeszcze całkiem fajna aplikacja tu:

http://students.mimuw.edu.pl/~ja235896/biblia/

Przekłady: Tysiąclecia, Warszawska i Warszawsko-Praska.
Przydatną funkcją jest wyszukiwanie słów w tekście i zakładki.
Polecam!


31 sie 2011 13:17:46
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2011 13:36:02
Posty: 393
eCzytnik: PRS 950 BooxM92 Kobo: AuraHD+Aura1
Post Re: Biblia na czytnik
Z niecierpliwością czekam na czytnikową wersję Biblii Jerozolimskiej.


06 paź 2011 9:47:37
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sie 2011 10:28:08
Posty: 63
eCzytnik: K3 3G, KT
Post Re: Biblia na czytnik
skleciłem wersję mobi Nowego Testamentu (Biblia Tysiąclecia)
bez przypisów i bardzo podstawowa edycja, jest podział na rozdziały (księgi)
LINK
może się komuś przyda


27 gru 2011 19:17:00
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 27 gru 2011 23:40:31
Posty: 6
eCzytnik: kindle
Post Re: Biblia na czytnik
ja mam stary i nowy testament (biblia tysiaclecia) w mobi jak ktos chce


28 gru 2011 15:50:06
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 mar 2009 9:24:50
Posty: 28
Post Re: Biblia na czytnik
en0x napisał(a):
ja mam stary i nowy testament (biblia tysiaclecia) w mobi jak ktos chce


Pewnie że chcę, zapodaj link :-)
Chyba ze wolisz wysłać na maila.

Czy jest to wierna wersja biblii Tysiąclecia? (bez różnego rodzaju błędów omawianych od samego początku tego wątku)

_________________
Dragon


06 sty 2012 17:51:33
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Biblia na czytnik
Wziąłem się w garść i trzebię błędy w wersji online która wisi na biblia.deon.pl. Na razie z o. Wojciechem przerobiliśmy księgę rodzaju i wyjścia. Dodatkowo poprawiłem jeden błąd w moim skrypcie dotyczący obrabiania przypisów (dodawał niepotrzebnie jeden znacznik na końcu bloku z przypisami, niewidoczne dla czytelnika) i ilość błędów znajdowanych przez validator.w3c.org w pliku z kompletną treścią Nowego i Starego Testamentu spadła z 640 do 284. Ciekawe czy zdążę z przerobieniem całości do triduum :D

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


22 lut 2012 2:04:37
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lut 2012 13:57:34
Posty: 7
eCzytnik: Kindle
Post Re: Biblia na czytnik
Witam,
Mam Biblię bez przypisów pobraną z Deona, przerobioną na mobi. Błędów niestety trochę jest, ale staram się poprawiać w miarę czytania ;)


24 lut 2012 14:10:49
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Biblia na czytnik
AndrezPL napisał(a):
Witam,
Mam Biblię bez przypisów pobraną z Deona, przerobioną na mobi. Błędów niestety trochę jest, ale staram się poprawiać w miarę czytania ;)

Jakie błędy masz na myśli? Te które ja koryguję to znikający tekst z trójkątnych nawiasów i niepoprawne tagi z linkami do wersów. W jaki sposób pobierałeś?

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


24 lut 2012 16:18:01
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lut 2012 13:57:34
Posty: 7
eCzytnik: Kindle
Post Re: Biblia na czytnik
t3d napisał(a):
Jakie błędy masz na myśli? Te które ja koryguję to znikający tekst z trójkątnych nawiasów i niepoprawne tagi z linkami do wersów. W jaki sposób pobierałeś?

Mam na myśli np. Hi 36 - brakuje pierwszych 15 wersów.
Pobierałem z biblia.deon.pl całą treść diva class=tresc skryptem w php do bazy danych, a potem nieznacznie obrabiałem.


27 lut 2012 9:15:22
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: Biblia na czytnik
AndrezPL napisał(a):
t3d napisał(a):
Jakie błędy masz na myśli? Te które ja koryguję to znikający tekst z trójkątnych nawiasów i niepoprawne tagi z linkami do wersów. W jaki sposób pobierałeś?

Mam na myśli np. Hi 36 - brakuje pierwszych 15 wersów.
Pobierałem z biblia.deon.pl całą treść diva class=tresc skryptem w php do bazy danych, a potem nieznacznie obrabiałem.

O, tego nie zauważyłem (i moja zautomatyzowana metoda tego by nie wykryła). Zgłosisz do Deona, czy ja mam to zrobić?

Z moją własną korektą jestem na etapie 1 Krl, ale z tego co wiem, poprawki naniesione są na razie tylko do Rdz i Wj.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


27 lut 2012 12:21:21
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 24 lut 2012 13:57:34
Posty: 7
eCzytnik: Kindle
Post Re: Biblia na czytnik
t3d napisał(a):
AndrezPL napisał(a):
Mam na myśli np. Hi 36 - brakuje pierwszych 15 wersów.
Pobierałem z biblia.deon.pl całą treść diva class=tresc skryptem w php do bazy danych, a potem nieznacznie obrabiałem.

O, tego nie zauważyłem (i moja zautomatyzowana metoda tego by nie wykryła). Zgłosisz do Deona, czy ja mam to zrobić?

Z moją własną korektą jestem na etapie 1 Krl, ale z tego co wiem, poprawki naniesione są na razie tylko do Rdz i Wj.

Jak możesz to zgłoś.
Próbowałeś może dowiedzieć się, czy jakieś wydawnictwo zamierza wypuścić oficjalnego ebooka z biblią? Ja wysyłałem maile do kilku wydawnictw, ale żadnej odpowiedzi nie dostałem...


28 lut 2012 10:44:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: