Teraz jest 28 mar 2024 18:16:03




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y 
Autor Wiadomość
Użytkownik

Dołączył(a): 20 kwi 2011 19:29:31
Posty: 22
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle DX2 i 3
Post Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y
Witam
Ponieważ na 90% zdecydowałem się na czytnik tej firmy /9,7 cala - zastanawiam się nad modelem/ chciałbym spytać jaki format jest preferowany przez te czytniki. Ponieważ mam pewną kolekcję książek w różnych formatach, więc zastanawiam się na co to skonwertować żeby biegało to jeszcze lepiej. Mogę prosić o jakieś sugestie?


20 kwi 2011 19:47:17
Zobacz profil
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y
W ramach odpowiedzi podrzucę tabelkę, którą zrobiłem kiedyś i jest na forum onyx-ereader: http://onyx-ereader.pl/forum/5-opinie-i-sugestie/502-obsugiwane-formaty-i-ich-funkcjonalno

Obrazek

_________________
W Obrazek też ;)


20 kwi 2011 20:13:25
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y
Zapewne preferowany byłby PDF z dokładnymi wymiarami dopasowanymi do urządzenia - bo to zazwyczaj na PDFach robi się adnotacje, więc oferowałby najwięcej możliwości (no i nie trzeba się martwić o fonta, obrazki i inne takie). Tyle, że w przypadku przerabiania na PDFy zostaw sobie format źródłowy (ten edytowalny) - w razie, gdy coś Ci nie będzie w wynikowym PDFie odpowiadać - prawdopodobnie najszybciej i najskuteczniej będzie wygenerować nowego PDFa od nowa. Zwłaszcza, że 9.7" opłaca się kupować do robienia notatek/adnotacji, dokumentacji/książek technicznych (z wykresami, obrazkami, wzorami, kodem) lub gazet, a nie beletrystyki (którą łatwiej trzymać sobie po prostu w ePUBie z zaszytymi fontami).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


20 kwi 2011 20:19:41
Zobacz profil WWW
Użytkownik

Dołączył(a): 20 kwi 2011 19:29:31
Posty: 22
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Kindle DX2 i 3
Post Re: Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y
Owszem pdf-y wydają się najlepsze ale oczywiście pod warunkiem, że nie są to zwykłe skany /a tego mam najwięcej/.
Pytałem, bo myślałem, że Boox'y mają swój jeden preferowany i szybki format ebook'ów. No ale skoro mówicie że nie ma to większego znaczenia to OK i tylko się ciesze.
Pozostaje tylko czekać na majowe premiery i wybrać się na zakupy...


21 kwi 2011 19:53:40
Zobacz profil
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y
TatOR napisał(a):
Owszem pdf-y wydają się najlepsze ale oczywiście pod warunkiem, że nie są to zwykłe skany /a tego mam najwięcej/.

No wiesz - mówimy albo o książkach, gdzie masz tekst, albo obrazkach, na których przypadkowo są literki akurat. Takie to się tylko do OCRa lub zdobycia innej wersji nadają tak naprawdę.

TatOR napisał(a):
Pytałem, bo myślałem, że Boox'y mają swój jeden preferowany i szybki format ebook'ów. No ale skoro mówicie że nie ma to większego znaczenia to OK i tylko się ciesze.

Znaczenie, jak widać wyraźnie w tabelce airsa, formaty mają. Na szczęście większość popularnych jest wspierana bez problemów - więc po prostu warto sobie skonwertować do czegoś, co zapewni Ci albo najlepsze użytkowanie na eCzytników (więc np. dopasowane PDFy) albo do formatu płynnego/edytowalnego, który pozwoli na nanoszenie ewentualnych poprawek lub zmianę ostatecznego wyglądu już na urządzeniu (i przy okazji będzie pasował do większej liczby modeli - i tu sprawdza się np. ePUB, podczas gdy PDF, ze względu na swoją specyfikę, nie).

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


21 kwi 2011 20:07:29
Zobacz profil WWW
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2009 20:20:04
Posty: 1433
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: inkBOOK Onyx
Post Re: Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y
Według mnie najbardziej uniwersalnym i za razem najlepiej sprawdzającym się na Onyx-ie formatem jest EPUB :)
Obsługiwany jest szybciej (niż PDF), ma wiele możliwości edytorskich, jest dość uniwersalny - obsługuje go większość czytników. (Oprócz Kindle, na którym aby czytać EPUB-y, trzeba mieć zainstalowany fbKindle, który jest zportowanym na Kindle FBReader-em.)
Na BOOX-ach jeśli EPUB uruchamia się w FBReaderze to musi mieć spłaszczoną strukturę (jak dla FBReaderJ), żeby wszystkie elementy książki dobrze działały, a jeśli się uruchomi w przeglądarce ADE, to można na nich robić adnotacje tekstowe.
W tabelce jest mylna informacja - błąd jest poprawiony i już nie muszą być wbudowane czcionki w EPUB, żeby wyświetlały się polskie litery w przeglądarce ADE (najnowsze firmware).

_________________
W Obrazek też ;)


21 kwi 2011 20:48:34
Zobacz profil WWW
Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2007 19:38:54
Posty: 3266
Lokalizacja: Kraków
eCzytnik: eClicto, iPad, K3 WiFi, K4
Post Re: Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y
No tak, ale nie da się po tym rysować, a przecież tak jest większa zabawa niż jak się wybiera rysikiem literki z klawiatury ekranowej (no i można coś dorysować, obrysować albo co) - stąd dopasowany PDF, jeśli tego potrzebujemy.

_________________
Cytuj:
Muad'Dib uczył się prędko, ponieważ najpierw przeszedł szkolenie jak się uczyć. A najpierwszą ze wszystkich otrzymał lekcję podstawowej wiary, że może się nauczyć. Szokuje odkrycie, jak wielu ludzi nie wierzy, że mogą się nauczyć, a o ile więcej uważa, że nauka jest trudna.


21 kwi 2011 21:16:31
Zobacz profil WWW
Post Re: Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y
Obsługiwane formaty (z tabelki) zgadzają się.
Trzeba dodać, że obsługiwane formaty zabezpieczone DRM to: EPUB i PDF.
Otwierane są za pomocą przeglądarki Adobe (Przeglądarka PDF), po skopiowaniu do czytnika programem Adobe Digital Editions.
Wymagana jest rejestracja czytnika na własnym koncie w tym programie (proces właściwie automatyczny).

W przypadku plików PDF, o ile na czytnikach 6-calowych wygodniejszy jest tryb "reflow" - dostępny po powiększeniu czcionki powyżej 100% (od 125% do 500%), o tyle na czytniku BOOX M90 każdy (prawidłowo sporządzony) plik PDF jest dobrze czytelny i wygodny w obsłudze, w naturalnej wielkości i z zachowaniem układu graficznego twórcy pliku.

W planach jest wdrażana obsługa plików w formacie CBR/CBZ (Comic book archive).


27 wrz 2011 15:15:41
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lis 2009 15:32:20
Posty: 58
Lokalizacja: Wrocław
eCzytnik: Boox60, FujitsuT4310, PB603, PB622
Post Re: Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y
Robert ArtaTech napisał(a):
W planach jest wdrażana obsługa plików w formacie CBR/CBZ (Comic book archive).

W takim razie się cieszymy :)
Może zainspirujecie się tą aplikacją: http://code.google.com/p/comic-conquer/
Na forum booxusers.com powstały wersje angielska i polska: http://booxusers.com/viewtopic.php?f=15&t=434

Niestyty pod nowym oprogramowaniem booxa już nie działa, ale aplikacja jest naprawdę super. Pozwala m.in. na "inteligentne" przesuwanie stron komiksu (wykrywa ramki obrazków), dzięki czemu można spokojnie czytać komiks nawet na 6'' czytniku.
Poza tym przycina marginesy, wyrównuje obraz, zwiększa kontrast ... Wg. mnie rewelacja.


27 wrz 2011 15:54:26
Zobacz profil
Post Re: Formaty książek preferowane przez Onyx Boox'y
EllenRipley napisał(a):
Może zainspirujecie się tą aplikacją: http://code.google.com/p/comic-conquer/
Na forum booxusers.com powstały wersje angielska i polska: http://booxusers.com/viewtopic.php?f=15&t=434

Niestyty pod nowym oprogramowaniem booxa już nie działa, ale aplikacja jest naprawdę super. Pozwala m.in. na "inteligentne" przesuwanie stron komiksu (wykrywa ramki obrazków), dzięki czemu można spokojnie czytać komiks nawet na 6'' czytniku.
Poza tym przycina marginesy, wyrównuje obraz, zwiększa kontrast ... Wg. mnie rewelacja.
Rzeczywiście, aplikacja była bardzo wygodna i obiecująca. Zresztą dedykowana w zamyśle autora dla tego czytnika.

Jednak o końcowym zastosowaniu rozwiązania, które będzie dostępne we wszystkich czytnikach Onyx BOOX na całym świecie, ostateczną decyzję podejmuje Onyx-International, czyli producent.
Ufamy, że efekt będzie zadowalający i wygodny w użyciu.


28 wrz 2011 10:22:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
cron