Teraz jest 28 mar 2024 11:01:11




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
jakie czytniki mają /mogą mieć słownik? 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 21 cze 2011 22:21:23
Posty: 3
eCzytnik: PC
Post jakie czytniki mają /mogą mieć słownik?
Uszanowanie wszystkim,

stoję przed wyborem pierwszego czytnika dla siebie. Jako, że sporo czytam w innych niż rodzimy językach, potrzebuję dobrego słownika "zintegrowanego" z samym czytnikiem, z funkcją zaznaczenia wyrazu w tekście i przeczytania definicji. I tu pojawia się pytanie, jako że czytałem, iż nie każdy czytnik obsługuje dodatkowe słowniki wgrywane...

Słownik angielsko-angielski jest dla mnie absolutna koniecznością, ale gdyby któryś czytnik obsługiwał równiez słownik angielsko-polski, francusko-polski i języka polskiego(!) to wybrałbym go bez względu na cenę czy rozmiar ekranu.

Proszę o informację do którego z czytników w ogóle mozna dogrywać słowniki, który czytnik dobrze obsługuje polskie czcionki, i do któego jest rozwijane tego rodzaju oprogramowanie (i jest szansa, na słownik PWN języka polskiego w ciągu najblizszych kilku lat).

Dziekuję za wszelkie odpowiedzi.


21 cze 2011 22:29:23
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sty 2011 15:50:22
Posty: 294
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Keyboard i PaperWhite
Post Re: jakie czytniki mają /mogą mieć słownik?
Na Kindle jest słownik ( a właściwie dwa) ang.-ang., do tego ang.-pl. http://forum.eksiazki.org/amazon-com-kindle-f146/slownik-w-kindle-3-t9030-135.html i niemiecko-polski http://swiatczytnikow.pl/slownik-niemiecko-polski-na-kindle-od-depl-pl/

Pewnie są i inne, ale te znam.


21 cze 2011 22:44:13
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: jakie czytniki mają /mogą mieć słownik?
rstanile napisał(a):
Słownik angielsko-angielski jest dla mnie absolutna koniecznością, ale gdyby któryś czytnik obsługiwał równiez słownik angielsko-polski, francusko-polski i języka polskiego(!) to wybrałbym go bez względu na cenę czy rozmiar ekranu.

Proszę o informację do którego z czytników w ogóle mozna dogrywać słowniki, który czytnik dobrze obsługuje polskie czcionki, i do któego jest rozwijane tego rodzaju oprogramowanie (i jest szansa, na słownik PWN języka polskiego w ciągu najblizszych kilku lat).

Trochę czasu mineło, zanim zauważyłem ten temat, ale chciałem dopisać, że Onyx BOOX ma obsługę słowników w formacie stardict i jakiekolwiek słowniki dadzą się na ten format przerobić, bedą w nim obsługiwane ;)

Co prawda był kłopot z obsługą końcówek odmienionych słów - słownik nie znajdował, jeśli cały wyraz nie był zgodny - ale w ostatniej wersji firmware coś się w tym względzie zmieniło...

Oczywiście dostępność słowników jest spora - wszystkie te, które wymieniłeś są w sieci dostępne :mrgreen:

_________________
W Obrazek też ;)


28 cze 2011 16:16:17
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 21 cze 2011 22:21:23
Posty: 3
eCzytnik: PC
Post Re: jakie czytniki mają /mogą mieć słownik?
Hmm, Twoja odpowiedź jest dla mnie bardzo pozytywna, już wcześniej zastanawiałem się nad Onyxem, i w zasadzie teraz nie mam wątpliwości.
Mam tylko nadzieję że ta funkcjonalność (wczytywanie dodatkowych słowników) nie będzie zablokowana w jakimś nowym firmware...
Dla mnie własnie słowniki są tzw. "killer feature", czyli cechą, która znacząco przeważa w decyzji o używaniu czytników w czytaniu książek.


28 cze 2011 18:29:01
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: jakie czytniki mają /mogą mieć słownik?
Mogę tylko dopisać, ze słowniki zawarte w oprogramowani do Onyx BOOX-a przez dystrybutora mają charakter właściwie tylko demonstracyjny. mają ubogi zasób słów i są słabo wyposażone w indeksy odmian słów.

Jak instalować własne (czy ściągnięte z sieci) słowniki w formacie stardict można się chyba dość dokładnie dowiedzieć na forum tych czytników czyli: http://onyx-ereader.pl/forum

Oczywiście im więcej tych słowników zainstalujemy w BOOX-ie tym wolniejsze jest otwieranie modułu słownika zarówno z menu głównego jak i z poziomu czytanego tekstu, dlatego dla zachowania komfortu trzeba wybrać te najpotrzebniejsze ;)
Aha, i w wersji oprogramowania dla wersji 60S czy X60S nie ma opcji słowników w menu głównym, są dostępne tylko z poziomu czytanego tekstu (ale gdyby ktoś chciał, zawsze można sobie zainstalować na wersji z "S" firmware z odpowiedniej "pełnej" wersji).

_________________
W Obrazek też ;)


28 cze 2011 18:55:05
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2011 0:26:45
Posty: 259
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: Onyx Boox X60
Post Re: jakie czytniki mają /mogą mieć słownik?
Ja znalazłem i z powodzeniem wgrałem słownik oxford advanced learners dictionary (ang-ang). Działa bez problemu. Wyszukiwanie słów jest teraz trochę łatwiejsze, bo można np. rysikiem zaznaczyć część słowa (czyli np. sam rdzeń, pomijając część odmienną czy np. końcówkę tworzącą przysłówki).


03 lip 2011 0:04:49
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lis 2012 19:23:32
Posty: 2
eCzytnik: na papierze
Post Re: jakie czytniki mają /mogą mieć słownik?
Podbijam temat. Strasznie zalezy mi na czytaniu ksiazek w j. hiszpanskim, klikanie na slowko i poznanie znaczenia tych ktorych nie znam. Zastanawiam sie nad Sony PRS t1/t2 albo Kindle Paper White tudziez PocketBook. Szukam artykulow ale nie ma nigdzie wzmianek na temat slownikow. Wiem, ze na Kindlu mozna je instalowac. Ale K Paper White bedzie dopiero dostepny w lutym z tego co opisuja na stronie Amazona. Czy ktos moglby mi doradzic?

Sprawdzalam zasób słów odnosnie PocketBooka na stronie tych ich słowników, ale jakos wogole nie znjadywalo mi słówek.
Chyba wazne jest czy po prostu mozna zainstalowac slowniki samemu bo sp-pl nigdzie chyba nie znajde.

Czy jesli kupie ten Sony PRS T2 (sprzedaja go w sklepie w mojej okolicy, dodam,ze nie mieszkam w PL) to sie nie zawiode? mozna tam instalowac slowniki? Prosze, poradzcie.


19 lis 2012 19:30:47
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lis 2012 19:23:32
Posty: 2
eCzytnik: na papierze
Post Re: jakie czytniki mają /mogą mieć słownik?
Widzialam sony i na pewno nie ma w nim es-pl. Natomiast es-eng, es-fr etc. tak. Po prostu polskiego brak i ciekawe czy daloby sie zainstalowac takowy...


20 lis 2012 0:17:36
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 06 gru 2012 14:08:33
Posty: 4
eCzytnik: TTS software
Post Re: FAQ - Wybieranie czytnika
t3d: przeniesione z wątku FAQ

Witam.
Właściwie jestem już na etapie zamawiania Kindla w Amazonie UK, ale się zapytam, to może się komuś przydać.
O co chodzi z tymi słownikami? Jak to działa? Mam np. książkę po hiszpańsku i chcę przetłumaczyć sobie słowo. Muszę mieć wgrany jakiś słownik, jako plik książki, czy też jest to jakaś funkcja z menu, w którą klikam i czytnik samodzielnie mi skądś tam tłumaczy? :)
Takie lamerskie pytanie, ale nie mam pojęcia jak to działa.
Pozdrawiam.


10 gru 2012 10:46:06
Zobacz profil
Admin

Dołączył(a): 13 cze 2008 14:47:02
Posty: 2835
Lokalizacja: Gdańsk
eCzytnik: kindle
Post Re: FAQ - Wybieranie czytnika
hajpahajpa napisał(a):
Witam.
Właściwie jestem już na etapie zamawiania Kindla w Amazonie UK, ale się zapytam, to może się komuś przydać.
O co chodzi z tymi słownikami? Jak to działa? Mam np. książkę po hiszpańsku i chcę przetłumaczyć sobie słowo. Muszę mieć wgrany jakiś słownik, jako plik książki, czy też jest to jakaś funkcja z menu, w którą klikam i czytnik samodzielnie mi skądś tam tłumaczy? :)
Takie lamerskie pytanie, ale nie mam pojęcia jak to działa.
Pozdrawiam.

W Classicu i nowszych jest od razu 6 słowników. To osobne pliki na czytniku, dające się wykorzystać we wszystkich ebookach. Jeśli książka ma poprawnie ustawiony język, to gdy zaznaczysz w książce słowo (albo postawisz przed nim kursor w modelach z przyciskami), pokaże się jego tłumaczenie.

_________________
Zgred - Rafał Ziemkiewicz napisał(a):
Dziś trzeba pisać o mieczach, czarach, toporach i wojowniczkach w blaszanych bikini, wszystko inne to już jest nisza w niszy. Albo o nastoletnich wampirach.
Porównywarka cen ebooków


10 gru 2012 12:50:23
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 06 gru 2012 14:08:33
Posty: 4
eCzytnik: TTS software
Post Re: jakie czytniki mają /mogą mieć słownik?
Podejrzewam, że hiszpański na polski w tym Kindlu z UK nie będzie. A z hiszpańskiego na angielski jest?


10 gru 2012 14:27:21
Zobacz profil
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sty 2011 15:50:22
Posty: 294
Lokalizacja: Warszawa
eCzytnik: Kindle Keyboard i PaperWhite
Post Re: jakie czytniki mają /mogą mieć słownik?
To nie są słowniki dwujęzyczne, tylko słowniki danego języka podobnie jak SJP czy Oxford English Dictionary. Ale słowniki dwujęzyczne istnieją. np.
angielsko-polski http://www.bumato.pl/2011/11/english-po ... onary.html
niemiecko-polski http://www.depl.pl/ itd.
Popularne jak hiszpańsko-angielski na pewno można kupić lub "znaleźć" :roll: w sieci. Mniej popularne można zrobić, mając bazy w jakiś standardowych formatach.


10 gru 2012 15:32:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do: